Orel a Havran I. díl

Strhující příběh z dob rozkvětu římského impéria za vlády císaře Claudia. Caradoc se svou rodinou se ocitá v zajetí římského imperátora Claudia, který jim kupodivu udělí milost. Nicméně barbaři v Británii pokračují v nájezdech na římské pevnosti a města. Budou nakonec úspěšní ve svém boji za nezávislost? Zvítězí hrdost a pýcha barbarů?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/49_/49068/orel-a-havran-i-dil-49068.jpg 4.812

Orel a Havran 1.

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno, Perseus

Eagle and the Raven

Kniha Orel a Havran I. díl

braunerova
28.11.2014

Král Cunobelinus, princové Caratacus (Caradoc) a Togodumnus, královna Cartimandua přezdívaná Aricia ... tahle jména jsem znal z knih o válkách Římanů proti Británii. Po přečtení tohoto románu už to pro mě nejsou jména neznámých barbarů, ale skuteční lidé s jejich příběhy.
První část knihy popisuje dospívání obou princů - jejich lásky, lovecké výpravy, bujaré hostiny se zpěvem hrdinských písní, krádeže dobytka, strach před lesními duchy, boj o moc. To vše zasazené do krásné a divoké přírody dosud nezničené civilizací. Po smrti jejich otce krále Cunobelina ale udělají osudovou chybu - rozzlobí Impérium. Následuje invaze římských legií do Británie a boj za svobodu. Nečekejte ale podrobné popisy bitev a supermany typu Marcus Aquila (A.Riches) nebo Cato a Macro (S.Scarrow), tohle v knize nenajdete.
Obálka i jméno knihy ve mě dlouho evokovalo dětskou literaturu. Jde ale o nádherný historický román a orel a havran jsou posvátní ptáci Římanů a Keltů.
Bohužel úplně chybí historický doslov. Autorka se drží historických faktů, narazil jsem jen na některé nepřesnosti:
- Adminia vyhnal už jeho otec Cunobelin těsně před svou smrtí, zřejmě pod vlivem protiřímské frakce.
- Nenašel jsem žádnou zmínku o tom, že by Adminius nedlouho po bitvě u Medway zemřel. Naopak v Chichesteru se našel text s podpisem římského guvernéra Británie "Lucullus, syn Amminusův".
- Togodumnus byl starší než Caratacus, proto vládcem v Camulodunonu se stal on, zatímco Caratacus pro sebe dobyl území Atrebatů.
Příběh Gladys je, veřte nevěřte, pravdivý.

Keltové starověký Řím

Pauline Gedge