Opuštěná společnost

Česká cesta od Masaryka k Babišovi.
Žijeme v době, kdy jeden lživý příspěvek na Twitteru či Facebooku má větší dosah než systematická práce investigativních novinářů. Posilují populisté, kteří sbírají body kritikou establishmentu, i když sami mají z vlastního elitního postavení dlouhodobý prospěch. Výdobytky demokracie jako svoboda slova či nezávislost médií jsou necelých třicet let po listopadu 1989 zpochybňovány.

Šéfredaktor týdeníku Respekt popisuje dobrodružnou českou cestu od vzniku republiky po současnost a zasazuje dnešní politické a společenské události do historického a evropského kontextu. Je to svým způsobem rozmluva s minulostí o naší budoucnosti, v níž myšlenkový rámec dávají autorovi úvahy K. H. Borovského, H. G. Schauera, T. G. Masaryka, Ferdinanda Peroutky, Václava Černého, Jana Patočky, Erazima Koháka či Václava Havla. S odkazem na velké kritické duchy demokratické tradice Tabery jasně ukazuje, že rizikům přítomnosti se nejlépe čelí nikoliv panikou, ale chladnou hlavou a rozhodností.

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/350190/opustena-spolecnost-C20-350190.png 4.7532
Literatura naučná, Politologie, mezinárodní vztahy, Sociologie
Vydáno:, Paseka
1. vydání originálu:2017
Počet stran:280
Vazba knihy:měkká / brožovaná
ISBN:978-80-7432-849-7

Elea
dnes

Mohu jen opakovat, co tady již několikrát zaznělo - měla by to být povinná četba.

BaraR23
předevčírem

Skvělé propojení minulosti se současností. Autor ilustruje množství příkladů z historie a poukazuje na tendenci opakovat stále stejné chyby českého národa. Také krásně popisuje českou povahu a způsoby myšlení, k čemu tíhneme v době neklidu a v době klidu. Závěrem shrnuje informace o asi nejznámějších současných osobnostech české politiky - Miloše Zemana a Andreje Babiše (strašidelná část). Knihu uzavírá logickými obecnými demokratickými zásadami, kterými kdyby se každý řídil aspoň z části, nemuselo by opět dojít ke krizi a znovu nabývání českých hodnot a svobody - protože stát se může všechno.

čtenářka4

Tato kniha by se měla zařadit do povinné četby 21. století. Skvělý rozbor nejen současné politické situace a přehled nedávných českých dějin, který by měl každý znát. Doporučuji audioknihu, čte Jiří Dvořák a Ivan Trojan: https://audioteka.com/cz/audiobook/opustena-spolecnost

milan2310

Dobře čtivé, poučné, inspirativní.

iva23

Palec nahoru za sepsání něčeho tak přínosného. Díky, pane Tabery.

Kamcatak

Nikdy jsem se o politiku či historii naší země nijak nezajímala.. naopak to byly témata, která mě odpuzovala a nudila.... V poslední době jsem však začala vnímat určitý zájem o to, co se tu vlastně děje a co já s tím mám společného, co já s tím mohu udělat. A první krok je se trochu informovat, vzdělat, začít situaci lehce rozumět... A tak jsem přišla k této knize. A musím říct, že po do čtení jsem v mém myšlení dospěla k velkým změnám.

Autor napsal knihu velice inteligentní, své názory podporuje odkazy na výroky nespočet chytrých lidí a odborníků jak z česka tak ze zahraničí, dotýká se několika velice důležitých témat pro naši dobu a celek tvoří skvělé dílo.

Rozhodně doporučuji KAŽDÉMU! Jak už tu někdo zmínil, toto by teď měla být POVINNÁ ČETBA. A především doporučuji těm, kteří se mohou cítit podobně jako mé dřívější já: "politika mě nezajímá".. a těm, kteří se domnívají, že v tom mají jasno... mohou se velice mýlit..

Díky Eriku Taberymu za tuto publikaci! Ocenění Magnesia Litera se skutečně neminulo.

Simi30

Padlo to tady už několikrát: ,,Povinná četba pro všechny.”
Měl jsem absolutní mezery co se týká politického dění a tato kniha mi otevřela oči, že nezajímat se a být k věcem lhostejný je nejhorší co mohu jako občan vůči státu udělat.
Všem doporučuji.

ladaol

Škoda, že se mi tahle kniha nedostala do rukou mnohem dřív. Rozhodně se k ní ještě vrátím, protože nelze za jednou vše "pozřít".

"Často slyšíme, že by veřejnost chtěla nějakou politickou změnu, ale neví, kde začít. Někdy je to opravdu těžké, ale snadno a rychle můžeme změnit svůj přístup. Tedy nedívat se na politiku automaticky jako na špínu a nevnímat ty, kteří nás chtějí zastupovat, jako na padouchy a podvodníky. Soudit se má podle činů, ne podle předsudků. Je úlohou všech zjistit, co v politicích je, a když jsou pak zvoleni, tak je kontrolovat."

WeeWar

Mnohé tesat do kamene!

Problém je, že se i ty dnes platná moudra měla tesat do kamene už (třeba) před stopadesáti lety, ale doteď se nejen že nic nevytesalo, ale na mnohá z nich se úplně zapomnělo, či se dokonce šlo/jde úplně opačným směrem.

RESPEKT

petrnovic

Díky knize jsem konečně pochopil, že jsem demokrat! Zjistil jsem, že mám velké mezery ve vzdělání, co se naší historie týká, a právě proto obdivuju autora za to, že se o to všechno zajímá, a dokáže to srozumitelně předávat dál. Bohužel lidé (a v mém okolí je jich mnoho), kteří by si knihu měli přečíst, nejsou tak otevření k jiným názorům a těžko se vžívají do pohledu druhé strany. Proto mi ta kniha přišla jako, pokud je to možno tvrdit, objektivní vysvětlení fungování světa a hlavně ucelený popis české povahy se všemi klady i zápory. Rozhodně povinná četba!

Ninjer

Šéfredaktor Respektu napsal jakési pásmo úvah, které rozebírá různé staré i nové nešvary v české společnosti, obvykle související s politikou. Jak podtitul "od Masaryka po Babiše" vyzrazuje, nejprve Erik Tabery rozebírá počátky 20. století (např. humanismus Masaryka, za který ho mnoho lidí nemohlo vystát), ale poměrně rychle skočí autor k modernějším problémům jako novodobí populisti, fake news, uprchlická krize, Babiš a podobně...

Kniha má tedy mnoho témat, a Tabery je vše popisuje poměrně stručně, ale zároveň se opírá o fakta a přidává různé zajímavosti a postřehy. Opuštěná společnost tak na poměrně malém prostoru nabízí opravdu hodně. Čtivým způsobem čtenáři předává ucelený a jasný obrázek o Češích a problémech, kterým momentálně čelíme. Autorovi to také nedalo a přidá i pár rad, co bychom měli dělat, aby se v Česku žilo líp... aby pak následně na základě historických zkušeností řekl, že stejně bude nejspíš hůř (ale potom zase líp).

Opuštěná společnost je takový moderní a velice zábavný dějepis. České moderní dějiny se zamyšlením - co teď s tou naší minulostí dělat dál?

Devět českých problémů z deseti.

Nokondisi

Povinná pro všechny!!

ctenarka88

Tuto knihu jsem objevila náhodou díky čtenářské výzvě 2018 - téma kniha žánru, který nečtu a musím říct, přesto že tento žánr opravdu nečtu knihu jsem přelouskala za 3 dny. Samotný podtitul názvu knihy ,,Česká cesta od Masaryka po Babiše" vypovídá o obsahu knihy. Autor popisuje politické dění naší historie, popisuje naši společnost a dopady historie na naši současnou situaci. Jak bylo zmíněno i v jiných komentářích - velmi dobrá a poučná kniha, která by měla být povinnou četbou.

qydko

Troufnu si říct, že by tato kniha mohla být povinnou četbou.

durinka

Čtivé, srozumitelné a poučné! Skvělá kniha.

VeruB

Výborně napsaná kniha, určitě doporučuji přečíst všem, prostě povinná četba a pozor otevírá oči. Čtivě a srozumitelně napsáno.

danielpernik

Díky panu Taberymu za jeho práci. Kéž by si k této knize našlo cestu co nejvíce lidí. Mimo řadu dalších poznatků jsem rád, že mi kniha odhalila druhou tvář novinařiny. #HarveyDent #Gotham :)

Randyz1986

Pro mě asi jedna z nejpřínosnějších knížek vůbec. Zvlášť v dnešní době vzkvétajícího populismu a vlády prezidenta, který si ohébá ústavu jak se mu zachce. Také komunisté se nám začínají zapojovat do vládnutí. V knize je moc pěkně popsána historie, naše společnost a nálada v ní od první republiky po současnost a jsou v ní zachycené a popsané určité jevy, které se v historii opakovaly a které mohou být nejprve velmi nenápadné, ale postupně mohou vyústit v něco velmi nepěkného... Měla by to být na školách doporučená literatura a určitě doporučuji přečíst všem.

Marcela52

Erik Tabery byl za svou novinářskou činnost oceněn už jako velmi mladý "novinářskou křepelkou", a je vidět, že ji dostal právem. Jeho eseje jsou napsány velmi čtivě se znalostí souvislostí i dějinných fakt, a i když ne vždy musí čtenář se vším souhlasit, je důležité , že takto kritická kniha může dnes vyjít, aniž by z toho autor měl problémy. Hlavně mladí lidé by měli takové knihy číst, protože o jejich budoucnost jde v dnešní době především...

AnnaNicholaos

Hezká esej, nic víc k tomu asi říct nemohu.. Čekala jsem víc, ale rozhodně neurazí.

MichelleS

Výborná kniha. I když vychází ze známých informací, jsou fakta interpretována v souvislostech, autor vypichuje zásadní věci, na které občas ve víru všedních starostí snadno zapomínáme. Chvílemi naděje a za pár stránek boj s větrnými mlýny. Jen mě občas mrzí, že některé i pravdivé informace zjednodušuje a používá jako argument jen tam, kde se mu to hodí (např. učňovské školy, inkluze); metoda "účel světí prostředky" mi k hodnotám, kterých se sám dovolává, nesedí. Asi každý najdeme něco, co můžeme dělat líp, třeba se jen zajímat a kriticky hodnotit.

bee88maja

Blaničtí rytíři, probuďte se !!! Už je čas !!! Křičím do tmy, ze spaní - jako reakci na soudobou politickou situaci.
Bojím se o svobodu, do které jsem se narodila. Bohužel Češi jsou národ, který stále čeká až jej někdo zachrání, až někdo za ně oddře to, co by sami jako svobodní občané měli zvládnout. A tak nám tu po 30 letech hrozí další nesvoboda.

Opuštěná společnost, je knihou, která by měla být zařazena k povinné četbě všem voličům. Ovšem jak všichni víme, kdo nechce být v oblasti politiky vzdělán, tomu ani tisíc knih nepomůže.

archandelka

“Kdybychom v Česku vynaložili stejnou energii na řešení problémů, jakou vynakládáme na hanění názorových oponentů, byli bychom nejúspěšnější společností na světě.”
Vynikající sonda do naší společnosti, i když mi po jejím přečtení bylo hodně smutno. Jaká je teda idea našeho státu? Čemu všemu jsme to propadli a uvěřili a hlavně, kam vynakládáme energii?
Jedna z věcí, na kterou kniha tak implicitně upozorňuje, je fakt, který si mnohdy neuvědomujeme - slova mají moc. Jak autor zmiňuje, "jsou to právě slova, která mají potenciál měnit svobodné společnosti v totalitní. Nejdříve se otráví veřejný prostor a následně se zbraně zdají už jako nevyhnutelné řešení." A náš veřejný prostor je momentálně otrávený víc než dost - negativismem, lží, podezříváním, obviňováním druhých, vyhrožováním. A není to ani zdaleka záležitost jenom politiků, ale i všech těch, kteří tyto věci šíří. Zlo je bohužel stále mocné a je potřeba proti němu bojovat a nedělat kompromisy.

Chajda69

Knihu jsem si vzal na cestování po Kubě, mám rád paradoxy.

Rozsáhlý poznámkový aparát a citace bylo něco, co mě překvapilo, čekal jsem knihu spíše esejistického střihu. Překvapení to ale bylo velmi pozitivní - Tabery jako novinář, který píše (mimo jiné) o dezinformacích, je zkrátka zvyklý své informace ověřovat, podkládat, argumentovat. A to je také asi jediná možnost, jak s nimi bojovat.

Nebylo to úplně veselé čtení, spíše jakési pregnantní pojmenování příčin pomalého upadání politické úrovně a jakési nejisté přešlapování občanské společnosti. Všechna zvolená témata jsou navýsost aktuální. Pro mě se nejedná o knihu na jedno přečtení a v budoucnu se k ní (stejně jako k velmi krátké Tyranii od Snydera) budu vracet.

Jako jeden velký bonus beru (prostřednictvím Peroutkovy Přítomnosti) citaci Kiplingovy básně Když, kterou jsem do té doby neznal a která je perfektní.

flanky

Doporučuji všem současníkům, kteří mají dostatečně otevřenou mysl, aby byli schopni přijmout či kriticky zhodnotit informace v knize podané. Tabery ukazuje směr, jakým se česká politika může ubírat (a nutno podotknout, že se jím i ubírala, nebýt odklonu v posledních několika letech), když bude společnost kritická a otevřená. Odpověď na otázku, zda je možné, abychom se z opuštěné společnosti stali společností s cílem a odhodláním, by měl člověk hledat právě v této knize.

Bohii

Vynikající kniha o Českém "Věčném začátku". Děkuji.

Nifredil

Dočteno a jsem za to moc ráda. Čekala jsem knihu spíše fejetonů, ale dostala jsem brilantní analýzu společnosti podloženou řadou citací a faktografie. Vynikající jsou pasáže o populismu a o konspiračních teoriích. Velmi se mi líbila i kapitola o nových médiích a internetu. Nedokážu souhlasit s panem Taberyho v tom, že v pozadí migrační krize a za neochotou přijmout uprchlíky u nás je strach, jeho vysvětlení ale beru a v celkovém vyznění knihy není podstatné, zda zrovna v tomhle drobném bodě má pravdu. Závěr knihy je svým způsobem čekání, mohl by se zdát svým způsobem banální, kdyby mu nepředcházela právě ona vynikající analýza. V jejím světle už o tak marginální věc nejde. Když už pro nic, knihu bych doporučila ke čtení právě kvůli němu. Příjemný je ale i svěží jazyk a lehkost s jakou je vše podáno.

d.p.

Zajímavá kniha, která se tak hezky, lehce čte. Ač se svými názory shoduji spíše s panem Jančurou, který je v knize také zmíněn a s názory autora se to zcela neshoduje, přesto dávám 4 hvězdy, ke kterým mě přesvědčil hlavně celkem vydařený závěr (po většinu knihy jsem byl rozhodnut za místy se vyskytující demagogii, sebelítosti nad přirozeným osudem tištěných médií a reklamě na svůj chlebodárný plátek, dát jen 3). Líbilo se mi to ukazování pravdy, že to u nás nikdy nebylo tak růžové, že je to stejně jen o lidech, moc hezky v mnoha kapitolách autor mluvil. Kdyby tyto krásné části nezabíjely pasáže autorových osobních postojů, které tak působily právě trochu moc demagogicky a trochu moc jako "hejt", uvažoval bych i nad pětkou. Na podobnou věc poslední dobou narážím u více novinářů, uzavřených v jakési novinářské realitě, které malinko chybí nadhled a tváří se trochu moc "nadřazeně", což nemám rád. Knihu jsem kupoval kvůli čtenářské výzvě, účel to splnilo, kniha zaujala, takže celkově spokojenost a za přečtení stojí.

hroneczek

Opravdu nejlepší kniha za poslední dobu, co jsem četla. Zajímavá, čtivá, s přínosem, poučná, zdravě kritická. Ve spoustě názorů se s autorem shoduji, u části názorů mi mé domněnky potvrdil a podložil faktickými údaji a u další části mi naopak otevřel oči a změnil můj pohled na věc. Kniha mě donutila více přemýšlet o tom, co se děje v dnešní společnosti a s dnešní společností. Tato esej by měla být povinnou součástí maturitní četby. Budu se snažit ji ve svém okolí propagovat, i když je mi jasné, jak se píše i v jiných komentářích zde, že ti, kteří by ji měli povinně číst, většinou knihy vůbec nečtou a nikdy ani číst nebudou, protože se spokojí se zkratkovitými nadpisy smyšlených bulvárních žvástů.
PS: Kdyby chtěl jednou Tabery být prezidentem, myslím, že bych ho šla bez výčitek volit.

simecef

Tabery umí psát, to je bez diskuse. Poměrně čtivě pojmenoval politický vývoj, který nastal po skonu Václava Havla - tedy vymizení nositele jakési humanistické tradice. Jak to ale vypadá, liberální novináři se čím dál víc rozcházejí s obyčejným člověkem, protože lidé "standardní politiku" a "masarykovské ideály" zjevně nechtějí. Není na čase dívat se na Havla a Masaryka bez patosu a idealizace? Přestat si nalhávat, že první republika byla následováníhodný vzor? Kdepak, byla stejně zkorumpovaná, klientelistická a nedemokratická, jako ta současná. Pokud v něčem na "zlaté masarykovské časy" navazujeme, tak bezesporu v tomto.

Myšlenkové proudy sdružující se kolem Taberyho jsou zkrátka často zcela vzdálené reálným životům obyčejných lidí a jejich moralizační apely mají často spíše opačný efekt - intelektuál se stává synonymem pro zbytečného žvanílka.