Omylů svůdná zahrada: Alchymické písemnictví do konce 18. století

Omylů svůdná zahrada: Alchymické písemnictví do konce 18. století https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/426805/bmid_omylu-svudna-zahrada-alchymicke-pis-mrZ-426805.jpg 3 2 2

Historikové se vždy snažili získat z pramenů vědeckou jistotu; přílišné historikovo sebevědomí ve vztahu k jeho zjištěním však bývá často jeho největší chybou. Ona tolik požadovaná „historická pravda“ na sebe bere různé podoby, mění své tvary a klame nás různými přísliby, aby se nakonec ukázalo, že jde spíše o Kámen mudrců, po kterém tolik toužili alchymisté – ve své dokonalosti nedostižný a přitom motivující k neustálému hledání, které přináší rozmanité výsledky. A právě historiografie alchymie představuje nejlepší příklad toho, jak je nauka, kterou mnozí historikové vědy pokládají za nezvratnou, ve skutečnosti křehká. Historik Polské akademie věd Rafał T. Prinke ve své rozsáhlé knize systematicky mapuje dějiny alchymie, její pojímání v různých historických obdobích, velice důkladně se věnuje také vývoji a úrovni poznatků dalších historiků a badatelů v tomto oboru. Jedná se o jedinečné shrnutí současného stavu historiografie alchymie.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Academia

Zwodniczy ogród błędów: Piśmiennictwo alchemiczne do końca XVIII wieku , 2014

kirkous
24.12.2020 2 z 5

Kniha byla pro mě zklamáním, Rafal Prinke je skvělým znalcem díla a života Michala Sendivoje, a je to fajn chlapík. Ale tato kniha se mu podle mě nepovedla a nepovedlo se ani české vydání v nakladatelství Academia. Recenzi umístím, až bude publikovaná. Zde jen shrnu, že pro toho, kdo se v tématu trochu vyzná, je zbytečná, ale ten, kdo je nováček a chtěl by se něco dozvědět, se v ní lehce ztratí, v nadbytečných citacích a v deskripcích sekundární literatury.

afinabul
28.04.2020 4 z 5

Kokos ty scholastici sa hádajú, ale toľko roboty na viacmenej zbytočnej knihe by si nikto nedal ... Alchymistov síce nepoteší, preklady sa obmedzujú na state ktoré nie sú pre praktiku dôležite, ale o "tučnom" a "chudom" Paracelsovi som doteraz nepočul. Hneď ma napodol príklad T.G. Masaryk, ten je na Slovensku chudý, ale v krajine Czechia tučný.

alchymie

Autorovy knížky