Opskurno

Opskurno https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383126/bmid_opskurno-Mm2-383126.jpg 4 106 30

Opskurno série

Vítejte v Opskurnu! Město Opskurno si žije uzavřeno samo do sebe — navzdory pozoruhodné architektuře, průkopnické vědě a neobvyklým rituálům se o něm nezmiňují žádné mapy ani průvodci. Královna Alžběta I. město oddělila od zbytku Anglie a jeho nezávislost podléhá jediné znepokojivé podmínce: je přísně zakázáno studovat opskurenské dějiny... Pod kouzelně výstředním zevnějškem totiž číhá tajemství tak temné, že ho nikdo nesmí znovu objevit, natožpak znovu použít. Jenže tajemství mají sklon vycházet najevo. Do města přijíždějí dva zvídaví cizinci: Jonáš Oblong, který má na opskurenské škole vyučovat moderní dějiny (hlavně nic místního a nic před rokem 1800), a zlověstný miliardář sir Veronal Lapillus, který se chystá renovovat zpustlé panské sídlo. Třebaže Lapilluse i Oblonga pohánějí protichůdné motivy, oba se snaží spojit si minulost a přítomnost a nakonec soupeří s časem i mezi sebou navzájem... Tento závod může mít smrtící a apokalyptické následky — nejen pro Opskurno.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Host

Rotherweird , 2017

reddwarf358
15.11.2019 5 z 5

Kdybych si liboval v angličtině, napsal bych asi "Hell yeah!" a možná přidal pár vykřičníků navíc. Knihu jsem četl na základě tipu z Insta účtu a přiznám se, že mě, jako u mnoha jiných, zaujala obálka. Za sebe knihu vnímám jako fantasy pro dospělé. Sice si nelibuji v tolika postavách, ale celkový dojem je na 5-6 hvězd. A protože jsem ještě u žádné jiné knihy nepsal už dvakrát vydavateli, kdy laskavě hodlá dodat překlad a vydání dílu následujícího, dal jsem 6 ;o)

cori
20.10.2019 3 z 5

Kniha má docela originální námět, kdy se v současném světě vyskytuje městečko ustrnulé ve věku páry. Ztracená louka i magické kameny, křížení druhů i dlouhověkost mě dost bavily. Nejvíc mě zaujalo vylíčení závodů na koraklech a požár se zásahem bratrů Polků. Mé sympatie si získal Ferensen a Orélie. Těším se na další díl, v němž se snad dozvíme, kde se vlastně vzal ten průnik do jiné dimenze, kam odešla Morval a co má dál Měňavec za lubem.

trudoš
28.09.2019 4 z 5

Zvláštní román, oscilující na hraně fantastiky potterovského střihu a klasického univerzitního románu pro dospělé. Skvěle zde funguje podmanivé kouzlo magického tajemna, stejně jako přirozenost mezi-profesorských tahanicí a konfliktů s žáky. Rozhodně bych tomu ale vyčetl žánrovou nejednoznačnost, kdy mi dělalo trochu těžkosti zařadit, v jakém prostředí se příběh odehrává - vyprávění totiž otevírá alžbětínská doba, aby se následně přešlo do moderní současnosti, která však ustrnula kdesi v roce nula. Podobný problém jsem měl i se zápletkou, kdy nejasné náznaky dávají sice na srozuměnou, o co že to půjde, ale jak je hlavní linie prokládána množstvím vedlejších příhod, které s ní ne vždy úplně souvisí, průběžně jsem se ztrácel v autorském úmyslu. Zkrátka fungují detaily, ale celek moc ne. Základní motiv odstřižených zázračných dětí je ovšem perfektní. Jenže celá ta hrozba stran Ztracené louky pro mě byla krapet neuchopitelná, hlavně proto, že mi chyběla představa konkrétního nebezpečí.

Cibulek
07.09.2019 5 z 5

Jak už tady padlo, trvalo, než jsem se zacetl. Spousta postav, obcas jsem se v tom ztrácel. Někdy v druhe třetině se to ale rozjede a odhaluje se jedno tajemstvi za druhým. Autor to měl opravdu promyšlené. Finále bylo parádní, krásně vysvetleno. Spousta zajimavych postavicek s vlastnimy problemy a pribehy. Nemuzu rici, ze bych mel nejvetsiho oblibence, snad Orelii. Zůstává spousta nezodpovězených otázek a jsem hrozně zvědavý, kam to bude vše směřovat. Snad se dalších knih dočkáme. Jo a chtel bych tam žít a závodit v koraklech.

ManitraM
26.04.2019 5 z 5

Není třeba slov - skvělé a naprosto strhující... takových knih jsem zatím moc neobjevila...

Dubin3k
21.04.2019 5 z 5

Docela zvláštní kniha. Párkrát my bylo řečeno že je to taková náročnější kniha tak jsem váhal, jestli si ji koupit nebo ne. Se začátku jsem měl velký problém se zorientovat v postavách, ale to časem přišlo a když jsem nevěděl vždycky tady byl seznam postav s krátkým popisem. Celé Opsukurno je hodně dobře zpracované jak už samotné město/stát tak i postavy v něm. Styl, kterým je kniha napsaná mě hodně zaujal až jsem si někdy říkal, že by bylo super v Opskurnu žít. Hlavní zápletka knihy je obohacena "menšími" problémy obyvatel, a to vše dohromady dává skoro dokonalou kombinaci. K tomu celému se přidává jiná dimenze/svět, který má svoje bytosti a mistrovské dílo je na světě. Tohle je jedna z mála knih, kde jsem si hned na začátku našel oblíbenou postavu (učitele Oblonga) a celou knihu jsem mu přál jen to nejlepší. Když se to vezme kolem a kolem všechno do sebe krásně zapadá a vytváří nádherné dílo, město a příběh. Kniha opravdu trochu náročnější čtení a je potřeba ji při čtení věnovat plnou pozornost jinak se v ní dá lehce ztratit. Doporučuji všemi deseti.

MayaBu
17.02.2019 4 z 5

Opskurno bylo vskutku spletité, zvláštní a znepokojivé čtení, které kombinuje dohromady všechno možné.
Prvních sto stran jsem se celkem ztrácela v postavách (není jich tam zrovna málo a navíc mezi nimi autor často přeskakoval) a taky mi trvalo, než jsem se začetla. Jenže pak jsem začala sledovat, jak do sebe zapadají kousky informací, odkrývá se jedno tajemství za druhým a začalo mě to bavit. I dost nesourodá banda hrdinů mě potěšila.
Ve výsledku tedy kniha, která určitě nesedne každému a z níž jsem stále lehce zmatená. K její četbě doporučuji vybavit se určitou dávkou trpělivosti a ochotou nad jejími stránkami přemýšlet.

vevu.
15.02.2019 4 z 5

Nemůžu říct, že bych knihu přečetla jedním dechem. Začátek knihy má velmi plíživý děj, spíše nás seznamuje s tajemným místem a jeho obyvateli. A i když jsem si říkala, že nevím, jestli knihu vůbec dočtu, jsem ráda, že jsem ji neodložila! Pomalý rozjezd totiž vystřídá velká jízda plná odhalování tajemství, která byla tak dlouho skryta. Jak to všechno celé dopadne zůstává dlouho skryto.
Doporučuji všímat si opravdu všech detailů, které v příběhu zazní, protože všechno, co uděje nebo řekne, má vliv na další děj.

GeekyMom
20.11.2018 4 z 5

První díl trojdílné ságy s nádechem Viktoriánské i Gotické éry. Autor vytvořil nový, zvláštní svět plný zajímavých osobností, které mě hned zaujali. Nejsilnější stránkou knihy je právě pestrost a škála zvláštních, často až bizardních postav a jejich příběhy. Těším se na další díl.

katerina0117
25.10.2018 3 z 5

Tak začátek se rozjíždí opravdu pomalu a knize moc neprospělo rychlé střídání časových linií. Ale atmosféra paralelní historické Anglie, fantastika smíšená s prvky sci-fi a šlehnutá historií mě opravdu bavila. Takže doufám, že se v Hostu pochlapí a vydají i další díl. Až se tedy k němu Caldecott rozhoupe.