Smršť

Smršť https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/59600/oland-smrst-C1n-59600.jpg 4 624 171

Öland série

Chladný, ponurý říjen na ostrově Öland. Joachim nedal na pověry o ostrově a se svou rodinou se nastěhoval na statek Aluden. Tato usedlost však byla vystavěna ze dřeva lodního vraku a všem obyvatelům přineslo toto místo jen neštěstí.

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Nattfak , 2008

LuckaH2
18.10.2017 5 z 5

Skvele! Uzasne popsany ostrov, tajemna a strasidelna atmosfera statku a majaku.Pribeh zajimaci,kde se minulost potkava s pritomnosti- vrazda,loupeze,jmena vyryta v prknech...
Originalni jsou vlozene pribehy vypravejici matka(tchyne) o minulosti statku a strazcu majaku.
Moje treti kniha od autora a vsechny me chytly,mohu jen doporucit, ale radeji je nectete vecera sami doma;-)

evilunicorn
06.10.2017 4 z 5

Chladné a mrazivé pobřeží,mysteriozní atmosféra a zločin..co víc si přát?!

ddkk
03.10.2017 4 z 5

Skoro jsem se bála, tak jsem se do knihy začetla...napínavá a konec neočekávaný. Doporučuji, velmi dobré.

šneki
21.09.2017 4 z 5

Konec knihy byl opravdu napínavý a rozuzlení nečekané.

Helimadoe
15.08.2017 4 z 5

Moje první setkání s autorem. Kniha se mi velmi líbila, jen konec se mi zdál trochu přitažený za vlasy, co se týče vzorce chování hlavního hrdiny. Určitě zavítám k nějaké další jeho knize.

Hanifa
04.08.2017 5 z 5

Pohodová, oddechová detektivka. Pěkné prostředí severského ostrova s majáky a stavením, dobře popsané postavy, odděleně vedené příběhy, které splynou nakonec dohromady. Očekávala jsem více duchařiny, ale zato byla originální. Doporučuji.

whiolet
03.08.2017 3 z 5

Kniha měla dobře našlápnuto. Ponurá atmosféra, stavení kde si mrtví podávají ruce a jedna sebevražda, ze které se vyklube vlastně vražda a odhalí špínu z minulosti.
Bohužel autor nevyužil celý potenciál příběhu a bylo to z mého pohledu takové nedotažené, průměrné. Škoda.

Ivulik7
16.07.2017 5 z 5

Velmi dobre napsana kniha se špetkou duchariny. Posledni cca. 100 stran predcteno jednim dechem. Urcite si od autora prectu i dalsi knihy.

hranostaj13
17.06.2017 5 z 5

Tato kniha se mi z celé ölandské série líbila asi nejvíc. Motiv vraždy byl sice poměrně jednoduchý, ale nějak mě dostala duchovní rovina knihy. Přijde mi, že se trochu toho tajemna k dějišti příběhu nesmírně hodilo a to, jak se otec i jeho děti museli vyrovnávat se smrtí matky, mě chytlo za srdce.

ugisha
29.05.2017 3 z 5

Příjemná oddechovka, u které vás bude lehce mrazit. Konec byl dost rychlý a motiv pachatele mi přišel docela slabý, nicméně se mi líbila lehce duchařská linka a ponurá atmosféra ostrova.

SilvieSisinka
22.04.2017 4 z 5

Skvělá kniha,až na tu duchařinu...to nemusím.Jinak se to četlo dobře,překvapivý konec.

Irika
14.04.2017 4 z 5

Příjemné, napínavé čtení a velké plus za krásný a věrohodný popis studeného a chmurného severu. Závěr knihy byl překvapivě rychlý a jednoduchý, no přesto nečekaný. Trochu jsem čekala více vysvětlení souvislostí s duchy a stodolou, ale v podstatě to v té knize nechybí.

Ivan Kučera
26.03.2017 2 z 5

„Na statku som počúvala zo stien šepkať mŕtvych. Majú nám toho toľko čo povedať.“ Za mňa veľké sklamanie. Už dávno som pochopil, že ja a severské kriminálky nie sme (a nikdy nebudeme) kamaráti. Skúšal som to, od Nesbøa cez Mankella... a nič. Proste nič, sorry. Jediným dôvodom, prečo som si zohnal Smršť, bola zavádzajúca informácia, že je to horor. No... nie je. Nič také sa nekonalo. Toto nemá s hororom nič spoločné a kto tvrdí, že má, nerozumie tomu. Atmosféra zahmleného severského ostrova mala raz za čas niečo do seba, ale šlo skutočne len o výnimky. Samotný prípad nezaujímavý a nezáživný. Občas sa objavia stopové prvky jemne mysterióznej/mystickej atmosféry, ale to je asi tak všetko.

šipek
20.03.2017 4 z 5

Není to špatné, ale něco tomu chybí abych dal pět hvězdiček. Je tam trošku duchařiny a to já moc nemusím. Závěr je překvapivý a dá se říci i dost rychlý. Děj se odehrává na opuštěném ostrově v úžasném ponurém prostředí, to mi sedělo.

astroweb
17.03.2017 3 z 5

Opět to nebylo špatné, ale Mlhy... se mi líbily o poznání více.

kanitsuj
09.03.2017 4 z 5

Je nezpochybnitelné, jak lehkým a přitom účinným způsobem dokáže autor modelovat atmosféru, ve které se příběh odehrává. Bohužel na druhou stranu mne již podruhé /poprvé jsem četla Mlhy Olandu/ zklamal závěr. Zápletka je opět velmi dobrá, napětí se stupňuje s každou přečtenou kapitolou a pachatel zločinu se odhaduje v množství postav a jejich komplikovaných vztahů velmi obtížně, ale čím více se autor blíží velkému finále, tím více je jednání zúčastněných méně reálné, chvílemi až trapně absurdní a místo strachu, který mrazí se dostavuje rozčarování z toho, jak je vše fatální a účelově přímočaré, aby příběh mohl skončit tak, jak ho autor zamýšlel.

Wargo
10.02.2017 5 z 5

Johan Theorin sa stal mojím severským Pánom detektívok číslo jeden, a to iba po dvoch prečítaných knihách, z toho jedna bola prvotina ! Myslím, že to hovorí za všetko. Jeho prístup k téme, opis mrazivej atmosféry a samotného prostredia a počasia dodáva čitateľovi pocit, akoby sám mrzol v snežnej búrke, skrčený niekde pri strome na prázdnej a hrozivej švédskej pláni. Výborné !

Fafner
25.01.2017 4 z 5

Dobrá kniha. Z počátku trochou zdlouhavá ale po začtení to stálo za to. A ten konec je vážně překvapivě překvapivý ;)

PetaZ
08.01.2017 4 z 5

Fajn pribeh, ale musim rict asi jako jedna z mala, ze Skrys se mi libila o hodne vic, ale hodnotim i tak celkem vysoko a tesim se ma dalsi mnou prectene knihy od tohoto autora

MarianP
04.01.2017 5 z 5

WOW! Jedným okom som si čítal recenzie, ktoré hovorili, že druhá kniha je slabšia ako prvá. Ja som presne opačného názoru a musím povedať, že od úplne prvej strany až po posledný riadok je kniha bombastická. Možno preháňam, ale každému vyhovuje niečo iné. Čakal som, že autor už vyčerpal všetko "drsné" z ostrova Öland, ale Smršť je jednoducho brilantné dielo. Nečakajte klasické severské krimi, táto kniha je doslova hororom. Starý dom, majáky, stodola, smršť a náznaky toho, že mŕtvy a živý nemajú tak ďaleko od seba, robí z tohto diela výnimočný počin. Kto má rád zimu a severské prostredie okorenené šepotom mŕtvych, ten si isto príde na svoje. Čo sa týka prekladu je výborný, bez nejakých nelogickostí a chýb, kniha sa číta rýchlo a nenadväzuje na prvú....