Opravdoví hrdinové

Životní příběhy, válečné osudy a odbojová činnost šesti rodáků z jihomoravských Moutnic v osobních vzpomínkách a vyprávění jejich nejmladšího kamaráda. Mnoho věcí měla šestice mladých mužů společných: přátelství, klasické gymnasium v nedalekém Brně, studium na právnické fakultě Masarykovy univerzity, víru v Boha, ale zejména nezměrnou osobní statečnost a odvahu odejít, nebo se o to alespoň pokusit, z vlasti okupované v r. 1939 německou armádou a bojovat za naší svobodu. Janu Buchtovi, Rudovi Maškovi, Františku Havránkovi a Aloisi Dohnálkovi se útěk zdařil, Rudolf Hrdý a Karel Hrdlička takové štěstí neměli. Oba skončili v německých koncentračních táborech. Havránek, Mašek a Buchta sloužili jako radiotelegrafisté a navigátoři u britské RAF, Dohnálek u pozemního vojska. Jen někteří přežili hrůzy a útrapy 2. světové války. Fotografie, prameny a literatura....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/62_/62005/opravdovi-hrdinove-62005.jpg 4.52
Literatura naučná, Historie
Vydáno:, Moravia Propag

VašaO
16.11.2014

Hrdost a vděk za (nejen) jejich oběť - to jsou slova, která mě napadají pro přečtení této knihy, která je pro mě, coby Moutničáka, téměř povinná četba. Je to ovšem milá četba. Souvisejí s ní tři poznámky:
1) jak dopadli váleční hrdinové po roce 48?
2) umět odpouštět
3) nezapomenout, jak křehká je svoboda a kolik krve bylo prolito (38-89), abychom my mohli již čtvrtstoletí žít ve svobodě. Díky, nezapomeneme!

Autor knihy

Ervín Najman