Mlhy Ölandu

Mlhy Ölandu https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78790/mid_oland-mlhy-olandu-qoQ-78790.jpg 4 795 204

Öland série

Je chladný den na konci léta. Malý chlapec opatrně leze přes kamennou zídku u osamělého domu. Rozhlédne se po travnaté krajině Ölandu, vykročí do mlhy a beze stopy zmizí... Nikdo, rodina ani policie, ho už nikdy nespatří. O dvacet let později dostane Julie, matka zmizelého chlapce, od svého otce podivnou zprávu: má se vrátit na Öland a pomoci mu hledat ztraceného syna. Poštou totiž přišel balíček, v němž byla chlapcova bota. Temná minulost se bolestně vrací a Julie je rozhodnuta odhalit tajemství na vlastní pěst. Brzy však zjišťuje, že jí chce někdo v pátrání za každou cenu zabránit. Je to snad domnělý vrah Nils Kant, muž, který měl být už dávno mrtvý? Mnozí lidé totiž stále věří, že tento muž dodnes bloudí pustinami Ölandu a zjevuje se ve chvíli, kdy přichází hodina stínů a ozývají se hlasy mrtvých.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Skumtimmen , 2007

Acly
22.03.2015 4 z 5

Rozvleklejší začátek, chvíli mi trvalo se do knihy začíst. Pak jsem nicméně nelitovala, škoda jen, že jsem se se svým vražedným tipem trefila, brala bych "překvapení" ke konci :)

Verunka289
19.03.2015 4 z 5

Začátek hodně rozvláčný, ale poslední třetina měla velký spád a závěr byl hodně překvapivý! Je to zase trošku jiný styl psaní než u ostatních severských autorů. Mě autor určitě hodně oslovil a chystám se i na další jeho díla.

buschka
25.02.2015 5 z 5

Skvělá severská krimi. Střídání minulosti a současnosti vás vtáhne do krajiny Ölandu, že chvílemi cítíte silný vítr a mrazivé počasí. Určitě budu číst další knihy ze série.

marek1278
20.02.2015 4 z 5

Tři-čtvrtiny knížky byl pěkný popisný román, ale poslední čtvrtina dostala opravdu dobrý spád - na konci nečekané zvraty, které celý děj postavilo úplně do jiného světla, moc povedené

Lenka.Vílka
19.02.2015 4 z 5

Ja nevim...zacatek me nazhavil, tak moc, ze to az nebylo hezky a zajimalo me, co bude dal. Bavilo me cist. Libilo se skakani do minulosti. Zacetla jsem se. Tak kde je problem? Nevim tak uplne, ale neco mi chybelo k dokonalosti. Snazila jsem se vyhnout porovnavani, ale je to tezke, protoze konkurence je velika. Jestli se pustim dal do serie, to si jeste rozmylim. Ale mam radeji serie, ktere jsou na 100% dokonale a kazdy dil zeru na 100%. Myslim, ze kniha je pro me prumer.

Solverino
31.01.2015 4 z 5

Velmi průměrné a rozvláčné. Zhruba od poloviny už velmi předvídatelné a celkově nic moc. Ale jako oddychovka to jde. Silně neakční, vhodné pro důchodce.

mapet85
04.01.2015 4 z 5

Kniha Ozveny mŕtvych (v češtine Mlhy Olandu) je prvou knihou z tetralógie odohrávajúcej sa na švédskom ostrove Oland. Autor nás hneď v úvode zoznamuje s postavou Júlie, matky, ktorá sa vydáva po dlhých rokoch znova pátrať po svojom synovi, ktorý sa stratil práve na tomto ostrove.

Kniha je dobre štrukturovaná, striedajú sa kapitoly zo súčasnosti aj minulosti. Je písaná nenáročným štýlom, kde sa strieda priama reč (s občas trošku netypickými dialógmi) a opismi Olandu a počasia vládnuceho na tomto ostrove. Je teda určená aj pre nenáročneho čitateľa. Takmer každá kapitola je ukončená napínavou pasážou a ku koncu je knihu ťažké odložiť, napätie jej určite nechýba.

Ak by som knihu porovnával s ostatnými „severskými“ detektívkami, tak musím uznať, že dej je o triedu nižší v porovnaní s knihami od Jo Nesba. Na druhú stranu je kniha uveriteľná narozdiel od prehnaných až trápne smiešnych pasáží v knihách od Keplera (Hypnotizér, Zmluva podľa Paganiniho). Takže je to taký zlatý priemer a určite odporúčam. :)

laydee
02.01.2015 3 z 5

K téhle knize jsem se dostala náhodou, hledala jsem nějakou severskou detektivku a tahle mi padla do ruky asi proto že se odehrává na ostrově kde autor trávil dětství.
No každopádně jsem se do ní pustila s vervou ale po čtvrtině mě knížka docela nudila- pořád se nic moc nedělo, vytrvala jsem, zatnula zuby a nelituji. Po nějakých 50% knížky se děj rozběhl a já ji dočetla na trase Praha-Beroun a Beroun-Praha. Opravdu se mi kniha líbila a takový konec mě ani nenapadl. Celkově se mi moc líbilo ponuré prostředí a autorův styl se mi líbí více než Jo Nesbo.

steffinka
19.12.2014 3 z 5

Príbeh s kludnou dynamikou. Chvílami som sa trosku nudila. Povazujem tuto knihu za priemernu seversku literaturu.

Patapuf
11.12.2014 4 z 5

Ten příběh má něco do sebe a konec dokáže překvapit i když to není nic veselého.....

Yaruschka
05.12.2014 4 z 5

Smršť se mi líbila o malinko víc, u této knihy jsem se musela občas přemáhat číst dál, ale může to být způsobeno tím, že jsem severských detektivek v poslední době plná ..........chce to trochu ubrat a na čas změnit směr :-))

Liana
30.11.2014 4 z 5

Výborné. Síce trošku pomalšie tempo nahodené, ale pútavé a krásne s nečakaným rozuzlením. Chystám sa aj na ďalšie autorove knihy.

Georgine
18.11.2014 5 z 5

Čtivá knížka, dle mého určitě lepší než první titul Skrýš, kterou jsem od tohoto autora četla.

Salonka
16.11.2014 3 z 5

A zas trochu iné "severské" krimi. Absenciu detailných a pravdy sa presne pridržiavajúcich vyšetrovateľských, forenzno-expertíznych a neviem ešte akých oficiálnych postupov (a tiež politiky) vyvažujú sympatické postavy a vskutku pôsobivé prírodné prostredie, do ktorého je dej zasadený a ktorého znalosť autor pri písaní dobre využil.

Dej je pútavý, síce trochu predvídateľný a jednoduchý, no aj tak nesie prvky originality. Výhodou je, že sa dobre číta aj jedným okom. :-)

Myslím, že dielo Ozveny mŕtvych je príjemným a vcelku mrazivým oživením knižného repertoára. :-)

Michi.01
08.11.2014 4 z 5

Drsná severská atmosféra, zajímavé rozuzlení.. Mám ráda příběhy, kde se rozplétají stará tajemství :)

Chemlona
03.11.2014 5 z 5

Knížka mě bavila, konec překvapil, po dlouhé době dobrá detektivka bez potoků krve a černobílých padouchů. Určitě si přečtu i další knížky autora.

EvaEma
02.11.2014 5 z 5

Mám ráda detektivky čtené na jedno nadechnutí a tohle je jedna z nich.

kellishova
27.10.2014 5 z 5

napínavé od začátku do konce

Melaanie
27.10.2014 5 z 5

Dobře napsaná knížka, příběh se četl hezky a rychle, do samého konce jsem si nebyla jistá, kdo stojí za zmizením malého chlapce.

ondrula
10.10.2014 5 z 5

Kniha přímo klasicky ilustruje fakt, proč jsou v současnosti skandinávské detektivky a thrillery tolik oblíbené. Neotřelé prostředí se zakaboněným přímořským počasím dodává těmto žánrům přesně tu atmosféru, kterou čtenáři vyhledávají a kterou jim v posledním století nabízely romány ze staré dobré Anglie. Do 21. století se už však hodí spíš drsné a přitom bohaté země Skandinávie a nutno říct, že zaslouženě. Theorin mne dost zklamal svou knihou Skrýš, protože se v ní v podstatě nic zvláštního nestalo, zato mi to ale vynahradil Mlhami Ölandu, jejíž skvělý příběh a napjatá atmosféra mne držela u knihy dlouho do noci. Trošku odfláklý závěr (vnímám všeobecné znepokojení z nenaplněného čtenářského očekávání - ti co četli, vědí) mě sice zamrzel, ale alespoň není zbytečně natahovaný.

pomsta severská krimi švédské detektivky otcové a dcery zmizení dětí

Johan Theorin
švédská, 1963