Opuštěná společnost

Opuštěná společnost https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353649/mid_opustena-spolecnost-OF1-353649.jpg 5 1260 287

Česká cesta od Masaryka k Babišovi. Žijeme v době, kdy jeden lživý příspěvek na Twitteru či Facebooku má větší dosah než systematická práce investigativních novinářů. Posilují populisté, kteří sbírají body kritikou establishmentu, i když sami mají z vlastního elitního postavení dlouhodobý prospěch. Výdobytky demokracie jako svoboda slova či nezávislost médií jsou necelých třicet let po listopadu 1989 zpochybňovány. Šéfredaktor týdeníku Respekt popisuje dobrodružnou českou cestu od vzniku republiky po současnost a zasazuje dnešní politické a společenské události do historického a evropského kontextu. Je to svým způsobem rozmluva s minulostí o naší budoucnosti, v níž myšlenkový rámec dávají autorovi úvahy K. H. Borovského, H. G. Schauera, T. G. Masaryka, Ferdinanda Peroutky, Václava Černého, Jana Patočky, Erazima Koháka či Václava Havla. S odkazem na velké kritické duchy demokratické tradice Tabery jasně ukazuje, že rizikům přítomnosti se nejlépe čelí nikoliv panikou, ale chladnou hlavou a rozhodností.... celý text

BeeBee84
25.04.2018 5 z 5

Výjimečná kniha, nutí vás přemýšlet v souvislostech a hledat paralely mezi minulostí a současností. Ta analogie mezi populismem 30. let 20. století a současným populismem je mrazivá. Vypsala jsem si tolik jiných zajímavých autorů a knih, které Erik Tabery cituje, že mám čtecí plán na dalších x let.

Danko81
24.04.2018 5 z 5

Výborná kniha, myslím, že by měla patřit k povinné četbě. Sice ne se všemi výroky autora souhlasím, ale jsem vděčný za rozšíření obzorů v oblasti politiky. Navíc je kniha napsána velmi poutavě. Doporučuji!

liskulka.lida
20.04.2018 5 z 5

Opuštěná společnost je kniha, kterou by si měl přečíst každý Čech. Jistě, krutá pravda nejspíš neuspokojí národní hrdost, přesto- musíme naši minulost přijmout takovou jaká je (a ne takovou, jakou bychom ji chtěli mít), pokud chceme mít opravdovou demokracii. Pokud chceme mít demokracii zakořeněnou uvnitř sebe samých a neopakovat chyby našich předků. Ne, za chyby této země nenesou vinu jen politici, ale také my. Společnost má za úkol kontrolovat politiky, nerozhodovat se jen na základě emocí, přijmout svoji odpovědnost. A pokud to nedokážeme, dřív nebo později přileze před náš práh totalita. A my se zase budeme ptát- jak se to mohlo stát.

Nomia
19.04.2018 4 z 5

Kdo nemá rád Taberyho a Respekt, nebude mít rád ani Opuštěnou společnost. Tabery v knize dokazuje, že psát umí. A to zatraceně čtivě a poutavě, o věcech a tématech, které jsou momentálně tak trochu horký brambor.

Vše je podáno jednoduše, ale zajímavě, připomenete si spoustu událostí a možná se dozvíte i nějaké historické souvislosti. Nebudu tvrdit, že je Tabery nestranný, ale vše podává logicky a smysluplně. Nemusíte být ani politolog, ani historik, abyste se v knize bezproblémově orientovali.

Rozhodně zajímavé čtení, které snad v některých probudí trochu selský rozum a donutí nad některými věcmi přemýšlet.

kklepkaa
17.04.2018 5 z 5

Sem tam ten náš český rybník po očku sleduji a bylo zajímavé přečíst si o tom něco i v historických souvislostech. Erik Tabery se zde otírá o největší současné problémy naší společnosti a nutí čtenáře k zamyšlení. Kniha zároveň slouží jako varování.

,,Nechci svět podle svého; ale rád bych svět, v němž by i pro mne bylo něco životní možnosti." Josef Čapek

Mrzí mě, že hlavně ti, co by si tuto knihu měli přečíst, si ji nikdy nepřečtou.

PetK
16.04.2018 4 z 5

Přehledně, jasně a v souvislostech vyprávěné české dějiny od tatíčka Masaryka až po bosse Babiše. V první (historické) půli jsem občas musela napínat pozornost (poslouchala jsem), protože jakmile jsem chvíli povolila, něco důležitého mi uteklo. Druhá část, současná, pro mě byla možná i srozumitelnější. Celkově díky za to, že takové knihy vznikají. I když jsem se chvílemi, zvlášť v oné druhé půli, místy styděla.

Véča
14.04.2018 5 z 5

Chceme takovou vládu? Kam má naše země směřovat? Důvěřujeme až moc médiím? Jak se bránit? Odpovězte si na tyto otázky sami před i po přečtení této výborné knihy!

gladya
13.04.2018 5 z 5

Jedním slovem skvělé. Ne se vším souhlasím, ne se vším se ztotožňuji. U knížek tohoto žánru je to však spíš plus než mínus. Zásadní je, že čtenář o problematice musí přemýšlet. Musím přiznat, že v řadě věcí mi autor mluví z duše, takže jsem si dala závazek zkusit přečíst něco z "opačné strany " . Jelikož text je čtivý , podpořen řadou řádně ozdrojovaných citátů, je ale laťka hodně vysoko.

Mám jedinou malou výtku. Mám pocit, že při vší snaze autor trochu zůstává pořád uvnitř té naší bubliny. Ale jak z ní ven, to sama netuším.

Rehor72
07.04.2018

Knihu jsem dočetl jedním dechem. Ve výsledku mě kniha přiměla si koupit ještě další knihy, na které autor odkazuje. Nejsem schopný zcela zhodnotit všechny myšlenky a závěry v knize uvedené, ale co určitě je znát je to, že autor nad věcmi přemýšlí, má široký kontext díky své sečtělosti a díky své novinářské práci také prokazuje úžasného pamatováka různých událostí, které já už dávno pozapomínal. Knihu určitě doporučuji k přečtení každému. Samozřejmě si každý musí svůj kritický úsudek udělat sám. A kniha k tomu také vede. A v tom spatřuji její velké poselství. Není v tom, že nám dá jediný správný výklad našich dějin, ale vede nás k tomu, abychom si tento výklad udělali sami svým rozumem a povzbudí nás k hlubšímu studiu a hledání souvislostí. Děkuji autorovi.

Anawak
05.04.2018 odpad!

Hm polistopadová totalitní smetánka se činí...nicmene jednosranná kniha ,která labilním lidem má říci co si mají myslet...

Simikik
01.04.2018 5 z 5

Erik T. popisuje hodnoty české společnosti, na kterých si stojíme a které jsme postupně opouštěli. Kniha o lidech, kteří tvoří/řili naše dějiny. Dobře sesumírované myšlenky a fakta, jenž by si měl přečíst každý občan. Chvílemi mi bylo až ouzko ze všech těch chyb, které se nám dějí před očima a nemáme dost rozumu na to, abychom se poučili! Během četby se dobře orientuje a kontext je vždy srozumitelně vepsán, a tak se i já, laik, mohu trochu zorientovat v politickém světě naší malé, milé republiky s kontextem, souvislostmi a historickým pozadí. Děkuji za tuto možnost.

dvorakjiri
28.03.2018 5 z 5

Explicitní popis toho, jak se opakovaně vzdáváme hodnot, na kterých se zrodil nás svobodný stát před 100 lety. Ztrácíme přesvědčení o tom, že slušnost, tolerance, humanita a morální zásady jsou těmi správnými idejemi, na kterých by měla stát naše společnost. Svědectví o tom, jak podléháme populistům slibujícím blahobyt a kouzelné vyřešení všech problémů. Nadbíháme lžím, nerespektujeme fakta, hledáme za vším spiklenectví a nebojujeme za pravdu. Nezájem o politiku, pohrdání stabilním spojenectvím zaručující mír v evropském regionu, neustálé hledání nepřítele a rozdělování společnosti. To vše je svědectví doby, ve které máme nejlepší životní standard jaký jsme kdy měli, žijeme ve svobodě a v míru, oplýváme moderními technologiemi, pokrokovou zdravotní péčí a přesto nás svazuje bytostný strach o naši budoucnost, kterého zneužívají námi zvolení politici ke koncentraci moci a podrývání demokratických principů. Jsme na kolotoči, který lze zastavit jen za předpokladu, že zase začneme poslouchat jeden druhého, nebudeme tolerovat zlovůli a odvrátíme se od manipulujících mocných. Je zde spousta lidí, kteří se snaží dělat pro společnost tolik přínosného a obětují své úsilí ve prospěch ostatních, ale pak zde máme ty, kteří jim hází klacky pod nohy nebo proti nim dokonce brojí. Tahle kniha pomůže uvědomit si tolik zásadních věcí...

geimz
28.03.2018 5 z 5

Podnetné a inšpiratívne čítanie, ktoré je však zároveň aj pomerne depresívne. Stručne a výstižne zhrnuté a vysvetlené súčasné spoločenské a politické postoje a názory, a to nielen české či slovenské, ale celoeurópske (v podstate aj celosvetové). Rozmýšľam, ako vlastne ďalej, pretože vidím len potvrdenie trendu minulých rokov, teda narastanie sily populistov, ultrapravice (aspoň u nás veľmi výrazne), ignoráciu či prikrášľovanie faktov, protieurópske tendencie...Školstvo a vzdelávací systém potrebuje zásadnú reformu, pretože nie je normálne, aby bolo toľko ľudí ľahko ovplyvniteľných, uzavretých do svojej vlastnej pokrivenej "národnej identity" (či už českej alebo slovenskej), strániac sa všetkého cudzieho a bez toho, aby som to napísal nejak diplomatickejšie, jednoducho hlúpych.

pavelkraus
25.03.2018

V době, kdy chce Karla Šlechtová zavést na školách předmět o vlastenectví - Bez kompromisu zařadit do povinné literatury! Díky Erikovi za tuto knihu.

AniS1
23.03.2018 5 z 5

Líbila se mi. Pěkná reflexe dnešní společnosti podtrhnutá obrovským množstvím citátů.
Abych byla upřímná, čekala jsem více rozvrstvené názory na jednotlivá témata, ale to je má chyba. Autor v úvodu zmiňuje, že se jedná o esej.
Doporučuji všem. :)

nai.ivka
16.03.2018 5 z 5

Neuvěřitelné jak si pořád sami sobě házíme klacky pod nohy a za svoje chyby obviňujeme jiné.

rasputin
15.03.2018 5 z 5

Po přečtení prvních pár stránek jsem si říkal, že si budu dělat poznámky, nebo že si budu zapisovat zajímavé myšlenky, abych se k nim později mohl vrátit. Pak jsem si však uvědomil, že bych musel opsat všechno. Autor zde krásně popisuje a shrnuje základní principy demokracie, kterou si dnes mnoho lidí, ale i politiků plete s anarchií. Popisuje, jaké nebezpečí se skrývá v populismu a v dezinformacích spojených s ignorací a ignorancí, popisuje naši společnost v dějinných etapách od TGM až po dnešek... Nejděsivější je závěr knihy, kde autor popisuje Zemanovy a Babišovy pokřivené osobnosti a zasazuje jejich činy a slova do kontextu doby. Občas jsem se musel zamyslet, co je děsivější. Kingovo To nebo stav naší společnosti, ovlivněné těmito dvěma pány v kombinaci s nevědomostí a strachem občanů, kteří jak houba nasávají populistické kecy a dezinformace dalších politiků? Kingovo To je fikce, byť popisuje skutečné lidské pocity, ale stav naší společnosti je v rukou každého z nás. Když si připomenu výsledky voleb, tak mám trochu strach, ale zůstávám optimistou.

Tuto knihu doporučuji všem!

Joges
12.03.2018 5 z 5

Výborná kniha plná informací, výstižných názorů a postřehů. Publikace především zalepila díry mé neznalosti, a pak taky udivovala a zarážela. Autor píše poutavě, nezabíhá do podrobností, uvádí jen podstatná fakta, čímž čtenáři předkládá přehlednou mapu politické scény od dob Masaryka po současnost. Je to povedená kniha pro zájemce o současné dění i čítanka pro politiky, kteří zapomínají na tradiční hodnoty. Pro mně kniha roku 2017.

Aglaya
10.03.2018 5 z 5

Výjimečná kniha ! Skvělá práce...

spdb
06.03.2018 5 z 5

Mrazive, spojujici, minimalne zaujate ci manipulativni. Diky za pripomenuti ze nektere veci maji cenu a za uvědomění, kdo jsme a kdo můžeme být.