Osobní poplach

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

O své spalující touze zaznamenat bohatýrské historky a průpovídky svého strýce Jožky Slováka, řezníka „masára“ z horňácké Velké nad Veličkou, mi Josef Holcman tolik let barvitě vyprávěl, až jsem získal dojem, že už ta knížka vyšla a já jsem ji dávno přečetl a odložil do knihovny. Takže se divím, když teprve teď vychází. Pochopil jsem, že autor text odsouval, vyprávěl přátelům zas a znova, bál se definitivy tisku. Měl strach, aby živoucí, provokující osobnost strýce Jožky nebyla vnímána jenom skrze výkřiky či pod dojmem množství vypitých slivovic či vína. Nechtěl svému strýci ublížit zploštěním jeho vícerozměrné figury na profláknuté pábitelství či laskavý humor v české literatuře tolik populární. Překročit tento stín je vždycky těžké, zvláště v době, kdy nejsme svazováni ideologickým obrazem vzorného socialistického člověka bez chyb a kdy náš veřejný život je zásobován i z nejvyšších politických kruhů nejrůznějšími takzvaně autentickými historkami a výtržnostmi lidí takřka bez skrupulí. Tragikomická postava opilce, dočasně se motajícího nad korunovačními klenoty Pražského hradu, je pouze truchlivou, nechci říci poeticky, třešinkou na dortu, spíše štamprličkou becherovky v českém guláši. Jakoby symbolizoval to malé, nízké a odpudivé z čecháčkovství. Strýc Jožka Josefa Holcmana (jehož rodinu velmi dobře znám i s nejrůznějšími výhonky) zase ztělesňuje to nejlepší z horňácké tradice. Furiantskou hrdost „majstra“ svého řemesla s nečekaně pohotovým až drzým humorem. A taky osobní statečnost, se kterou s nadhledem a jistou dávkou proletářské poezie dával najevo těm (ne) a (všeho) schopným, co mu mluvili do jeho masárského řemesla, co si o nich myslí. Mám tušení, že se ta kniha měla původně jmenovat Balada o řezníkovi nebo také Chvilka poezie. Asi to bude všechno dohromady. Ale možná i cosi víc než rentgen plic, na jejichž těžké onemocnění Jožka Slovák umřel. Bude to skrze osud, povahu, krajové zakotvení, vášnivá zpráva o svérázné a originální duši. Stejně jako masár Josef Slovák vášnivě vdechoval s kouřem ze smrtonosných cigaret všechny rozkoše života, aby je plnou parou, jak mašina, vypouštěl nakažlivě kolem sebe....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/250020/osobni-poplach-250020.jpg 3.96
Žánr
Romány, Literatura česká
Vydáno, Kniha Zlín
více informací...


Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Osobní poplach

Přidat komentář
rozvera
17.10.2019

Pěkně vykreslené osoby z příběhu, jehož prostředí je pro mne naprosto neznámé a tak mi vlastní pointa příběhu z této neznalosti unikala.

Macek58
20.01.2017

Zajímavé psaný román. Pěkně se čte a zvláště ty pasáže, kde jsou opisovány známe osoby z mého okolí.

vitavita
02.01.2016

Román je výborný. Navíc znám některé postavy, které jsou velmi citlivě vystihnuté.
K popisu knihy: popis knihy je popis, ale ne osobní názory toho, kdo píše popis.
Mají to být fakta o knize, ne nějaké teorie či osobní názory, ty patří do Kometáře.

kilometr
19.10.2015

Dobře čtivá kniha,mapující život jednoho člověka.I přes to,že se tu některé situace zbytečně opakují,se mi kniha líbila.75%.

Štítky

Slovácko

Autor a jeho další knihy

Josef Holcman
česká, 1952

všech 9 knih autora

Kniha Osobní poplach je v

Přečtených5x
Knihotéce3x