Opium a absint

Opium a absint https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453015/bmid_opium-a-absint-qik-453015.jpg 4 150 45

Má tajemné vraždy v New Yorku na svědomí člověk, nebo upír? Sestra Tillie Pembrokeové je nalezena mrtvá a bez kapky krve. Jen dvě malé ranky na krku naznačují, kudy z ní unikl život. Právě tou dobou, na konci 19. století, vyšel v Americe Stokerův Dracula, a tak se představivost mnoha lidí upřela k možnosti, že v New Yorku začal řádit upír. Tillie je náruživá a zvídavá čtenářka, proto ji takové vysvětlení sestřiny smrti nemůže uspokojit. Nedá si pokoj, dokud záhadě nepřijde na kloub. V pátrání ji brzdí ošklivé zranění, které utrpěla při pádu z koně. Na zmírnění bolestí jí lékař předepíše laudanum, opiovou tinkturu, a někteří lidé z jejího okolí ji drogou až podezřele ochotně zásobují. Do pátrání se snaží zapojit logiku a vědu, objevuje dokonce další oběti podivného vraha, jenže stále vyšší dávky opia jí zastírají mysl. I pro dívku spoléhající na vlastní rozum je tak stále těžší rozlišit, co je skutečné a co ne, a hlavně komu ze svých blízkých může věřit.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Historické romány

Vydáno: , Cosmopolis

Opium and Absinthe , 2020

sarekaslukova
11.06.2021 4 z 5

Kniha měla jisté své kouzlo o touze po svobodě a naplnění vášní. Jako velké plus knihy, ale možná spíše překladu beru konečné poznámky autorky, kde může čtenář naleznout možnosti léčby závislosti. Kéž by takové informace byly ve více knihách.

ZekeBezKočky
18.05.2021 5 z 5

Po přečtení anotace jsem očekávala, že dostanu detektivku s hororovým nádechem plnou temných uliček a opiových snů, nad kterými si budu lámat hlavu, jestli jsou skutečné, nebo ne. Nakonec s hororem měly nejvíc společného krátké pasáže z Drákuly, kterými začínala každá kapitola. Upřímně jsem se při čtení tak trochu nemohla zbavit pocitu, že čtu spíš historickou... tak trochu růžovou knihovnu s detektivní zápletkou. Ale vůbec mi to nevadilo. Prostředí devatenáctého století a ukázka tehdejšího postavení žen ve společnosti bylo vylíčené neuvěřitelně poutavě, hodnoty lidí z vysoce postavených rodin na mě působily poněkud znepokojivě, hlavní hrdinka mě bavila od začátku do konce (takové sociálně nemotorné a roztomilé, ale na stranu druhou odhodlané a tvrdohlavé motovidlo aby člověk pohledal) a její mužský protějšek byl sympaťák skrz na skrz. Jak tady už někdo dřív napsal, kniha taky nakousla pár dalších zajímavých témat a já se nachytala, že začínám přemýšlet nad různými dalšími otázkami, co mě v průběhu čtení napadly. A takovým knihám dávám vždycky ještě o bod víc.

cérka
10.05.2021 3 z 5

Nebudu zastírat, kniha mě upoutala svou nádhernou obálkou. Ta se opravdu povedla! Ze samotného děje jsem už spíše rozčarovaná. Záměr, či nápad nebyl špatný, dokonce citace z Drákuly byly velmi výstižné a knize slušely. Bohužel celkové zpracování mi přišlo velmi naivní a ploché. Tillí sice nechybělo odhodlání a vytrvalost, ale forma jak dosáhnout svého byla, pro mladou a velmi bohatou dámu viktoriánské éry, nepravděpodobná.

zuzana2599
14.04.2021 5 z 5

V životě jsou stíny, ale také světla : vy jste jedním z oněch světel. (Van Helsing)

Opium a abstint je jedinečná knižní lahůdka. Ještě se mi z ní točí a motá hlava, cítím se zmatená a plná pochyb, tolik opia jsem už nemohla snést... :-)
Ale vážně. Dočetla jsem parádní historickou detektivku, její hlavní hrdinka Tillie pátrá po vrahovi své drahé sestry Lucy. Mohl by to být upír ? Inspiroval se vrah Draculou, knihou od Brama Stokera ? Tillie musí vraha zastavit a smrt sestry pomstít.
Celý příběh má vzrušující, temnou atmosféru, skvěle se čte a mě úplně pohltil. Bylo to krásné a neopakovatelné čtení a Tillie jsem si úplně zamilovala. Paráda !!

Booktwins
06.04.2021 4 z 5

4,5/5
Příjemné čtivo, s zajímavou zápletkou a hrozně mě to bavilo číst! Hlavní postavy mi sedly a to byl možná i zásadní důvod, proč jsem musela číst pořád dál..konec mě docela překvapil a čtení jsem si užila. Nedávám pět hvězd, protože ten začátek byl takový zmatený a potřebovala jsem čas na pochopení děje.

Nikollinka
16.03.2021 5 z 5

Moc zajímavá a neobvyklá kniha. Měla jsem spustu typů na vraha, ale vůbec jsem se netrefila, hodně překvapivý konec.. Mě se to líbilo, doporučuji :)

ondras666
15.03.2021 3 z 5

Ke knize mě dovedla kolegyně z práce, kterou zaujala. Anotace a obálka nalákala i mě. Jenže se opět potvrdilo, že se nemá dávat na vizuální dojem.
Z počátku mě kniha nebavila, samotná hlavní hrdinka mi byla nesympatická. Časem se to zlepšilo, ale pohled na ni se nezlepšil ani tou její závislostí. Zajímavé byly její útěky a vyšetřování.
Samotný závěr mě moc nepřekvapil, "upíra" jsem odhalil brzy.
Co knize dává hvězdu navíc jsou úryvky z díla pana Stokera.

MrsDarcy
04.03.2021 5 z 5

Fakt bych nechtěla být newyorkskou dědičkou v 19. století. Nejen, že si musíte dávat pozor jak se tváříte a s kým mluvíte a přes korzet se nemůžete ani nadechnout, ještě po městě řádí šílený vrah a policii to nijak zvlášť nevzrušuje.

Tohle se fakt povedlo. Atmosférou, stylem vyprávění, i motivací vraha. Prosím zfilmovat od pana Burtona a bude to úplně dokonalé.

Soulmate
26.02.2021 4 z 5

Kniha mě zaujala pěknou obálkou, stoletím, ve kterém se odehrává a v neposlední řadě dobrými ohlasy. Většinou se s názory na DK moc neshoduji. Tohle se mi líbilo a dokonce hodně. Okamžitě mě chytl styl psaní, který je asi nejsilnější zbraní autorky. Zpočátku mi byla i sympatická hlavní hrdinka, dokud tedy moc neujížděla na té své závislosti. Detektivní linka super, mě překvapila. Jednu hvězdičku ubírám, protože mi přijde, že autorka nevyužila prostředí, jak mohla. Čekala jsem bloudění temnými uličkami a ono nic. Škoda. I tak to však bylo příjemné čtení.

ElenaPierce
24.02.2021 4 z 5

Povedená kniha, mně se to líbilo. Na pět tomu sice něco chybělo, ale autorka má skvělý styl psaní, který vás hned vtáhne. Jinak ta obálka je parádní a doufám, že se dočkáme dalších knih této autorky.

Atuin
14.02.2021 4 z 5

Nedávám plné hodnocení jedině z toho důvodu že mi začátek nedokázal tak rafinovaně strhnout a přišlo mi to chvilku přeci jen takové konstrukční a slohové. Potom v tom hraje i jakousi roli fakt že méně je někdy více a tematicky to mohlo být útlejší a atmosféricky nabytější. Pointa vskutku dobrá, i když i tatdy mi rezonovalo něco jako že tomu chybí ta svěžest psát z patra. Možná sama hrdinka by v 19. st. no nevím nevím...

sgjoli
14.02.2021 4 z 5

Opium a absint je vcelku čtivým společenským dramatem se silnou detektivní zápletkou, kterou však nesledujeme z pohledu policie, nýbrž z pohledu "obyčejného" člověka prahnoucího zjistit pravdu. Ačkoliv anotace zmiňuje upíry, klasickou upířinu tu nečekejte. Fantasy prvky s tématem upírů tu jdou spíše bokem. Tohle je opravdu hlavně kombinace společenského románu a detektivky.
Jelikož je hlavní hrdinkou slečna z vyšší společnosti, je tato kniha také zajímavou sondou do života smetánky žijící na konci 19. století v New Yorku. Čtenář má možnost nahlédnout do toho, jak tato společnost žije, co se od členů vyšší společnosti očekává či v jakém postavení se ocitají ženy a jak těžké to je, když chce třeba žena studovat, ale naráží u toho na překážky.
Autorka tu mj. nastiňuje určitá témata, která této knize dodávají další rozměr. Najdeme tu téma závislosti (drogy, alkohol) a jak se s ní tehdejší společnost snažila vypořádat, dále problematiku práce dětí, nebo jak vypadá novinařina. Toto určitě také stojí za svoji pozornost.
Musím říct, že mne autorka překvapila pointou. Ač u detektivek čas od času dokážu odhadnout pachatele, tady se mi to vůbec nepovedlo a autorka mne úplně převezla. A to jsem těch teorií měla fakt hodně, ale netrefila jsem se ani zdaleka.
Celkově hodnotím slabšími 4 hvězdami. Kniha se četla dobře, zabývala se řadou zajímavých témat a celkově to nebylo vůbec špatné čtení. Přesto mi tu chybělo něco, čím by mne kniha dostala do kolen nebo co by představovalo nějaký silný či významnější přesah. Nicméně doporučit určitě mohu.

EvelinaLang
22.01.2021 5 z 5

(SPOILER) Musím hned na úvod říct, že mě zaujala obálka, ale úplně jsem si nedokázala představit, o čem kniha je. Nakonec jsem se nechala zlákat kladnými ohlasy, a navíc se příběh odehrává v mém oblíbeném 19. století, takže jsem to prostě musela zkusit. Když jsem se začetla, okamžitě mě chytil autorčin styl psaní, který je neskutečně čtivý a hned mi sedl. Bavila mě i hlavní hrdinka Tilly, která je někdy až otravně zvídavá a chytrá.

Co mi trochu vadilo, byla ta její závislost právě na opiu, či různých „vitamínech“ a upřímně jsem nechápala, jak to všechno mohla zvládat - kolikrát si opravdu namíchala silný drink a k tomu Absint? A vzhledem k tomu, jak málo jedla, měla docela výdrž. Chápu, že závislost je tady jedna z hlavních linií, ale mě to rozčilovalo. Moc mi nesedlo například to, že ve všem udělala první krok, třeba ten polibek. Asi prostě měla nakročeno k moderní holce, jakou známe dnes a já jsem zřejmě stará škola. Nadchla mě i ta detektivní část, která je chvílemi opravdu temná, ale já bych ji klidně snesla i temnější.
Líbily se mi i ty noční procházky, měly něco do sebe a konečně to do příběhu vnášelo nějaké to dobrodružství. Já bych ovšem uvítala mnohem větší bloudění v temných uličkách a zákoutích, ta doba k tomu vyloženě vybízela. Škoda, že tam tedy takových pasáží nebylo víc, protože bylo znát, že autorka k tomu znalosti má. Odhalení vraha jsem popravdě nečekala, takže mě to docela překvapilo, ačkoliv jsem měla tušení, že to bude někdo z lékařské rodiny a vlastně jsem měla i podezření, že Tomovo chatrné zdraví bude trochu o něčem jiném, což se nakonec potvrdilo.

Oddechla jsem si, když hrdinka nakonec přišla k rozumu a dokázala se vypřádat se svou závislosti. Ještě musím zmínit ty citáty z Draculy, zpestřily celou knihu a vyloženě k příběhu seděly. Celkově je to velmi povedené dílko a dobře se mi četlo, rozhodně jsem nečekala, že mě tolik chytne. Nakonec jsem pochopila, proč byl zvolen onen název "Opium a Absint". Myslím, že nic výstižnějšího už se vymyslet nedalo. Má to sice pár věcí, které mi vadily, ale klady převládají. Příběh vřele doporučuji.

Evžen82
20.01.2021 5 z 5

Zpočátku mi kniha připadala trošku jako detektivka pro mládež. Pak se ale rozjela a já se od ní nemohla odtrhnout.

SlamLenka
20.01.2021 3 z 5

Historický román s detektivní zápletkou, malou špetkou tajemna a hromadou omamných látek – asi tak bych mohla shrnout Opium a absint…
Prvně musím přiznat dvě věci: detektivky mě moc neberou a kniha mě nejvíce ze všeho nalákala svou krásnou obálkou. Ohlasy na ni byly nejednoznačné, ale když jsem si vzpomněla, jak moc se mi líbilo Vyznání Frannie Langtonové, kde taky hraje velkou roli opium, rozhodla jsem se tenhle román zkusit. Jenže: moc mě to nevzalo!
Hlavní hrdinka Tillie mi přišla protivná a jediné, co se mi na ní líbilo, byla její vůle nepodřizovat se hloupě konvencím doby a jít si za svým snem. Nějak jsem si k ní ale nedokázala najít cestu, a když hlavní hrdince nedokážete pořádně fandit, je to na nic. Mé sympatie si v románu získali snad jen ti tři malí kameloti – ti byli přirození, roztomilí.
Abych ale nebyla jen negativní, musím říct, že se mi moc líbil překlad Lucie Libovické. Další plus je, že jsem opravdu neodhalila pachatele. Tušila jsem sice, odkud vítr vane, ale identitu vraha mi odkryla až samotná autorka. Napětí ve mně tedy Lydia Kang zvládla udržovat do posledních stran.
Z mého pohledu je celý román především o eskapádách opiové závislačky a všechno to její bažení po droze mi šlo na nervy.
Mám ráda, když mě knihy učí i něco nového, což je asi vidět i z předchozích mých recenzí. Tady to byla Nellie Blyová, ke které protagonistka příběhu vzhlíží a která skutečně na přelomu 19. a 20. století žila a působila. Něco jsem si k ní dohledala a byla to docela zajímavá osobnost.

Lenka_S
17.01.2021 4 z 5

Kniha s podtitulem "historická detektivka plná intrik" není klasickou detektivkou. Je to spíš příběh hlavní hrdinky Tillie o snaze vydobít si právo žít si svůj život po svém, což v bohaté rodině na přelomu 19 a 20 století nebylo jednoduché. Lucy, sestra hlavní hrdinky, je zavražděna a rodina má obavy ze skandálu, tak vyšetřování moc nepodporuje. Tillie se s tím mechce smířit a tak se pustí do vyšetřování, ale má co dělat především sama se sebou a svou závislostí na opiu a to jí přivede do nejedné nebezpečné situace.

MMacicekk
12.01.2021 4 z 5

Detektivní linka byla opředena skoro až hororovým nádechem, některé pasáže působily dost strašidelně a o to jsem si knihu více užívala. Knize prakticky nemám co vytknout, drobnou vadou však byla velká naivita hlavní hrdinky, nicméně která se dá omluvit její životní nezkušeností v mnoha ohledech (zejména těch mezilidských). Na druhou stranu však toužila po vědomostech, chtěla znát vše, jak funguje a proč tomu tak je. Využívala k tomu knihovnu a studium knih, což byla tehdy jedna z mála možností. Tillininu matku a babičku její vzdělání vůbec nezajímalo, jejich hlavním úkolem ji bylo dobře provdat. Autorka detektivní zápletku velmi dobře zpracovala do čtivé formy a myslím, že fanoušky historických detektivek nadchne. A nejen je. Vyústění zápletky bylo překvapivé, i když těsně před odhalením pachatele jsem si dala dvě a dvě dohromady.

JessieEx
06.01.2021 5 z 5

Měla jsem velká očekávání a musím říct, že byla naplněna! Atraktivním tento příběh dělá hlavně mix různých žánrů (historická detektivka/thriller, společenský + gotický román a nádech hororu) a fantastická atmosféra plná tajemna. Taky prostředí Manhattanu na konci 19.století a sympatická, nebojácná hrdinka Tilly.
Příběhu nemám co vytknout, rozuzlení bylo překvapivé (ne šokující).
Více v recenzi v záložkách.
Doporučuji!

mikika
29.12.2020 4 z 5

pro mne tohle byla dost zneklidňující kniha. Rozčilovala mě bezmoc žen v tehdejší společnosti víc než nějaká detektivní zápletka. Vlastní rodina má dceru raději, když je po laudanu poslušnější a moc se neprojevuje. Tillie má holt na svou dobu až moc vlastních názorů, a tak je třeba ji "vyléčit..."

luculi
20.12.2020 4 z 5

Historická detektivka plná tajemství a drog. Hlavní hrdinka je hodně chytrá, ale zároveň naivní. Pouští se do vyšetřování vraždy, což se jí celkem daří, až na nějaká zaškobrtnutí. Mělo to své mouchy, hodně věcí mi vadilo právě na Tillie. Ale jinak to bylo opravdu hodně dobré a čtivé.