Opuštěná společnost

Opuštěná společnost https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353649/mid_opustena-spolecnost-OF1-353649.jpg 5 1260 287

Česká cesta od Masaryka k Babišovi. Žijeme v době, kdy jeden lživý příspěvek na Twitteru či Facebooku má větší dosah než systematická práce investigativních novinářů. Posilují populisté, kteří sbírají body kritikou establishmentu, i když sami mají z vlastního elitního postavení dlouhodobý prospěch. Výdobytky demokracie jako svoboda slova či nezávislost médií jsou necelých třicet let po listopadu 1989 zpochybňovány. Šéfredaktor týdeníku Respekt popisuje dobrodružnou českou cestu od vzniku republiky po současnost a zasazuje dnešní politické a společenské události do historického a evropského kontextu. Je to svým způsobem rozmluva s minulostí o naší budoucnosti, v níž myšlenkový rámec dávají autorovi úvahy K. H. Borovského, H. G. Schauera, T. G. Masaryka, Ferdinanda Peroutky, Václava Černého, Jana Patočky, Erazima Koháka či Václava Havla. S odkazem na velké kritické duchy demokratické tradice Tabery jasně ukazuje, že rizikům přítomnosti se nejlépe čelí nikoliv panikou, ale chladnou hlavou a rozhodností.... celý text

Albertos
06.06.2019 5 z 5

Ač se to může zdát jako těžké čtení, přece jenom reportážní literatura se nečte tak lehce jako nějaká dobrudružná akční kniha, určitě je dobré si to přečíst.

Krásné popisuje co se u nás (a vlastně všude ve světě) děje a hlavně, PROČ se to děje a že pokud se něco nestane, něco nezměníme, tak to nebude mít dobrý konec :( Tu cenu si zasloužila.

kikies
29.05.2019 4 z 5

Velice podnětné a přínosné čtení. Ne, že by kniha přinášela množství nových myšlenek, spíše celkem přehledně a věrohodně utřídí známá fakta, doplní a zasadí je do historického i společenského kontextu, možná pomůže pochopit pár nesrovnalostí. Pan Tabery odvádí dobrou práci a umí zdánlivě nezáživné téma přednést dostatečně stravitelně.

pahorkatina
20.05.2019 5 z 5

Knihu bych doporučila implementovat do vzdělávacích plánů v rámci výchovy k občanství nebo společenskovědního základu. Analýza současné situace v české společnosti/politice je zde čtivou formou uvedena do souvislosti s demokratickými pilíři, které byly základem pro vznik první republiky před sto lety. Kniha také velmi dobře popisuje mechanismy ohrožující demokratickou společnost a poskytuje dobrý základ pro boj proti těmto ohrožením. Dozvíte se například, na čem je založen populismus, proč je v dnešní společnosti degradováno humanitní vzdělání (inteligence jako nepřítel totalitních režimů) a jak je to ve skutečnosti s ožehavým tématem migrace. Velmi podnětná četba.

Pepa0216
09.05.2019 5 z 5

Skvĕlá kniha od jednoho z nejlepších investigativních novinářů u nás. Autor je zároveň šéfredaktorem týdeníku Respekt, kde vycházejí další kvalitní a nezávislé články. Ve svĕtĕ kde mediální skupinu Mafra ( Mladá fronta, Lidové noviny, Impuls) ovládá a finančnĕ dotuje Babiš jsou nezávislá média velice důležitá!

juleska
29.04.2019 5 z 5

Jedna z knih, kterou byste si rozhodně měli přečíst.

Targa Dall
28.04.2019 5 z 5

Velmi zajímavá kniha o "velké" politice od doby cca 1850 do dneška. Pan Tabery má několik velmi zajímavých postřehů. Kniha obsahuje spoustu ozdrojovaných výroků a je plná analytických myšlenkových pochodů.
Ke konci je to trochu smutné čtení, ale doporučuji.

Kaaatka1999
27.04.2019 5 z 5

Povinná četba pro každého. :)

IrisIrma
27.04.2019 5 z 5

Kniha naprosto predcila ma ocekavani!
Donutila me k zamysleni se nad minulosti, soucasnosti a budoucnosti!
Ale pocit sklicenosti nad tou soucasnosti ve me tak nejak zustal...

LordSnape
26.04.2019 4 z 5

Tolik komentářů... Tak proč přidávat nový? No, asi proto, že se musím taky přiklonit na stranu autora a označit se za zrádce, havloida, sluníčkáře a vítače... Respekt ani jiné časáky nečtu, ale o názorech pana Taberyho vím. Na téhle knize je ohromné to, že jí nikdo nemůže vytknout, že by lhala. Pravda, citací a odkazů je možná až příliš, ale vše, co se tam píše, je prostě podloženo a nejde o polemiku. To, že někteří vidí Babiše jako zachránce je pak úplně stejné, jako když bychom řekli, že ten Havel nebo i sám tatíček Masaryk byli dokonalí a neudělali žádné chyby... Inu, když to ale srovnám s tím, co máme teď, je mi hned do breku. Ekonomicky jsme na tom nejlíp v historii, tak proč si to kazit špatnou volbou volených zástupců, co jen slibují nesplnitelné a chtějí nás zatáhnout tam, kam bychom se už vážně vracet neměli? Řekl bych, že nadcházející generace bude tuhle knihu rozebírat ve škole jako učebnici historie a názorového proudu, který se nám zdá teď tak nějak menšinový.

Jack93
24.04.2019 5 z 5

Kniha plná zamyšleníhodných úvah, které jsou logické a legitimní a přitom by mnohé z nás ani nenapadlo se nad nimi pozastavit. Erik Tabery si u mě vysloužil respekt dílem Vládneme, nerušit! Opuštěnou společností jen dokazuje, že jde o nesmírně vzdělaného novináře, jehož velkou předností je schopnost jasně a věcně formulovat.
Vyčtu jedinou věc - kapitolám chyběla větší provázanost, resp. jsem u vývoje našich moderních dějin postrádal chronologičnost.

Gooverka
12.04.2019 5 z 5

Zajimavý vhled do naší současnosti i minulosti, který mne donutil se nad mnoha tématy zamyslet. S většinou věcí, které autor nastínil, souhlasím a nejvíce se mi líbilo, jak je dokázal zformulovat. Benefitem bylo zopakování věcí, které tak nějak podvědomě vím a přiblížení těch, o kterých jsem neslyšela. Dost mě bavilo propojení s Trumpem a Amerikou.

Brambor16
29.03.2019 5 z 5

Taky můžu doporučit. Je tam spoustu zajímavých názorů a když máte sami lehký přehled o politice nenecháte se jakoukoli knihou zmanipulovat a uvažujete sami, což je tato kniha příkladem. Poukazuje pouze na fakta a v případných pochybách je zde i odkaz odkud autor mohl citáty či články čerpat. Pak stačí dát si jedna a jedna dohromady a svůj názor sdílet!

Brzzda
26.03.2019 5 z 5

Nemůžu nic jiného, něž doporučit.

flipflop
25.03.2019 2 z 5

Kniha přináší jednostranný pohled na vývoj společnosti. Téma řeší velmi povrchně pouze se zaměřením na ideologii, ačkoliv světem hýbou ekonomické zájmy, ať jde již o oslavovaného Havla s Masarykem nebo zatracovaného Babiše, Zemana nebo Trumpa. Navíc se neřeší, kdo a proč těmito figurkami pohybuje. Autor si vytahuje jen citáty a názory, které se mu hodí do konceptu a kauzy jemu sympatických politiků pomíjí.

Sajdeman
23.03.2019 5 z 5

Přečetl jsem a s názory pana Taberyho souhlasím v plném rozsahu.
Jednou mi kolega v práci říkal "Petře, jsi vážně tak naivní, že věříš tomu, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávisti?". Asi tomu úplně nevěřím, ale moc by se mi to líbilo. A autor k tomu pouze dodává, že samo se to nestane, že je třeba pro to něco udělat.

adorjas
21.03.2019 4 z 5

Kniha zaujala, aj keď sa týkala hlavne ČR, ale z hľadiska kritického myslenia, si svoje odnesie aj občan SR. Myslím, že som knihu čítala v príhodnom čase vzhľadom na politickú situáciu u nás a bolo fajn čítať knihu spolu s inou knihou- Faktomluvou, ktorá tomu opäť dala iný rozmer.

Čo sa by som textu vytkla, je prílišné zaoberanie sa utečeneckou otázkou, akoby to bol jediný prípad, kde Česko viac-menej odmietlo pomôcť. A síce sa nevyznám úplne v politických veciach, ale autor mohol popísať aj viac príkladov- napríklad keď sa riešila finančná pomoc Grécku a podobne. Takto, sa vo väčšine kapitol vytiahla len jedna téma, chcem viac príkladov! A rozhodne, keď sa už bavíme o utečencoch, chcela by som počuť viac strán, nielen ako "skvelo" to vyriešili v Nemecku. Chcem počuť, čo sa deje aj v Škandinávii alebo v Grécku...

Ešte bod strhávam, že o Babišovi a jeho "vládnutí" sa pojednáva len v konečnej kapitole. A o Zemanovi, ktorú pokladám za figúrku a bábku počujeme v podstate v celej knihe. Viac o aktívnych činiteľoch prosím, ktorí naozaj reálne dokážu zavádzať a meniť zákony!

Trošku mi vadí priam idealizovaný názor o Masarykovi a Havlovi, ale budiš! Autor ich síce idealizuje, ale často popíše aj protinázor, že mali svoje chyby.

iz67
15.03.2019 5 z 5

Je nutno dodat, že 5 hvězd dávám hlavně proto, že to bude úžasná kniha pro lidi, kteří se o svoje okolí nezajímají a potřebují nějaký základní vhled. Já si to rád poslechl (výborná audioverze) , ale nic nového se nedozvěděl.

topi80
01.03.2019 odpad!

Musím se pochlubit tím, že jsem byl možná první, kdo tuto knihu nazval protipólem Prolomení hradeb od Petra Hampla. Člověk, který si obě knihy přečte, okamžitě pochopí, proč se dvě skupinky lidí nemohou nikdy domluvit. Tam, kde se Hampl opírá o fakta a nenásilně v souladu se vší logikou předkládá vysvětlení sociologických jevů, tam musí Tabery značně balancovat a selektivně si vybírat to, o co se ve svých úvahách opře. Výsledkem pak je, že se opře tu o Masaryka, tu o Čapka, přičemž kdyby tito žili v současné době, tak právě takoví znalci jediné pravdy a utopisté, jako je pan Tabery, by jim zavařovali ze všech nejvíce. Nejkomičtějšího (ale pro pochopení autorovy práce s informacemi a jeho selektivního myšlení přímo ukázkového) rozměru dosahuje Taberyho práce s fakty tam, kde se věnuje médiím a jejich způsobu informování o s islámem spojených sociálně - patologických jevech v západních zemích. Tabery lehce připustí, že sem tam možná něco nehezkého tamní muslimové spáchají, leč ale vzpomenout si na nějaký případ, to by mu dalo příliš velkou práci (rozkliknout internet a podívat se na stránky, které každý den desítky takových případů zmapují i s doložením zdroje by bylo příliš nekonformním vystoupením z jeho růžového světa), zato vysype z rukávu úplně všechny zprávy (ale fakt bez výjimky) na toto téma, které se ukázaly hoaxy (a věru takových moc není). Čímž se krásně navodí pocit, že ty záplavy zpráv o muslimské kriminalitě a dalších vymoženostech islámu (podřízení žen, nucené sňatky, no-go zóny, drobná kriminalita), které z Malmo, Marseile, Londýnu, Rotterhamu, Bruselu, Paříže, Dusseldorfu, Kolína nad Rýnem, Stockholmu, Birhimghamu a vlastně všech větších evropských měst přicházejí každý den, budou jistě také hoaxy, stejně jako těch Taberyho necelých deset vskutku vypečených příkladů. Na závěr samozřejmě nechybí kapitola, kde si to Erik vyřizuje se Zemanem. Kniha se svou jazykovou formou snaží navodit dojem serizóznosti, ale v podstatě jde o pamflet, ve kterém se snaží autor ujistit sám sebe i čtenáře o tom, že ono selektivní, utopické a faktům odporující vidění světa je tím pravým náhledem, jak se na události a vývoj ve světě dívat. Takové přemýšlení je nejen naivní a hraničící s legračností, ale i nebezpečné, jestliže je i oficiální doktrínou mainstreemu a jeho loajálních spolupracovníků. Silně mi to připomíná bolševickou Bílou knihu či Poučení z krizového vývoje. Svou nepoučitelností, svým lpěním na vyvrácených dogmatech, svou vírou, že autorem vysněná cesta ke světlým zítřkům (až vymřou nebo se pověsí všichni ti s opačným názorem) je ta správná. Za mě nejnižší hodnocení.

PaniJani
27.02.2019 4 z 5

Souhlasím s tím, že tomu, kdo se o politiku celkem zajímá tahle knížka nic moc nového nedá. Ale tomu, kdo toho zatím moc neví, dá tahle kniha dost.

machina
27.02.2019 5 z 5

Kéž by Erik Tabery kandidoval na prezidenta!