Havel

Havel https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/220350/bmid_havel-o0x-220350.jpg 5 253 68

Václav Havel pohledem Michaela Žantovského: už tím je řečeno vše, co nová havlovská biografie přináší. Oba muži spolu dlouhá léta úzce spolupracovali, pojilo je blízké přátelství – a politický (a do značné míry i kulturní) odkaz Václava Havla dodnes Michael Žantovský rozvíjí jakožto diplomat působící na těch nejprestižnějších velvyslaneckých postech (USA, Izrael, Velká Británie). Jeho kniha však nabídne nejenom autorův pohled „zevnitř“; Žantovský dokáže Havlovo působení vnímat i kriticky, s maximální možnou objektivitou a lidskou i odbornou erudicí. Už prvotní autorův „nástřel“, sestávající ze tří ukázkových kapitol, vzbudil v nakladatelském světě nefalšované nadšení – a dnes jsou práva na šestisetstránkovou publikaci (již autor napsal anglicky a sám si ji coby oceňovaný překladatel přeložil do svého mateřského jazyka) prodána již do deseti jazyků, přičemž další jazykové mutace jsou v jednání. Ono nadšení ostatně potvrzují první recenze, vycházející ještě před podzimním vydáním knihy – mluví se v nich mj. o „živé, podrobné a zasvěcené biografii… působivé, citlivé kronice, úspěšně postihující spletité osudy velké postavy 20. století“ (Publishers Weekly) či o „impozantním životopise velkého muže uprostřed dějin těžce zkoušeného národa“ (Kirkus Review).... celý text

Chesterton
02.12.2017 5 z 5

Fenomenální, osobitá, barvitá, lidsky pravdivá kniha přítele. Obrovský kus práce. Neuvěřitelně čtivá (pro mě až na některé pasáže o Havlově tvorbě). Skvělý čas strávený s touto knihou. Zaplať Bůh, že tento muž patří do českých svobodnějších dějin.

grillica
25.11.2017 5 z 5

Nejistý kluk, filozof, intelektuál, spisovatel, dramatik, záletník, ješita, disident-prezident, pravdoláskař, humanrightista, enviromentalista, humanista, chronický kuřák, notorik, milovník Ameriky, nemocný člověk. Téměř dva měsíce jsem strávila s fascinujícím "monstrománem"; až na pár pro mě nezajímavých pasáží (třeba v první části knihy o jeho umělecké dráze) jsem téměř 600stránkovou bichli hltala jako nejnapínavější severskou detektivku. Při mém rozhodnutí dovzdělat se jsem dostala tipy na několik knih o Havlovi. Mezi prvními doporučeními byla tato monumentální biografie od Michaela Žantovského. Předem jsem byla varována, že ať se autor snažil sebevíc, nepodařilo se mu zůstat nestranným. Jak by taky mohl, po tom všem, co s Havlem prožil a jak blízkým přítelem a spolupracovníkem mu byl po dlouhá léta. Přes tuto drobnou výtku musím autorovi složit poklonu za opravdu neskutečné dílo, ve kterém Havlovu cestu životem vykresluje natolik živými barvam, s tolika souvisejícími fakty, že po dočtení začínám celý ten kult HAVEL trochu chápat. Snažím se být objektivní, je to moje první kniha o něm a o tomto zlomovém období naší země. Není to jen óda na prezidenta, kterého si, troufám tvrdit, v zahraničí dosud váží ze všech našich prezidentů nejvíc, ale i kritický pohled na státníka, muže, který ne vždy udělal správná rozhodnutí nebo volil vhodná slova. Nakonec skončil vyčerpaný, nemocný, ale snad smířený se svým osudem.
Co mě trochu mrzí, ale odpovídá to povaze knihy a snad i vztahu autora k Havlovi: doufala jsem, že se dozvím, proč se nová vláda tak málo vypořádala s komunisty: tak, jak by si ta chátra zasloužila. K tomu snad najdu vhodnější zdroje. Až odpadne nálada, kterou jsem po přečtení získala, zkusím prý kritičtější životopis od Kaisera a snad i Havlovo Prosím, stručně.

Yardak
09.10.2017 5 z 5

Bez dlouhých řečí: "fenomenální monografie".

Jana283
02.10.2017 4 z 5

Autorovi trošku chybí nadhled. Tu a tam se neubrání patosu, ale odpouštím mu to. I mně V.H. chybí...

wally
07.09.2017 3 z 5

Hezká kniha....dal bych o jednu hvězdu více, ale první ´disidentská a umělecká´ polovina knihy mne šíleně nebavila a jako 90% světové populace nechápu jeho hry a tak pro mne tato část byla utrpením...předrevolučním obdobím se vše zlomilo a druhá ´prezidentská´ část knihy mne neskutečně pohltila a bavila. Možná je to tím, že tuto dobu jsem již zažil a téma mi tak bylo bližší... Moc oceňuji kvalitu s jakou tuto knihu pan Žantovský napsal...že dokázal psát i o ´nepopulárnějších´ tématech bez nějakého velkého kamarádského ohledu... Určitě stojí kniha za přečtení, protože nikdo jako pan Havel tu od té doby nebyl a jeho osobu oceníme časem poté, co tu jako prezidenti ´řádili´pan Klaus a hlavně pan Zeman... Snad budeme mít šťastnou ruku a v nejbližších volbách zvolíme člověka na kterého budeme moci být zase po dlouhé době hrdí...

1spb2007
26.06.2017 5 z 5

Byl to Pán, s Velkým P :-)

bee88maja
10.06.2017 5 z 5

Jelikož nejsem z těch, co zažil sametovou revoluci, zajímalo mě, jak ta doba (alespoň přibližně) před mým narozením vypadala. Kdo to vlastně byl V. Havel? V téhle knize jsem narazila na člověka se všemi klady i zápory, filosofa a humanistu. Naivního snílka s heslem pravda a láska zvítězí. Lidsky si mě získal. A je mi jen líto, že dnes se už věří jen lžím a nenávisti. Smutné.

mirektrubak
01.04.2017 4 z 5

Výborná biografie. Ani jsem neměl pocit, že čtu literaturu faktu, odsýpalo to jako by šlo o román.
Nejvíc jsem ocenil rozbory Havlových dramat a také popis jeho pocitů při první vazbě a dalších pobytech ve vězení - to bylo pro mě nové a zajímavé (s hanbou přiznávám, že Dopisy Olze jsem nečetl).
Žantovský představuje Havla realisticky, nezavírá oči před jeho špatnými vlastnostmi, snaží se poctivě popisovat příčiny a důsledky jednotlivých událostí, kterých byl Havel hybatelem - důsledně, ale citlivě. To je velmi cenné.

Pouze při popisu prvních prezidentských období jsem měl pocit, že Žantovský opouští objektivní pohled a stává se Havlovým apologetou - asi i proto, že to byly roky, kdy byl jeho poradcem a tak se možná cítí povinován prezidentovy kroky ještě znovu obhajovat.
Popis období od roku 90 byl celkově méně čtivý - už ani nešlo tolik o psychologický portrét, ale byl to poměrně rychlý průlet světovým a domácím děním, pro čtenáře v Česku se zde popisují důvěrně známé věci.

Historik Kosatík kritizuje knihu za to, že jsou v ní často slova jako „možná“, „zřejmě“, „asi“, „snad“ a že se Žantovský nepouští do přesnějších vysvětleni. Mně naopak tento přístup příjde vyhovující (a to vlastně nejen v téhle knize, ale obecně) - autor sepíše co o nějaké událostí ví a pak přidá svůj názor, který čtenář může nebo nemusí akceptovat (v plné míře a nebo částečně). Zdá se mi to lepší než ultimativní postoj ve stylu: "Já Havla znal osobně, teď jsem si o něm načetl metry knih a vyslechl si desítky svědků a proto jsem došel k definitivní pravdě o jeho životě."

martina2704
19.02.2017 5 z 5

Jsem až překvapená, jak moc dobrý životopis to byl. To hlavní asi je, že se Žantovskému podařilo zůstat objektivní a nebojí se tak ukazovat Havlovy zápory stejně jako jeho klady. Obraz Havla-disidenta/politika vhodně doplňuje vyprávění o Havlovi-dramatikovi, takže pokud jsem se zpočátku bála, aby mě moc nenudilo povídání o Havlově tvorbě (přece jenom mě zajímá více ta historická a filozofická stránka), velmi rychle jsem zjistila, že něčeho takového se bát nemusím a naopak jsem si odnesla spoustu zajímavých informacích o Havlových hrách. Vše je čtivě napsáno, u velkých událostí Havlova života jsem měla co dělat, abych nebrečela, protože Žantovský krásně vystihl jejich atmosféru. A potom ta obálka, prostě krása. Suma sumárum, mohu jenom doporučit :)

Enforcer
17.01.2017 5 z 5

Obsáhlé, vyčerpávající, neglorifikující.

Armin1984
28.12.2016 1 z 5

Jedna hvězda za Žantovského komediální talent.

Yorika
04.10.2016 4 z 5

Asi to tak musí být, že člověk plně ocení některé osobnosti až po jejich smrti. Děkuji za tuto knihu, která mi pomohla pochopit.Děkuji za Václava Havla.A děkuji Michaelu Žantovskému za nezaujatý pohled a patřičný odstup.

vekune
06.09.2016 5 z 5

Kniha byla naprosto úžasná. Trochu jsem se bála tloušťky, ale stálo za to. Dokonce možná klidně mohla být obsáhlejší. Trochu mě chybělo zapracování korespondence s Medou Mládkovou a Havlův plánovaný odjezd do Ameriky, když autor zdůrazňuje, že ji vážně miloval, a také trochu podrobněji o kuponové privatizaci, i když to asi nebylo cílem knihy. Možná mi taky trochu chyběla Olga, poté, co Havla zvolili prezidentem. Ale ta práce, bádání, co vše musel autor pročíst. Smekám.

marekandel94
17.07.2016 5 z 5

Biografie je napsána skvěle, byť některé pasáže, jak je zde již v několika komentářích uvedeno, jsou trochu nezáživné. Naštěstí jich je ovšem naprosté minimum, a tak mohu s klidným pocitem napsat, že je tato kniha naprostý základ pro vstup do studia Havlova života a díla, ale i do jeho osobních selháních, přešlápů a neřestí. Zde si dovolím jednu poznámku - mám pocit že pan Žantovský, ve vší snaze být co nejvíce objektiví, se občas uchýlil k obhajování Havlových přečinů, které přeci jen odporovali jeho myšlence života v pravdě. I přesto se jedná o úžasný popis naší národní osobnosti, která i přes svou velikost nikdy nepopírala, že je jen obyčejným chybujícím člověkem. Za knihu autorovi děkuji a doporučuji její četbu i všem potenciálním zájemcům, kteří se nechtějí nechat ovlivnit dnešním honem na české osobnosti.

ManželéMannovi
14.07.2016 5 z 5

Úžasně komplexní životopis. Stylistika výborná. Nezatížené sentimentem. Profesionální objektivní pohled.

Mannová

WeeWar
17.06.2016 5 z 5

perfektní, vřele doporučuji všem, tedy i zarytým antihavlovcům a jiným tmářům.

Vyomi
14.04.2016 4 z 5

Jedna z nejvěrnějších a nejrozsáhlejších biografií Havla od člověka, který byl jeho přítelem. Na můj vkus až moc rozboru jeho tvorby, děl, her, psaní i když to bylo asi hlavním udělem Havla. Uvítal bych více z doby jeho prezidentování. Kniha se četla hezky, nemohu ovšem říci, že bych se dozvěděl něco nového a závratného. Havla -jako člověka- je škoda.

marca_m
12.01.2016 5 z 5

Příliš nevyhledávám naučnou literaturu ani životopisy a i kvůli své velikosti a tloušťce tato kniha dlouho zůstala nedotčená v knihovně. O to příjemnější bylo překvapení, když jsem se k ní snad po roce dostala... Žantovský píše neskutečně čtivě, za nejlepší považuji pasáže z období, kdy sám působil v Havlově týmu a přináší tak spoustu zajímavostí ze zákulisí politiky.
Není sporu, že tato Havlova biografie je v první řadě komplexní, přináší opravdu ucelený pohled na různé stránky Havlovy osobnosti a každá z kapitol, které pokrývají různé etapy života, je nejen výpovědí o určitém životním období, ale také v jisté sevřenosti ukazuje jednotlivé specifické "dílky", z nichž se Havlův život skládal.

Koňadra
01.11.2015 5 z 5

Výborná biografia. Pán Žantovský mi bol dlhú dobu neodôvodnene a i neodôvodniteľne nesympatický. Ospravedlňujem sa mu. Václav Havel mi je, po prečítaní jeho knihy, oveľa bližší, ľudskejší. Naraz je človek, má farbu, reliéf, je uchopiteľnejší a pochopiteľnejší pre plebejca ako ja. Príjemné čítaníčko, oceňujem autorovu evidentnú snahu o objektívny pohľad na svojho priateľa a súputnika.

Salci
23.10.2015 5 z 5

Před koupí jsem se obával, že tato publikace bude příliš subjektivní a zaujatá, nicméně nakonec jsem byl mile překvapen, z jak pestrých úhlů pohledu nám autor Václava Havla představil. Kniha sice pravdoláskařstvím zavání, pravda, nicméně ne v takové míře, aby někdo mohl tvrdit, že se jedná o čirou demagogii.
Těm, kteří tvrdí, že musíme pár let čekat, než o panu Havlovi vyjde čistě "objektivní" literatura, bych rád vzkázal, že nehledě na to, že objektivita je pojem stejně abstraktní, asi jako "dobro/zlo", právě díky autorům, kteří mají/měli k dané osobě vztah, můžeme zjistit, o jakého člověka se jednalo. Strohý výpis Havlových činů nalezneme kdekoli, ale motivaci k jeho životním/politickým činům a jejich zákulisí nikoli.
Netvrdím, že po přečtení této knihy vím o životě Václava Havla všechno, ale rozhodně už mám o něm alespoň určitou představu a přinejmenším mi Michael Žantovský pomohl vysvětlit/vyvrátit všechny ty fámy, které o našem bývalém prezidentovi kolují, a za to mu velmi děkuji!