Oprátka za osm mrtvých

Oprátka za osm mrtvých https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13758/opratka-za-osm-mrtvych-13758.jpg 4 301 73

Případ Olgy Hepnarové – dívky, která zabíjela, protože neuměla žít. Pokus o sondu do duše dívky, která v r. 1973 v Praze na Letné úmyslně zabila nákladním autem osm lidí. V úterý 10. července 1973 dvaadvacetiletá Olga Hepnarová nasedla do nákladního auta a v Praze na Letné vjela do lidí čekajících na tramvaj. Zůstalo za ní osm mrtvých a řada raněných. Tím se, podle svého prohlášení, pomstila lidem za své neradostné dětství a celkově nešťastný život. Roman Cílek se ve své knize pokouší zmapovat Olžin životní příběh, pochopit její uvažování a odkrýt pozadí a motiv jejího činu. Předkládá čtenářům její vlastní výpovědi z průběhu soudního procesu a konfrontuje je s pohledy rodičů, sestry, přítele, spolupracovníků i náhodných známých. Kniha obsahuje i posudky psychologů a psychiatrů, kteří se dívčinou osobností zabývali. Připojeny jsou také názory sociálního pracovníka, grafologa, numerologa i astrologa.... celý text

Evaho73
16.02.2020 5 z 5

Jeden poctivý novinár, v ktorého OH verila sa našiel a vznikla táto reportáž o veľmi závažnom tresnom čine, ktorý otriasol vtedajším celelospoločenským vnímaním.
Musím priznať, že reportáž je spracovaná a napísaná veľmi pútavo a celkom objektívne.
Pri čítaní mi veľmi často naskakovali zimomriavky, a opäť sa mi potvrdila jediná skutočnosť o tom, že tie najdesivejšie a najtragickejšie príbehy píše sám život.
Nedovoľujem si súdiť ani odsudzovať, ale po prečítaní výpovedí a svedectiev mám pocit, že OH postrádala tú najdôležitejšiu ľudskú emóciu - lásku a to z nej urobilo vraždiace monštrum...
Tragický a smutný príbeh, ktorý nemá víťazov ani porazených a všetkým jeho obetiam prajem "Odpočinutie večné daj im Pane a svetlo večné nech im svieti, nech odvočívajú vo svätom pokoji. Amen."

jiri77
11.02.2020 5 z 5

Naprosto skvělá kniha popisující čin Olgy Hepnarové a co ji k tomu vedlo.
Je velmi zarážející ,jak se zachovali někteří lékaři a nebylo jí pomoci. Přehledně napsaná literatura faktu s výpovědí rodiny ,psychologů a svědků.

ivetule
29.09.2019 5 z 5

Označit takovou knihu plným počtem hvězdiček je pro mne trochu divné, ale i tak jsem to musela udělat. Ten známý příběh je popsaný tak dokonale. Nemocný člověk tak jako byla Olga, který se v minulém režimu nemohl dočkat pomoci, pak jednal tak jak jednal.

n.ezn.amy
18.03.2019 5 z 5

Velmi dobře napsaná kniha o Olze Hepnarové, poslední popravené ženě v Československu. Líbilo se mi, že nebyla napsaná nijak tendenčně, ale pouze fakta ze soudního přelíčení. To že Olga zavraždila osm lidí je bezesporu odsouzeníhodný a neoddiskutovatelný fakt, přesto ten život jako outsider neměla jednoduchý, snažila se vyhledat pomoc ve svém psychickém stavu a prostě lidem, kteří jsou šikanováni, jednou dojde trpělivost, což pro její čin není omluva.

Bonda
17.02.2019

Autor má velkou zásluhu, že dal knihu dohromady a pomohl tak mimo jiné i pozitivnímu záměru Olgy Hepnarové: dát vědět světu o utrpení otloukánků a o tom, že když se ze zoufalství rozhodnou pro pomstu, nejsou bezmocní. V pohledu na Hepnarovou jsem se nejvíc ztotožnila s postojem jejího jediného přítele. Zejména s tím, že příliš trpěla.

zuzka894
16.01.2019 1 z 5

Pro mě byla kniha nudná, nezáživná. Není to psáno formou životopisného románu, jen fakta, výpovědi lidí, kteří přišli do styku s Olgou, psychiatrické posudky.

pixiepickpocket
09.10.2018 5 z 5

Olga nenávidí lidi, protože předpokladá, že oni nenávidí ji.

Olga touží po výjimečnosti. Chce poutat pozornost a vyčnívat z davu. Považuje se za normální, "fyzicky zdravou", racionální, logicky uvažující bytost v jinak iracionální společnosti, která ji chce způsobovat pouze bolest a příkoří.

Olga je chladná, přecitlivělá, paranoidní, ukřivděná, kalkulující, pomstychtivá a chladnokrevná.

Olga nenahlíží lidi jako jednotlivce, ale jako celek. Celek, který je vinen jejím utrpením. Za toto utrpení si Olga žádá spravedlnost. Spravedlnost, jíž chce být sama vykonavatelkou. Snášela všechna příkoří až příliš dlouho.

Olga je tikající bomba. Výjimečná svou odlišností. Vyvolený terč nenávisti všech lidí. Otloukánek.

Přišel ale okamžik, kdy jí došly její "nadlidské síly". Pohár, do kterého stačilo přilít jen jednu jedinou kapku, přetekl.

Olga se bude mstít.

Co si Olga zvolila jako východisko své "bezvýchodné" situace? Rozhodla se, že nespáchá sebevraždu. Na tu, podle mne, neměla dostatek odvahy, ač se jako odvážná a statečná snažila navenek působit. Namísto toho si zvolila masovou vraždu anonymních lidí. Byla přesvědčená, že na tento zločin měla právo, které jí udělila sama společnost svým krutým chováním. Společnost se k ní obrátila zády a ti, kteří jí měli pomoci, pochybili a nepodali jí pomocnou ruku. To byl pro Olgu signál, že už neexistuje jiná cesta a že může konat. Rozhodla se, že uplatní zákon odplaty - oko za oko, zub za zub.

Přestože tolik zdůrazňovala kolektivní vinu celé společnosti, vyjádřila Olga myšlenku, že kdyby si mohla vybrat, chtěla by, aby v davu, do kterého najela "erenou", byli její trýznitelé - rodina a lékaři, kteří jí nepomohli. Konkrétní osoby. Emoční vázanost na "blízké" ale v konečném důsledku opět povyšuje na vinu kolektivní. Proč? Chtěla se přecijenom pomstít smrtí konkrétním osobám, ale nepřišla na způsob, jak to udělat? Nebo chtěla být prostě jenom "vidět"?

Byla Olga narušená? Téměř jistě. Jen podle psychologických a psychiatrických měřítek, nebyla dostatečně "konzistentní" - "jedná tak, jak by to psychopat nikdy neučinil".

Bylo mi jí líto až do bodu, než zavraždila nevinné lidi.

Brilantně zpracované faktické dílo p. Cílka. Je nesmírná škoda, že se v textu vyskytuje tolik překlepů a chybějících písmenek, které kazí celkový dojem z jinak skvěle zpracovaného materiálu.

Radka1911
06.09.2018 5 z 5

Dle mého názoru je to nejobsáhlejší dokumentace případu Olgy Hepnarové jaká kdy byla zpracována, kniha obsahuje autentické výpovědi z vyšetřování případu, nedá se odložit aniž by byla dočtena a napsána je velice čtivou formou. Vzhledem k tomu, že se událost stala když mi bylo 5 let, v těsné blízkosti mého bydliště a na zastávce tramvaje ze které jsem pravidelně jezdila s babičkou, i proto, že moji rodinu v té době velice citlivě zasáhla, jsem se snažila o motivu tak brutálního činu dozvědět co nejvíc. Pro mne je to příběh nešťastné a psychicky nemocné ženy na který dlouho nezapomenu.

p.pavlina
18.07.2018 5 z 5

Kniha byla velmi hezky napsaná. I když je to téma opravdu velmi těžké až depresivní, četlo se to svižně a dokázala jsem si živě představit tu atmosféru.

MouBanjerri
09.07.2018 5 z 5

Neuvěřitelná kniha popisující příběh dívky zklamané lidmi a životem. Objektivně napsána, plná autentických výpovědí. Velmi poutavá, jen s těží jsem jí dokázala odložit. Roman Cílek rozhodně nezklamal, kniha je neuvěřitelně dobře propracovaná. Nutí k zamyšlení, jak vlatně ungovala, či stále unguje společnost, jak se chová k lidem, kteří jsou její součástí. Jak by Olga Hepnarová dopadla v dnešní době? Uznali by lékaři že je nemocná, nebo by se i dnes musela uchýlit k činu vraždy? Strhující kniha, rozhodně doporučuji.

ErikaJ
27.05.2018 5 z 5

Četla jsem několikrát, pokaždé nad tou dívkou musím přemýšlet a stále si nejsem jistá na jakou stranu se přiklonit. Litovat ji nechci, ostatně s trestem smrti počítala. Zabila tolik lidí a úmyslně. Takovy čin se nedá pochopit. I kdyby se jí zdál svět sebevíc nespravedlivý,zabít nevinné - to je neodpustitelné. Určitě lze ale přiznat, že neměla v životě na růžích ustláno a že spousta lidí se negativně podepsala na formování její povahy. Kolikrát jí asi muselo být smutno. Musela cítit lítost nad posměchy lidí, neměla zastání v rodině... Lékařovo odmítnutí jí pomoci, je neskutečné lékařské pochybení. Vše se v ní hromadilo, až to dopadlo jak to dopadlo. Nešťastní ti, co tam tenkrát zrovna stáli. Ale zpátky ke knížce... Mistrně napsaná, čtivá, propracovaná. P. Cílek nezklame...

jengibre
09.05.2018 5 z 5

Mistrovsky napsaná kniha, od které jsem se nemohla odtrhnout. Ještě dlouho po přečtení jsem nad Olgou přemýšlela – jestli byla psychicky narušená, jednoduše zlá nebo ji takto zformovalo její okolí. V jednu chvíli jsem ji litovala a ve druhé ji považovala za opovrženíhodnou psychopatku. Příběh, který rozhodně není černobílý a není jednoduché označit oběť či viníka. Dokonalý náhled do hlubin duše komplikovaného a nešťastného člověka. Pokud jde o styl psaní, velice mi vyhovovala kombinace popisných částí s výpověďmi různých lidí více či méně zainteresovaných do případu. Dále jsou do děje vhodně zakomponované například dopisy nebo psychiatrické a právnické zprávy. Prostě výborně složené do poutavého příběhu.

TipsyChipsy
18.03.2018 5 z 5

Kniha provází čtenáře trochu jako v detektivce. Víme kde, kdy, kdo, ale celou knihou se táhne Proč? Čteme výpovědi rodiny, známých, spolupracovníků, vzhledem k tomu, že šlo o největší masovou vraždu, materiálů je dost. Jádrem je diagnóza schizoidní psychopat. Kdo nemá rád lidi, ten kolem sebe vidí jen zlo. Dá se říct, že to byla bestie. Ale proč je to celé tak zneklidňující? Člověk ji nemůže nenávidět, už proto, že člověk má v sobě lidskost ... a člověk si s ní neví rady.

Valeyman
07.03.2018 5 z 5

Kniha, která ve vás něco vyvolá a nezůstane vám lhostejná. Pohled do hlubin duše komplikované a nešťastné osoby. Pro mě jedna z nejvíc depresivnějších a zároveň nejpůsobivějších knih jaké jsem kdy četl.

Rade
21.01.2018 5 z 5

Hodně působivá, dobře zpracovaná literatura faktu. Nejsilnější jsou citované dokumenty – dopisy Olgy, deníkové záznamy, výpovědi svědků, posudky lékařů. Kniha působí vyváženě, objektivně, jen mi moc neseděla závěrečná úvaha autora, že kdyby zde nepanoval tuhý režim, Olga mohla například odcestovat do Austrálie a stát se řidičkou kamionů. Jenže Olze nevadil nesvobodný režim, její problém byli lidi a komunikace s nimi, myslím, že by jí nepomohla ani Austrálie, i tam by musela dříve či později řešit stejné věci. Zda by jí dnes pomohli psychiatři, je jen hypotetická otázka, vzhledem k tomu, že i nyní se obdobné činy dějí, zůstává nezodpovězená…
Případ pamatuju, takže o to působivější, po přečtení knihy se mi neusínalo dobře… (90%)

Film byl rozhodně zajímavý, naprosto skvělá Michalina Olszańská, jen se mi zdálo, že oproti knize je posun v tom, že přeci jen vidí větší příčinu pozdější tragédie v lidech okolo Olgy, než v ní samé. I když se film drží autentických dokumentů a nevymýšlí si, scény, které ukazují, jak se k ní rodina i okolí chovaly, vycházejí z Olžiných dopisů a výpovědí. V knize toto lze odlišit, ve filmu ne. Já bych předpokládala, že tvrzení z její strany byla hodně přehnaná a překroucená, jinak by přece nemohla k té nenávisti k lidstvu jako celku nikdy dospět…

PavlínaAlžběta
20.12.2017 5 z 5

Z důvodu shlédnutí filmu, který běžel v tv před nedávnem, jsem v rodinné knihovně vyhrabala příběh o Olze. Samozřejmě, že po přečtení knihy, byl film totální propadák, kde Olgu ztvárnili zcela jinak, než popisuje kniha. Po přečtení knihy mě nedalo spát a přemýšlela jsem nad mladou ženou, která spáchala masovou vraždu, přejím několika lidí na chodníku. Příběh zamrazí a smutný konec je všem jasný. City nešťastné mladé ženy, který příběh popisuje se mě opravdu dotkl, kniha je čtivá, s rozhovory, zápisy i výslechy a nenechá žádného čtenáře chladným. Bohužel takovýchto příběhů jako je o Olze je mnoho, hlavně v dnešní šílené době, jen se ještě nesepsaly.

topipig
15.12.2017 5 z 5

O Olze Hepnarové mám už něco načteno a nakoukáno z dokumentů. Shlédl jsem i film " Já, Olga Hepnarová ", ke kterému jsem přistupoval hodně skepticky. Opak se ukázal pravdou a snímek mě doslova ohromil svojí autentickou atmosférou. Ihned po shlédnutí jsem sáhl po knize Romana Cílka - Olga Hepnarová. Musím říct, že je napsána velmi čtivě a slouží víceméně jako dokument o životě Olgy Hepnarové, ve kterém je mnoho výpovědí tehdejších svědků, psychologů, policistů nebo ostatních lidí, kteří se s Olgou setkali. Já ji rozhodně neobhajuji, ale v některých věcech s ní soucítím, i přesto, že si svou nenávist k lidem víceméně vnukla ona sama, přes všechny její peripetie, které ve svém životě měla na denním pořádku. Dokonce si i myslím, že trest smrti dostat neměla a měla být pořádně vyšetřena dalšími psychology, když u ní nebyla vyloučena schizofrenní povaha, která se zejména ve vězení u Olgy začala projevovat nejvíce, kde o sobě začala tvrdit, že se jmenuje Sandy Winiferová. Opravdu poutavě zpracované téma o " Té, která najela do lidí ". Závěr knihy obsahuje i ukázky scénáře k tenkrát připravovanému filmu Petra Kazdy a Tomáše Weinreba.

ttinecka
23.10.2017 4 z 5

Velice čtivý pohled do života jedné nešťastné mladé ženy, jejíž činy pro ni měly fatální následky. Téma v dnešní době stále aktuální a vlastně velmi časté, bohužel. Způsob řešení ovšem velmi radikální, v dnešní době ale bohužel ne ojedinělý. I když Olga k tomu měla úplně jiné pohnutky než současní agresoři. Pro mě velmi zdařilá sonda do nitra nešťastné a životem i sama sebe na kolena srážející se osobnosti, až z toho občas mrazí.

stanza
20.08.2017 5 z 5

" Jsem bůh svého osobního práva na pomstu...."
Zajímavá kniha o mladé ženě která nebyla nikdy šťastná.

Liilith
19.07.2017 4 z 5

Mám ráda literaturu faktu a tohle je její vzorový příklad.
Brilantně napsaný příběh o poslední ženě, která si vyslechla rozsudek trestu smrti.
Špičková analýza Olgy, díky její zanícené "upřímnosti" i popis mentálních pochodů, maximální čtivost, veškeré potřebné detaily včetně dopisů, psychologických, psychiatrických a právnických posudků ... Čtenář se tu dozví v podstatě všechno, co by ho k tomu mohlo zajímat.