Orel Deváté legie

Orel Deváté legie https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69783/bmid_orel-devate-legie-MQP-69783.png 4 78 14

Orel Deváté legie série

Římskou Británií zmítají nepokoje Devátá legie se vydala na mlhou obestřený sever Británie – a nikdo o ní už nikdy neslyšel. Čtyři tisíce mužů zmizely a s nimi i jejich standarta – orel. Tuto záhadu nikdo nedokázal objasnit… Marcus musí vypátrat, co se stalo s jeho otcem, který ztracené legii velel. Vydává se proto do neznámé země na nebezpečnou výpravu a nikdo nepředpokládá, že se z ní ještě někdy vrátí. Orel Deváté legie je považován za jednu z nejlepších knih pro mládež vydanou ve dvacátém století. Po celém světě se jí prodal více než milion výtisků.... celý text

Dobrodružné , Pro děti a mládež

Vydáno: , BB art

The Eagle of the Ninth , 1954

HerrPilot
30.07.2023 5 z 5

Nuže, po beletristických knihách o druhé světové válce a Vikinzích jsem se rozhodl sáhnout po příběhu z ještě dávnějších dob, kdy muži chodili do boje nazí a svého milovaného ptáka nosili pěkně vysoko.
O této knize jsem předtím již slyšel, stejně jako o titulní legii, a jelikož splňovala výše uvedené požadavky, s důvěrou jsem prolomil její hřbet.

A po dokončení téhle cesty musím říci, že šlo o velmi pěknou a čtivou mládežnickou knihu. Počátek na jihu Británie byl sice pomalejší, než české úřady při vyřizování invalidního důchodu, nicméně s odchodem hrdinů na sever se kniha dostává do tempa, za které by se ani Zásilkovna nemusela stydět.
Knihu samozřejmě trápí cejch knihy pro mládež, takže otrok se zde může poměrně rychle stát římským občanem, řeší se tu nehynoucí přátelství mezi mladým Římanem a mladými Brity, a v neposlední řadě nálepka Young literatury zajišťuje, že to nemůže skončit vyloženě špatně. Toto samo o sobě by stačilo tak na solidní 3*...
ALE pasáže, odehrávající se na severu Británie, jsou popisově velice působivé a atmosférické, autorka Devátou legii nešetří (docela se mi líbí, jak s ní naložila) a onen happy end je nikoliv cukrkandlově americký, nýbrž zasmušile britský.

Ty tři bych dal, ale kniha oplývá mnoha dalšími plusy (a navíc je docela melancholická), proto tam s důvěrou posílám Pátou legii Hvězdnou.

Luigi1
07.07.2021 5 z 5

Velice dobře mi tato kniha četla hned od začatku se mi líbila.

apq
06.03.2021 4 z 5

Docela dobrá kniha, přestože nijak napínavá.

Peleus
04.02.2018 3 z 5

Jedna z knih, kdy dlouho váhám s hodnocením .
Většinou se snažím známkovat (ač je to samo o sobě z principu dosti subjektivní) v rámci žánru, tj. nesrovnávám komiksy s autobiografiemi a kuchařky s osobním rozvojem. V případě Orla deváté legie se nabízí otázka, o jaký žánr se vlastně jedná?

Nemusím dlouze koumat. I kdyby to neuváděl samotný vydavatel, snadno se pozná, že jde o čistokrevnou knihu pro děti a mládež‎. Minimum krve, bezzubé souboje, jednoduchá mluva, nula intrik, "bezkontaktní" vztahy mezi muži a ženami, všudypřítomné štěstí přející mladým hrdinům neznalých jadrného vyjadřování patřícího ke kastě válečníků, o jejichž osud se čtenář téměř nebojí.

Pakliže hledáte knihu, po jejíž přečtení se vás ratolest nebude ptát, proč a co znamená, že "pobili zbylé muže, zkušeně znásilnili ženy a zapálili vesnici" (Nepřátelé lidstva, Mika Waltari), jste na správné adrese. Jestliže pátráte po dospělejší beletrii na téma Británie a Římská říše, pátrejte dál.

Gi-Gi
25.06.2017

líbilo se mi to, nebylo to o tom, že bych to zhltla ale cetlo se dobře, je jednoznačné, že příběh je pro mládež

Slugterra
26.04.2017 5 z 5

Skvělá kniha, dobře se četla

alena7008
04.04.2016

Napínavý děj

Many.Suchánek
27.11.2015 4 z 5

Kniha se mi velice líbí nemám ji však jěště dočtenou. Mohlo tam však být více akce , ale na to že ji napsala žena je kniha suprová.

Temný snílek
29.08.2015 4 z 5

Povedený historický román pro mládež, který má napínavý děj, jen tu není zase tolik akce. Kniha však není moc dlouhá a příběh je zajímavý, takže se čte velmi snadno.

adolf.smid
18.09.2013

Tato kniha je velmi ale opravdu velmi zdlouhavá.
zatím jsem ji nedočetl , ale je to obrovský rozdíl od filmu.
Není to žádná ´´řežba´´ ale zdlouhavý příběh ,
proto se těžce čte a chce to čas než se do ní člověk
začte a začne chápat významy slov.

Kreatorka
06.06.2013 4 z 5

Tato kniha je spíše dětským románem. Ale klobouk dolů, na to že tento román napsala žena. Není to vůbec jedna z nejhorších knih, ale pokud jste zvyklí na hl krve a sprosté nadávky, tak tady opravdu moc nepochodíte. Prostě je to román pro mládež. :-)

Pavlikruza
07.01.2013

Tato kniha je spíše pro děti, ale výprava za standartou je celkem zajímavá

kmenicka
16.01.2012 4 z 5

Opravdu: nic moc od toho nečekejte, ale na zabití času je to docela dobrá knížka. Náboj je docela slabý.

Charley
24.06.2011 4 z 5

Mezi knihou a filmem jsou velké rozdíly nejen, že většinou kniha bývá lepší, ale i v tom, že není vše stejně. Ten druhý případ platí pro tuto knihu úplně. Bitvy, které se tam konají v knize vůbec nejsou a naopak.
Ale abych to zase nezkritizovala. Pro ty co neviděli film to přeci nemůže vůbec vadit, a tak mohu dodat, že je jinak kniha docela pěkná. Dokonce ji můžu i doporučit ostatním k přečtení. Není to sice nic náročného, ale jako oddechovka to postačí na 100%

zfilmováno starověký Řím historické romány anglické romány

Rosemary Sutcliff
britská, 1920 - 1992