Olga

Olga https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/400907/bmid_olga-HQw-400907.jpg 4 362 84

Příběh lásky na pozadí dramatických německých dějin od konce 19. století do sedmdesátých let 20. století. Olga je sirotek z chudých poměrů, Herbert syn venkovského statkáře, oba se vymykají venkovskému prostředí, v němž vyrůstají, a právě jejich jinakost je sblíží. Nadaná a cílevědomá Olga se stane učitelkou, Herbert vyráží do světa, aby přispěl k velikosti Německa. Bojuje v koloniálním vojsku v Africe a pro slávu Německa chce probádat Arktidu. Na polární expedici se po něm slehne zem. Olžina láska k Herbertovi však přetrvá až do její smrti, přestože vyznává opačné ideály než Herbert, velké Německo ji děsí. A když zemře, její láska a tajemství se promítají až do současnosti.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Olga , 2018

kob
28.02.2024 3 z 5

Olga měla docela smutný osud, ale takových byla spousta. Příběh mě nezasáhl, dost jsem se nudila a do čtení nutila.

iška
03.11.2023 3 z 5

V poslední době je docela hodně knih, kde se objeví starý dopis a díky němu se odvíjí příběh. Zde je to obráceně. Staré dopisy tvoří až třetí a zároveň poslední část knihy a mně se právě tato část líbila nejvíce. Olga mě prostě neoslovila tak, jako například autorova Vnučka či Předčítač.

Bastien581
24.10.2023 1 z 5

Maličko utrpení. Postavy se chovaly toporně a divně se rozhodovaly.

veriszv
16.05.2023 3 z 5

Komorní příběh, i když se na jeho pozadí odehrávají velké světové dějiny.
Olga byla výjimečná tím, že nikdy neslevila ze svých představ a názorů. Byla to velmi silná a emancipovaná žena. Navzdory životním okolnostem se stala učitelkou, prožila velkou lásku a i přes svoji samotu vlastně nebyla sama.
Tato kniha patří k těm, které na pár stránkách odvypráví velký příběh. Nicméně v tomto případě by mu podle mě pomohlo větší rozepsání a větší hloubka. Obavám se, že za pár měsíců mi příběh Olgy vyprchá z paměti, protože ve mně nedokázal rozdmýchat emoce.
Bernard Schlink mě ale i přesto svým stylem psaní oslovil a zkusím od něj něco dalšího.

mnohoknih
03.03.2023 3 z 5

Krátký příběh a přesto je rozdělen do 3 stylů psaní. Asi abychom si uvědomili turbulentnost doby. Ale nepovedlo se. Je to spíše všední. Přitom Olga se tak snažila, aby dosáhla svých plánů. Jenže člověk míní, život mění.

juliesze
27.02.2023 3 z 5

Za mě v knize chybělo to, co se často daří českým autorkám a autorům. Vyberou surové téma těžkého života, ale zvládnou zasáhnout čtenáře osudem, motivací postav nebo něčím, co se těžko vyjádří. Za mě byla Olga taková nějaká nijaká. Obyčená. Bohužel mě nezaujala.

kusma
28.01.2023 4 z 5

Zvláštní kniha, jejíž prvni dvě části mě příliš neoslovily. Zajímavý příběh, zvláštně až nudně popsaný. Čtyři hvězdy dávám za poslední dopisovou část, ta se mi moc líbila. Měla emoce, posun, popisovala život, osud. Strašná škoda, že celá kniha nebyla vedená touto dopisovou formou.

Mona-Lisa
07.01.2023 4 z 5

Malý skrytý poklad.
Olga, to je oč tu běží.
Děvče z chudých poměrů zažije turbulentní dobu první i druhé války, ale z té turbulentnosti na knize moc neulpí.
Pro mě to byl spíš komorní příběh cinklý romantikou a uzemněn realitou.
Každá ze tří částí knihy má jiného vypravěče, maličko jinou formu i jinou dynamiku.
Do některých části života jen nakoukneš a právě ta zkratkovitost mi ubrala hvězdu.
Z poklidnosti celé knihy pak ke konci vzbudí čtenáře jistá odhalení, která zpětně šly uhodnout a Olgu vrhají do jiného světla.
Doporučuji vám Olgu poznat, víc takových žen, co navzdory době a okolnostem jdou za svými sny.
Od autora jsem četla Předčítače, který mě jako první tehdy na gymplu vytrhl z vod povinné četby minulých časů a ukázal mi, jak mě současná literatura může rozdrtit na maděru, rozšířit obzory a nutit číst odstavce xkrát dokola.
Olga není tak zdrcující, je nenápadná ale postupně na stránkách zvyšuje svůj hlas, víc se ti vpije do hlavy a stoupne v tvých očích.

pajaroh
01.10.2022 3 z 5

Není to špatný příběh, ale ničím zvláštním mě nezaujal. Všechny tři části i různí vypravěči jsou struční a odtažití, příhody a popisy nedetailní, záběr příliš široký a rozuzlení to nezachrání. Rychle zapomenutelný průměr.

ela1972
21.04.2022 4 z 5

Kniha se mi líbila, ale bylo mi líto Olgy, která celý život prožila láskou k muži, který myslel hlavně na své zájmy.

esma
13.03.2022

Po dočtení předchozí knížky (Ptáci bez křídel) jsem se nemohla „rozčíst“, knížka mně uhranula. A Olga, po které jsem nakonec sáhla, měla smůlu, její příběh mne neoslovil.
Schlink má ale můj obdiv kvůli své jiné knize : Předčítač. Nejde ani tak o samotný příběh, ale o provokující přesah viny, která se může týkat každého z nás. Vina, která vstupuje do našich životů, bez pozvání, kdykoliv, v různé intenzitě. Kdo’s bez viny, hoď po mně kamenem. V tom vzkazu do našeho nitra byl Předčítač výjimečný.

pepap
15.11.2021 4 z 5

Dějiny Velkého Německa očima milující ženy.
Poslechnuto jako audio. Audiokniha mě vážně dostala - tolikrát probíraná historie velikášských ambicí Německa ve dvacátém století z pohledu cílevědomé, sečtělé a inteligentní dívky, která vlastní pílí dosáhne pozice učitelky. Láska provázející jí po celý život, tajemství, kterými dokázala bravurně ukrýt společenská faux-pas, pomoc ostatním, ve kterých uplatnila svou seberealizaci ... Poslech mě moc bavil, vřele doporučuji

P-puma-
03.10.2021 4 z 5

Krásný roman o lidskosti a na pozadí se odehrávají dějiny. Olga se mi moc líbila, svou houževnatosti, zasadovosti a hlubokou laskou k Herbertovi. A I přesto jak ho milovala se nikdy nepodridila a neslevila že svých zásad a názorů. Bohužel musím dát jednu hvězdu dolů protože si myslím, že by si zasloužila více stran a více hloubky.

knihomol1985
25.09.2021 5 z 5

Knihu jsem dostal zadarmo k nákupu knih, musím říct, že jsem byl mile překvapen když jsem se do knihy pustil. Kniha je čtivá i když příběh je smutnější. Ke knize se opět jednou rád vrátím. Doporučuji.

josska
21.08.2021 5 z 5

líbila se mě moc,,zajímavý děj,,místy smutný,co dokáže láska,,překvapily mě ty dopisy,,dost toho vysvětlily,,interpretace M.Táborského,L.Trmíkové je výborná,,
Audiokniha

Amy27
26.05.2021 4 z 5

Olga je román o neprivilegované, ale silné ženě, která zůstává svá i ve víru takových událostí, jaké poznamenaly německou historii v posledním století. Miluje člověka, jehož názory a životní směřování jsou jí bytostně cizí.

Kniha má své kouzlo, ale že začátku mi dalo práci se začíst. Je rozdělena na tři části. Seznamovačka - Zápletka - Rozuzlení. Ve třetí části (Olžiny dopisy) jsem si knihu opravdu užívala a hltala každou stránku...

Velmi krátké kapitoly mi vyhovovaly. :)

JaniisB
14.05.2021 5 z 5

Kniha je rozdělena na tři části. První část je pojata jako vyprávění samotné Olgy, druhou část vypráví Ferdinand a v třetí části si přečteme dopisy od Olgy. Poskládání částí je zvláštní, ale logické. První dvě části byly dobré. Jen jsem trochu Olgu litovala, jak dopadla a že by si zasloužila v životě daleko víc a rozhodně lepší konec. Něco jsem v příběhu odhadla, ale rozuzlení všech tajemství bylo dech beroucí. Čtení třetí části mě opravdu dostalo a měla jsem chuť si celou knížku znovu přečíst, když už jsem věděla o všech tajemstvích.

marcela1535
17.04.2021 5 z 5

"Ale možná si nikdo nevšimne, že je z něj jen hromádka sutě."
Skvěle koncipovaný a čtivý příběh. Je v něm spousta snů, které se ve dvacátém století často roztříštily jeden o druhý. A také zhoubných a často dosud málo reflektovaných ambicí. A Olga jako klidná, silná, milující pozorovatelka, pisatelka dopisů, milenka, učitelka a přítelkyně.

BabaJaga11
21.03.2021 5 z 5

Zvoleno pro letošní ČV – kniha, která má stejný název, jako je jméno hlavní postavy. Nějak jsem totiž neměla po ruce jinou vhodnou knihu. Jinak by se tímto nepříliš obsáhlým románem dala splnit i další témata, např. kniha, ve které hraje důležitou roli dopis, anebo kniha, která je vyprávěna retrospektivně (to sice platí jen pro část knihy, ale asi i to lze uznat).

Musím říct, že jsem si zpočátku lámala hlavu nad tím, co na knize její nadšení čtenáři vidí. Začátek s osiřelou Olgou a jejím nuceným stěhováním k babičce mi připadal slibný, pak mi ale kniha nějakou dobu připadala přeslazená a neskutečně mě rozčiloval Herbert, který byl zahleděný hlavně do sebe a svých velkých, ale naprosto nerealistických cílů. Olze jsem ovšem přála štěstí – a ono to na první pohled dopadlo jinak. I když kdoví... Tahle silná, vzdělaná a inteligentní žena se dokázala vyrovnat s mnoha ranami osudu a vždy vykonat ještě něco dobrého pro své okolí.

Ač jsem dokázala alespoň zčásti odhadnout, jak to bylo s Eikem a jak s pomníkem na konci knihy, přece jen o mnohé překvapivé momenty nebyla nouze. To, že Olžiny dopisy jsou řazené až na konci knihy, se mi nejdřív, při prvním listování knihou, také nelíbilo, ale nakonec jsem pochopila, že to byl asi nejlepší způsob, jak čtenáře napínat až do závěrečného rozuzlení.

Nakonec dávám plný počet hvězdiček. Kromě poskládání příběhu tak, že do sebe nakonec vše krásně zapadne, se mi líbilo i zařazení historických reálií (včetně skutečné historické postavy Herberta Schrödera). Sympatická mi byla nejen postava Olgy, ale i Ferdinand, vypravěč poslední části příběhu.

Melanka
14.03.2021 5 z 5

Úžasně vystavěná kniha, která pomalu plyne, a přesto je v ní místo pro překvapení.