Osada pravěkých lovců

Hrdinou tohoto historicko-fantastického románu je sedmnáctiletý chlapec, který se proti své vůli stane hlavním kouzelníkem svého kmene. Sovětský etnograf a archeolog využil výsledků svého průzkumu skalních kreseb v sovětské Karélii v románě o životě lidí doby kamenné. Hlavními postavam knihy, určené mladým čtenářům, jsou dva bratři, z nichž jeden se má stát kouzelníkem a druhý lovcem a stopařem. Intriky uvnitř rodné osady je přivedou na území kmene, který je na vyšším stupni společenského vývoje....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/143220/big_osada-pravekych-lovcu-GAL-143220.jpg 4.88
Dobrodružné, Pro děti a mládež

Vydáno: , Mladá fronta

Listy kamennoj knigi

Kniha Osada pravěkých lovců

Adapa

(+ SPOILER) Poprvé jsem tuto knížku četl někdy před třiceti lety jako kluk. Roky na mne koukala v poličce knihovny, tak jsem po ní z nostalgie sáhl. Pamatoval jsem si z toho po těch desetiletích jen, že někde byli dva bratři a jeden byl kouzelník osady.
Nečekal jsem, že mě knížka po tolika letech tak chytne, hlavně když je určena pro mladší čtenáře, což už bohužel nejsem. Od první stránky jsem byl vtažen do děje, neustále jsem si říkal, že dočtu ještě jednu kapitolu a když jsem knížku dočetl, šel jsem googlovat, zda náhodou neexistuje druhý díl a nebo volné pokračování.
V knížce sledujeme dva bratry, starší z bratrů Bej je mladý lovec. Mladší Ljok od malička touží stát se také lovcem, ale protože existuje v kmeni pověra, že pokud se ženě narodí sedm synů, tak otcem toho posledního je duch a musí se stát šamanem, je proti své vůli sedmnáctiletý Ljok prohlášen za kouzelníka. Postaví se starým pořádkům, pokusí se bojovat s pověrčivostí, když se mu nedaří komunikovat s duchy, používá rozum a tím se vesnici daří. Obrátí proti sobě starce a musí uprchnout spolu se svým bratrem do jiné osady, kde se konečně stává lovcem a výrobcem zbraní a tím začíná život dle svých představ, ale jak zjišťuje ani to není jednoduché.
Škoda, že tato knížka není známější. Jako příjemnou oddechovku mohu jen doporučit.

heavy66
23.03.2014

temný, mrazivý, až naturalistický příběh z historie kmenů Dálného severu.