Opuštěná společnost

Opuštěná společnost https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/350190/mid_opustena-spolecnost-C20-350190.png 5 1260 287

Česká cesta od Masaryka k Babišovi. Žijeme v době, kdy jeden lživý příspěvek na Twitteru či Facebooku má větší dosah než systematická práce investigativních novinářů. Posilují populisté, kteří sbírají body kritikou establishmentu, i když sami mají z vlastního elitního postavení dlouhodobý prospěch. Výdobytky demokracie jako svoboda slova či nezávislost médií jsou necelých třicet let po listopadu 1989 zpochybňovány. Šéfredaktor týdeníku Respekt popisuje dobrodružnou českou cestu od vzniku republiky po současnost a zasazuje dnešní politické a společenské události do historického a evropského kontextu. Je to svým způsobem rozmluva s minulostí o naší budoucnosti, v níž myšlenkový rámec dávají autorovi úvahy K. H. Borovského, H. G. Schauera, T. G. Masaryka, Ferdinanda Peroutky, Václava Černého, Jana Patočky, Erazima Koháka či Václava Havla. S odkazem na velké kritické duchy demokratické tradice Tabery jasně ukazuje, že rizikům přítomnosti se nejlépe čelí nikoliv panikou, ale chladnou hlavou a rozhodností.... celý text

ondrej0119
03.03.2024 4 z 5

Zajímavé a (taky trochu smutné) je jak se vzory chování lidí a historie vlastně pořád opakuje. Posloucháno jako audiokniha, super přednes. Ne všechny myšlenky z knihy vnímám stejně (např. extra pozitivně hodnocená migrace), ale celkově hodnotím kladně a myslím si, že by knihy jako takto měly být povinné na školách. Ne brány jako absolutní pravda, ale jako jeden ze zdrojů pro utvoření názoru.

alkuluku_blog
05.02.2024 4 z 5

Dobrý text, ale bohužel jsem pociťovala, že už je to prostě pár let, co byl aktuální; všem úvahám logicky chybělo dotažení do dnešního dne. Navzdory tomu hodnotím kladně, trochu jsem se zorientovala v politice dob, které jsou natolik nedávné, že se v dějepisu neučí, ale natolik dávné, že jsem je nezažila...

Petiscetbis
02.02.2024 4 z 5

Opuštěná společnost od Erika Taberyho je knihou, která nabízí zajímavý pohled na cestu politické reprezentace Česka a Československa od počátku první republiky po současnost. Skvěle popisuje historicko-společenský kontext a jeho vliv na politiku v různých obdobích našich dějin. Rozebráno je i pozadí některých důležitých politických událostí a kauz, a to včetně často skryté motivace a vazeb na další osoby a subjekty. Autor se také věnuje populismu, střetu generací, vlivu sociálních sítí a konspiračním teoriím. Těmto tématům však věnuje pouze několik stránek a spíše tak klouže po povrchu, nicméně některé zajímavé myšlenky v nich padnou. Kniha se nevyvarovala některým nepřesnostem a chybným předpokladům zejména v oblasti rozvoje a migrace. Např. uvádí, že rozvoj v domovské zemi omezí emigraci. Ve skutečnosti je to složitější a v počáteční fázi vede rozvoj v domovské zemi spíše ke zvýšení emigrace. Celkově však kniha veskrze dobře analyzuje kontext a pozadí problému, na které se zaměřuje a podporuje svá tvrzení přesvědčivými argumenty.

Multihunter
24.12.2023 1 z 5

Spousta zajímavých informací, ale většina obsahu je plkání bez hlubšího významu.

marketa7
24.08.2023 5 z 5

Knihu jsem četla "ušima" a toto zpracování je naprosto skvělé - pánové Dvořák a Trojan se výborně doplňují a dodávají obsahu nemalou přidanou hodnotu.
Obsah knihy se zabývá vývojem novodobých dějin a lze jen doporučit, přestože jsme v r. 2023, rozhodně vybízí k zamyšlení. Pro některé předkládá informace známé, pro ostatní je to skvělá příležitost se s nimi seznámit v ucelené a srovnané formě.

_Knihomolka_
30.06.2023 2 z 5

Opuštěná společnost na první pohled vypadala slibně. Jakmile jsem jí však postupně proplouvala, v pravidelných vlnách se ke mně dostavovalo zklamání - jak zpracováním, tak i samotným obsahem. Popravdě nedokážu jasně vyjádřit, co jsem od knihy prvně očekávala, ale toto rozhodně ne. Autor knihu pojal jako úvahu doplňovanou citáty a útržky z rozhovorů světoznámých lidí, což by mi nevadilo, ale příčilo se mi, že namísto zajímavých a postřehu hodných informací v kapitolách více rozebíral ty nezáživné a občas i zbytečné věci.

sgjoli
04.06.2023 5 z 5

Přiznám se, že jsem non-fiction literatuře, která by reflektovala současné politické či společenské dění, nikdy moc nevěnovala pozornost. Ale tahle kniha zněla prostě zajímavě. Navíc audioknihu, kterou jsem poslouchala, namluvili mí oblíbenci Jiří Dvořák a Ivan Trojan, tak jsem si řekla, že tomuto titulu dám šanci. A nemohla jsem se rozhodnout lépe, protože tenhle titul se s největší pravděpodobností zařadí mezi top knihy, které se mi letos dostaly do rukou/do uší.
Opuštěná společnost přináší velmi srozumitelný náhled do posledních cca 120-150 let našeho politicko-společenského života, který je tu zasazen do širšího kontextu evropského i světového dění. Kdo se politikou a společenským děním zabývá pravidelně a soustavně, tomu kniha možná nepřinese tolik nových informací. Ale pro mne jako pro člověka, co v některých věcech trochu tápe, to byl rozhodně zajímavý poslech, kdy se pro mne řada věcí konečně dostala do souvislostí a řada věcí tak pro mne najednou získala na srozumitelnosti, za což panu autorovi děkuji. Kniha mi byla blízká i v tom, že pan autor (zdá se) zastává podobné názory a hodnoty jako já.
Audioknižní podoba se povedla na výbornou. Pánové Dvořák a Trojan měli v interpretaci zcela jasně rozdělené role. Zatímco Jiří Dvořák namluvil text samotného Erika Taberyho, Ivan Trojan namluvil citáty, kterými Erik Tabery proložil a také podložil své názory.
Je to jedna z těch audioknih, kterou si budu určitě chtít přečíst i v tištěné podobě. Za sebe určitě moc doporučuji.

vladku
19.05.2023 4 z 5

Zajímavé. Plno myšlenek, informací a faktů. Celkový dojem je výborný. Je to novinář, má očekávání byla nízká, byl jsem překvapen úrovní myšlenek i argumentací, množstvím odkazů. Míst, která by vyloženě negativně vyčnívali, moc nebylo. Ale jsou, např. klasická novinářská zkratka na straně 122, která dává na roveň "není objektivní" s počtem kritických zmínek.
Kniha se snaží vysvětlit chování české společnosti na historii české společnosti. Autor si zbožtil do značné míry demokracii, ale to je tak masově rozšířený jev, že nemá smysl to řešit. Závěr je dobře vyargumentován, dává smysl.
Kniha přese všechno je velmi hodnotná, přes výše uvedené výhrady doporučuji.

Mánička178
09.03.2023 5 z 5

Číst tuto knihu na přelomu roku 2022 a 2023 v průběhu prezidentské kampaně a následných voleb nového prezidenta, v době války na Ukrajině, po pandemii, na ni vrhlo zcela jiné světlo a spousta věcí získala ještě daleko širší kontext a hloubku. Jednoduše úžasná a nadčasová esej, která komentuje a ilustruje náš národní vývoj. Spoustu faktů nasvěcuje, pomáhá pochopit, proč jsme jako národ takoví, jací jsme... Pokud má tedy někdo zájem "jít ke kořenům", pak nelze než tuto knihu doporučit.

...

"Pro další vyprávění jsou tyto poznatky našich předků podstatné. Ukazuje se totiž, že jsme založili dvě tradice. Jednu definovali velcí mužové jako Havlíček Borovský, Masaryk (a později Havel), ta stojí na hodnotách. Pak je tu druhá, kterou definujeme my všichni, a ta stojí na emotivním přístupu - malém zájmu občanů o pollitiku, které využívají některé politické strany a různí kariéristé k vlastním cílům. Tyto tradice se spolu tvrdě střetávají.
Když je období klidu, všechno vlastně běží, jak má. Ve chvíli, kdy se ale přbilíží nějaký vážný problém, najednou se hraje o přežití demokratického systému. A i když ony problémy mnohdy přicházejí zvenčí, nikdy nesmíme zapomínat na chyby, kterých jsme se dopoouštěli u nás doma. Slavný histork Josef Pekař při debatě o české tradici o odkazu Jana Husa připomínal právě naši vlastní odpovědnost. 'Smysl' českých dějin je, že Čechové, kdykoli se dopracovali vysoké úrovně svobody a samostatnosti, podvrátili sami obojí vzápětí nedostatkem rozumné umírněnosti - a to jak v oboru života politického, tak duchovního," napsal roku 1925 do Národních listů."

Runningdog
01.02.2023 5 z 5

Závažná témata srozumitelnou formou. Dnes snad ještě aktuálnější, než v době vzniku. Měli bychom se věnovat věcem veřejným a snažit se jim porozumět.
Jako audiokniha skvěle zpracované.

veriszv
27.01.2023 5 z 5

Informace, postřehy a hlavně souvislosti!
Opravdu výborná kniha, díky které jsem si spoustu věcí uvědomila, poskládala a propojila.
Tabery spojuje do celků, předkládá fakta a nabízí podložené závěry. S těmi samozřejmě nemusíte souhlasit, ale pokud ne, tak spíše z ideologických důvodů.
I přes těžší téma se kniha čte velice dobře a je to opravdu přístupný text.
Já jsem tedy navíc poslouchala jako audioknihu, kterou načetli Jiří Dvořák a Ivan Trojan a to bylo skvělý.

sabina5156
07.01.2023 4 z 5

Relativně objektivně a kvalitně zmapovaná cesta národa Československého a Českého do bodu, ve kterém stojíme nyní. Autor se pokusil zachytit důležité mezníky v naší historii, které formovaly náš postupný vývoj k době totalitní až po znovunalezení demokracie v naší zemi. Zaměřuje se především na umělecké spektrum, které se snažilo motivovat názorový proud intelektuální společnosti k větší hrdosti, odvaze i schopnosti sebereflexe. V rámci politické kritiky se jedná o relativně neobjektivní hodnocení, které klouže po povrchu. Kniha je každopádně velice dobrá, osnova musela být propracovaná a udržení si názorové neutrality chtělo velké množství sebereflexe.

Janadvorackova
07.01.2023 5 z 5

Jediným problémem této knihy je, že si ji nikdy nepřečtou lidé, kteří by si ji přečíst měli - takoví ti zabedněnci, kteří například v dnešní době překypují nenávistí, podléhají dezinformacím, věří informacím v řetězových mailech a... takoví podobní...

Jrsnbl
21.11.2022 5 z 5

O populismu, intelektuálech, neziskovkách, sluníčkářích a vlastně všem, co tak nějak zosobňuje českou politickou společnost.

Rozhodně fajn titul na čtení ve chvíli, kdy si chcete zrekapitulovat výsledky posledních voleb a pokládáte si otázku: "jak to zase mohlo dopadnout takhle?" Neříkám, že vám kniha na to dá úplnou odpověď, spíše vám odkryje šedá místa, na která jste při svých úvahách mohli zapomenout a ujasnit možné pohledy.

nevermore3
17.11.2022 5 z 5

Celkem fajn kompilát posledních 150 let české mentality. Nic nového jsem se sice neodzvěděl, a taky to spíš budou číst čtenáři, kteří to "nepotřebují",ale tak i kdyby to změnilo úhel pohledu jen jednomu zabedněnci, tak to má smysl.

Lálin59
16.10.2022 5 z 5

Už dlouho jsem si chtěl tuhle knihu přečíst, ale došlo na to až v této době.
I když je to napsané před pěti lety, je to v dnešní době velmi aktuální.
Pro mně osobně velice podnětné dílo, protože mě donutilo přemýšlet o křehkosti demokracie nejen u nás a také o nutnosti neustále za ní bojovat.

Renatka11
24.09.2022 5 z 5

Miluju beletrii, ale čím jsem starší, tím víc mi hodně dávají i knížky zabývající se současným děním, minulostí, životopisy nebo úvahami lidí, kterých si vážím. Zatímco romány mě přenáší do jiných míst a časů a probouzí moji představivost, literatura faktu mě přivádí ke mně, k tomu, co je pro mě důležité, a probouzí moji touhu dané  téma ještě víc poznat a pochopit. Takový pocit mám i po dočtení Opuštěné společnosti, která mě nejen bliž seznámila s historickými i současnými souvislostmi naší země, ale hlavně přiměla o nich přemýšlet, udělat si na ně vlastní názor a neváhat ho vyjádřit. A přestože v naší vesnici v probíhajících komunálních volbách tentokrát kandiduje jen jedna strana, ráda jsem ji dnes svým hlasem podpořila.

luc_hru
16.08.2022 3 z 5

Určitě jde o dobrý přehled, bylo tam pro mne spousta zajímavých informací nebo dobrých shrnutí již známého, ale asi jsem čekala víc, hlavně jakousi nadčasovost. Knihu jsem přečetla až teď v roce 2022 a hodně částí už jsem jen přeskočila díky neaktuálnosti.

hellena1523
09.07.2022 4 z 5

Dost slušný souhrn české politické scény. Ano, informace obecně známé, ale domnívám se, že přečtení není ztrátou času, ba naopak. Člověk si to pěkně srovná.

Evina.Cetba
29.05.2022 1 z 5

Žádné nové informace mi to nepřineslo, jak píše Ozzy86: "šlo pouze o souhrn obecně známých věcí". Čekala jsem rozhodně hlubší rozbor.