Mlhy Ölandu

Mlhy Ölandu https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78790/mid_oland-mlhy-olandu-qoQ-78790.jpg 4 795 204

Öland série

Je chladný den na konci léta. Malý chlapec opatrně leze přes kamennou zídku u osamělého domu. Rozhlédne se po travnaté krajině Ölandu, vykročí do mlhy a beze stopy zmizí... Nikdo, rodina ani policie, ho už nikdy nespatří. O dvacet let později dostane Julie, matka zmizelého chlapce, od svého otce podivnou zprávu: má se vrátit na Öland a pomoci mu hledat ztraceného syna. Poštou totiž přišel balíček, v němž byla chlapcova bota. Temná minulost se bolestně vrací a Julie je rozhodnuta odhalit tajemství na vlastní pěst. Brzy však zjišťuje, že jí chce někdo v pátrání za každou cenu zabránit. Je to snad domnělý vrah Nils Kant, muž, který měl být už dávno mrtvý? Mnozí lidé totiž stále věří, že tento muž dodnes bloudí pustinami Ölandu a zjevuje se ve chvíli, kdy přichází hodina stínů a ozývají se hlasy mrtvých.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Skumtimmen , 2007

spicule
06.11.2017 4 z 5

Téměř celá kniha se tváří, že se nic téměř neděje, pomalu ubíhá klidný život na "vylidněném" ostrově, ale v žádném případě nenudí.
Byla jsem vtažena do děje ani nevím jak a hlavní hrdiny si rychle oblíbila.

Knížka pro mě byla docela překvapení a zaujala mě víc, než jsem čekala.
Moje první od Theorina, ale určitě ne poslední.

Carra
14.10.2017 5 z 5

Skandinávci prostě píší nejlepší detektivky a Johan Theorin je jedním z nich. Kniha se čte sama, ponurost ostrova dává příběhu tu správnou atmosféru a na konci nečekané rozuzlení.

LuckaH2
06.10.2017 5 z 5

Od pulky jsem byla presvedcena,ze dam 5hvezdicek, konec byl hodne prekvapivy, a "zklamanim"-prala jsem hlavni hrdince neco jineho...ale to nic nemeni na tom, ze bych knihu prirovnala k me milovane Skale a ostrovu Lewis-podobne posana atmosfera, lehce strasidelne, tajemne, zajimavy pribeh i motivy lidi. Tesim se na dalsi dily!

85098211
06.10.2017 5 z 5

Kniha je sice tak trochu zdlouhavá, ale i poutavá a napínavá. Její začátek je klidný a ponurý. Ale úžasně popsaná atmosféra ostrova dodává knize na tajuplnosti a celý příběh postupně získává na dynamičnosti - navíc i odhalené skutečnosti čtenáře (aspoň podle mého názoru) nejen překvapí, ale zároveň i uchvátí do té míry, že se chce za každou cenu dozvědět, jak se všechno odehrálo ve skutečnosti. No a potom se od knihy dá opravdu už jen těžko odpoutat ;-).

ddkk
03.10.2017 4 z 5

Výborně napsaná, atmosféra ostrova je cítit na stránkách, mlha je přímo hmatatelná...a konec? Kdo by to byl řekl? Překvapivý.

Danuše7
30.09.2017 4 z 5

jako všechny severské krimi je trochu delší, na dlouhou zimu. Kniha z půlkou dostane větší spád a rozuzlení mě překvapilo. určitě si přečtu další pokračování.

Živa23
19.09.2017 5 z 5

První kniha, kterou jsem od autora četla a nezklamala. Jsem nadšená. Určitě se pustím do jeho dalších.

Turante
09.08.2017 3 z 5

Měla jsem trochu problém se do knihy začíst, úplně mi nesedl styl vyprávění. Ale konec byl docela zajímavý, i když mi bylo Julie docela líto, vypadalo to, že už bude relativně šťastná a nakonec docela zklamání. Každopádně znám lepší severské detektivky.

Pajan28
18.06.2017 4 z 5

Možná kdybych knihu nečetla po, pro mě skvělých, detektivkách tak by dopadla lépe. První dvě třetiny zdlouhavé a nudné, ale ta poslední super.

hranostaj13
17.06.2017 4 z 5

Mám ráda knihy odehrávající se na ostrově a tato nezklamala. Líbí se mi styl psaní J. Theorina, protože v jeho knihách není krimi zápletka středobodem, je spíš na pozadí a uvádí do chodu běh dalších událostí. A atmosféra Ölandu je kouzelná :-)

misaC
30.05.2017 4 z 5

Přiznám se, že knihu jsem otevřela hlavně kvůli čtenářské výzvě - a zklamaná rozhodně nejsem. Líbilo se mi prolínání minulosti a současnosti a úplně mě "bolelo u srdce", když autor popisoval smutný osud ostrova a některých jeho obyvatel.

evickakyticka
22.05.2017 4 z 5

Konečně jsem přečetla i první díl této série. Všechny ostatní už mám přečtené a zařazené v knihovně. Moc ráda se vracím na ostrov, který mi učaroval.

roso.mak
09.05.2017 3 z 5

Po téhle knize jsem sáhla, protože jsem začala Mlýny osudu a byla tam malá poznámka o tom, jak se hlavní hrdina podívá na vraha svého vnuka a v klidu si s ním povídá. Tak jsem chtěla vědět, kdo mu toho vnuka zabil a jak to, že si s ním dokáže tak v klidu povídat. A teď musím přečíst další knihy, abych zjistila, jak to, že tento nepohyblivý stařec na umření z Mlh je o 4 knihy dál junák, co si honí vrahy a nechává na sebe padat mlýn.

Jo a ke knize mlhy Ölandu: neurazí. Stejně jako v Mlýnech osudu jsou nejzajímavější části z minulosti, ale i tak se mi to hezky četlo.

mi-380
27.04.2017 4 z 5

Autor se vyžívá ve zdlouhavých popisech, kniha je ale i tak zajímavá: jednak díky osudům klíčových postav a hlavně díky atmosféře ostrova. Theorin také umí krásně vyjádřit nostalgii po starých časech: venkov se vylidňuje a fungování ostrovní infrastruktury zajišťuje už jen cestovní ruch. Pointa je šokující.
75 % (486 hodnotících je aktuálně na průměru 82 %).

Akimus
24.04.2017 5 z 5

Ponurá, mlžná atmosféra, kousek země, kde každý každého zná. Lidské osudy, které se vlastně klidně mohly stát. Doporučuji.

SilvieSisinka
22.04.2017 4 z 5

Zajímavá kniha,dobře psaná.Začátek mě moc nebavil,ale později mě kniha dostala.

martina.tim
12.04.2017 3 z 5

Začátek knihy je opravdu hodně zdlouhavý. Spousta věcí by se dala vyškrtat. Po půlce už jsem se začínala vcelku nudit, ale konec už byl o něco lepší.

sarka45
23.03.2017 4 z 5

Kniha se mi líbila. Byla pro mě zajímavá prostředím, ve kterém se odehrává, prolínáním minulosti a současnosti i vlastním rozuzlením.

JiříM
21.03.2017 3 z 5

Tuto první knihu ze série ostrov Öland jsem četl po přečtení dalších čtyř knih této série. Myslím že kdybych ji četl jako první tak bych asi další díl nevyhledával. Začátek zdlouhavý, nemohl jsem se začíst. Ale nakonec to celkem šlo.

astroweb
13.03.2017 5 z 5

Velmi dobré, připomínalo mi to mé oblíbené autory Indradusona a Petera Maye. Určitě si přečtu další.

pomsta severská krimi švédské detektivky otcové a dcery zmizení dětí

Johan Theorin
švédská, 1963