Operace Bruneval

Operace Bruneval https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/20713/operace-bruneval-20713.jpg 4 142 30

V únoru 1942 bylo na pobřeží kanálu La Manche v okupované Francii vysazeno sto dvacet britských výsadkářů s úkolem obsadit a rozmontovat německý protiletecký radar Würzburg. Poté se měli vrátit do Anglie s klíčovými součástkami. Na základě důkladného studia události, která vstoupila do vojenských dějin jako Bruneval Raid, popisuje Jiří Šulc v románu jak okolnosti, které operaci předcházely, tak vlastní akci, a současně přidává napínavý fiktivní příběh německého agenta. Poté, co britská rozvědka zjistí, že Němci dokázali významně pokročit při vývoji svého vlastního radaru, podaří se jí objevit místo, kde bylo zařízení instalováno - u vesnice Bruneval na pobřeží severní Francie. Rozhodnutí spustit operaci přijde bezodkladně. Úkol je svěřen nedávno vytvořené Parašutistické brigádě. Zpráva o chystané akci nicméně unikne k německému agentovi v Británii - velšskému nacionalistovi, který odmítá britskou vládu nad Walesem. Podaří se mu obnovit kontakt s Abwehrem a zároveň se snaží získat další informace. Sám ovšem netuší, že po zachycení jeho radiové depeše je mu na stopě vyšetřovací tým MI5. Podobně jako v úspěšném románu Dva proti Říši se autorovi daří vynikajícím způsobem skloubit detailní znalost historických faktů s promyšlenou strategií prozaika. Výsledkem je napínavý špionážní román, který nás okamžitě vtáhne do děje jedné drobné, méně známé operace II. světové války. Odvážné akce, jež měla v dané době klíčovou důležitost. ... celý text

konicekbily
07.12.2015 4 z 5

Kniha se autorovi povedla. Něco jsem o tomto věděl ze studia historie a pomohla mi si o tom udělat lepší obraz.

jarin58
23.10.2015 4 z 5

Napínavá kniha,děj je rychlý,moje první kniha tohoto autora a určitě ne poslední.

brtak
08.10.2015 5 z 5

Člověk se díky této knize trochu seznámí z prací tajných služeb za 2. světové války, jak VB i Německa. Pochopí, že za tou prací jsou neskutečné hodiny procházení hromady papírů, která by mě bavila asi 2 hodiny. I když je to jen smyšlený příběh, knihu oživý.
Další linka je věnována samotnému výcviku a plánování operace na francouzském, kdy když se při výcviku vše "posere", tak naostro už to vyjde :)
Jiří Šulc umí velmi poutavě psát knihy na toto téma, kdy nachází oporu ve studiu historických pramenů.

tynda
04.04.2015 5 z 5

ze začátku jsem se nemohla začíst,postupně se příběh začal zamotávat, rozmotávat a kniha se težko odkládala.Šulc píše opravdu skvěle.

Farisss
29.10.2014 4 z 5

Velice zajímavá a dějově rychlá kniha z prostředí výcviku výsadkářů a následně jejich akce.

vpadysak
30.04.2014 4 z 5

Zaujímavá kniha z prostredia britských výsadkových vojsk a tajných služieb v Druhej svetovej vojne.
Dej sa odohráva ešte pred dňom D a nieje ešte úplne jasné ako to celé dopadne.

Pre mňa je kniha napísaná krásne realisticky a uveriteľne. Až pri jej čítaní si človek uvedomí, že výsadkári nepovyskakovali z lietadiel hala-bala, ale tomuto zoskoku predchádzal rozsiahly prieskum a výcvik v zázemi.

Martin1974
23.11.2013 5 z 5

Spočiatku to vyzeralo, ako nudný vojnový román odohrávajúci sa v zázemí, ale potom dej začal parádne gradovať a k slovu sa dostali aj zbrane a akcia. Autor tentokrát dokázal namiešať vynikajúci kriminálno vojnový koktail.

Ra-Amon
13.02.2013 4 z 5

Zajímavá kniha,která nám opět přibližuje historii cca. před 70 lety. Sice nedosahuje takových kvalit jako Dva proti říši,ale tam je to umocněno historickým dějem naší země a místy ,které známe. Jinak perfektně vykreslený a svižný děj a zde překvapivě úspěšný konec. Oproti jiným válečným knihám,se zde čtenář neztrácí v ději a v postavách. Určitě si přečtu další knihy od tohoto autora.

horrigan
04.10.2012 5 z 5

Pěkná a napínavá kniha z období druhé světové války.

triatlet
19.08.2012 5 z 5

První setkání s tvorbou Jiřího Šulce. Zážitek - střídání vypravěčů, propracované charakteristiky.

bojové operace

Jiří Šulc