Orbitální šerloci

Orbitální šerloci https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28041/orbitalni-serloci-28041.jpg 4 21 7

Fantaskní detektivka jistě uspokojí milovníka kriminálních příběhů i čtenáře SF a fantasy. Devět současných českých autorů nabízí na stránkách další antologie z edice Ikaros své osobité pojetí tohoto žánru. Dozvíte se, jaké dalekosáhlé následky může způsobit vypadnutí obyčejného nýtku… kdo zabíjel v palácích středověké Konstantinopole… co se skrývá v hlubinách měsíčních „moří"… jaké síly stojí za podivnými jizvami na těle zavražděného muže… Předchůdci i následovníci Sherlocka Holmese a dalších slavných detektivů již po tisící rozehrávají hru na lovce a kořist, neboť zločin je věčný…... celý text

orson
29.10.2022 4 z 5

Vůbec to nebylo špatné!

Lmslaver
26.03.2020 4 z 5

Moc dobrá sbírka povídek se zaměřením na detektivku ve sci-fi/fantasy žánru ke které se čas od času vracím a s chutí se začtu do nějakého z příběhů. Zaujaly mě především kousky: Muž, který vypil robota, Případ rudé gladioly, Dobří zlí a bohatí, nebo Ztracená apokalypsa, ale ani ostatní povídky nejsou o nic horší, do sbírky přispěli opravdoví mistři česky psaného slova.

BettyN
18.10.2018

Nápad dobrý, provedení nikoli. Přestože myšlenka spojení žánrů sci-fi, fantasy a detektivky (vždy dva z těchto tří v různých kombinacích) v jednu antalogii je skvělá, většina povídek se mi bohužel nelíbila.

Alexka
02.01.2018 3 z 5

Na to, že se ta sbírka jmenuje "Orbitální šerloci", je tam příliš málo sci-fi. Navnadí první povídkou a pak následuje mírný propad, aby to zasa ke konci vyrovnali. Takový průměr.

trudoš
26.12.2015 4 z 5

V první řadě bych chtěl pogratulovat editorům za skvěle odvedenou práci. Ne vždy se člověk střetne s antologií, která nepředkládá pouze mišmaš textů oslovených autorů. Orbitální šerloci představují pestrý výběr z tuzemské povídkové tvorby, který se drží ústředního motivu fantaskní detektivky a zároveň zavítá do různých zákoutí daného subžánru. Jsou tu příběhy kosmické, středověké, okultní i magické. Někteří spisovatelé k zadání přistoupili s lehkým humorem, jiní zase s precizní vážností, ale nadprůměrnou úroveň si dokázali udržet všichni.
Mě osobně nejvíc ohromil Michal Špaček, který do špionážní fantasy řezačky skvěle zakomponoval pravidla obchodní ekonomiky. Zbytek už víceméně naplnil očekávání - Josef Pecinovský, Ondřej S. Nečas, Jiří Pavlovský i Ondřej Neff mi sedli především stylem vyprávění, případně zaujali nápaditostí. Naopak trochu zklamali Jaroslav Velinský, Petr Kaufner, Juraj Červenák a Jana Rečková, kteří sice odvedli profesně dobrou práci, ale nepřekvapili ničím navíc.

cori
30.11.2014 3 z 5

Nejvíc mě zaujaly povídky druhé poloviny sbírky Rudá gladiola, Konec sezóny v Ponorce a Ztracená apokalypsa. Červenákova povídka Kámen a krev se tématicky moc nehodí (historická fantasy).

Nujeglo
05.01.2014 5 z 5