Vraždy na molu / Vraždy bez trestu / Padlé mučednice

Vraždy na molu / Vraždy bez trestu / Padlé mučednice https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/123505/bmid_vrazdy-na-molu-vrazdy-bez-trestu-pa-AJQ-123505.jpg 4 16 5

Jack Taylor série

Omnibus 3v1 série

8. díl

Výbušně, znepokojivě a skrnaskrz originálně zachycuje Ken Bruen tísnivou atmosféru v irské společnosti v čase velkých sociálních a ekonomických otřesů. Jeho hrdina, Jack Taylor, byl poté, co napadl známého politika, vyhozen od policie. Nezbývá mu než se živit jako soukromý detektiv, veličina to v Irsku neznámá, jelikož prý příliš připomíná nenáviděnou postavu práskače. Jack Taylor bojuje na několika frontách a je především poháněn běsy alkoholismu. Černý humor, lyrika a svérázný irský náhled na svět jsou pilíři těchto příběhů.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , BB art

Guards; Killing of the Tinkers; Magdalen Martyrs , 2010

PitoR
01.12.2023 5 z 5

An brónach mhor!
Ken Bruen (1951) je uznávaný írsky spisovateľ. Priznám sa, že donedávna som o ňom netušil. Na Slovensku mu nevyšla žiadna kniha, ale dostal som sa k tejto bichli. Na ploche 568 strán tu české vydavateľstvo BB/art (2012) predstavuje prvé tri „detektívne“ príbehy, v ktorých dominuje Jack Taylor.

Policajt Jack Taylor, člen írskej gardy, prichádza o robotu potom, keď pri cestnej kontrole strelí jednému namyslenému politikovi, členovi parlamentu, po papuli. Sú však za tým jeho problémy s alkoholom i drogami a Jack to v niektorých prípadoch jednoducho nezvláda. Nakoniec sa z neho stáva súkromné očko v meste Galway.

Čítal som všelijaké rozporuplné postrehy a názory na sériu Jack Taylor. Vraj sa nejedná o žiadne detektívky a len si tu jeden ožran a feťák v jednom vylieva svoje srdce. V mnohom musím súhlasiť, ale z môjho pohľadu je to podané majstrovsky – klobúk dole pred Kenom Bruenom!!!!! Jeho štýl, írske prostredie, typické krčmy, zmysel pre humor i detektívne zápletky ma od prvých riadkov veľmi zaujali a vtiahli do všetkých príbehov. Napriek veľmi chúlostivým a smutným témam mi čítanie tejto bichle prinieslo skutočné potešenie.

Jack Taylor bojuje so svojou chorobou. Hoci to nie je ľahké a sám to írsky zhodnotí slovami „an brónach mhor“ (voľný preklad v zmysle „som v riti“), nechám sa prekvapiť, ako sa s tým popasuje v ďalších častiach. Škoda len, že v Čechách sa prekladu dočkala iba polovica dielov, hoci do dnešného dňa je na svete šestnásť pokračovaní.

MiroslavKutík
06.09.2019 4 z 5

Škoda že u nás nevyšla celá série s Jack Taylor.. :-(

kalache
07.11.2017 4 z 5

...a pak že drogy zatemňují mysl...

Pepek24
07.11.2015 5 z 5

tak a je to tady ...Jack Taylor sesadil z trůnu Johna Rebuse... tleskám

čef
22.04.2013 5 z 5

Každý, kdo přečetl celý tento omnibus, již nikdy nezapomene na "detektiva" Jacka Taylora tohoto irského Dextera zahuštěného Chinaskim. Jeho "metody" jsou odporné, tempo sebezničení alkoholem, koksem a jinými chemikáliemi závratné a schopnost všechno podělat znechucující. Kniha je přímo přecpaná dech-beroucími citáty slavných o marnosti života a veškerého snažení a drtivými ironickými šlehy zpochybňujícími veškeré jistoty a obecně přijímané pravdy. Chvílemi je z tohoto přívalu ujetého poznání a deprese blivno, než si ovšem uvědomíte, že je zde pouze jiným, hlubším způsobem odhalována pokrytecká podstata současné existence. Všechny tři příběhy tak zcela popírají veškeré zákonitosti detektivního žánru a posouvají knihu kamsi do meziprostoru směrem k sociálnímu románu. Asi to není kniha pro každého, přesto ji každému vřele doporučuji.

drogy přátelství Irsko irská literatura detektivky 3x pomsta alkoholismus soukromý detektiv krutost

Ken Bruen
irská, 1951