Dvojí trůn

Dvojí trůn https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/572/dvoji-trun.jpg 5 148 12

Orel a lev série

Druhý díl šestidílné románové ságy o Karlu IV. a jeho době. Osleplý Jan Lucemburský zasahuje prozíravě do politických intrik v Evropě, aby upravil svému synovi Karlu IV. cestu k císařské koruně. Na římském trůnu však zatím sedí zrádný Ludvík Bavor, který proti sobě popudil celou říši i papeže. Jasnou odpovědí na jeho žalostnou politiku proto bylo zvolení Karla novým římským králem. Román vrcholí nešťastnou bitvou u Kresčaku, kde rytířsky zemřel král Jan. Karel, ozdoben nyní titulem krále římského i českého, však stál v této bitvě na straně poražených a mezi Kresčakem a jeho mocenskou základnou v Čechách leží území úhlavního nepřítele.... celý text

slunicko1958
28.02.2024 5 z 5

Krásná knížka. Autorka vypravuje historický příběh nádhernou češtinou. Obdivuji také její čtivý sloh.
Moc mě nebavily milostné pasáže, ale docela mě překvapilo, že Karel Čtvrtý zde není popisován jako zbožný panovník, ale jako obyčejný hříšník.
Dojemný byl závěr knihy, kdy otec Jan a syn Karel po dlouhých letech k sobě našli cestu.
Těším se na další díl.

renefer
11.10.2022 4 z 5

Tuhle spisovatelku miluji, ale tady převážila červená knihovna. Ještě navíc zcela nerealisticky postavená na osobě mužatky Kateřiny. No co už, historická část románu byla opět skvělá.

Jackjelly
17.05.2022 4 z 5

Jan Lucemburský a Karel IV. v historickém románu s prvky červené knihovny - o něco více než v prvním díle "Cval rytířských koní".
Historická část knihy mne bavila, trochu mne rušily ony pasáže, popisující citová vzplanutí hrdinů. Nicméně kladný dojem převážil a mimo ony "ženské" pasáže je román i historicky velmi věrný, takže ve finále nadprůměrná spokojenost.

manelka
29.09.2021

Krásné čtení, paní Vaňková fakt umí :)

Luigi1
23.12.2020 5 z 5

jsem unešen krásným slohem Vaňkové která opět nezklamala a objasnila další život slepého krále

alois.randa
16.01.2020 5 z 5

Lepší než první díl, už jsem se tolik neztrácel ve vedlejších postavách

likaf
26.01.2018 5 z 5

Krásně napsaná kniha. Nelze se od ní odtrhnout. Absolutně se mi změnil pohled na Karla IV. Nakonec i na Jana Lucemburského. Hned začínám s dalším dílem.

Fizulka71
21.08.2016 5 z 5

Opět bravurně napsáno, člověk si díky poutavému vyprávění paní Vaňkové konečně dostane do hlavy rodokmeny českých vládců, což se mu ve škole tak zoufale nedařilo. Tento díl je z velké části o politice a mocenských bojůvkách Karla, Jana a Ludvíka Bavorského. Ale to nic neubírá na kvalitě a poutavosti příběhu, právě naopak.

R.E.M.
09.09.2015 5 z 5

Druhý díl podařené šestidílné ságy o české historii především o osudech Jana Lucemburského (Českého) a Karla IV., jejich boji o moc a způsobech tehdejší diplomacie.
Autorka si všímá jak českého království, tak jiných evropských královstí a vévodství, sleduje politiku, spojenectví i nepřátelství, válečná tažení a výboje, spletité vztahy napříč Evropou. Právě ta provázanost a ucelenost se mi líbí.

Zdenda20
30.12.2013 2 z 5

Nechci nikoho ovlivňovat co se týče názoru na knihy. Tento díl se mi líbil víc než první, ale stále mi přišlo velmi obsáhlé popisování některých smyšlených událostí.
Kdo má rád barvité a milostné popisování, tak mohu jen doporučit. V této knize je král Karel téměř bez chyb.

Yorika
12.03.2013 4 z 5

Historické postavy znovu ožívají.Díky paní Vaňkové to nejsou jen suchopárné osobnosti,které známe z učebnic dějejpisu ale lidé z masa a kostí,kteří uměli milovat i nenávidět a politicky intrikovat podobně, jako mocnáři dnes.Možná ještě čtivější než první díl.

GepardLady
04.05.2011 5 z 5

Když jsem byla asi tak v půlce, napadlo mě, že je tenhle díl slabší než ten první. Hlavně už mě moc nebavily ty milostný části. Ale pak se děj zašmodrchal, přišly neapolské události, bitva u Kresčaku... a nemůžu nedat plný počet hvězd.