Osmý život (pro Brilku)

Osmý život (pro Brilku) https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428819/bmid_osmy-zivot-pro-brilku-N4O-428819.jpeg 5 516 160

Strhující rodinná sága provázená vůní čokolády se odehrává na pozadí celého dvacátého století, za gruzínskoruské války a v neklidném revolučním období. Gruzie, 1900: Vše začíná jako v pohádce. Prapradědeček si z cesty do Vídně přiváží recept na nejlepší horkou čokoládu na světě. Je hustá, „černá jako noc před bouří“ a naprosto neodolatelná. Její konzumace má ovšem tragické, nezřídka i smrtelné následky… Zděšený chocolatier, který stejně jako všichni Gruzínci věří na pohádky, záhy dospěje k přesvědčení, že na jeho lahodném nápoji spočívá kletba. Přesto však recept předá jako rodinné tajemství své nejstarší dceři Anastasii, která se bude k vaření čokolády během svého stoletého života opakovaně vracet. Německo, 2006: Anastasiina pravnučka Nica přerušila kontakt s rodinou a odstěhovala se do Berlína. V Gruzii právě probíhá občanská válka a její neteř Brilka, která se vydala na cestu na Západ, se odmítá vrátit do Tbilisi. Nica ji vyhledá a celý rodinný příběh jí vypráví. Horká čokoláda připravovaná podle staré rodinné receptury přináší po šest generací spásu i neštěstí…... celý text

Literatura světová , Válečné , Historické romány

Vydáno: , Host

Das achte Leben (Für Brilka) , 2014

Elapheg
Elapheg
17.12.2022 5 z 5

Na začátku komentáře bych chtěl zmínit, že tohle byla náročná kniha. Místy neobyčejná, místy nudná, ale ten konec to vše vylepšil a zanechal ve mně dost hlubokou stopu na tuto knihu, proto pět hvězd. Je to příběh rodu Džašiů v Gruzii od roku 1900 až do roku 2007. Často se pohybujeme v Rusku, nebo spíše Rusko v Gruzii, politiky je tu velmi hodně, ale je to výpověď o tom, jak 100 let dokázalo ovlivnit všechny tehdejší lidi, zvláště po nástupu komunismu a zvláště pak rod Džašiů. Setkáváme se zde s historickými postavami: Lenin, Stalin, Brežněv, Gorbačov, s KGB, tajnými agenty, ale hlavně se všemi protagonisty rodu Džašiů. O čokoládě se ale v knize píše na začátku a pak jen místy v souvislosti s mnoha tragédiemi v rodu Džašiů. Znovu podotýkám, že to pro mne nebyla zvláště ze začátku lehká kniha, kde stránky jenom lítají. Tady člověk musí pozorně vnímat, co se snaží autorka svým příběhem vypovědět. Jako celek to ale je místy až obdivné dílo. Je tu mnoho postav, příběh je vyprávěn z pohledu Nicy, která popisuje jednotlivé události v rodině pro svou neteř Brilku, která hraje hlavní roli na konci knihy. Není to žádná červená knihovna, naopak je to dramatický příběh rodu Džašiů, jak jim systém ublížil, či komu naopak dopomohl k vysokým postům a také, jak systém ovlivnil historii mnoha národů, které tenkrát byly v SSSR. Kniha se mi jinak ale líbila, Džašiům jsem držel palce a i přátelům a známým tohoto rodu. Nad knihou budu ještě místy přemýšlet. Není to typ knihy, po jejímž přečtení člověk na ni za pár dní zapomene. Dávám pět hvězd a knihu doporučuji špíše Husákovým dětěm a starším. :-)

SgtTračník
SgtTračník
25.11.2022 5 z 5

Knihu jsem napoprvé odložil, nemohl jsem se chytit. Po čase jsem po ní sáhl znovu a nelituji. Ohromující sága jedné rodiny.

Chytuš
Chytuš
07.11.2022 4 z 5

(SPOILER) UCHOKNIHA - musím pochválit famózní načtení knihy paní Hudečkovou - podání bylo opravdu skvělé, to nebylo jen pouhé čtení, to byl procítěný prožitek!
Od příběhu jako takového jsem čekala trochu víc dějinných událostí přímo z Gruzie - autorka měla jasnou vizi zapojit do příběhu všechny významné milníky dvacátého století, nejen gruzínských dějin, takže si s Fred odskočíme i do koncentračních táborů, ale o táborech v SSSR se nedozvíme vůbec nic, ačkoli jedna z postav sovětský převýchovný program zakusila... Uvítala bych víc informací přímo o Gruzii, o tamním životě, těšila jsem se především na toto... Možná proto mě anglická (nebo česká) nitka Kitty a její exylový život zajímala pouze minimálně - nerozumněla jsem jejím činům, nebyla jsem schopná jí plně pochopit... Už už jsem jí měla na dosah, ale stejně mi nakonec protekla mezi prsty. Podobně to bylo i s Nicou, ačkoli její nitka byla, alespoň pro mne, hmatatelnější a uchopitelnější. Líbil se mi ale autorčin styl vyprávění, jeho poetičnost a magický realismus, její spřádání slov do nádherných obrazů, její splétání nitek do zajímavého vzoru. Rozhodně si nenechám ujít autorčiny další knihy!

jaroiva
jaroiva
23.10.2022 4 z 5

Parádní knížka, výborná rodinná sága. Trochu mi první půlka připomínala Vojnu a mír. V tom nejlepším slova smyslu. Moc jsem si užívala cestování po Gruzii a připomenula si tamější města a městečka. Myslím, že kdo Gruzii nenavštívil, musí po přečtení pocítit potřebu se tam podívat.
Od začátku mě to vtáhlo, dostalo se mi hluboko pod kůži.
S postupně narůstajícím počtem postav jsem trochu začínala mít zmatek ve jménech. Chyběl mi v české verzi rodokmen, musela jsem si to najít v jiném jazyku.
Jediné, co mě už nebavilo, bylo ke konci, kdy se dostal na řadu příběh samotné vypravěčky a Brilky.
Trochu nudné už mi pak přišlo i to, že snad nikdo se nenarodil nebo neumřel "normálně".
Celkově ale skvělá kniha, která stojí za přečtení. Těším se na Kočku a generála.

SilvaK
SilvaK
19.10.2022 5 z 5

Pre mňa výborná kniha, aj keď by jej určite bolo čo vytknúť. Zaujímavé informácie o Gruzínsku, jeho vývoji počas minulého storočia, rozpade ZSSR... na pozadí životov jednej rodiny. Určite stojí za prečítanie.

ještěrka38
ještěrka38
02.10.2022 4 z 5

Skvělá sága, bravurně napsáno.. Bavily mě pasáže, které ukazovaly poměry v Rusku po celé století. Posledních 200 stran jsem se ale už nudila a přišlo mi to už moc natahované.. Přesto doporučuji. Pokud by někdy Brilka vyšla znovu, doporučila bych ji vydat ve více dílech. Hodně čtenářů odradí tloušťka a ani mně se v tomto vydání nečetla moc dobře.

Noisette73
Noisette73
22.09.2022 3 z 5

Já miluji rodinné ságy a na tuto jsem se strašně těšila, protože Gruzie a protože čokoláda, ale tady půjdu proti proudu, já se nedivím, že kniha boduje u čtenářů, ale já už mám v ságách hodně, hodně načteno a tady mi cosi chybělo... Bylo to psané krásným jazykem , ale na mě to klouzalo moc po povrchu, od nakladatelství Host , které já miluju (naše Brněnské :) ) jsem čekala víc. Nevadí, tedy příště.

gladya
gladya
20.09.2022 5 z 5

Dobře napsané rodinné ságy mám ráda, a Osmý život (pro Brilku) je napsaný opravdu skvěle. O trochu více než sto let na osudech jedné rodiny, sto let, které rozhodně nebyly poklidné. Opět se mi ukazuje, že to, co člověk zná z historie, může v beletristickém zpracování dostat ještě větší smysl. Samozřejmě, román je fikce v Osmém životě jsou ještě navíc prvky jisté magie či jak to nazvat. Jenže i když ze známých politiků Gruzínců znám nejen generalissima, malého velkého muže (tak se jim říká v knize) a Ševarnadzeho, ale něco mi říká i jméno Gamsachurdia, najednou mi ještě lépe došlo, jak bolestný byl rozpad Sozuja něrušimovo , jak drsné to bylo v Gruzii a jiných postsovětských republikách, a v řadě z nich asi pořád je. A to ani nemluvím o Rusku.
Čtenář rýpal by mohl říct, že motiv s prokletím byl zbytečný, zdálo se mi, že Nica Brilce vypráví velmi podrobně i zážitky a pocity lidí, s kterými se ona ani Stasia nesetkala a moc o nich nevěděla. Ale to nevadí. Postavy se někdy chovaly těžko pochopitelně, někdy jim člověk rozumí. A není právě takový život? A vlastně se nakonec se pochopit dají všichni, třeba i Kosťa.

Neodpustím si jeden citát.
„Všude slyším jen o Rusku nebo Americe a Evropě nebo o čemkoli. Kdy se na sebe konečně přestaneme dívat očima nějakého poručníka? Kdy konečně pohlédneme do zrcadla bez falešné sentimentality nebo lítosti, bez toho odporného patriotismu založeného na pouhých mýtech, na ničem jiném?“
Pro jistotu, to není proti vlastenectví, opravdové vlastenectví je pozitivní, nemá v sobě nenávist k jiným národům a není to tupé národovectví.

Janulica
Janulica
18.09.2022 5 z 5

Včera jsem knihu dočetla a doposud jsem knihou úplně plná. 800 stran skvělého děje, který začíná v roce 1900 v Gruzii a končí o více než sto let později.
Na čtení knihy je potřeba mít čas a klid. A po přečtení knihy je rovněž potřeba mít čas a klid. Taková nádhera nejde rychle vstřebat.
wow, wow, wow. Dokonalá kniha.

Lenča75
Lenča75
13.09.2022 5 z 5

Prostě musíte mít na seznamu,protože tahle kniha stojí za přečtení

jaro999
jaro999
11.09.2022 3 z 5

Rodinná sága o několika generacích žen (a v menší míře i mužů) zachycující dějiny Gruzie v průběhu celého 20. století. Osudy hrdinek i hrdinů se proplétají s historií Gruzie, která - zpravidla tragicky - určuje běh jejich životů. Ať jsou protagonistky či protagonisté ságy jakkoliv nadaní a ve svém dětství často i nadějní, události 20. století jim neumožní vést normální život. Nadějí do budoucna je příslušnice posledního pokolení, Brilka, i když i ta se už v raném věku potýká s negativními dopady života svých předků, které si nese v sobě v podobě různých fobií, strachu ze smrti a nechuti žít v rodné Gruzii. Přesto má ještě naději a vypravěčka ve snaze jí pomoci nachází možnou katarzi. Na knize mi trochu vadila prakticky absence popisů prostředí a místy nedostatečné zachycení vnitřního světa hlavních hrdinů, měla jsem pocit, že autorka až na výjimky tak nějak zůstává "na povrchu". Proto nakonec dávám pouze 3 hvězdičky.

soupik2012
soupik2012
02.09.2022 5 z 5

Jedna z nejlepších generačních ság, které jsem kdy měla možnost číst, či poslouchat. Kniha není jenom románem, ale díky velmi přesnému popisu historických událostí, nám velice věrně přibližuje život v Rusku a především v Gruzii. A to po celé jedno dlouhé století. Velmi jsem ocenila, že ačkoliv je paní spisovatelka Gruzínkou, neměla jsem pocit, že by některému národu při vypravovaní děje nadržovala. Zároveň se zcela zdržuje jakýchkoliv morálních soudů. Jenom díky tomu mohlo vzniknout tak dokonalé a věrohodné dílo, které nutí zamyslet se nad vlastním životem a ještě více si vážit doby a místa ve které žijeme. Možná stálo za úvahu knihu rozdělit na několik částí a příběhy propracovat ještě detailněji. Protože některé úseky jsou popsány poněkud povrchně. Ale to není výtka, knize to nijak neuškodilo. To jenom já bych chtěla z tohoto výjimečně vydařeného příběhu ještě o něco víc. Audiokniha kterou načetl paní Martina Hudečková, je neméně vydařená a já ji tak mohu všem vřele doporučit.

Skřítek77
Skřítek77
02.09.2022 5 z 5

Tohle je taková krása! Více než 100 let a osm generací jedné rodiny a jejím prostřednictvím i historie Gruzie od carského Ruska, přes socialistickou revoluci, stalinismus, 2. světovou válku až po „perestrojku“ a Gorbačova. Přitom autorce se historické souvislosti i osudy jednotlivých členů rodiny Džašiů povedlo natolik výborně provázat, že tvoří jeden nesmírně zajímavý a čtivý celek, který je přes všechny hrůzy, jichž byli jednotlivý členové svědky či oběťmi, napsán nádherným a poetickým jazykem. Kniha je opravdu velmi rozsáhlá, což ale v tomto případě považuji za výhodu, neboť jsem si její čtení nesmírně užívala. Rodinné ságy mám obecně velmi ráda, ale často mají tendenci sklouzávat k patosu a sentimentu, což se ale zde naštěstí nestalo. Jednotlivé postavy jsou naprosto věrohodné a plastické a zároveň natolik osobité, že je od sebe snadno rozeznáte a nebudete se tak v ději ztrácet. Vřele doporučuji!

Lehrerin
Lehrerin
30.08.2022 3 z 5

Tentokrát se přidávám ke skupině méně nadšených. Koupila jsem si audioknihu v němčině, protože stojí třetinu české ceny! A po třetině poslechu ji "odložila". To bude tou němčinou... Řekla jsem si a koupila si českou verzi, kterou jsem o několik kapitol dál "odložila" taky.
Není to kniha pro mě. Příliš dlouhé popisné pasáže, příliš mnoho politiky a smutku.

uzivatel6305
uzivatel6305
24.08.2022 5 z 5

Přestože kniha je pekelně dlouhá a už jsem se nemohla dočkat až skončí, každá další kapitola mě bavila a přesvědčovala mě o její literární hodnotě. Tato kniha je kronikou 20.století nejen Gruzie, ale i Ruska a SSSR, ale také všech těch komunistických zrůd, krutostí a demagogií, které zasáhly celý svět. Řekla bych POVINNÁ LITERATURA SOUČASNOSTI. Moc doporučuji. Sága, která je jak pro ženy, tak dobrodruhy, tak antikomunisti, tak milovníky historie. A ke všemu úžasně načtená jako audiokniha nepřekonatelnou Martinou Hudečkovou. Asi dám ještě jednou.

Sorrow
Sorrow
19.08.2022 4 z 5

Přiznávám, že ač mě román tematicky lákal, přeci jen jsem ho neustále odsouvala kvůli množství stran. Pak ale vyšel i jako audiokniha a já si řekla, že to je ta pravá volba, jak si k tak rozsáhlému dílu najít cestu. A byla to volba správná. Osmý život je četbou opravdu pohlcující a podmanivou, přesně jak slibuje anotace. Prostřednictvím Nicy Džašiové je Brilce (= čtenáři) odvyprávěna více než stoletá rodinná historie. Všechny hlavní postavy jsou nesmírně charismatické, zapamatovatelné a díky velkému prostoru, který je každé z nich věnován, mistrně psychologicky zvládnuté. Až na výjimku v podobě Kosti, se celé dění motá okolo žen a to, čím si některé prošly, zanechá ve čtenáři úžas. Nejvíce mě zasáhl osud Kitty, jejíž "knihu" zároveň hodnotím jako nejlepší. Autorka nicméně v celém díle bravurně zkombinovala vyfabulovaný příběh s odbornou dějepisnou přednáškou. Třešničkou na dortu je pak lehce magická linka věnovaná staré rodinné tradici vaření horké čokolády, o níž se říká, že je prokletá a kdo ji vypije, toho stihne neštěstí.
Pokud, stejně jako já, trochu váháte nad tím, zda se kvůli rozsahu do Osmého života pustit, neváhejte. Zkuste audioknihu, která je skvěle namluvená Martinou Hudečkovou. Přestože by se u tak rozsáhlého díla, kdy je navíc každá část věnována jiné postavě, doslova nabízela vicehlasá interpretace, mně nakonec poloha hlasu narátorky extrémně vyhovovala a líbilo se mi i to, že nepřehrávala a nesnažila se každé z postav "vdechnout vlastní život". Konec konců je kniha koncipovaná jako historicko-rodinná lekce mladičké Brilce, ke které se hereččin civilní a nepřibarvovaný projev náramně hodí.

Vojslava
Vojslava
18.08.2022 5 z 5

V některých anotacích jsem zachytila označení "rodinná sága" a jako po takové jsem po knize sáhla; to jsem ovšem absolutně netušila, že dostanu zároveň román pustoty, úzkostí, nedorozumění, tlaku systému, který se zároveň tvoří zevnitř, a vnitřních i vnějších přízraků, dějin, o nichž všichni víme a které si zároveň musíme domýšlet, náhod, které náhodami nejsou... který zároveň tvoří uhrančivě pestrý vzor, voní nejen prokletou čokoládou, ale evokuje mi naprosto živě některé některé dojmy a pocity z vlastního dětství, ubírá vzduch a prostor... a moc se nedá odložit, dokud nedojde do katarzního konce, kdy je onen pomyslný koberec sňat z rámu, otočen, a ze změti nití a uzlíků se stane smysl. Jedna z mála beletristických knih, o kterých budu uvažovat jako o přírůstku do knihovny.

ljuk86
ljuk86
11.08.2022 5 z 5

Držel jsem knihu v ruce, přes 800 stran... Rodinná sága, něco jiného, než mé oblíbené thrillery... To nejspíš nedám, odložil jsem ji, znovu vzal a z knihovny odvezl domů. Manželka byla dosti nevrlá, jelikož na mě mluvila a já při jednotlivých řádcích nevnímal svět. Přenádherné čtení, připomenutí kruté historie, jež se mísí s osudy několika lidí, které umožní i mužskému srdci být dojatý, cítit lásku, smutek, zlost, nenávist, lítost, vzrušení, v neposlední řadě vnímat i naději... Rozhodně doporučuji.

zweedy
zweedy
25.07.2022 5 z 5

Stala jsem se Brilkou a nechala si vyprávět několik životních příběhů rodiny Džašiových. Jedna žena, která ovlivnila osudy tolika lidí. Snad by všechny čekal jiný osud, kdyby Stasie nepotkala Sapho v pozadí války ?
Velmi poutavý příběh plný radosti, smutku, bolesti, lásky, naděje, odvahy a sladkého potěšení v podobě horké čokolády.

zimolka
zimolka
19.07.2022 5 z 5

Plný počet hvězdiček je asi v tomto případě málo. Kniha má opravdu velký počet stran, což může někoho odradit, ale já jsem ráda, že jsem si knihu půjčila a přečetla. Spisovatelka výborně popsala hlavní postavy,historii Gruzie 20století,v podstatě i celého světa.