Op Oloop

Román Op Oloop (1934) je tragédií rozumu. Hlavní hrdina, původem Fin, je statistik žijící v Buenos Aires, pro kterého se věda stala způsobem života: metodicky rozplánoval svůj čas a přisoudil v něm pevné místo práci, hygieně i sexuálním potřebám. Román zachycuje poslední den a noc tohoto muže, jehož přísná matematická rovnováha se začne rozpadat působením až mladicky výbušného citu. Op Oloop se osudově zamiluje a chystá zásnuby, zároveň jej ale čeká i honosný banket, který v luxusním hotelu uspořádal pro nejužší okruh svých přátel u příležitosti tisící návštěvy místního nevěstince. Během dne však Op Oloop postupně ztrácí rovnováhu a jeho život se vychyluje nečekaným směrem. Přísný řád, geometrická vášeň, statistika citu selhávají a přenechávají místo chaosu a zoufalství....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/455398/op-oloop-Pn8-455398.jpg 4.56

Vydáno: , Rubato

Op Oloop, 1934

Kniha Op Oloop

AnjaVCL

Nuže, jsou to zkrátka falické dorty.

puml

Opět netradiční román plný jazykových hříček a absrudních nebo zdánlivě absurdních rozhovorů. Blázen nebo šašek nám nakonec ve svém bláznění a šaškovství ukazuje život ve své nahotě. Op Oloop je statistik co se zblázní a jeho mysl v jeho posledním dni osciluje na hranici mezi příčetností a šílenstvím. Op Oloop je stroj, který se zasekne a snaží se vše (svůj život) totálně zracionalizovat a zkatalogizovat ale zároveň se z těchto "mříží" vymanit. Jeho touha ale naráží na samotnou iracionalitu takového počínání, zvláště v očích ostatních protagonistů. Místy to působí jak scénky z Felliniho nebo Buňuelových filmů. Dávám plný počet, hlavně za překlad a za tu odvahu nakladatelství přicházet z takovýmito "špeky".

Kdybych měl hodnotit samotnou četbu a jak mě Op Oloop bavil, pak bych šel asi na 3 možná na 3 a půl hvězdy. Na mě to bylo místy trochu moc zběsilé a dada. Ale jinak smekám paruku a doporučuji.

Kubo.k

Bombové! Fín Op Oloop padá do čierneho jazera svojho vnútra. Znepokojujúce, vtipné, a jazyk to podkul perfektne.