Oliver Twist

Oliver Twist https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/411/bmid_oliver-twist-D1K-411.jpg 4 1765 196

Oliver Twist je román od anglického spisovatele Charlese Dickense. Kniha byla zveřejněna v roce 1838 nakladatelstvím Chapman & Hall. Román byl také mnohokrát zfilmován, například v roce 2005, kdy ho skvěle zpracoval polský režisér Roman Polanski. Hlavní hrdina románu – sirotek Oliver Twist – vyrůstá v chudobinci pod vládou krutého pana Bumbla. Poté, co požádá o jídlo navíc, je ale z chudobince vyhozen a dostává se jako učedník k hrobníkovi panu Sowerberrymu. Poté však utíká do Londýna, kde se Oliver dostává do bandy mladých zločinců, kterou vede Žid Fagin a v níž vyniká Oliverův učitel Ferina Lišák a lupič Bill Sikes se svou společnicí Nancy. Při jedné z krádeží je zadržen nevinný Oliver, před rozsudkem soudce jej však zachraňuje dobrotivý starý pan Brownlow. Ten mu také dá střechu nad hlavou a Oliver krátký čas bydlí v jeho domě. Poté je ale unesen kumpány, kteří se ho nechtějí vzdát...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The Adventures of Oliver Twist , 1838

ajtynka
10.10.2014 5 z 5

Co říct? Malého Olivera, který má těžký život miluji. Příběh je úžasný, napínavý. Postavy jsou báječně vylíčené. někdy ale trvá prokousat se tím těžkopádným starým stylem psaní, ale v tom je celý půvab této knihy.Pět hvězdiček, za pobavení, také za strach(který máte o malého Olivera) a za slzy. Kniha, která vyvolává plno emocí

ancienne
07.09.2014 4 z 5

K tomu klasickému dílu jsem se přemlouvala dlouhé týdny a nedávno jsem se konečně odvážila vrátit se v čase o nějaký 70 let zpět do chudých londýnských čtvrtí plných špíny, hladu a protřelých zlodějíčků, mistrů ve svém oboru! První polovina knihy popisující Oliverův strastiplný start života mě dojímála a místy až házela do depresí, ale ke konci mi přišlo že se děj vleče a opakuje. Je to asi jediné slabé místo. Kniha je to napsána nádherným jazykem, pro tenhle styl psaní je český jazyk opravdu jako stvořený! Jen jsem nenašla klíč k zamilování se do Olivera Twista... Asi nejsem na mladší :) samozřejmě mohu jen doporučit, výborná kniha do podzimních dnů k teplému čaji ;)

1v8na
27.08.2014 5 z 5

spoiler - příběh byl velmi poutavý a zajímavý. Oliver si štěstí, kterého potkalo, zaslouží. Udivuje mě Sikesovo jednání, jakmile se dozví, že by po něm někdo šel a že jej někdo zradil, tak pak zabíjí.

baterka.gs
25.08.2014 3 z 5

Některá díla, jako třeba David Copperfield či Romeo a Julie, jsou opravdu skvostná a zaslouží si bez větších pochyb místo v učebnicích a zařazení mezi povinné/nucené četby. Nejsem si však jistá, že stejné místo by mělo patřit právě Oliverovi Twistovi. Tento ubohý klouček to neměl v životě lehké, to rozhodně nemůžu zpochybnit. Ovšem po přečtení Davida Copperfielda mi podoba těchto knih bije do očí až příliš. Možná jest smůlou mladého Olivera, že jeho příběh byl rozepsán na téměř pět set stran a Charles Dickens byl natolik poznamenán svým bídným životem, že jej musil v knihách nastínit v těch nejrozvláčněnějších popisech údálostí. Raději jsem neměla ten román.. raději jsem neměla ho číst. Hrdina měl zůstat v knize schován, nemiluji ho, byť se jmenuje Oliver Twist.

bornthisway
29.07.2014 4 z 5

Skutečně hodně silný příběh, ani nemůžu spočítat, kolikrát jsem měla nutkání si malého Olivera z knížky "adoptovat", a tak ho chránit před všemi ústrky a křivdami, kterých se mu dělo až až, Dickens je v tomto ohledu opravdu výborný vypravěč.
Sice jsem se ke konci ve všech těch rodinných vztazích ztratila a musela si je opět ujasňovat, ale až na tuto výjimku se Oliver Twist četl skvěle, i když to byl navíc překlad z roku 1926.
Co se týká hlediska jazykových prostředků, nejvíce jsem jako studentka češtiny ocenila tvary přechodníků, to byla prostě paráda, atmosféru příběhu mi to dokonale doplňovalo! :)

Luxiee Axony
23.07.2014 5 z 5

Autor se dokonale dokáže spojit se čtenářem. Některé kapitoly mi přišly opravdu zbytečně dlouze popisované, zatímco jiné zase bohužel moc krátké - viz rozčarování na konci příběhu ohledně Oliverovy rodiny apod. - To si myslím, že autor vzal moc "hopem".

Každopádně úplně poslední kapitola na mne působila velice příjemně - ten jeho cit (pro někoho možná maličko sentimentální) pro postavy, příběh i čtenáře - nejednou jsem musela zamáčknout slzu :)

Celkové hodnocení: Velmi citlivý příběh, který dokáže zasáhnout, možná donutí se zamyslet, a který je příjemně napsán

Falquar
28.06.2014 4 z 5

O téhle knížce jsem slyšela mnohé, ale asi ne dost, protože mne překvapila více než jednou a to ne vždycky příjemně. Ano, byla napsaná krásně a čtivě, jazyk byl bohatý, květnatý a dokázal jednu situaci popsat snad na tisíc různých způsobů. Snad z každého slova doslova čišela ironie, hrdinové byli sice charakterově poněkud ploší, leč sympatičtí, a mně nechybělo mnoho, abych si čtení skutečně užívala. Jenže. Tu. Bylo. I. Něco. O. Čem. Se. Nikdo. Neobtěžoval. Zmínit. (Což je na pováženou, uvážíme-li, že se jedná o klasiku a tudíž ji četlo nemálo lidí.)
Četli jste někdy nějakou knížku od Nicka Cavea? Pakliže ano, vězte, že Oliver Twist se zakládá na velmi podobné bázi. Jinak řečeno, jedná se o četbu pochmurnou a depresivní, která vám na radosti do života rozhodně nepřidá. Pan autor nezapomíná s vytrvalostí hodnou buldoka vyzdvihovat utrpení (nejen) hlavního hrdiny, každou nevlídnou a psychicky deptající krajinku popisuje až s morbidní detailností a snad na každé stránce se aspoň jednou objeví slovo začínající písmenky 'zlo'. Pokud máte rádi knihy veselejšího rázu, tohle dílko rozhodně není pro vás. Ale tak číst se to dá a osobně soudím, že se jednalo velmi zdařilý počin, kterému k dokonalosti chyběla jenom ta příslovečná kapička štěstí.

kacka29
22.06.2014 4 z 5

Skvělý, klasický příběh. Jediné, co mi vadilo, byly zdlouhavé popisy míst a osob a časté odbočky od hlavního děje. Musela jsem se dost soustředit, abych neztratila nit.

Christo
15.05.2014 2 z 5

No, horko těžko dočteno...

Leslie739
15.04.2014 3 z 5

Příběh je pěkný, ale vzhledem k odlišnému stylu psaní s dnešní literaturou by se mohl místy špatně číst. Také tam jsou nudné dlouhé popisy možností a povah. Samotný hlavní děj a zápletka by se daly napsat na 130 stran.
A přiznávám se, že jsem skončila někde za polovinou, dál už mě to nebavilo.
Ale povinná četba je holt povinná četba.

Leenah
10.02.2014 5 z 5

Vzhledem k tomu, že mám tenhle styl knih ráda, nevadí mi zdlouhavější popisy či úvody. Vykreslení hlavní postavy a jejího životního příběhu i ostatních postav je skvělé. Jedna z mála knih, kterou jsem četla aspoň třikrát.

domi88
24.01.2014 3 z 5

Začátek zdlouhavější, ale pak se děj začal velmi pěkně proplétat a happy end nechybí.

Bear Reader
28.12.2013 5 z 5

Dickensovská klasika, jen si myslím, že dnešním čtenářům už nemusí vyhovovat styl vyprávění, bude jim připadat rozvleklé. Ale kniha je to nádherná. Kdo nečtl, čti.

kilometr
09.12.2013 5 z 5

Tohle je opravdu lahůdka.Krásný příběh a výborně napsané postavy.Nelze jinak než doporučit.100%.

Amber
29.11.2013 3 z 5

Charles Dickens je skvělý vypravěč. Tento román se mi dobře četl. Díky jeho stylu psaní jsem si dokázala představit život v tehdejší době. Snad jediné, co mě trochu na této knize postupem času rozčilovalo bylo to, že Oliverův život byl až moc naplněn náhodnými událostmi, které by se ve skutečném životě v takové míře nejspíš ani nemohli stát. Přišlo mi, že byl až ve všem moc nevinně.

Lucka.Simarova
03.10.2013 4 z 5

Každý zná příběh ubohého sirotka Olivera Twista, těžko říct do jaké hlolubky, ale víceméně je to fenomén. Vím, že k Dickensovi to patří, ale knize prostě musím vyčíst její rozvláčnost, šílenou popisnost a různé odbíhání od děje. Příběh se dá lehce zachytit, ale kupříkladu přepracovávat ho do eseje je opravdový boj.

Bolkonská
29.07.2013 3 z 5

Stylově není natolik vytříbená jako pozdější Dickensova díla, především v popisech postav nenajdete ani zdaleka tolik hravosti jako třeba ve Velkých nadějích. Placatost některých hrdinů mě trochu rozčilovala, ale patří to samozřejmě k dobové konvenci. V každém případě je to pořád ještě výjimečná kniha - a především neskutečně čtivá.

vhumanik
23.07.2013 4 z 5

Pro mě velmi zajímavá klasika, ke které jsem se dlouho dokopával. Kupodivu je to poměrně čtivé, i když ke konci se příběh trochu táhne a působí jako na kolovrátku...

handat
22.07.2013 4 z 5

Čekala jsem trochu něco jiného, kniha dobrá, ale ten konec je prostě červená knihovna.

Cyanine
29.06.2013 1 z 5

Velmi nezáživná a nudná četba. Tuto knihu jsem nedokázal dočíst.