Olga

Olga https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/400907/bmid_olga-HQw-400907.jpg 4 362 84

Příběh lásky na pozadí dramatických německých dějin od konce 19. století do sedmdesátých let 20. století. Olga je sirotek z chudých poměrů, Herbert syn venkovského statkáře, oba se vymykají venkovskému prostředí, v němž vyrůstají, a právě jejich jinakost je sblíží. Nadaná a cílevědomá Olga se stane učitelkou, Herbert vyráží do světa, aby přispěl k velikosti Německa. Bojuje v koloniálním vojsku v Africe a pro slávu Německa chce probádat Arktidu. Na polární expedici se po něm slehne zem. Olžina láska k Herbertovi však přetrvá až do její smrti, přestože vyznává opačné ideály než Herbert, velké Německo ji děsí. A když zemře, její láska a tajemství se promítají až do současnosti.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Olga , 2018

pavlinda
26.05.2019 5 z 5

Doporučuji-autor nezklamal.

ANDY28
22.05.2019 5 z 5

úžasná struktura příběhu, nic nechybělo, přečteno jedním dechem

jeníček
21.05.2019 5 z 5

Opravdová krása, přečteno jedním dechem. Osud Olgy jsem opravdu prožívala s ní. Doporučuji.

jiri77
19.05.2019 4 z 5

Krásný román o silné ženě a velké lásce. Příběh je rozdělen na tři části a až ten třetí vyprávěn pomocí dopisů ,nám vše odhalí.
Pomocí románu sledujeme jedno století Německa.

kaja77
19.05.2019 5 z 5

Velmi poutavý příběh.hlavni postava Olga obdivuhodná bytost. příjemné, jemné čtení, takové protknuté smutkem a nadějí. fascinoval mně rozdíl v mravech společnosti... Olga byla nucena vzdát se dítěte bez otce....dnes mnohá dáma volí neuvést otce dítěte do rodného listu záměrně

Stani95
18.05.2019 5 z 5

Krásná knížka, kterou přečtete za chvilku. Mám ráda historické romány a postava silné hlavní hrdinky mi byla sympatická. Asi to nebude pro každého, ale vyhovovalo mi, že děj rychle běžel.

Isserley
09.05.2019 5 z 5

Místo komentáře cituji z doslovu překladatelky Jany Zoubkové:
“Olga je román o neprivilegované, ale silné ženě, která zůstává svá i ve víru takových událostí, jaké poznamenaly německou historii v posledním století. A miluje člověka, jehož názory a životní směřování jsou jí bytostně cizí. Takových žen jsou statisíce a velcí spisovatelé dokážou jejich osudy přetavit v literaturu.”
Hodnotná a poutavá kniha, zajímavá nejen obsahem, ale i formou, každá ze tří částí je jiná.
Velmi doporučuji od stejného autora i knihu povídek Letní lži. Na Předčítače se teprve chystám a těším.

lenkaabooks
09.05.2019 4 z 5

Z knihy čiší hlavně smutek. Vždyť Olga jen čeká až se jí vrátí její láska z cest. Herbert má toulavé boty a neklid v srdci, má potřebu něco objevného vykonat. Překvapilo mě, že šlo o reálnou postavu. Příběh je složen ze tří částí, zprvu se mi čtení táhlo, ale pak jsem si tu silnou a cílevědomou Olgu oblíbila.

bookcase
05.05.2019 5 z 5

Zajímavý počin. Líbilo se mi autorovo pojetí románu - tři vypravěčské polohy. Dopisy mnohé osvětlily a navíc ukázaly, jak moc Olga "tuláka" :) Herberta milovala.

zuzana2599
27.04.2019 5 z 5

Olga je smutný příběh o osudové lásce. Je to i příběh silné a mimořádné ženy Olgy, která se od své lásky z mládí nikdy neodloučí. Velmi originální je i kompozice románu, kdy je nejvíce emocionální třetí díl románu, v němž nahlížíme na Olžin život prostřednictvím jejich dopisů milému Herbertovi. Unikátní a krásný příběh !!

snimcibdim
23.04.2019 3 z 5

Přímočaře a jednoduše napsaný příběh bez nějakých jazykových ekvilibristik.
Olžin osud sledujeme ze tří úhlů pohledu - v první části jako epické vyprávění s minimem přímé řeči, ve druhé části Olgu nazíráme z pohledu jejího chráněnce a ve třetí části Olgu poznáváme prostřednictvím jejích dopisů.
Problém pro mně byl v tom, že až na jedno překvapení, které Olga odtajnila v dopisech, jsem se ve druhé a třetí části už o Olze nedozvěděla v podstatě nic moc dalšího, co už bych nevěděla nebo netušila z jejího CV v části první. (A kdo si dal i doslov, dozvěděl se totéž ještě počtvrté).
Myslím si, že jsou zajímavější osudy a příběhy.
Pro Němce má ta stoletá retrospektiva vzhledem k jejich historii asi jiný náboj, ale já se nemohu zbavit pocitu, že s tématem jejich historie autor tentokrát zachází trochu bezzubě. Jediná významnější myšlenka se týká německého velikášství.
Sekvence s dopisy je samá "láska-páska", ale celá dějová linka s Eikem je na můj vkus plochá a odbytá jen na různá konstatování.
Podtrženo sečteno - neurazilo, ale rozhodně ani nenadchlo.

Lemurka
22.04.2019 1 z 5

Mě se kniha nelíbila, asi jsem jedna z mála. Nesedí mi tento styl psaní.

andrea1378
20.04.2019 5 z 5

Jemně vykreslený příběh dívky , slečny, ženy a dámy k mladému muži. Oba z rozdílných poměrů, s rozdílnými názory, postoji a sny. A přitom to není žádný prvoplánový románek.
Za mě krásná kniha se silnou a zajímavou hlavní hrdinkou.

Ivuska1988
17.04.2019 odpad!

Ne ne ne... Přiznám se, ale tato kniha mě vůbec nebavila. Nějak jsem nepochopila co tím spisovatel chtěl říct... S přemlouváním jsem knihu sice dočetla, ale za mě fakt nn.

Sabča92
16.04.2019 4 z 5

Má druha kniha od autora a další spokojenost. Olga je jiná, než Předčítač. Obě sice mají historické pozadí na základě skutečných okolností a obě jsou nesmírně reálné. Olga je velmi zajímavá a hlavně silná žena, jejíž osud je neustále zkoušený. Celý život autor zmapoval do dvou set stran a já byla po dočtení dojatá a zoufalá. Olgu jsem měla za chvíli přečtenou. Rozhodně ji mohu doporučit! Zanechala ve mně řadu emocí - od zoufalství přes pocit smutku a lásky.

miuk
15.04.2019 5 z 5

Smutný příběh s překvapivým koncem. Kniha se mi líbila, jak se blížil konec, tak jo, ok, ale kde je ten KONEC, takový ten? No a dočkala jsem se! Perfektní dojezd se sochou, viva Olga!!!

Ronny
13.04.2019 3 z 5

Smutný příběh o celoživotní lásce Olgy k Herbertovi, který jednak pochází z vyšší společenské vrstvy a jejich manželství brání jeho rodina. Druhou překážku v jejich společném životě představuje Herbertova touha po dobrodružsví a neklid. Olga je moudrá a silná žena, která stále čeká na svého milého, od kterého se nedokáže oprostit, ale přese všechno prožije naplněný a smysluplný život a zanechá po sobě silnou stopu v životě jiných lidí. Příběh to byl hezký, ale čekala jsem od toho asi více.

salamandrina
07.04.2019 3 z 5

Tak já nějak nevím, co si o tom myslet. Je to dobře napsaná kniha, která se čte sama, a čte se sama velmi rychle. Jsou v ní krásné a zajímavé myšlenky, každý má šanci se v ní najít. Aspoň myslím. Ale celkově mi to přijde takový plochý a nedotažený. Závěrečný dějový obrat jsem vůnec nepochopila, resp.nepochopila jsem, proč by to hlavní postava udělala. Ostatně všechny postavy jsou takové nedotažené a efekt tří vrstev románu sice dává na zajímavosti, ale vlastně nikam nevede. Takže ne úplně zklamání, ale rozpačitý pocit ano.

kytarka
01.04.2019 4 z 5

Velmi krásný a silný příběh Olgy a Herberta. Spisovatel vystihl pohled na odhodlanou lásku té doby, kterou nikdo z dnešního světa zřejmě nezažije. Román, který vám ukáže přes sto let historie. Kniha je rozdělená na tři části. Prvně příběh Olgy. Pak vyprávění Ferdinanda a nakonec dopisy. Dopisy plné lásky, které poodhalí pravdu příběhu.
Kniha se mi moc líbila. Krásně propracovaný příběh. Líbí se mi, že se spisovatel moc nerozepisoval, a tak se stal útlý příběh, který slupnete za jeden večer.

Marčullkas
27.03.2019 4 z 5

Životní příběh provázen nadějí.