Opatství Northanger

Opatství Northanger https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/862/bmid_opatstvi-northanger-W6R-862.jpg 4 1145 182

V mondénních anglických lázních Bath bývaly v době Jane Austenové mladé slečny uváděny do společnosti, aby se obrousily a pod dohledem matinek získaly žádoucí partii. Hrdinkou příběhu je Catherine, dcera venkovského faráře, upřímné, bezelstné, radostné stvoření, které se v nezvyklém prostředí vedle vítaných radovánek setká i s nejednou nástrahou. Hlavu má popletenou hrůzostrašnými gotickými romány, tehdejší oblíbenou dívčí četbou, a často vidí i v úkazech zcela běžných romantické drama.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Daranus , Rozmluvy

Northanger Abbey , 1818

eva3992
02.07.2023 4 z 5

V románu se seznámíme se sedmnáctiletou Catherine, dívkou, která je právě uvedena do společnosti, kde potká pana Tilneyho. Ten ji okamžitě okouzlí. Kromě plesů a procházek si najde čas i na svou velkou zálibu čtení. Zejména pak hororových románů. Když se dostane do starého domu, má pocit, jako kdyby se ocitla v jednom z knižních příběhů.

Kdo by neznal knihy Jane Austen? Její Pýcha a předsudek nebo Emma jsou díla, který zná snad každý, ať už v knižní nebo filmové podobě. Ráda jsem sáhla po knize méně známé, u které mě navíc zaujala anotace a po dočtení můžu říci, že jsem byla mile překvapena.

Příběh je psán s určitou lehkostí, nechybí zde vtipné momenty, které bych v takovém příběhu snad ani nečekala. Dočkáme se i kritiky tehdejší společnosti a vůbec se dozvíme, jak to chodilo v osmnáctém století. Některé pasáže zde byly záživnější, některé nudnější, ale četlo se mi to dobře a chtěla jsem číst dál, abych věděla, jak to nakonec celé dopadne (a musím říci, že ještě třicet stran před koncem jsem si nebyla jistá rozuzlením).

Co se mi líbilo, tak zmínky o jiných knihách, které byly v té době oblíbené a do dnešních dnů jsou známé a stále čtené, ať už to jsou Záhady Udolfa nebo Mnich.

Doslov na konci knihy byl skvělý v tom, že jsme se dozvěděli více o životě autorky i o tom, jak vznikalo její dílo. Výborné shrnutí pro všechny, ať už o životě Jane Austen víte vše, nebo se s ní teprve seznamujete.

Celá edice klasických knih vydaných u CooBoo mě ohromně zaujala a plánuji si je pořídit všechny. Budou jak ozdobou knihovny, tak se budou hodit mým dětem do školy, až budou číst klasiku.

alnahu
24.06.2023 5 z 5

Díky čtenářské výzvě jsem se opět vrátila k přečtení příběhu o mladičké Catherine ,která velmi ráda čte hororové romány a pak se vžívá do rolí hrdinů z knihy ,její představivost je
opravdu obdivuhodná.Příjemná oddechovka.

Boboking
21.06.2023 4 z 5

Kniha se pyšní několika přídomky, jako nejvtipnější román J.A., nejkratší román J.A., první prodaný J.A., ale poslední vydaný od J.A.. Pohled mladičké slečny z venkovské farnosti, která se do dostane do velkého světa. A samozřejmě se zamiluje. Lehké, naivní, místy úsměvné, plné jemných kritik na tehdejší společnost, literaturu, či postavení ženy od samotné vypravěčky, tedy Jane Austenové.

Kabuky
21.05.2023 5 z 5

Velmi zajímavá kniha.

lassse
10.05.2023 2 z 5

Sice si člověk rozšíří obzory, ale jinak snobská nuda.

Hanka_Bohmova
03.05.2023 4 z 5

Teda, číst Northangerské opatství hned po Radcliffové je mnohem zábavnější než číst ho jen tak. Ve své prvotině Austenová ironicky až jedovatě tepe nemravy a pošetilosti a dvě stovky let jí nijak neubraly na svěžesti.

"Máme-li dobrou hlavu, vybavenou vědomostmi, znamená to, že postrádáme schopnost zalichotit marnivosti ostatních, a toho by se rozumný člověk měl vždycky vyvarovat. A zvlášť to platí pro ženu: pokud se jí stane ten malér, že něco umí, měla by vynaložit všechen svůj důmysl, aby to na sobě nedala znát."

BabaJaga11
28.04.2023 4 z 5

(SPOILER) Nejdřív si dovolím malou odbočku. Toto pro mě byla v ČV skutečná výzva kniha od S. Kinga nebo J. Austenové. Já jsem se po pravdě nejdřív rozhodla pro Kinga, jen jsem potřebovala sehnat nějakou trochu normální knihu, po které bych nešla večer spát s obavami, o čem se mi bude zdát. Takže knihu "To", kterou jako jedinou máme doma, jsem hned zavrhla. Zelenou míli ani Dlouhý pochod, které jsem vyhodnotila jako pro mě stravitelné, jsem neměla a čekala jsem, až se mi některá z těch knih někde naskytne za výhodnou cenu, protože jsem byla předem rozhodnuta, že po přečtení poputují dál. No, ale pak se v dobročinném bazaru objevilo Opatství Northanger a tak jsem to riskla.

Asi tak 3/4 knihy jsem se střídavě nudila a střídavě ve mě některé pasáže probouzely zvědavost. Totiž spousta věcí, o nichž se v knize píše, jako korzování po kolonádě, řeči o módě, vychvalování a pochlebování, plesy a spousta dalšího mě v reálném životě nebaví, a tudíž mě ani nebaví o nich číst. Baví mě však studovat lidské charaktery a jejich vývoj. A toho jsem si v knize užila hodně. Isabella mi od začátku lezla na nervy, i když jsem si říkala, že bych ji neměla odsuzovat, že tehdy, ve staré Anglii, se to tak prostě vyžadovalo. Její bratr John mě ovšem štval ještě víc a jak to s touto dvojící dopadlo, mě nepřekvapilo.

Catherine jsem si oblíbila pro její upřímnost a oba mladší sourozenci Tilneyovi mi byli rovněž sympatičtí. Tím, jak mě kniha v jednu chvíli fakt hodně nebavila, jsem celkem bezmyšlenkovitě nalistovala závěr, zda má vůbec smysl ve čtení pokračovat. A zjistila jsem, že vše dopadne dobře, tedy jsem chtěla dočíst do konce (a jasně, i kvůli výzvě :-)). Když to krátce před koncem knihy vypadalo dost beznadějně kvůli naprostému obratu ve smýšlení generála Tilneyho, byla jsem zvědavá, jak to autorka zaonačí... no, nakonec to zaonačila docela hezky :-).

Nemohlo mi uniknout, jak často autorka používá přehánění a ironii, zejména když popisuje různé společenské zlozvyky typu prázdné tlachání. Překvapilo mě to, protože u ženy žijící a píšící na přelomu 18. a 19. století bych to nečekala. Chvílemi jsem si i říkala, zda to autorka přece jen nemyslí vážně, že tam tu ironii třeba vidím jen já. Ale po přečtení některých komentářů, např. od uživatelky Petrarka, vidím, že nejsem sama, na koho tato stránka románu zapůsobila :-).

Nakonec jsem ráda, že jsem si Opatství Northanger přečetla, ale další knihy autorky v nejbližší době určitě číst nebudu a v době vzdálenější se uvidí. Teď mi připadá, že ty mnohem objemnější romány by mě svým jazykem plným všelijakých "kudrlinek", přemítání o tom, co hrdinové dělají a o čem přemýšlejí a co by eventuelně ještě mohli/nemohli dělat a o čem by mohli/nemohli přemýšlet, to vše by mě asi umořilo.

Komaeda
26.04.2023 3 z 5

Trochu jsem se v postavách ztrácela, nic moc ale hezká atmosféra

věrapodpěra
25.04.2023 4 z 5

Příjemná oddechovka.

99jana99
04.04.2023 2 z 5

Druhá kniha Jane Austenové a nebavila mě stejně jako první. Dočteno jen kvůli čtenářské výzvě. Nic mi kniha nedala, vzala mi čas, ve kterém jsem mohla číst nějakou jinou knihu.

petrarka72
03.04.2023 4 z 5

(SPOILER) Tohle je jednoznačně nejlepší kniha Jane Austenové! V těch dalších převážila romantika, chvějivé, byť ve výsledku pevné hrdinky a praví muži, kteří dokázali ocenit jejich skvělé vlastnosti. Tady autorka osvědčuje takový smysl pro humor a pro realitu, která jde často proti nejortodoxnějším zásadám čtení pro paní a dívky, že čtenář nemůže být neokouzlen. Bavila jsem se.

"... ačkoli ho k ní teď poutala upřímná náklonnost a ačkoli vnímal a radostně oceňoval všechny její skvělé vlastnosti a nesmírně rád s ní trávil čas, musím přiznat, že jeho cit nepramenil z ničeho lepšího než z vděčnosti či, řečeno jinak, že o ní začal vážně uvažovat jen a jen z přesvědčení, že ona má slabost pro něj. Jsem si vědoma toho, že tohle je v romantických příbězích novinka, a to novinka strašlivě srážející hrdinčinu důstojnost, ale pokud je to tak nevídaný jev i v běžném životě, alespoň mi nikdo neupře vavříny za bujnou fantazii." (s. 248)

Bětuu
31.03.2023 5 z 5

Tohle je čtvrtá kniha od Jane Austen, kterou jsem za tenhle měsíc přečetla a ačkoliv jsem se bála, že právě Opatství Northanger mě nebude bavi, tak mě naopak kniha okouzlila! Hlavní hrdinka, pan Henry Tilney, ostatní postavy byly skvělé a nebylo jich moct, takže jsem neměla žádný problém si je zapamatovat. Líbilo se mi prostředí a i jednoduchý a vtipný děj!(Oproti složitému Pýchu a předsudku)Skvělá kniha a nejlepší od Austenové!!

spencer
19.03.2023 4 z 5

Northangerské opatství je mou třetí knihou od Jane Austen. I když jsem byla s autorčiným stylem psaní seznámená, pár drobností mě stále překvapilo. Třeba podobnost mezi charaktery z předchozích počinů, a to především ve způsobu, jakým se dívají na svět. Catherine se mi jako protagonistka líbila a často jsem se v ní viděla, což mi čtení zpříjemňovalo. Bylo také hezké vidět, jak se v průběhu změnila a dost dospěla.
Co se mi nicméně líbilo nejvíce, byl fakt, že je v příběhu přátelství postaveno o něco výš než láska, což byla příjemná změna.

Myslím, že román nejspíš neosloví tolik čtenářů jako autorčiny další tituly, ale přesto bych mu dala šanci, pokud máte rádi komedie odehrávající se na zajímavých místech. Vydáte se totiž do anglických lázní v Bathu a věřte, že se na ono místo budete chtít poté vydat.

Zlajda95
27.02.2023 3 z 5

Zpočátku jsem se velmi dobře bavila Catherininou naivitou a nechutnymi manipulacemi některých postav, ale nějak nedošlo k uspokojivému zakončení po vygradování děje.

Bubo19
26.02.2023 4 z 5

Jane Austenová psát uměla, když pominu složité popisy citových pochodů postav, ve kterých jsem se ztrácela, a popis opatství, který byl pro mě tak vyčerpávající, jako bych s postavami po všech těch zahradách, sklenících a pokojích chodila celý den taky, nemůžu knize upřít lehkost a nadhled. Ale jinak se vůbec neblíží dílům jako jsou Pýcha a předsudek, nebo Rozum a cit, v těch bylo i něco navíc. Tady jsem si vzpomněla, jak jsem ve třinácti letech nějakou dobu hltala dívčí romány, jen jsem se tentokrát ocitla v jiném století. Bylo to příjemné oddechové čtení na víkend, ale znovu už knihu číst nebudu. Dávám tři a půl hvězdičky.

munka
25.02.2023 3 z 5

Trochu zvláštny štýl písania mi nesadol. Nakoniec som to kvôli výzve nevzdala.

Barticek
22.02.2023 1 z 5

Kdyby to nebyla součást letošní čtenářské výzvy, dávno bych to odložila. Byla to první knížka od Jane Austen, co jsem četla, a určitě taky poslední.

Ranuncul
21.02.2023 1 z 5

Hrozně nudné.

Fortuna7
08.02.2023 2 z 5

Tato kniha mě jenom utvrdila v tom, že já a Jane Austenová prostě nebudeme kamarádky. První polovinu jsem protrpěla, do čtení jsem se nutila a na postavách mi absolutně nezáleželo. Přišlo mi, že v romantické lince úplně chyběla chemie a hlavní hrdinka mi přišla neskutečně naivní. Co ale oceňuji je vývoj hlavní hrdinky, protože ke konci se konečně začala chovat jako logicky smýšlející lidská bytost.

Han-nah
26.01.2023 4 z 5

Pro mě je Pýcha a předsudek nejlepší kniha této autorky, Oceňuji ovšem opět její přesné vyjadřování a to charakteristiku postav v souvislosti dění v určitých situacích.
Catherin, dcera venkovského faráře se dostává do společnosti různých lidí v anglických lázních Bath. Je zde ukázka její prostoty a naivity z dosavadního života a výchovy, ale autorka popisuje její dozrávání. Setkává se s různými lidmi, pozná, jak zamilovanost, ale hlavně i intriky, faleš a ironii. Je jen na ní, zda se obklopí těmi správnými lidmi.
A v tom vidím, jak je autorka mistryně vyjádřeného slova .