Orel přistál

Orel přistál https://www.databazeknih.cz/img/books/66_/6616/bmid_orel-pristal-kLM-6616.jpg 5 95 25

Liam Devlin série

Působivý dobrodružný román vychází ze skutečných událostí z doby 2. světové války, kdy se jednotka německých parašutistů pokusila o únos Winstona Churchilla.

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Eagle Has Landed , 1975

Madax
Madax
05.02.2024 5 z 5

Jedna z nejlepších válečných knížek, co jsem četl. Líbí se mi, že i když hlavní hrdinové bojují na špatné straně, tak si získají čtenářovy sympatie , jsou to zkrátka bezva kluci. Jejich mise je napínavá, a jelikož bylo už předem jasné, že to s nimi nedopadne dobře, tak jsem celou dobu čekal co se asi pokazí, kde se stane chyba. Závěrečná pointa byla zajímavá. Doporučuju!

Boboking
Boboking
04.02.2024 4 z 5

Po letech jsem s radostí opět otevřel tento úžasný válečný román. Člověka děj doslova vtáhne a nutí ho otáčet stránku za stránkou. A postavy z obou stran jsou nakonec sympatické, že neví komu vlastně fandit. Higgins je skvělý vypravěč a jeho knihy jsem v "devadesátkách" s oblibou hltal. Přečteno v rámci ČV 24.

jfialova
jfialova
27.11.2023 5 z 5

Skvělá kniha. Autor je nejen dobrý vypravěč, ale v celém tom příběhu je skrytých tolik zajímavých myšlenek... Vlastně už samotný rozpor v tom, jestli s německými výsadkáři vlastně sympatizovat nebo ne. A to konečné rozuzlení dává celému příběhu úplně jiný rozměr. Já si z toho odnáším hlavně to, že válka by mohla být vlastně zajímavý souboj dvou týmů, které jsou složené ze směsice lidí různých vlastností, morálních hodnot a charakterů, kdy "svůj" tým si každý vybírá podle vlastních sympatií a uvážení-někdy je to národní sounáležitost, někdy obdiv k určité osobě, někdy se důvod hledá těžko. Problém je, že při tom souboji umírají lidé. A když umírají zbytečně, je to pouze velká tragédie, byť na pozadí velkého hrdinství.

Venda32
Venda32
05.11.2023 5 z 5

Velká paráda. Autor sám čtenáře upozorní, že z části je to pravda a z části fikce. Ale co je pravda a co fikce si po přečtení nebudete chtít rozhodnout. Tak skvěle je kniha napsaná. Tolik záporných postav, kterým budete chvílemi fandit. I když buď víte, nebo tušíte, že to stejně neklapne.
Konec vás naprosto vtáhne a od knihy nebude chtít pustit.

slaska77
slaska77
27.09.2023 5 z 5

Pěkně napsaná fikce, která nutí k zamyšlení, že v každé válce trpí nejvíce obyčejný voják, jedno, na které straně. Autor měl obří vypravěčský talent i cit pro zkratku a drama. Občas, když čtete knihu, je to práce, ale jindy jako by tu práci dělal někdo za vás a vy zažívali jen radost. Za mě perfektní knížka, třeba i o tom, jak velitelé lžou a manipulují, v každém čase, v každé zemi, v každé době.

kokrokr
kokrokr
09.09.2023 3 z 5

Příběh mě začal opravdu bavit až od druhé půle knihy. Dobrodružný akční závěr je působivý a dává důraz na tragické osudy německých vojáků. Ti muži přežili těžké boje na východní frontě a uvědomují si nesmyslnost a krutost válečného tažení. Musí dál pokračovat v již prohrané válce a čekají je jen obavy o vlastní rodiny a smrt. Autorův sloh je věcný a logický, ale není ničím výrazný. Za trochu expresivnější slovní projev bych přidal na hodnocení. Tak mě napadlo jak by tento román přepsal třeba Franta Niedl, nebo mistr Remarque. Dávám tři a půl bodu.

Katka244
Katka244
26.07.2023 5 z 5

Zajímavá knížka, komu fandit?
Prostě válka je hrozná pro obě strany :(

Vilma232
Vilma232
10.07.2023 5 z 5

Přečteno díky výzvě a s velkou chutí.

janka84
janka84
07.07.2023 5 z 5

Výborné! Postavy, které se vám dostanou pod kůži. Vydržte prvních sto stránek, než se "to" rozjede a poté už knihu nepustíte z ruky.

verden
verden
02.07.2023 3 z 5

Vôbec nechápem, čo sa udialo, či šlo o nejaké nepriaznivé postavenie hviezd alebo hormonálnu nerovnováhu (pokus o vtip), pretože Orol pristál je vcelku fajn kniha. Aj napísaná je fajn, aj postavy sú fajn, aj príbeh je fajn. Celý čas, čo som s ňou zápasila, som cítila, že by ma mala baviť.

Akurát, že ma nebavila. Pretrpela som ju kvôli výzve, koniec som síce zhltla na dva hlty, lebo mi okolnosti dovolili, no ani ten vo mne nevzbudil očakávané emócie.

Napriek tomu, možno trochu paradoxne, knihu odporúčam prečítať. Je fajn. Len ja som to akosi...

ANDY28
ANDY28
17.04.2023 5 z 5

to byla jízda! a díky výzvě, jinak bych tento typ literatury nikdy nečetla. A taky jsem fandila němcům.

Atanone
Atanone
25.03.2023 5 z 5

Tomu říkám poklona nepříteli.
Mám ráda film, takže když jsem zjistila, že je i kniha, hned jsem po ní šla. A dobře jsem udělala. Například jsem pochopila Joannu Greyovou i další postavy. Tohle vám film nedá. A přestože jsem věděla, jak to dopadne, čtení jsem si vážně užila.

Mudry
Mudry
06.03.2023 5 z 5

Palec nahoru pro každé písmenko ! A ano, fandila jsem těm "špatným".

ER.2015
ER.2015
04.03.2023 5 z 5

Na knihu jsem narazila díky čtenářské výzvě a jsem naprosto nadšená!
Svérázný a neohrožený Devlin z IRA, statečný a férový plk. Steiner a jeho Fallschirmjäger (Prestona nepočítám), správní chlapi.
Úkol unést W. Churchilla z Velké Británie jako dočasné vykoupení se z trestu za projevenou lidskost. Nesmyslná akce v době, kdy Německo pomalu a jistě mířilo k totální porážce.
Napínavý příběh od začátku do konce s důrazem na to, že ne všichni němečtí vojáci jsou barbarská hovada, jako příslušníci SS a jejich Einsatzgruppen, a že zároveň i přes vnitřní odpor zůstávají loajální a svůj osud pod tíhou kolektivní viny přijímají se ctí.
Výborná kniha, 5/5*!

jasnyj
jasnyj
12.01.2023 4 z 5

začátek poněkud zdlouhavý, až od druhé čtvrtiny se to rozjelo. Během přestřelky jsem se v tom nějak ztratil. V některých jménech jsem měl trochu guláš, takže jsem netušil kdo zrovna pálí a kdo padl. Vcelku dobré počtení.

Luigi1
Luigi1
11.01.2023 5 z 5

Tak to jsem si početl

kamilk
kamilk
13.01.2022 5 z 5

Napriek tomu, že už na začiatku sám autor prezrádza, ako to vlastne celé dopadne, je čítanie napínavé na každej stránke. A záver vás aj tak prekvapí. 100%

encyklopedie
encyklopedie
04.05.2019 5 z 5

...nejlepší kniha od mistra Jacka Higginse a film, tož to je papajda....
...dávám mých oblíbených 321%

Johnnyman
Johnnyman
07.11.2018 5 z 5

Skvělá kniha, napínavá a ani jedna minuta není nudná. Už čtu pokračování "Orel vzlétl" :)

lida_pokorna
lida_pokorna
24.01.2018 5 z 5

super, ani minutu se člověk nenudí :-)