Opatství Northanger

V mondénních anglických lázních Bath bývaly v době Jane Austenové mladé slečny uváděny do společnosti, aby se obrousily a pod dohledem matinek získaly žádoucí partii. Hrdinkou příběhu je Catherine, dcera venkovského faráře, upřímné, bezelstné, radostné stvoření, které se v nezvyklém prostředí vedle vítaných radovánek setká i s nejednou nástrahou. Ačkoliv má hlavu popletenou hrůzostrašnými gotickými romány, tehdejší oblíbenou dívčí četbou, a často vidí i v úkazech zcela běžných romantické drama, nakonec jí bystrý rozum ukáže správnou cestu a s milou Catherine – jak jinak – všechno dopadne šťastně....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/440051/opatstvi-northanger-h7s-440051.jpg 4.1779
Vydáno, Leda

Northanger Abbey, 1818

Kniha Opatství Northanger

laura
21.10.2020

Líbilo se mi to víc než Rozum a cit. Vtipné, čtivé, zajímavé. Lehce romantické, snivé, s nádechem tajemství. Catherine byla sympatická a fandila jsem jí.

Nenáročné čtení, které vám na rtech vyloudí úsměv a v srdci hřejivou vzpomínku.

stju
18.10.2020

Dalo by se říct, že autorka vypráví nepříliš komplikovaný, hodně romantický příběh "jak hodná a příkladná Catherine došla své vysněné lásky", případně "nakonec byla svatba a žili spolu šťastně a spokojeně až do smrti ". Jenže lze knihu vnímat i jinak, vždyť román Ann Radcliffe "Záhady Udolfa ", který Catherine tak učaroval je tzv. gotický román a jako takový patří vlastně mezi předchůdce moderního hororu. Ještě zajímavější mi připadá skutečnost, že Jane Austen svoji knihu částečně pojala jako parodii právě na gotické romány. Nějak jsem vždycky předpokládala, že v době, kdy své knihy psala, vznikala především literatura vážná, seriózní... Takže vic, než romantický příběh mě zaujalo, jak si hlavní hrdinka vinou fascinace oblíbenou literaturou, spolu s vlastní bujnou představivostí, dokázala zkomplikovat skutečný vlastní život.

tetepoko
11.10.2020

"Máme-li dobrou hlavu, vybavenou vědomostmi, znamená to, že postrádáme schopnost zalichotit marnivosti ostatních, a toho by se rozumný člověk měl vždycky vyvarovat."

Opatství Northanger je knihou, kterých se málo svého druhu. Celou dobu četby jsem se cítila, jako by se mnou autorka spíše vedla konverzaci, jejíž záminkou je příběh.
Paralelně s vyprávěním mi autorka přináší svědectví o pošetilostech lidí své doby, netají se názory na momentální módní chování a sděluje zkušenosti, jejichž pravdivost je často platná doteď. Tento rys je u Jane Austen dobře známý a ceněný, v Opatsví Northanger mi však přijde nejvýraznější ze všech knih, co jsem doposud četla.

Samotný příběh Catheriny a pana Tilneyho je hezký. Hlavní hrdinové se často setkávají, dostanou prostor se dobře poznat a zamilovat se. V cestě jim stojí několik
překážek společnosti, ale ty jsou schopní překonat díky svým charakterům - upřímnosti Catheriny a rozvahou a humorem pana Tilneyho.

Kniha se četla velice dobře a bavila mě od začátku do konce.

ClariceL.
31.08.2020

I v tomto díle se to hemží plesy, sedánky a korzováním po parcích, ale Catherine je docela sympatická, trošku naivní, slečna a ten příběh se mi moc hezky četl. Nebyla to nuda, naopak takové svěží a lehké čtení.

Knihomolka97
27.06.2020

Čekala jsem víc...

m_martina
22.06.2020

Pro romantickou duši, jako je ta moje, je tato kniha jako stvořená. A ještě jsem se i pobavila.

Eunike93
15.05.2020

Za mě asi jedna z nejvtipnějších co se týče děl J.A.

kolacky
19.04.2020

Klasická paní Austenová. Milé počtení. Místy jedovaté, místy vtipné, místy romantické...