Opera Historica 5 - život na dvorech barokní šlechty (1600-1750)

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Sborník příspěvků z mezinárodního vědeckého sympozia v Českém Krumlově v roce 1995.

https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/465808/big_opera-historica-5-zivot-na-dvorech--qZi-465808.jpg 33
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Opera Historica 5 - život na dvorech barokní šlechty (1600-1750)

Kabuky
21. května

Vynikající sborník.

Sandik
24.03.2021

Vskutku důkladně vytvořený konferenční sborník, který obsahuje nejen jednotlivými autory do podoby odborných statí upravené referáty ale také přímo pro sborník vyžádané příspěvky, jejichž smyslem je původní referáty doplnit a tak pokud možno pokrýt dané téma v celé jeho šíři. Škoda jen toho, že některé přednesené referáty jejich autoři do knižní podoby nepřetavili.
Jak už to u podobných sborníků bývá, je kvalita či spíše závažnost jednotlivých statí rozdílná. Obecně velmi přínosné a zajímavé jsou převážně německy psané příspěvky, pojednávající o specifických podobách aristokratických dvorů v jednotlivých evropských zemích. Naopak dosti nepřekvapivé, byť cenné, jsou příspěvky pojednávající o "každodenním životě" v Českém Krumlově. Rozhodně zajímavé příspěvky o architektuře a sběratelství by bezpochyby výrazně obohatil adekvátní obrazový doprovod. Ten by ostatně neuškodil ani u příspěvků o divadle a hudbě. Má jej jen příspěvek o francouzsky psané literatuře v eggenberské knihovně, svým obsahem bohužel spíše připomínající jakási zhuštěná excerpta z knihovního inventáře. Naopak velmi přínosné jsou poslední dva příspěvky, otvírající pozoruhodná témata církevního patronátu a poddanství.
Některé příspěvky se dnes mohou jevit překonané mladšími pracemi, jiné nikoliv. To se samozřejmě dá i obrátit. Čtvrtstoletí po vydání sborníku dobře ukazuje, zda a jak se naše bádání u toho či onoho tématu posunulo a v čem se naopak neposunulo téměř vůbec. A nutno říci, že to místy není úplně pozitivní rekapitulace... Celkový dojem: 70%