Cval rytířských koní

Cval rytířských koní https://www.databazeknih.cz/img/books/57_/573/orel-a-lev-cval-rytirskych-koni-0Y5-573.jpg 4 209 29

Orel a lev série

První díl šestidílné románové ságy o Karlu IV. a jeho době. Mladý kralevic Karel po rytířských dobrodružstvích v severní Itálii a Korutanech přichází na prosbu českých pánů do Čech a v jeho životě nastává rozhodující obrat. S láskou přilnul k rodné zemi, ve které se jeho otec Jan Lucemburský nikdy necítil doma. Manželství krále Jana s panovačnou a vášnivou Eliškou Přemyslovnou nebylo šťastné, ale Karel cítil ve své matce mučednici a druhé otcovo manželství s Beatrix bere jako křivdu na zemřelé. Mezi otcem a synem narůstá nevraživost a před královým hněvem musí Karel prchnout do Itálie, i když už se rýsuje jejich konečné smíření.... celý text

Plútarchos
26.06.2016 3 z 5

Nikdy jsem se neorientoval v rodokmenech českých králů a vladařů. Po přečtení tohoto (ale i dalších) si budu již navždy pamatovat, že Karel IV. je synem Jana Lucemburského (který padl jako slepý u Kresčaku - B. Cornwell, Lučištník, Hledání svatého grálu I.) a Elišky Přemyslovny. Tak už jen proto stálo to čtení za to. Vždycky mám takový zvláštní pocit radosti nebo nadšení, když se příběhy v různých knihách od různých autorů prolínají, běží paralelně, doplňují, překrývají...
Cval rytířských koní je zvláštní kniha. Nedokázal jsem se ani orientovat v tom množství příbuzenských svazků, sňatků, synů, dcer, dědiců, švagrů, strýců, které panovaly v tehdejší Evropě, a které utvářely státní a městské celky. Jednotlivá území přecházela z jedné vlády pod jiného vládce bitvami, dohodami, sňatky, směnou, zástavou, kupčením anebo dědictvím. Kniha tak nějak dějepisně přibližuje reálie té doby a napůl romanticky popisuje vztah českého krále Jana a jeho prvorozeného syna Karla a jejich činy. Právě proto, že je to takový nevyhraněný román, dávám lepší tři hvězdy a doporučuji těm, kteří mají rádi historicky hodnověrné romantické příběhy...

R.E.M.
08.02.2015 5 z 5

Pozoruhodná kniha o české historii sleduje osudy Jana Lucemburského (Českého) a budoucího Karla IV. a jejich blízkých. Dotýká se nejen českého království, ale i ostatních, třebas dočasných, držav, Informuje o událostech na dalších evropských dvorech, sleduje politiku, dohody, válečná tažení a výboje, spletité vztahy napříč královskými a vévodskými dvory. To vše zabaleno do poutavého dobrodružného čtení s nádechem rytířské romantiky přesně tak, jak se sluší na 14. století.

elizabeth_ba
28.01.2015 3 z 5

Asi to bude znít divně, ale nemám ráda tolik opěvovaného otce vlasti a i když mě občas rozesmály alkoholové dýchánky s Buškem z Velhartic (ono takové čtení o tom, jak jim bylo blbě a jak se i on uměl, s odpuštěním, ožrat jako prase, je totiž děsně fajn) i příběh o Kateřině, tak celkově mě už méně zaujaly od paní Vaňkové jen ty romány o Přemyslu Otakarovi I.

KikiZ
04.03.2014 4 z 5

Jako vždycky výborné čtení, jen jsem se občas v té změti bratranců a sestřenic a vůbec veškerého příbuzenstva rozesetého po celé Evropě trochu ztrácela. A to studuji historii. Ale přesto knížka stojí za to, krásně se čte a člověk si opravdu rozšíří obzory.

Zdenda20
22.12.2013 2 z 5

Po dlouhé době jsem sehnal tuto knihu a velmi jsem se těšil na pěkný historický román. Je pěkně popsáno mládí Karla a vztah s jeho otcem Janem. Podle mého názoru jsou zde obsáhlé popisy děje a osobností, které přímo nesouvisí. Je zde hodně romantiky a nadsázky.
Kdo čte jen historii faktů, tak to teda nedoporučuji, ale jako romantiku ano.

Yorika
12.03.2013 4 z 5

Tradičně výborné.Sice mi dělalo trochu problémy orientovat se v přehršli historických postav a sledovat politické pletichaření,případně přemýšlet,kdo je čí dcera,švagr či strýc ale barvitost děje a historické vysvětlivky tento nedostatek zakrývají.Kdo má rád romány s příchutí starých rytířských časů,uřčitě četbou této knihy neprohloupí.

vincek1
02.01.2012 4 z 5

Knihu jsem dočetl a proto se chci podělit o své dojmy. Kniha se mi líbila a už se chystám na další díl o životě Karla IV. Souhlasím s komentáři a hlavně s GepardLady, že místy byly politickohistorické záležitosti až přehuštěné. Dobré ale byly vpisované vysvětlivky k textu, které tu hustotu trochu zvolnily.

GepardLady
21.04.2011 5 z 5

Velmi pěkný historický román. Ludmila Vaňková je, soudě podle první přečtené knihy od ní, skvělá spisovatelka. Moc se mi líbí její jazyk a živé líčení děje. Už vím, že bude patřit k mým oblíbeným autorům a těším se na pokračování série Orel a lev (a i na ostatní série, které jsem odhodlaná přečíst). Cval rytířských koní je nabytý dějem a čtenář se opravdu nenudí. Akorát historické souvislosti a politické záležitosti občas matou, když se v nich člověk moc nevyzná, ale kniha naštěstí není jen o tom. Doporučuji!

divoska
14.02.2011 5 z 5

kdo rád historické romány, ten ocení
čtivé, na pozadí skutečných historických událostí se odehrávají příběhy známých i neznámých lidí