Opráski sčeskí historje anep fšichňi Zmikunďi národa

Opráski sčeskí historje anep fšichňi Zmikunďi národa https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/182159/bmid_opraski-sceski-historje-RpD-182159.jpg 4 350 77

Opráski sčeskí historje série

Znáte skutečné příběhy Cylira a Metojeda, Fridexe Falcskiho, Zmikunda Lucembruskiho nebo Dementa Kutwalda? Víte, jak se skutečně staly významné události historie českých zemí? Pokud si myslíte, že ano, OPRÁSKI SČESKÍ HISTORIE vám dokáží, že ne! Velikán českých dějin a ústřední postava oprásků Zmikund Lucembruski je v knize popisován takto: „Velmi schopní chlapík, žeje aš s poďivem, žeho Češi nemaj vůbec ráďi. Narosďíl ot ěho bráhci Valcava IV., coš bil oběktivňě magor. Po slavním taťinkovi to nemňel lechkí, a protože bil mlaší sin, zbili naněj jen Uhri.“... celý text

Komiksy , Literatura česká , Historie

Vydáno: , Grada

felixrr
felixrr
11.10.2023 5 z 5

Na úplném začátku je znát neumělost prvních kreseb, ale to se rychle spraví a dojde tu i na legendární kousky jako Lahvel, Fridex Falckí nebo Se stim smiř! Navíc se musím ohradit proti některé zdejší kritice - i když to prznění slov k opráskům prostě patří, vtipů je na tom založeno minimum.

nevermore3
nevermore3
17.11.2022 5 z 5

Já jsem jednoznačně pro. Super záležitost.

"Gutwald, vížco se rímuě s Klemend?"
"Nwm, Sláncki..."
"DEMEND!!!"
"Hahahaha iti kujóne!"

(**Šibenice**)

Karoley
Karoley
03.01.2022 5 z 5

Opráski jsem si hned zamilovala, směju se u nich nahlas jak blázen, což se mi u čtení zas tak často nestává! Fšichňi Zmikunďi náro da pjekňe po hormaďe ;))) Jdu si koupit další díly!

Bustedka
Bustedka
25.11.2021 3 z 5

Řekla jsem si, že tomu dám šanci. Ale ne. Nejsem cílovka a kdyby to nebylo tak krátké, tak to snad ani nedočtu. Na tenhle humor jsem asi moc konzervativní a styl češtiny, nebo spíš oné hatmatilky tomu moc nepřidal. Ale věřím, že si to své čtenáře najde. Já si jen o té historii přečtu nějakou klasickou populárně naučnou knihu,

martin č.
martin č.
03.05.2021 5 z 5

Fridex Falcski, Vlaďyvoj a jiní bouráci. Sice to mám problém občas přečíst, ale bavím se fakt hodně. Jituno Poťmi hop :-)

EmillyT
EmillyT
06.04.2021 3 z 5

Vtipné podaní významných českých historických událostí, ale úplně mi nesedl "jazyk", kterým je tato mini knížka napsaná.

OsolenéKnihy
OsolenéKnihy
20.02.2021 2 z 5

Humor mi zde sedl, ale jen v případech, kdy nebyl založen na záměrném ničení jazyka. Nechápu, proč stavět na tolika pravopisných úpravách, občas jsem měla problém jednotlivá slova rozeznat, myslím, že kdyby se to zde nevyskytovalo tak hojně, nezastíní to přínos a vtip. A to mi připadá jako škoda. Na internetu budu komiks ráda sledovat i nadále, ale určitě to nepotřebuji v knižní podobě, za mě to jako seriózní zábavná literatura žel nefunguje.

Seteh
Seteh
25.12.2020 4 z 5

Mě to baví. :) Delší dobu mi trvalo, než jsem Opráskům začala věnovat pozornost. Tak nějak jsem si jich nevšímala, jen jsem zaznamenala všechny ty rozporuplné reakce, které vyvolávaly. Přiznám se, že některé komiksy prostě nepochopím, protože fanda historie nejsem a moje znalosti historie bohužel nejsou nijak závratné.
Že občas něco špatně přečtu, to se mi taky stane, ale čím více Oprásků, tím úspěšněji je louskám. :)) Zajímalo by mne, jak autor došel k nápadu používat takovýhle jazyk, ale musím přiznat, že specifická češtinářská úprava dává Opráskům jejich duši. Bez toho "prznění" - jak tu tomu mnozí z vás říkají - by to prostě nebylo ono. :))
Že jsou Opráski určené pro děti, to si teda já osobně nemyslím, protože když alespoň trochu neznáte historii, Opráski vás asi zrovna moc nepobaví. A jak už jsem naznačila, Opráski vyžadují trochu hlubší znalosti a zájem o historii a tím oplývá teda málokteré dítě... Podle mě je tento komiks určen hlavně pro dospělé inteligentní čtenáře, což by měla být skupina, která obstojně ovládá svůj mateřský jazyk. Domnívám se teda, že je pouze minimální riziko, že by Opráski měly na něčí češtinu demoliční vliv. :)
Upřímně jsem se pobavila, jako oddych je to fakt vynikající, kresba mě často rozesměje sama o sobě i bez textu a ten cynismus žeru. :D

Ani832
Ani832
31.08.2020 2 z 5

Některé stripy byly vážně fajn, třeba takový Fridex Falcký nebo František Ferdinand d’Este byli fakt super a povedený, ale jinak tohle celý považuju za prznění češtiny. Drtivá většina těch zkomolených slov v sobě neukrývá žádný vtip, bez toho komolení by se to prostě obešlo.

Nápad i hláška ‘Se stim smiř’ super, ale znovu to číst asi nepotřebuju. Jsem ráda za to, že jsem si ji jen půjčila.

Tess23
Tess23
15.07.2020 5 z 5

Vtipné a nápadité zobrazení dějin a osobností.

Pitbullka
Pitbullka
21.04.2020 4 z 5

Ačkoliv mi chvilkami trošku vadil ten jazyk, tak mě to prostě baví a je to nápadité.

bacouch

Prostě geniální!

Lie
Lie
26.05.2019 5 z 5

Miluju opráski! Člověk si musí chvilku zvykat na ten jazyk, ale pak to ocení. Je to dost cynické, ale to je jedině dobře a strašně se mi líbí jak boří ty zažité nesmysly typu “Zikmund byl padouch, husiti hrdinové” nebo “habsburkové byli strašně zlí” které nám cpaly do hlavy učitelky na základkách.

triatlet
triatlet
03.05.2019 1 z 5

Lol...
Chápu, že někteří \O/ a \O/.
Některé příběhy (4 obrázky na stránce) fungují jak obrázkově, tak nápadem (Zimní král, vypointovaná večeře u Mydlářů, Klement - Dement, Havlův rozvrh), některé slovní hříčky jsou na hraně (fašounek/ fanošuk), ale většina textu przní češtinu. Nelíbí se mi nadbytečné užívání vulgarismů a zkratek.
Nemám motivaci půjčit si další díly.
............................................................................
Opráski jsem letmo zaznamenal už před lety - myslel jsem si, že je tam sloveso "odpráskli". Koukl jsem po přečtení komiksu na fb stránku a i jedna jednička je za tu míru cynismu za poslední měsíc (Notordam, Domcácí ztrava) moc...

Jura999
Jura999
28.04.2019 5 z 5

I takto lze pojmout historii. A nesmím této knize odepřít jednu nespornou zásluhu - učí se z ní líp než z učebnic

ijcro
ijcro
20.01.2019 5 z 5

Pod stromečkem jsem nalezl verzi "f koztce" a nemá to chybu. Jen jazyk jsem musel zpočátku znovu zcela nastudovat

"Absoludňí vrhcol tehcnogolije hliňěného čipu" aneb "Šém ham foráš" f koztce...

vlkcz
vlkcz
08.12.2018 5 z 5

Nemá chybu. S jazikem už jsem se smířil, takže jsem si mohl naplno vychutnat mnohé události z českých dějin podané jasně, bez balastu školních a obecně přijímaných mýtů naší historie, ale možná o to reálnější.

Margherita_N
Margherita_N
25.11.2018 5 z 5

Opráski sleduju na Facebooku léta, mám k nim i dvě trika, tak jsem si konečně taky pořídila tištěnou verzi. Jsou úžasně vtipný, včetně jazykových hříček (a to říkám jako korektor :-)). Trochu mi tam chybí komentáře uživatelů, který tomu na internetu přidávají kolikrát další vtip nebo mi vysvětlí souvislosti, když je to na mě moc pokročilá historie. Ale pořád jsou to starý dobrý Opráski a já na ně nedám dopustit.

HanzWayne
HanzWayne
24.11.2018 5 z 5

Zajimave udelany komix, se zajimavyma hlaskama z dejin :) :)

Mr.Fox
Mr.Fox
18.11.2018 4 z 5

Oceňuji nápad dát něco takového dohromady. Grafika je sama o sobě dost vtipná. S textem jsem občas zápasil. Ne veškerá historie je mi známa, takže neposoudím originalitu zpracování jednotlivých příběhů. Nicméně za to knihu cením - dovedla mě k oprášení skutečných českých dějin. A že stejně všemu ani potom neporozumím? No, jak by řekl Zmikund: “Se stim smiř!”...

komiksy kreslený humor historie zábavně stripy české komiksy autorský komiks

Jaz
česká