Osem hôr

Osem hôr https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351258/bmid_osem-h-r-Ojz-351258.jpg 4 618 159

Pietro je chlapec z mesta, plachý a samotár. Jeho matka pracuje ako zdravotná asistentka v poradni na okraji Milána. Otec je chemik vo fabrike, podozrievavý a nervózny muž, ktorý sa každý večer vracia domov plný hnevu. Pietrových rodičov spája spoločná vášeň: spoznali sa v horách, zamilovali sa do seba v horách, v horách, na úpätí Troch lavaredských štítov, sa dokonca zobrali. Hory ich navždy spojili aj počas prežitej tragédie a súčasné Miláno ich napĺňa len ľútosťou a nostalgiou. Keď na úpätí hor¬s¬kého masívu Monte Rosa objavia dedinku Grana, cítia, že tu nájdu pokoj pre svoju dušu. Pietro tu trávi všetky letá a práve tu sa aj spriatelí s rovesníkom Brunom. Tak sa začínajú ich roky bádania a objavovania medzi opustenými domami, mlynom a strmými horskými chodníkmi. V tom období Pietro začína chodiť na túry aj so svojím otcom, čo bolo „asi to jediné, čo kedy od neho dostal a čo sa najviac podobalo na vzdelanie“. Pretože hory sú poznanie, pravý spôsob života, Pietrovo ozajstné dedičstvo – a to ho aj po dlhých rokoch odlúčenia opäť zblíži s Brunom. Osem hôr je príbeh o priateľstve medzi dvomi chlapcami, neskôr medzi dvomi úplne odlišnými mužmi – dobrodružná cesta zložená z útekov a pokusov o návrat k ustavičnému hľadaniu cesty k sebapoznaniu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Le otto montagne , 2016

VlezlejSpratek
24.03.2023 5 z 5

Jestli milujete hory, hlavně Alpy, jestli se tam v létě čas od času vydáte a přemejšlíte, jaký by bylo trávit tam delší čas, nebo třeba celej život, tuhle knížku si užijete. Cognetti vás do Alp vtáhne jako výkonnej vysavač a pomocí svojí fantazie se budete rázem pohybovat na srázech pokrytejch řídkou trávou, kolem sebe vysoký kamenný masy, uslyšíte o překot se valící potok s právě roztátým sněhem a když nastražíte uši, někde v dálce zaslechnete zvony Brunovejch krav.

Tenhle příběh je o velkým horským přátelství, který mezi sebou můžou mít horal a kluk z města, kluk, kterej ale hory miluje skoro stejně jako jeho kamarád. Pietro sice většinu času tráví v Miláně nebo Turíně, ale o tomhle jeho životě se nic moc nedozvíme. Není to potřeba. To důležitý se odehrává mezi štíty, kde se probíjí životem Bruno, jeho nejlepší kamarád. K jejich hlubokýmu přátelství není potřeba moc slov, o těch jejich vztah není. Je o společně stráveným čase při stavbě domku vysoko v horách, o ochotě přicestovat přes celej svět, když vás ten druhej potřebuje, o respektu a schopnosti akceptovat, že každej má jiný touhy. I když jsou takový, který znamenaj konec života.

Ať si kdo chce co chce říká (včetně mistra Kinga), člověk vždycky nejlíp popíše svět, kterej dobře zná. A Cognetti hory zná dobře, vysoká míra autobiografie je v textu patrná. A taky ví něco o psaní. Tenhle text je totiž od zbytečnejch slov osekanej na dřeň.

Ema22
20.03.2023 5 z 5

Zhlédla jsem film a sáhla po knize. Okouzlila mě svou atmosférou. V podhůří jsem strávila přes dvacet let a neskutečně mi chybí. Ty daleké rozhledy a hlavně klid a pokora před jejich silou. Kniha ve mně zanechala mnoho otázek i odpovědí. Rozhodně doporučuji strohý a zároveň čtivý autorův styl. Pokud stojím u toku řeky, kde je vlastně minulost a kde budoucnost?

petrucha86
19.03.2023 5 z 5

Velmi klidný, nostalgický příběh. Na pozadí majestátních hor se zde jakoby mimochodem bez zbytečných dramat řeší vztah otce se synem, vztah dvou dávných kamarádů z dětství, vše v souvislosti s pobytem/životem v horách. Moc příjemné čtení!

Mindy
14.03.2023 5 z 5

Mně se to moc líbilo. Nejradši bych se do Grany rozjela a v nějaké chajdě tam strávila celé léto a všechny ty stezky a chodníčky si prošla.
A snad zvládla i nějakou tu horu.

charlizee
08.03.2023 5 z 5

Osm hor je přesně ten typ knihy, který bych hned po dočtení nejradši začala číst znovu.
Moc se mi líbil film (který jsem viděla dříve - v lednu), ale rozhodně vám tady teď nebudu psát, jak je knížka lepší. Ten příběh je totiž dokonalý v obou podobách.
Je dojemný, zábavný, bolestný a nesmírně autentický.
Přesně a jednoduše pojmenovává rozdíl mezi civilizací a osamělým životem v horách a dokáže to vystihnout jen prostřednictvím jazyka. Zatímco Pietro z města používá abstraktní pojmy typu příroda, horal Bruno ji definuje konkrétně a ve všech jejích jednotlivostech, nemusí se schovávat za neurčité, nadřazené výrazy. Vyprávění je protkáno celou škálou podobných životních poznání a děj je v podstatě druhořadý, přesto příběh chytne a nepustí.

Dvě poznámky jako P.S.
1. Film na mě působil doslovněji, to vyústění v něm bylo zcela nezvratné
2. Knihu do audio podoby načetl Pavel Batěk - poslouchá se moc příjemně, jen hlasově neodpovídá mé představě Pietra. Možná je to ale dáno tím, že mám jako Pietra zažitého (z filmu) Lucu Marinelliho. O příjemném poslechu se bohužel nedá mluvit v případě hudebních předělů, ty tam určitě narval někdo, kdo netušil, o čem ta knížka je, protože jinak si to nedovedu vysvětlit.

hlina
19.02.2023 3 z 5

Byla jsem zklamaná, protože jsem čekala něco hlubšího. Přišlo mi, že autor klouzal po povrchu. Hlavní postava /vypravěč mi byl velmi nesympatický. Chyběly mi emoce. Byl to příběh o vztazích, ale vůbec se mě nedotkl. Moc pěkné byly popisy hor, ale postavy tam v těch chvílích byly tak nějak navíc.

sidonka
08.02.2023 4 z 5

Kniha mě přenesla ho hor, které miluji a stejně jako autor v letním období, krásně popisuje jejich krásu, kouzlo a nelehký život lidí, kteří celoročně v horách žijí

Kristuflina
07.02.2023 5 z 5

Paolo Cognetti je pro mě momentálně jeden z nejoblíbenějších autorů. Jeho knihy, ač úsporné, co se počtu stránek týče, překypují něčím, co ve mě zanechává na dlouhou dobu zvláštně hezký pocit. Jeho mistrovství popisu míst je kapitola sama o sobě. Jako by na vás hory shlížely přímo ze stránek knih. Rozhodně stojí z přečtení (i pro městské lidi).

milan.valden
07.02.2023 4 z 5

Občas se asi každému stane, že ho zaujme a baví kniha, která by ho přitom možná na první pohled zaujmout nemusela. Co asi tak já a hory, lezení po horách, život na horách a na salaši, venkov? Jenže v románu italského spisovatele Paola Cognettiho Osm hor (Le otto montagne, 2016) je vedle tohoto převládajícího prostředí, které je mi dost vzdálené, ještě mnoho jiného, a proto se mi ta kniha velmi líbí a čtu ji s nadšením. Jsou to témata vztahu rodičů a dětí, zejména otce a syna (a to je pro mě z osobních důvodů vždy dost zajímavé téma); přátelství mezi dvěma muži od dětství do dospělosti (což mě v životě bohužel minulo), ač jsou velice rozdílní, ale mnohé je spojuje; kontrast mezi životem ve městě (v údolí) a na horách a na venkově, v přírodě; postava otce s jeho rozpory a chladem, ale i citlivostí; rodinná minulost; osudové volby a jak málo by stačilo, aby šel život jinak; domov; samota...
Vypravěč Pietro vzpomíná na svůj složitý vztah s komplikovaným otcem a na přátelství s venkovanem Brunem a popisuje svoji lásku k horám a horolezecké výstupy nejen v Itálii, ale i v Himálaji. Úsporným stylem, čtivě, tak, že se od nedlouhého románu (220 stran) nemůžete odtrhnout. A možná dokonce zatoužíte do hor se vypravit...
Když ještě dodám, že román získal nejprestižnější italskou literární cenu Strega, stal se bestsellerem v Itálii i ve světě a že ho přeložila Alice Flemrová, je pozornost na místě o to větší. Vydal Odeon, 2017.
"Ať už je osud cokoli, přebývá v horách, které máme nad hlavou."
"'Když jde někdo žít nahoru, znamená to, že tam dole ho nenechají na pokoji.' / 'A kdo je tam dole?' / 'Panstvo. Vojska. Kněží. Vedoucí oddělení. To je různý.'"
"V dospělosti se vám místo, které jste jako malí milovali, může jevit úplně odlišné a přinést vám zklamání, anebo vám může připomenout to, čím už nejste, a zavalit vás velikým smutkem."

DádazPrahy
03.02.2023 4 z 5

Ačkoliv nejsem "horalem" a na horské vrcholy se ráda dívám z údolí, knížku jsem si se zájmem přečetla a líbila se mi. Příběh o síle přátelství, o vztahu k milovaným horám i o tom, co si po celý život neseme ze svého dětství a kam vlastně patříme, určitě stojí za přečtení.
Dovolte mi zde ocitovat, co mne nejvíce oslovilo:
"Jak to, že jste si tak jistí tím, že víte, co je pro život druhého člověka dobré?
Jak to, že vás nepřepadnou pochybnosti, že on to možná ví líp?"
"V dospělosti se vám místo, které jste jako malí milovali, taky může jevit úplně odlišné a přinést vám zklamání, anebo vám může připomenout to, čím už nejste, a zavalit vám velikým smutkem."
"Člověk najde své místo na světě méně nepředvídatelnými způsoby, než si myslí."
"Už jen se postarat sám o sebe je fuška. Člověk je stvořenej k tomu, aby to vždycky nějak zvládnul, když je šikovnej, jenže když si věří až moc, nakonec už všechno krachne."
"Člověk má dělat to, co ho naučil život. Možná když je hodně mladej, kdoví, to se třeba ještě může rozhodnout, že se vydá jinudy. Ale v jistý chvíli by se měl zastavit a říct: fajn, tohle dokážu udělat, tohle ale ne."
"... v jistých životech jsou hory, kam se není možné vrátit."
Knížku doporučuji a těším se na film, který byl podle této knihy natočen.

Bedřich63
26.01.2023 4 z 5

Z knihy je cítit autorova láska k horám a taky nostalgie, že časy a hory se mění a nic není, jako dřív.
Kniha si u mě krásně zapadla do pochmurné nálady, kterou v tomto ročním období mám a která je umocněna i vnějšími vlivy ovlivňujícími naše životy.
A abych si horské téma knihy doplnil i o sluchový vjem, tak jsem si pustil mé dvě oblíbené skladby......Ó hory, ó hory od Stromboli a Jdeme do hor od Tanga.
Kdo chodí do hor načerpat sílu a energii, tak tomu tato kniha pomůže utřídit vlastní myšlenky. No a kdo má rád českou hudbu "minulého století", tak tomu doporučuji četbu zakončit podobně jako já. Nemá to chybu.
Knihu jsem četl na základě doporučení mých oblíbených čtenářů zde na DK a nelituji.

Janina_G.
09.01.2023 5 z 5

"Přátelství je místem, kde zapustíš kořeny."
Silný a dojemný příběh o horách, vztazích nejen k otcům a jednom neobyčejném přátelství.
Příjemně mě překvapila i filmová adaptace s hudbou od Daniela Norgrena.

Imor
16.12.2022 4 z 5

Kniha, ve které se vyvíjí pevné přátelství.

Schopnost Paola Cognettiho mě přenést na místa vyprávění je obdivuhodná a toto umění je důvodem proč jsou pro mě jeho knihy tak výjímečné.

teyachan
16.11.2022 5 z 5

Tato knizka mozno neni pro kazdeho, ale pro mne rozhodne byla! O krase hor a horalovi, ktery se sve hory drzel az do konce. Zhltla jsem ji na jeden zatah (podle mne teda ctive napsana i kdyz neni moc dejova) a jak tady nekdo psal, bylo to pohlazeni pro dusi :).

janina66
09.11.2022 4 z 5

Krásný příběh o přátelství, lásce k horám.
Děj je sice jednoduchý, ale zároveň v sobě skrývá hlubokou myšlenku. O těžkém životě v horách a zároveň pochybnostmi v sebe sama. Výborný poslech audioknihy.

items
03.11.2022 2 z 5

Postavy bez akýchkoľvek sociálnych zručností...hlavná postava je absolútne bezemočná.

kopeceli
23.09.2022 4 z 5

Kupodivu čtivá, i když hlavně o horách. Potřebovala jsem na ni víc času, protože jsem se trochu ztěžka dostávala do děje, nicméně jsem spokojená.

Bara52
11.09.2022 5 z 5

Jednoduchy, a prece hodne slozity pribeh. Pribeh o pratelstvi, osudu, zivotni ceste, zasazeny do osamelych hor. Moc se mi to libilo.

Hakate
09.07.2022 4 z 5

Hluboký příběh o přátelství, horách a poznávání sama sebe. Místy děj pokulhává, ale to na knize neubere na kvalitě.

Evaho73
01.05.2022 4 z 5

Kniha Osem hôr bola pre mňa príjemným spestrením, lebo sa svojim literárnym stvárnením trochu odlišuje od žánrov, ktoré bežne čítam.
Celkom jednoducho napísaný príbeh o rodinných vzťahoch, sile priateľstva a hlavne vášni k horám, ktorá núti človeka rozmýšľať a prehodnocovať svoje priority.
Veľmi sa mi páčili opisy malebnej alpskej dedinky a majestátnych hôr so všetkou svojou fascinujúcou krásou, tajomnosťou, ale rovnako aj krutosťou.
Trochu mi však prekážalo, že charakter postáv akoby splynul s prostredím. Žiadalo sa mi o niečo hlbšie preniknúť do psychológie postáv, viac priblížiť ich pohnútky alebo konanie. Veľa toho autor opisuje iba okrajovo alebo v náznakoch, približuje iba určité aspekty ich života a ja osobne som sa tak s postavami nedokázala úplne stotožniť.