Orlando

Orlando https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/18684/mid_orlando-MR4-18684.jpg 4 206 33

Součástí plného titulu románu Virginie Woolfové Orlando je také slovo životopis (Orlando: A Biography). Spisovatelka podává v knize životopis Orlanda, syna anglického šlechtice vysokého postavení z doby královny Alžběty I. Kromě skutečnosti, že je to životopis fiktivní, má ještě jiné zvláštnosti. Orlandův (či Orlandin) život ubíhá v ,normálním’ čase asi od šestnácti do třiceti let jeho věku. Tato postava si pak svoje stáří víceméně podrží po celý zbytek románu, kde se postupně střídají jednotlivé historické epochy, až do konce knihy, který je totožný s okamžikem jejího dopsání - rokem 1928. Orlando je tak literárním putováním napříč staletími, kde historie splývá s fikcí v typicky impresionistickém a humorném podání Virginie Woolfové. V mistrné zkratce vyjadřuje povahu jednotlivých historických údobí, a zejména dobu viktoriánskou stíhá kritickým pohledem. Zkoumavým okem pátrá i v literárních dějinách a dělá si tak legraci z vlastní profese, z lidské touhy po slávě a nesmrtelnosti. Kromě bohatých dramatických vnějších událostí a popisů - jak běhu času, tak prostředí, v němž se tyto události odehrávaly - se nám dostane také psychologicky zajímavého pohledu do nitra člověka, kde nechybí ani její oblíbené feministické téma.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Argo

Orlando: A Biography , 1928

devět
04.01.2024 5 z 5

Fascinace slovy, ohýbám rohy – a to se nedělá.
PSANÍ! PSANÍ! Láska. Nitro. Imaginace. A celý ten legrační svět. Mistrovské dílo. Vzdávám se. Jsem jím omámená a nemám co říct. Proč zatěžovat její věty mými? Jen extáze! Extáze.

„Orlando vešla dovnitř. Byl tam naprostý klid. Bylo tam velmi ticho. Byl tam kalamář s inkoustem; bylo tam pero; byl tam rukopis její básně přerušený uprostřed holdu věčnosti.“

Bakana
15.05.2023 2 z 5

(SPOILER) Aby bylo jasné: Orlando si určitě nezaslouží 2*, které jí dávám já. Má svoje nepopiratelné kvality a autorka je mistr jazyka. Nápad se změnou pohlaví a ubíhajícími staletími je skvělý.
To jen pro mě byla kniha příliš popisná, neseděl mi její styl. 2-3 stránky se neděje vůbec nic, pak se děj o maličko posune. To není nic pro mě. Promiň, Virginie :-(.

Atuin
23.01.2023 5 z 5

Už tu mám někde komentář, nyní čerstvě přečteno společně s manželem a ach je to láska jí číst a dělat si rozptýlení a potěchu právě jejími slovy. Má tam všechno, pomrknutí, hlubiny, rozvernost i poučení....

MoonR
20.09.2022 5 z 5

Moja prvá od Virginie. A rozhodne neľutujem. Miestami som sa pristihla pri dennom snení :) (aké by to bolo prejsť takto storočiami so všetkými zmenami osobnosti spomenutými v knihe..). Text tak plynul, že som sa občas vracala späť aby som zistila v ktorom storočí/dobe sa práve nachádzam. Neuveriteľný štýl písania, so všetkými myšlienkami okolo, občas úprimne vtipné :) .. a už ju mám v knižnici ;) a určite som ju nečítala posledný raz. Nádherné umelecké dielo..

capricorn__
27.07.2021 5 z 5

Virginia Woolfová je jednou z mých nejoblíbenějších spisovatelek kvůli její schopnosti na velmi malém prostoru sdělit mnoho zajímavých myšlenek a odkrýt její postoje ke spoustě témat, které spolu třeba zdánlivě nesouvisí. "Orlando" mě nezasáhlo tak, jak mě zasáhlo "K majáku", což je kniha, která se mi ze všech přečtených vtiskla do hlavy svojí atmosférou a hutným příběhem asi nejvíce. "Orlando" mě dostalo svojí filozofií a jazykem, který je velmi barvitý, popisný a expresivní. Měl jsem z "Orlanda" trochu strach, protože mě děsila myšlenka, že budu číst knihu o 200 stran, která si troufá jen tak se prolétnout historií a ještě změnit svoji identitu. Jenže ona historická linka tolik důležitá není a skoro jsem si nevšiml, že autorka přešla několik století dál. Záleží zkrátka na čtenáři, které představené rovině dá přednost. "Orlando" mě fascinuje, podobně, jako spisovatelka a její spisovatelské schopnosti. Od doby, co jsem "Orlanda" dočetl, si o knize pořád něco hledám. Rozhodně doporučuju, ale (podobně, jako jsem psal "K majáku", nemyslete si, že jde o nenáročnou jednohubku jen proto, že kniha je jen 200 stran dlouhá).

PS: Jooo, a ty štítky, které jsou tu uvedené, berte HODNĚ s rezervou.

FiliaNoctis
02.03.2021 5 z 5

"Živote, živote, co jsi vlastne zač? Světlo, či tma, hrubá zástěra lokaje, či stín špačka v trávě?"
Nádhera. V slovách zachytiť absolútnu krásu, je to niečo ako úchvatná maľba, ktorá kvitne v každej vete iným odtieňom - geniálna Virginia Woolf.

tonysojka
01.10.2020 5 z 5

"Musíme slova ztvárňovat tak dlouho,až se stanou nejjemnější skořápkou našich myšlenek"
Ve ztvárňování slov je Woolfová jedinečným Mistrem.Maluje jimi obrazy trochu fantaskní,vtipné,ironické i sebeparodické. Příběh je velmi čtivý,není nudný,mně se četl docela lehce,jen jsem musel zpomalit rychlost čtení z pětky řekněme na dvojku.Pasáže o odlišnosti žen a mužů jsou bystré a dokonale promyšlené a skvěle v příběhu umístěné.Místy se objeví lehké zklamání nad poznáním o marnosti života:
"Přicházím o některé iluze možná proto,abych získala jiné..."
A s citátem:
"Jakkoli jsou obě pohlaví odlišná,prolínají se . "
nelze než souhlasit.
Pro mne čtenářský zážitek,četlo se mi to lépe než Paní Dallowayová. Jak níže v komentářích uvedeno,chce to jen nechat se nést volným tokem slov.
Které mají co sdělit,dodávám.

Terez404
13.08.2020 5 z 5

Nesmírně zábavná knížka. :)

Šárka_D
23.08.2019 3 z 5

V knize mě velmi bavil pohled na tradiční pojetí mužské a ženské role, který má co říct i dnes, devadesát let od vydání. Autorka je vtipná, bohužel mám dojem, že mi toho v knize hodně uniklo, možná proto, že se hodně vztahuje k době vzniku a anglické historii. Celkový pocit z četby je rozporuplný.

Šárkaxx
13.01.2019

Kdybych si v průběhu nepřečetla, že má jít o frašku, byla bych z toho jen zmatená. Začalo to slibně, ale postupně se to tak zamotávalo, že jsem místy nevěděla, čí jsem. Hodně vlastních myšlenek, hodně vnímání přírody, ale celkový dojem byl fakt divný. Podobně jako k Majáku jsem se většinou nechytala.

Hanka_Bohmova
29.05.2018 4 z 5

Přemýšlení o psaní, sebevyjádření, o ženskosti a mužskosti, o společenských rolích, o společnosti. Převeliká jemnost a obraznost, pro kterou mám VW tak ráda, a ironie a vtip v neobvyklém množství. (Devatenácté století jako období lezavé vlhkosti a všeobecné plodnosti - úžasné!) Přistoupit na autorčinu hru, plout s proudem - odměnou je podivuhodné čtenářské i myšlenkové putování.

marvarid
20.11.2017 4 z 5

Doopravdy vtipná knížka, čte se jedna báseň. Zabývá se sice rozdílným postavením mužů a žen ve společnosti, ale dělá to s lehkostí. Ostatní feministická pojednání vedle ní budou vypadat upoceně a zahořkle. Ten nápad přeměny hlavního hrdiny v hrdinku je úžasný. VW dokáže neuvěřitelně přesně sledovat vnitřní svět svých postav a tady popisuje s nadhledem drobné i větší rozdíly ve způsobu uvažování mužů a žen.
„Jistě, protože to je žena a krásná žena, žena v nejlepších letech, brzy nechá toho rádobypsaní a hloubání a začne myslet na hajného (a pokud žena přemýšlí o muži, nikomu nevadí, že přemýšlí). A pak mu napíše psaníčko (a pokud píše žena psaníčka, nikdo nenamítá nic ani proti jejímu psaní).

Vidlička
18.10.2017 4 z 5

Knihomol22 vystihl naprosto přesně. Ne všechny knihy jsou prostě "normální", nicméně stojí za přečtení.

MagdaFish
17.04.2017 3 z 5

Jak Woolfovou miluju, tak s Orlandem jsem měla problém. Občas je sled myšlenek tak rychlej, že jsem nestíhala, co tím chce autorka říct. Ani se nedivím, že s touhle knížkou měli i její přátelé problém.

Asi si jí budu muset přečíst ještě jednou. :-)

petra1394
31.05.2016

Knihu jsem nezvládla před několika lety dočíst, hrozně mě to nudilo.. Snad se k ní ale vrátím, protože námět je velmi originální a Woolfová prostě JE výjimečná spisovatelka!

-Endy-
20.12.2015 1 z 5

Stovky let bez děje...

adorjas
17.04.2015 1 z 5

Námet zaujímavé, komentáre na databazeknih.cz nadšené. A tak som si myslela, že to zvládnem- žiaľ, nie. A to som si myslela, že Vlny budú ťažký oriešok. Knihu mám vo svojej poličke, a verím, že po rokoch sa k nej ešte raz vrátim a objavím jej čaro...

Tess.96
09.11.2014 3 z 5

Virginia je prostě génius. Dokázala z muže udělat ženu bisexuální orientace. Kniha je velice zajímavá, ze začátku mě dost bavila, hltala jsem každé slovo či myšlenku, ale jak se blížil konec, tak už jsem se do čtení musela nutit. Nevím jestli si knih ještě někdy přečtu, protože to nebylo tak dobré jako Paní Dallowayová, ale uvidíme.

Alizon
23.10.2014

Zatim nedavam do prectenych, protoze ji proste precist nedokazu. Jsem nekde v 1/3 a vaham jestli se mam dal trapit nebo knizku odlozit.
Z literarniho hlediska je urcite zajimava, zvlastni, jsou tam zajimave myslenky, ale neni jednoducha na cteni.
Na jedne strane o knize musim porad premyslet (treba i proto ted pisu tento komentar) takze neco na ni bude.
Na druhe strane kdyz ctu nejakou knihu, vetsinou se uz nemuzu dockat klidneho vecera kdyz si sednu a budu cist a tento pocit se u Orlanda nevyskytuje.

korela007
01.07.2014

Není to kniha pro každého, člověk se na to musí soustředit. Kniha za to rozhodně stojí.