Osobní lodě v Čechách a na Moravě 1841–2021

Osobní lodě v Čechách a na Moravě 1841–2021 https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/495552/bmid_osobni-lode-v-cechach-a-na-morave-1-4dX-495552.jpg 5 4 2

Poprvé v historii se mohou zájemci o dopravní historii seznámit v jediné knize najednou se všemi místy v České republice, kde byla či je provozována veřejná osobní lodní plavba. Tedy kdy někdo za finanční úhradu přepravoval plavidlem jiné lidí po hladinách řek či přehradních nádrží. Dosud se literatura věnovala převážně lodím na Vltavě v Praze, případně na Slapech, Orlíku a Lipně. Jiné plavební provozy v Čechách a na Moravě nebyly knižně souhrnně zpracovány, pouze například jako součást soubornějších či regionálních publikací. Novou knihu Petra Fialy a Pavla Gejdoše "Osobní lodě v Čechách a na Moravě 1841–2021" vydal v květnu 2022 brněnský spolek Kultura & Management. Má 292 stran a obsahuje 1400 leckdy velmi unikátních a dosud nikde nepublikovaných dobových i aktuálních fotografií a dokumentů (například momentku požáru lodě Družba na Orlické přehradě). Kniha začíná provozem prvního českého parníku Bohemia na řece Labi, když se v roce 1841 rozhodli podnikatel John Andrews a loďař Joseph John Ruston konkurovat flotile saské plavební společnosti, z Obříství u Mělníka do Drážďan. Kromě další historie plavby v různých úsecích Labe i Vltavy se samostatné kapitoly věnují dobovým parním člunům na Ohři v Chebu, Máchovu jezeru, Vranovské přehradě na Znojemsku, Baťovu kanálu ze Zlína, Brněnské přehradě či přehradám Hracholusky, Skalka a Jesenice na západě Čech. Připomenuty jsou dávno zapomenuté lodní provozy – jako například na řece Svratce z brněnských Pisárek do Jundrova, v Karlových Varech, na nádrži Mšeno u Jablonce nad Nisou, Plumlovské přehradě na Prostějovsku, rybníku Olšovec v Moravském krasu, Sečské přehradě na Chrudimsku či Boleveckém rybníku u Plzně. Jako i cestovní průvodce kniha přibližuje nová a nyní funkční místa s lodní dopravou po sametové revoluci – Zámeckou Dyji v Lednici, horní a dolní Novomlýnskou nádrž na Břeclavsku, řeku Moravu na Hodonínsku, Dalešickou přehradu, nádrž Rozkoš, nově splavněnou Vltavu z Týna do Českých Budějovic či pražskou Čertovku. Představuje i podzemní plavbu v jeskyních Punkevních a Císařské v Moravském krasu, bezmotorové čluny v soutěskách Hřenska a v Adršpašských skalách i „plovoucí mosty“ – převozy přes řeky – parní, závěsné na laně, s bidly i moderní motorové. Nechybí zmínky o tuzemských lodních neštěstích, plavebních sběratelských artefaktech či výběr „perliček“ architektury vodních cest. Závěrečná kapitola přibližuje vybraná zajímavá plavidla, jejich technické parametry a historii. V jednotlivých částech knihy jsou zájemci dokazováni na další související literaturu jiných autorů. O autorech: Petr Fiala – historik dopravy a sportu, spoluautor knihy Lodní doprava na Brněnské přehradě 1946c2006 a dalších publikací o historii hromadné dopravy či hokejového klubu Kometa. Pavel Gejdoš – publicista, autor cestovního průvodce Věže České republiky či tištěné mapy Osobní lodní doprava v ČR (2009), editor portálu Lodnidoprava.unas.cz a facebooku Osobní lodní doprava. Právě tam budou postupně představována prodejní místa knihy. Na webu Lodnidoprava.unas.cz jsou také soustředěny prokliky na všechny v knize zmíněné aktuální lodní provozy v Česku. Tamtéž i na fb.com/osobnilodnidoprava budou přibývat další novinky, které již kniha s uzávěrkou v březnu 2022 nestihla zaznamenat, videa a fotky které se do knihy nevešly. „Velkou inspirací nám byla kniha Osobní lodě na Vltavě 1865–1985 Michaela Bora a Miroslava Huberta z roku 1985. Snad budeme po letech jejich důstojnými pokračovateli. Panu Borovi i mnoha dalším spolupracovníkům velmi děkujeme za pomoc při přípravě knihy,“ dodávají oba autoři.... celý text

Milton
03.01.2024 4 z 5

Obsahově velice zajímavé, komplexní. Mnoho fotografií, často bohužel velmi malých. Chtělo by to jen korekturu, v knize je velké množství textových chyb.

Zdena_M
17.08.2022 5 z 5

Kniha která svou komplexností a rozsahem i množstvím unikátních dobových obrázků lodí a lodiček z různých přehrad a řek u nás asi nemá obdoby. Udělala mi fakt radost

lodě

Autoři knihy