Opatství Northanger

Opatství Northanger https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/862/bmid_opatstvi-northanger-W6R-862.jpg 4 1146 182

V mondénních anglických lázních Bath bývaly v době Jane Austenové mladé slečny uváděny do společnosti, aby se obrousily a pod dohledem matinek získaly žádoucí partii. Hrdinkou příběhu je Catherine, dcera venkovského faráře, upřímné, bezelstné, radostné stvoření, které se v nezvyklém prostředí vedle vítaných radovánek setká i s nejednou nástrahou. Hlavu má popletenou hrůzostrašnými gotickými romány, tehdejší oblíbenou dívčí četbou, a často vidí i v úkazech zcela běžných romantické drama.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Daranus , Rozmluvy

Northanger Abbey , 1818

Knihomolka97
27.06.2020 3 z 5

Čekala jsem víc...

m_martina
22.06.2020 5 z 5

Pro romantickou duši, jako je ta moje, je tato kniha jako stvořená. A ještě jsem se i pobavila.

Eunike93
15.05.2020 5 z 5

Za mě asi jedna z nejvtipnějších co se týče děl J.A.

kolacky
19.04.2020 4 z 5

Klasická paní Austenová. Milé počtení. Místy jedovaté, místy vtipné, místy romantické...

martinaandulka
11.04.2020 5 z 5

Catherine je 17 letá dívka,která je uvedena příbuznými v lázenském městečku do společnosti kde pozná zamilovanost,přátelství,i faleš.... .Já knihy od Jane Austen miluji,pro někoho můžou být zbytečně moc rozepsané a málo děje,ale takhle se dříve psalo a já se ocitám v té době.

Daduška
25.03.2020 5 z 5

Tak to byla radost číst. Ta ironie, ten vtip... Bavila jsem se, i když bych uvítala trochu detailnější konec. Pro fanoušky Austenové povinnost, pro ostatní šance si Austenovou zamilovat, zábava pro všechny.

Medasek
01.03.2020 4 z 5

Byla to rozhodně zajímavá knížka, ale Pýše a předsudku se to nevyrovná. Škoda, že autorka píše konce svých knih na můj vkus strašně stručně.

PaníUč
29.01.2020 4 z 5

Ubírám jednu hvězdičku, protože známější díla autorky se mi líbí víc.

Renushka
02.01.2020 5 z 5

Kniha místy až paroduje tehdy oblíbené gotické romány, na druhou stranu románovou tvorbu celkově obhajuje jako vyšší umění. Nechybí kritika mravů a zvyklostí střední až vyšší třídy a lehce ironický humor. Hrdinka je mladičká a naivní, obdařená bujnou fantazií, ale také zdravým rozumem a pan Tilney se téměř vyrovná panu Darcymu.

knihomolka27
03.10.2019 5 z 5

Sympatické postavy, zajímavá lehce detektivní zápletka , krásné prostředí, krátké počteníčko. Catherine se mockrát chovala jako pubertačka, ale tou taky byla, byla mi sympatická svou veselou povahou, která se dokáže nadchnout i pro maličkosti. Hodně věcí máme s touto hrdinkou společných , milujeme dobrodružství, tajemství, romány, máme velice bujnou fantazii, která je spíš na škodu a oblíbily jsme si Henryho.

PhoebePollard
22.08.2019 5 z 5

Klasická Jane Austenová. Docela sympatická (i když v této knize i trochu prostoduchá) hlavní hrdinka, nějaké ty milostné pletky vedlekších postav, krásná uhlazená próza, happyend lepší než u Disney... Zkrátká skvělá odpočinková četba, která dělá své spisovatelce čest. A odkazy na paní Radcliffovou jenom schvaluji...

denyhradecka
14.08.2019 4 z 5

Pěkná knížka, děj má spád a jsou tam zajímavé charaktery.

KáťaM.
04.08.2019 5 z 5

Opatství Northanger má v sobě všechno to, proč miluji klasiku a Jane Austen. Postavy, u kterých víme od první stránky jak dopadnou, sarkastický nadhled, nudnou hlavní hrdinku a šťastný konec. Navíc v jednom z těch starších antikvariátových vydání, které v sobě nese příběh samo o sobě. Ještěže toho ta žena napsala tolik... ♥

kristijan
26.07.2019 3 z 5

Hrozná limonáda. Aby se tam něco dělo, tak si to musí hlavní hrdinka vymyslet. Jinak ale docela příjemně napsané, takže jako letní oddechovka může určitě dobře posloužit. A jsem teď vážně v pokušení přečíst si Záhady Udolfa.

Theresa.2679
23.07.2019 3 z 5

Za mě jedna z těch slabších knih od J.Austen, ale stále skvěle napsaná, byť se mi tento příbeh nelíbil tolik jako jiné

kykiryki28
15.06.2019 5 z 5

Dříve, než jsem se pustila do knížky, jsem shlédla film a moc se mi líbil. A kniha mě taktéž nezklamala. Miluju Jane Austen a její příběhy o lásce❤

Denčaa
29.04.2019 4 z 5

Opatství Northanger jsem si užila hodně. Byť už uplynulo od vydání hodně vody (201 let!), je zde stále aktuální téma a za tu dobu se lidé charakterově nijak nezměnili. Čte se to s úplnou lehkostí a do děje jsem se krásně vcítila. A velké pozitivum je, že autorka komunikuje přímo se čtenářem. Co však si asi v knihách nikdy neoblíbím, jsou sáhodlouhé popisy přírody apod. A těch tu bylo opravdu hodně. Také malé mínus za hodně utlý a rychlý konec. Hlavní hrdinka byla sympatická, ale mé srdce si získal pan Tilney.

Imor
11.04.2019 3 z 5

Knihy od paní Austenové - vždy na pohodu. Tuto řadím mezi jednodušší a slabší.

Lilda
10.02.2019 4 z 5

Když jsem vzala knížku do ruky, nečekala jsem, že v průběhu čtení budu vést rozhovory s autorkou ve svojí hlavě. Škoda, že Jane Austen nežije dnes, moc ráda bych se s ní seznámila. Úplně mě dostává ta její - ne zas až tak skrytá - ironie. Upozorňuje na pošetilost a povrchnost žen a často i můžu. A skrz velice zajímavou postavu Catherine a i pana Tilneyho se dá o tehdejších problémech střední třídy ve viktoriánské době mnoho dozvědět. Občas jsem nemohla z milého srdéčka Catherine, která mě svými myšlenkami a činy přiváděla k šílenství už jen tím, že ji bylo stejně let jako mi teď. A tak trochu chápu některé duševní pohnutky. Ovšem nad některými jejími ,, hlubokými " myšlenkami jsem se smála dlouho. Zvláště ze začátku. Teď na konci mně fascinuje charakteristická schopnost Austenové vždy tak nedetailně popsat to, jak se vlastně postavy dají dohromady. Což mi docela vadí, ale už je to tak jasné v jejich dílech, že by to bez toho nebylo ono.

Devorah
16.01.2019 2 z 5

Ach, stará dobrá Anglie na počátku 19. století, dámy v honosných šatech, pánové v žaketech a lázeňské a velmi snobské město Bath, které celé knize z větší části dominuje.
Autorčin styl je poplatný době, místy je kniha napsána naprosto svižně, z větší části nás ovšem autorka ubíjí jak svými naprosto úmornými popisy budov, míst, tak spoustou vedlejších zápletek, které se ve finále ukáží jako bezpředmětné. Jde i například o fantazii hlavní hrdinky, která jí podléhá více, než je zdrávo, vydedukuje si hrůzostrašné věci, které se ale nestaly. A čtenář si pak připadá jak zhrzená milenka, těšil se, přišla vlna očekávání, která je ihned poté vystřídána obrovskou vlnou zklamání.
Stručně řečeno jde v podstatě o uvedení mladé slečny s bujnou fantazií do snobské společnosti, aneb jak „Majdalenka ke štěstí přišla“. V případě Austenové je 200 stran na toto téma naprosto trýznící, postačující by byla krátká a svižná povídka, ale to už bych chtěla moc.