Opatství Northanger

kniha od:

Opatství Northanger https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/440051/bmid_opatstvi-northanger-h7s-440051.jpg 4 1066
Koupit Koupit eknihu Bazar

V mondénních anglických lázních Bath bývaly v době Jane Austenové mladé slečny uváděny do společnosti, aby se obrousily a pod dohledem matinek získaly žádoucí partii. Hrdinkou příběhu je Catherine, dcera venkovského faráře, upřímné, bezelstné, radostné stvoření, které se v nezvyklém prostředí vedle vítaných radovánek setká i s nejednou nástrahou. Ačkoliv má hlavu popletenou hrůzostrašnými gotickými romány, tehdejší oblíbenou dívčí četbou, a často vidí i v úkazech zcela běžných romantické drama, nakonec jí bystrý rozum ukáže správnou cestu a s milou Catherine – jak jinak – všechno dopadne šťastně.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Leda
Originální název:

Northanger Abbey , 1818


více info...

Komentáře (170)

Komentáře 170 Recenze 7

TVer
TVer
19.09.2023 5 z 5

Klasika od klasické autorky. Její knihy mám opravdu ráda a i když mi Catherine připadala až příliš naivní a Isabella neuvěřitelně falešná, i tak se to četlo dobře.

TBRbezkonce
TBRbezkonce
06.09.2023 5 z 5

Tohle je dokonalost :) Hlavní hrdinka je neskutečně naivní a trochu hloupoučká. Henry je na dobu hodně ironický, ale milý a Catherine zase dobrosrdečná a bezelstná. Protože čte hodně hororových knih, tak se několikrát ztrapní a nedokáže prokouknout ani tu nejjasnější faleš a pochopit úplně základní narážku.
Prostě hezoučký a roztomilý.


Ventimiglia
Ventimiglia
08.08.2023 5 z 5

Neskutečně moderní: s roztomilou ironií, nadhledem, odstupem. Naivní hrdinka neprokoukne faleš pozlátkového světa a zlatokopek v Bath, pod vlivem hororové četby se ztrapní, zažije horké chvíle, ale její dobrosrdečnost a nefalšovanost srdce jí získají pravé přátelství i lásku. Moc se toho tady neděje, skoro všechno se odehraje v dialozích, ale nemůžete to nečíst rádi a s úsměvem.

okeey
okeey
07.08.2023 5 z 5

,,Jane Austinová je vrchol, o jaký usilují všichni ostatní spisovatelé." Tato slova pronesla má oblíbená J. K. Rowling a já nemohu jinak než souhlasit.
Northangerské opatství je mou první knihou od Jane Austinové, dlouho jsem se autorce vyhýbala snad proto, protože jsem se bála, že budou její knihy složité a nebudou mě bavit. Ale opak je pravdou!
Nebudu tu přepisovat děj, ten jste se dozvěděli v anotaci. Co vám chci říct je, abyste se nebáli klasik, i když k nim má spousta z nás přirozený odpor, jelikož jsme k nim byli nuceni na středních školách.
Příběh nám předkládá dobové názory na manželství, výchovu a vzdělávání žen, přesto je ale hlavní hrdinka za rebelku, která se v lecčems vymezuje. Celou knihou nás provází všudypřítomná nadvláda patriarchátu, ale také elegance, vznešenosti a vybraného chování.
Chvíli mi trvalo se do knihy začíst, ale po pár desítkách stránek mě příběh pohltil a pustil až na konci, četl se mi příjemně a Northangerské opatství pro mě rozhodně není poslední kniha od této autorky.

tereza3242
tereza3242
07.08.2023 4 z 5

Po přečtení Pýchy a předsudku jsem si předsevzala, že jednou přečtu celou Austenovou. Dnes mám na kontě také Rozum a cit, Emmu, Annu Elliotovou a Sanditon.
Ve srovnání s těmito bylo Northangerské opatství takový průměr, ovšem dojem z knihy mám jiný než z ostatních. Poprvé jsem zaznamenala prvky hororu, které bych si s autorkou vůbec nespojila a příběh se nesl i jiným tónem, byť v typické austenovské struktuře.
Už jsem si zvykla, že začátky knih jsou takové pomalé a plné popisů, které dle autorky byly podstatné, já bych se bez nich obešla. Ale beru to jako součást a nevadí mi. První polovina knihy popisovala jak je sedmnáctiletá Catherine uvedena do společnosti v Bathu, seznámí se s Isabellou a sourozenci Tilneyovými, s nimiž ve druhé části knihy odjíždí na opatství, které si snaží spojit s hororovými romány spisovatelky Radcliffové.
Konec byl vyjádřen sice v několika málo posledních stranách, ale celou knihu jsem věřila a doufala, že dopadne přesně takhle, takže jsem byla spokojená.
Zlomová kniha to pro mě není, ale četbu jsem si velmi užila, hlavně hororové části, v nichž jsem byla i napjatá, jak bude děj pokračovat a nedokázala přestat číst

Lenísek
Lenísek
22.07.2023 3 z 5

Sedmnáctiletá Catherine Morlandová přijíždí do Bathu, kde je uvedena do společnosti. Chodí na plesy, navštěvuje divadlo a seznámí se se sourozenci Tilneyovými.
S nimi poté odjede na Northangerské opatství, které v Catherine probouzí ty nejděsivější představy, jaké zná z hororových románů.

Nemohla jsem sáhnout po lepší první knize z edice Cooboo Classics než po oceňovaném románu Jane Austenové. Bylo to čtivé a hlavní postava Catherine mi hned od první chvíle padla do noty. Libuje si v gotických příbězích a nebojí se to říct nahlas.

První část knihy se odehrává v městečku Bath a já se ani na chvíli nenudila. Smysl pro humor tu vážně nechybí. V druhé části jsme se pak přesunuli do krásného starobylého domu, kde jsem očekávala něco trochu víc, protože jsem stránky už neotáčela tak nadšeně jako předtím. Konec mi to ale zas vše vynahradil.

Nedoufala jsem, že by Northangerské opatství překonalo Pýchu a předsudek a skutečně se tak nestalo. I když jsem si i tuto knihu celkem užila a bavila se u ní, Elizabeth a pan Darcy zůstávají na prvním místě.

#spoluprace @albatrosmedia

Laféeverte
Laféeverte
21.07.2023 4 z 5

Ironická Jane Austenová... Hoodně ironická. Mistryně v zachycení drobných charakterů, včetně jejich povrchnosti i odpudivosti. První část knihy je jich plná, takže je to téměř až k nevydržení, ale vydržet se vyplatí, protože... Na vás čeká další dávka charakterů a inteligentní ironie, a pokud jste četli třeba Mnicha, nebo cokoli z Catherininy knihovny, tak se pobavíte o to víc... Dokonce bych řekla, že tohle není tak úplně kniha pro zaryté romantiky, byť rámcově se žánru jednoznačně drží.

eva3992
eva3992
02.07.2023 4 z 5

V románu se seznámíme se sedmnáctiletou Catherine, dívkou, která je právě uvedena do společnosti, kde potká pana Tilneyho. Ten ji okamžitě okouzlí. Kromě plesů a procházek si najde čas i na svou velkou zálibu čtení. Zejména pak hororových románů. Když se dostane do starého domu, má pocit, jako kdyby se ocitla v jednom z knižních příběhů.

Kdo by neznal knihy Jane Austen? Její Pýcha a předsudek nebo Emma jsou díla, který zná snad každý, ať už v knižní nebo filmové podobě. Ráda jsem sáhla po knize méně známé, u které mě navíc zaujala anotace a po dočtení můžu říci, že jsem byla mile překvapena.

Příběh je psán s určitou lehkostí, nechybí zde vtipné momenty, které bych v takovém příběhu snad ani nečekala. Dočkáme se i kritiky tehdejší společnosti a vůbec se dozvíme, jak to chodilo v osmnáctém století. Některé pasáže zde byly záživnější, některé nudnější, ale četlo se mi to dobře a chtěla jsem číst dál, abych věděla, jak to nakonec celé dopadne (a musím říci, že ještě třicet stran před koncem jsem si nebyla jistá rozuzlením).

Co se mi líbilo, tak zmínky o jiných knihách, které byly v té době oblíbené a do dnešních dnů jsou známé a stále čtené, ať už to jsou Záhady Udolfa nebo Mnich.

Doslov na konci knihy byl skvělý v tom, že jsme se dozvěděli více o životě autorky i o tom, jak vznikalo její dílo. Výborné shrnutí pro všechny, ať už o životě Jane Austen víte vše, nebo se s ní teprve seznamujete.

Celá edice klasických knih vydaných u CooBoo mě ohromně zaujala a plánuji si je pořídit všechny. Budou jak ozdobou knihovny, tak se budou hodit mým dětem do školy, až budou číst klasiku.

alnahu
alnahu
24.06.2023 5 z 5

Díky čtenářské výzvě jsem se opět vrátila k přečtení příběhu o mladičké Catherine ,která velmi ráda čte hororové romány a pak se vžívá do rolí hrdinů z knihy ,její představivost je
opravdu obdivuhodná.Příjemná oddechovka.

Boboking
Boboking
21.06.2023 4 z 5

Kniha se pyšní několika přídomky, jako nejvtipnější román J.A., nejkratší román J.A., první prodaný J.A., ale poslední vydaný od J.A.. Pohled mladičké slečny z venkovské farnosti, která se do dostane do velkého světa. A samozřejmě se zamiluje. Lehké, naivní, místy úsměvné, plné jemných kritik na tehdejší společnost, literaturu, či postavení ženy od samotné vypravěčky, tedy Jane Austenové.

Kabuky
Kabuky
21.05.2023 5 z 5

Velmi zajímavá kniha.

lassse
lassse
10.05.2023 2 z 5

Sice si člověk rozšíří obzory, ale jinak snobská nuda.

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova
03.05.2023 4 z 5

Teda, číst Northangerské opatství hned po Radcliffové je mnohem zábavnější než číst ho jen tak. Ve své prvotině Austenová ironicky až jedovatě tepe nemravy a pošetilosti a dvě stovky let jí nijak neubraly na svěžesti.

"Máme-li dobrou hlavu, vybavenou vědomostmi, znamená to, že postrádáme schopnost zalichotit marnivosti ostatních, a toho by se rozumný člověk měl vždycky vyvarovat. A zvlášť to platí pro ženu: pokud se jí stane ten malér, že něco umí, měla by vynaložit všechen svůj důmysl, aby to na sobě nedala znát."

BabaJaga11
BabaJaga11
28.04.2023 4 z 5

(SPOILER) Nejdřív si dovolím malou odbočku. Toto pro mě byla v ČV skutečná výzva kniha od S. Kinga nebo J. Austenové. Já jsem se po pravdě nejdřív rozhodla pro Kinga, jen jsem potřebovala sehnat nějakou trochu normální knihu, po které bych nešla večer spát s obavami, o čem se mi bude zdát. Takže knihu "To", kterou jako jedinou máme doma, jsem hned zavrhla. Zelenou míli ani Dlouhý pochod, které jsem vyhodnotila jako pro mě stravitelné, jsem neměla a čekala jsem, až se mi některá z těch knih někde naskytne za výhodnou cenu, protože jsem byla předem rozhodnuta, že po přečtení poputují dál. No, ale pak se v dobročinném bazaru objevilo Opatství Northanger a tak jsem to riskla.

Asi tak 3/4 knihy jsem se střídavě nudila a střídavě ve mě některé pasáže probouzely zvědavost. Totiž spousta věcí, o nichž se v knize píše, jako korzování po kolonádě, řeči o módě, vychvalování a pochlebování, plesy a spousta dalšího mě v reálném životě nebaví, a tudíž mě ani nebaví o nich číst. Baví mě však studovat lidské charaktery a jejich vývoj. A toho jsem si v knize užila hodně. Isabella mi od začátku lezla na nervy, i když jsem si říkala, že bych ji neměla odsuzovat, že tehdy, ve staré Anglii, se to tak prostě vyžadovalo. Její bratr John mě ovšem štval ještě víc a jak to s touto dvojící dopadlo, mě nepřekvapilo.

Catherine jsem si oblíbila pro její upřímnost a oba mladší sourozenci Tilneyovi mi byli rovněž sympatičtí. Tím, jak mě kniha v jednu chvíli fakt hodně nebavila, jsem celkem bezmyšlenkovitě nalistovala závěr, zda má vůbec smysl ve čtení pokračovat. A zjistila jsem, že vše dopadne dobře, tedy jsem chtěla dočíst do konce (a jasně, i kvůli výzvě :-)). Když to krátce před koncem knihy vypadalo dost beznadějně kvůli naprostému obratu ve smýšlení generála Tilneyho, byla jsem zvědavá, jak to autorka zaonačí... no, nakonec to zaonačila docela hezky :-).

Nemohlo mi uniknout, jak často autorka používá přehánění a ironii, zejména když popisuje různé společenské zlozvyky typu prázdné tlachání. Překvapilo mě to, protože u ženy žijící a píšící na přelomu 18. a 19. století bych to nečekala. Chvílemi jsem si i říkala, zda to autorka přece jen nemyslí vážně, že tam tu ironii třeba vidím jen já. Ale po přečtení některých komentářů, např. od uživatelky Petrarka, vidím, že nejsem sama, na koho tato stránka románu zapůsobila :-).

Nakonec jsem ráda, že jsem si Opatství Northanger přečetla, ale další knihy autorky v nejbližší době určitě číst nebudu a v době vzdálenější se uvidí. Teď mi připadá, že ty mnohem objemnější romány by mě svým jazykem plným všelijakých "kudrlinek", přemítání o tom, co hrdinové dělají a o čem přemýšlejí a co by eventuelně ještě mohli/nemohli dělat a o čem by mohli/nemohli přemýšlet, to vše by mě asi umořilo.

Komaeda
Komaeda
26.04.2023 3 z 5

Trochu jsem se v postavách ztrácela, nic moc ale hezká atmosféra

věrapodpěra
věrapodpěra
25.04.2023 4 z 5

Příjemná oddechovka.

99jana99
99jana99
04.04.2023 2 z 5

Druhá kniha Jane Austenové a nebavila mě stejně jako první. Dočteno jen kvůli čtenářské výzvě. Nic mi kniha nedala, vzala mi čas, ve kterém jsem mohla číst nějakou jinou knihu.

petrarka72
petrarka72
03.04.2023 4 z 5

(SPOILER) Tohle je jednoznačně nejlepší kniha Jane Austenové! V těch dalších převážila romantika, chvějivé, byť ve výsledku pevné hrdinky a praví muži, kteří dokázali ocenit jejich skvělé vlastnosti. Tady autorka osvědčuje takový smysl pro humor a pro realitu, která jde často proti nejortodoxnějším zásadám čtení pro paní a dívky, že čtenář nemůže být neokouzlen. Bavila jsem se.

"... ačkoli ho k ní teď poutala upřímná náklonnost a ačkoli vnímal a radostně oceňoval všechny její skvělé vlastnosti a nesmírně rád s ní trávil čas, musím přiznat, že jeho cit nepramenil z ničeho lepšího než z vděčnosti či, řečeno jinak, že o ní začal vážně uvažovat jen a jen z přesvědčení, že ona má slabost pro něj. Jsem si vědoma toho, že tohle je v romantických příbězích novinka, a to novinka strašlivě srážející hrdinčinu důstojnost, ale pokud je to tak nevídaný jev i v běžném životě, alespoň mi nikdo neupře vavříny za bujnou fantazii." (s. 248)

Bětuu
Bětuu
31.03.2023 5 z 5

Tohle je čtvrtá kniha od Jane Austen, kterou jsem za tenhle měsíc přečetla a ačkoliv jsem se bála, že právě Opatství Northanger mě nebude bavi, tak mě naopak kniha okouzlila! Hlavní hrdinka, pan Henry Tilney, ostatní postavy byly skvělé a nebylo jich moct, takže jsem neměla žádný problém si je zapamatovat. Líbilo se mi prostředí a i jednoduchý a vtipný děj!(Oproti složitému Pýchu a předsudku)Skvělá kniha a nejlepší od Austenové!!

spencer
spencer
19.03.2023 4 z 5

Northangerské opatství je mou třetí knihou od Jane Austen. I když jsem byla s autorčiným stylem psaní seznámená, pár drobností mě stále překvapilo. Třeba podobnost mezi charaktery z předchozích počinů, a to především ve způsobu, jakým se dívají na svět. Catherine se mi jako protagonistka líbila a často jsem se v ní viděla, což mi čtení zpříjemňovalo. Bylo také hezké vidět, jak se v průběhu změnila a dost dospěla.
Co se mi nicméně líbilo nejvíce, byl fakt, že je v příběhu přátelství postaveno o něco výš než láska, což byla příjemná změna.

Myslím, že román nejspíš neosloví tolik čtenářů jako autorčiny další tituly, ale přesto bych mu dala šanci, pokud máte rádi komedie odehrávající se na zajímavých místech. Vydáte se totiž do anglických lázní v Bathu a věřte, že se na ono místo budete chtít poté vydat.

Zlajda95
Zlajda95
27.02.2023 3 z 5

Zpočátku jsem se velmi dobře bavila Catherininou naivitou a nechutnymi manipulacemi některých postav, ale nějak nedošlo k uspokojivému zakončení po vygradování děje.

Bubo19
Bubo19
26.02.2023 4 z 5

Jane Austenová psát uměla, když pominu složité popisy citových pochodů postav, ve kterých jsem se ztrácela, a popis opatství, který byl pro mě tak vyčerpávající, jako bych s postavami po všech těch zahradách, sklenících a pokojích chodila celý den taky, nemůžu knize upřít lehkost a nadhled. Ale jinak se vůbec neblíží dílům jako jsou Pýcha a předsudek, nebo Rozum a cit, v těch bylo i něco navíc. Tady jsem si vzpomněla, jak jsem ve třinácti letech nějakou dobu hltala dívčí romány, jen jsem se tentokrát ocitla v jiném století. Bylo to příjemné oddechové čtení na víkend, ale znovu už knihu číst nebudu. Dávám tři a půl hvězdičky.

munka
munka
25.02.2023 3 z 5

Trochu zvláštny štýl písania mi nesadol. Nakoniec som to kvôli výzve nevzdala.

Barticek
Barticek
22.02.2023 1 z 5

Kdyby to nebyla součást letošní čtenářské výzvy, dávno bych to odložila. Byla to první knížka od Jane Austen, co jsem četla, a určitě taky poslední.

Ranuncul
Ranuncul
21.02.2023 1 z 5

Hrozně nudné.

Fortuna7
Fortuna7
08.02.2023 2 z 5

Tato kniha mě jenom utvrdila v tom, že já a Jane Austenová prostě nebudeme kamarádky. První polovinu jsem protrpěla, do čtení jsem se nutila a na postavách mi absolutně nezáleželo. Přišlo mi, že v romantické lince úplně chyběla chemie a hlavní hrdinka mi přišla neskutečně naivní. Co ale oceňuji je vývoj hlavní hrdinky, protože ke konci se konečně začala chovat jako logicky smýšlející lidská bytost.

Han-nah
Han-nah
26.01.2023 4 z 5

Pro mě je Pýcha a předsudek nejlepší kniha této autorky, Oceňuji ovšem opět její přesné vyjadřování a to charakteristiku postav v souvislosti dění v určitých situacích.
Catherin, dcera venkovského faráře se dostává do společnosti různých lidí v anglických lázních Bath. Je zde ukázka její prostoty a naivity z dosavadního života a výchovy, ale autorka popisuje její dozrávání. Setkává se s různými lidmi, pozná, jak zamilovanost, ale hlavně i intriky, faleš a ironii. Je jen na ní, zda se obklopí těmi správnými lidmi.
A v tom vidím, jak je autorka mistryně vyjádřeného slova .

Starmoon
Starmoon
18.01.2023 5 z 5

Milý a príjemne ironický román o istej slečne Catherine, ktorá postupne zistí, že existujú aj hrôzyplnšie veci než stredoveké opátstva, točité schody, polnočné búrky a vŕzgajúce podlahy – a totiž niektorí ľudia. Súrodenci Isabella a James sú skvelým dôkazom toho, že sa menia len dobové kulisy, no nie charaktery, a ešte viac dokazujú autorkin ostrovtip pri hodnotení a opisovaní manipulatívnych a falošných ľudí. Dokonca by som povedala, že ich vytvorením prekonala samu seba (aspoň mne sa teda zdalo, že taká Isabella je ešte vyšší level duševnej mrzkosti ako napríklad Fanny z Rozumu a citu či pán Collins z Pýchy a predsudku). Škoda, že ostatné postavy boli skôr mdlé, na čele s hlavnou hrdinkou. Tá síce obstála ako obraz naivnučkej a nevinnučkej slečny, ktorá sa prvýkrát vyberie do veľkého sveta, ťažko si ju však asi obľúbiť podobne ako životom viac podkutú a duchaplnosťou obdarenú Elizabeth Bennetovú či Elinor Dashwoodovú. To ma však neobralo o čitateľský zážitok a pôžitok (a v závere aj o miernu radosť z očakávaného happy endu).

Víla
Víla
15.01.2023 5 z 5

Dřív bych knížku označila za slaďák. Líbí se mně však, že tento "slaďák" odmítá intrikány a sama autorka taky, takže mu dávám plný počet bodů. Pýcha a předsudek i Rozum a cit se mně však líbily víc.

Katka.zavodska
Katka.zavodska
11.01.2023 3 z 5

Za sebe hodnotím jako nejslabší knihu úžasné Jane Austenové. Pomalý a táhlý rozjezd, málo dotažené dialogy postav i samotná romantická zápletka, která by stála za lepší vykreslení.

Allla9
Allla9
02.01.2023 3 z 5

Jsem zklamaná, asi nejslabší kniha, kterou jsem od autorky četla. Ani mě žádná postava z knihy nepřirostla k srdci.

Vjeerus
Vjeerus
01.01.2023 4 z 5

Poté, co jsem se letos vrhla na doplnění znalostí z klasických děl (nějakou tu dekádu po maturitě), trošku jsem se tohoto díla bála, jelikož mě zatím nic moc neoslovilo.
Každopádně jsem velmi mile překvapená, protože se to četlo strašně dobře a dost to odsýpalo.
Když to vezmu kolem a kolem, děje tam je hodně pomálu, ale jako ironicky napsaný způsob života tehdejší doby hodně povedený.
Situace mi přijdou v knize vyhnané do extrémů, aby bylo vidět nesmysly, které se od žen žádají. Tedy upřímně doufám, že je to opravdu poukazání na pěstovanou hloupost žen (ale ve své podstatě i mužů) a že tohle nebylo myšleno vážně.
V celém příběhu jsem nenašla vyloženě sympatického hrdinu, právě proto, že mi přišli všichni přehnaně hloupí a naivní, ale díky myšlence, že je vše ironické, jsem si příběh užila.

Leonora
Leonora
29.12.2022 4 z 5

Nebylo to zas tak stoprocentně čtivé jako jiné knihy Austenové, ale i tady musím ocenit literární styl. Prostoduchá hrdinka, prostoduchý text. Je to skvělý způsob, jak navodit správnou atmosféru a dostat čtenáře ke správnému chápání postavy.
I v tomhle případě se mi víc líbí filmové zpracování, které se nebojí být poněkud explicitnější. Ale zase ta útlocitnější knižní verze perfektně odpovídá výše zmíněnému souladu povahy hrdinky se stylem textu.

ElleNora
ElleNora
19.11.2022 5 z 5

Liší se od jiných autorčiných knih převážně tím, že zde mi ani tolik nezáleželo na hlavním páru a kdy bude Catherine vyznána láska. Mnohem víc jsem se zajímala o její přítelkyně, Isabellu a slečnu Tilneyovou. Hlavní hrdinka v průběhu knihy dospívá, začíná být obezřetnější co se přátel týče a konečně se naučí, že její laskavosti a přátelství nemůžou být všichni hodni.

Hypatia1010
Hypatia1010
29.10.2022 3 z 5

Za sebe můžu říct, že to není zrovna nejpovedenější kniha od této proslulé autorky. Nicméně pořád to bylo celkem příjemné čtení. Začátek byl podle mého názoru trochu suchopárný, ale druhá půlka už se četla o něco lépe. Trochu mi u Catherine vadilo, že se nechala tak snadno obalamutit neupřímným lichocením a přeslazenou přátelskostí Isabelly Thorpové, která byla očividně falešná. Ale při její naivitě a nezkušenosti se to možná vlastně dalo očekávat. Sama Catherine si párkrát docela naběhla. Z celé knihy se mi asi nejvíce zamlouvali sourozenci Tilneyovi (Eleanor a Henry).
Kniha samozřejmě nese prokazatelně rukopis své autorky s mnoha ironickými postřehy a občas vtipnými scénami (hlavně pátrací "hororové" scény z Opatství), nicméně se ani zdaleka nevyrovná jejímu zřejmě nejslavnějšímu dílu - Pýcha a předsudek.

tibby
tibby
29.10.2022 3 z 5

Slabší z knih od Jane Austen, ale pořád dobré. Jen ty postavy mi prostě k srdci nepřirostly. Oproti Pýše a předsudku nebo Rozumu a citu je to slabota.

Thalin
Thalin
24.10.2022 3 z 5

Styl, kterým je to napsané, mám moc ráda a četlo se to dobře. Ale postavy mi prostě nějak neseděly. Pořád mám jakou nejlepší postavu od Austinové zažitou Elisabeth a tu u mě žádná jiná nepřekoná. Catherine jsem na chuť nepřišla a kolikrát mi svým uvažováním spíš lezla ne nervy.

keiko33
keiko33
11.08.2022 5 z 5

Príbeh sa mi páčil. No je ho potrebné hodnotiť očami tej doby. Autorka dokonale vykresľuje postavy románu. Z rôznych postáv a ich činov a správania, si dokážeme vziať ponaučenie. Autorkyne zmýšľanie vás núti zamyslieť sa, nad danou situáciou, prečo daná postava urobila to čo urobila a prečo to urobila. Catherine prišla do Bathu, ako naivné mladé dievča, no domov sa vracia ako rozhodná, už nie naivná mladá dáma. Hanry bol rozvážny a dokonalý džentlmen. Izabellu by sme v dnešnej dobe nazvali vypočítavou mrchou. Slušnejšie prirovnanie mi nenapadá. A Thorp slizký namyslenec, ktorý sa po uražke jeho ega, držal vety "keď nebude moja, tak ani jeho". Aj napriek rôznym intrigam a prekážkam, príbeh končí štastne, takže nemám mu čo vytknúť.

helenkan
helenkan
12.07.2022 4 z 5

Dostala jsem chuť si připomenout jeden příběh od autorky kterou miluju. Její díla vždy zaberou a potěší.

Atekram
Atekram
26.06.2022 5 z 5

Opatství Northanger je moje oblíbená kniha J. Austen. A to především proto, že se jedná o vybroušenou společenskou satiru - tedy hlavně v první polovině. Ta druhá se zase strefuje do klišé gotických románů. Je tu spousta černého humoru a narážek, chytře zabalených do vtipných konverzací a společenských situací. Naivní a bezelstná hlavní hrdinka s bujnou představivostí Catherine do toho skvěle zapadá - i když během knihy ujde dlouhou cestu a zmoudří.
V průběhu příběhu do něj autorka často vstupuje a komentuje dění. Tyto komentáře jsou i po 200 letech velmi aktuální a trefné, což mi připadá naprosto skvělé. Bavila jsem se.