Mlhy Ölandu

Mlhy Ölandu https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78790/mid_oland-mlhy-olandu-qoQ-78790.jpg 4 795 204

Öland série

Je chladný den na konci léta. Malý chlapec opatrně leze přes kamennou zídku u osamělého domu. Rozhlédne se po travnaté krajině Ölandu, vykročí do mlhy a beze stopy zmizí... Nikdo, rodina ani policie, ho už nikdy nespatří. O dvacet let později dostane Julie, matka zmizelého chlapce, od svého otce podivnou zprávu: má se vrátit na Öland a pomoci mu hledat ztraceného syna. Poštou totiž přišel balíček, v němž byla chlapcova bota. Temná minulost se bolestně vrací a Julie je rozhodnuta odhalit tajemství na vlastní pěst. Brzy však zjišťuje, že jí chce někdo v pátrání za každou cenu zabránit. Je to snad domnělý vrah Nils Kant, muž, který měl být už dávno mrtvý? Mnozí lidé totiž stále věří, že tento muž dodnes bloudí pustinami Ölandu a zjevuje se ve chvíli, kdy přichází hodina stínů a ozývají se hlasy mrtvých.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Skumtimmen , 2007

March
21.02.2021 4 z 5

Moje prvotina od autora, ze začátku jsem měla problém se začíst, vydržela jsem tu "nudu ze začátku " a udělala jsem dobře. Líbil se mi styl autora, jak nám to davkuje, minulost, současnost a popisování nejen prostředí, ale i dané doby... co mi tedy pršlo divné, jak už psali někteří, věnovat se případů po 20ti-letech, a otec tajemný...ale 400stran, prelouskano jako nic :)

EliskaD
11.02.2021 3 z 5

Knize se musí ponechat opravdu skvělé vykreslení atmosféry prostředí, ve kterém se děj odehrává. No, i když nevím, jestli je "děj" to správné slovo. V první čtvrtině nebyly skoro žádné dialogy, děj se začal rozjíždět až zhruba v poslední třetině. Celková zápletka a její rozuzlení však nebyla natolik silná, abych si řekla wow. Do knihy jsem se spíše nutila, postavy mi byly nesympatické a chovaly se nepochopitelně (proč otec tajnůstkaří a nemůže své zoufalé dceři říct rovnou všechno co ví?).

Kopretina_aku
31.01.2021 4 z 5

Velmi zdařilý kriminální román, který není plný násilí a brutality, ubíhá svým pomalým tempem, které ale není rušivé. Stařík hrající si na detektiva mě i bavil. Ačkoliv se mohlo zdát, že čtenář bude na konci už dávno znát pachatele, tak pro mne tam bylo i nečekané rozuzlení. Výborně vykreslené prostředí a příroda ostrova, stejně tak zoufalost matky chlapce.

Johncze
18.01.2021 4 z 5

Jelikož jsem jako první četl 4. díl, je vidět, že je příběh vystavěn a vyprávěn ve stejném duchu, což není vůbec špatné. Gerlof je zde však snad ještě víc podivnější tím, jak vše skrývá a neodkrývá své myšlenky ani svým nejbližším, to mě zde irituje ještě více než v Mlýnech osudu. Jinak příběh rozhodně zajímavý, ale od tohoto autora si dám zatím pauzu.

Vojla
17.01.2021 5 z 5

Napínavá kniha, dobře se četla.

Anetiina
23.10.2020 4 z 5

Prijemne "normalni" severska detektivka po te kupe krvavych thrilleru plnych uchylnosti, kterymi se to dnes jen hemzi. Pomalejsi tempo, ale nic hrozneho. Zajimavy pribeh, netradicni vysetrovatele, prekvapive rozuzleni. Jen me trochu iritovala vetsina postav, ktere jednaly (anebo nejednaly) casto dost nepochopitelne, taky mi prisly malinko nerozpracovane v kontrastu s tim, jak se pribeh hlavne ze zacatku tahnul. Urcite se jdu vrhnout i na dalsi knihy autora.

7417
04.08.2020 4 z 5

Knizka se mi cetla dobre,jen asi nechapu,proc to vsechno zacal deda resit az po 20 letech..Nektere pasaze zdlouhave,pritom tema a prostredi pekne.

stumpy
27.07.2020 5 z 5

Jedna lepší než druhá. Styl se mi líbí, poklidné tempo se mi líbí, popisky přírody - krása, proplétání minulost-budoucnost, a koncovka vždycky dost nečekaná.
Jo je to můj oblíbený autor a opět nezklamal.

mol378
07.07.2020 4 z 5

Poklidná severská detektivka, žádný akcí nabitý thriller. Velmi dobře se čte a udržuje čtenáře hezky v napětí (s jednou výhradou - dědova tajnosnubnost je dost otravná a nepochopitelná, jak furt jenom naznačuje, co všecko tuší a stejně věděl prd). K tomu zajímavé reálie švédského ostrova a přehlídka nejrůznějších lidských povah, charakterů a motivací. Rozuzlení jsem trošku tušila, ale to nebylo na závadu - jisté nebylo nic. Doporučuji.

Miretti
22.06.2020 4 z 5

Hutná atmosféra drsného a ponurého severu by se zde dala krájet. Kniha mi neodsýpala, jak jsem zvyklá, ale to nic neubralo na její čtivosti a jisté originalitě příběhu i samotného vyprávění.

kiki11
15.06.2020 4 z 5

Moje druhá kniha od tohoto autora. Je to zajímavá detektivka s mrazivou severskou atmosférou a nečekaným rozuzlením. Jediné, co bych vytkla, je, že místy je příběh možná zbytečně zdlouhavý, ale jinak se mi to líbilo a četlo se mi to dobře. Po sérii "Öland" klidně sáhnu příště znovu.

čef
14.06.2020 4 z 5

Konec vše napravil. Nepěkně zdlouhavý začátek, nacpaný mnoha banalitami možná dost čtenářů odradí. Děj se pomalu rozbíhá a než se plně rozeběhne, uteče určitě přes polovinu knihy. Pak to však stojí za to. Překvapení stíhá překvapení a před námi se otevírá stará historie se současnými konsekvencemi. Nakonec tedy spokojenost s otazníkem.

Dudek25
03.06.2020 5 z 5

kniha je hezky napsaná atmosféra děje ve kterém je napsána je super a moc se mi líbila konec a rozuzlení mě překvapil a vůbec sem to nečekala akorát tedy alespoň za mě mohla být kratší

Greenfingers
13.04.2020 4 z 5

Na knize se mi nejvíc líbí její atmosféra a prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Snad mohla být o něco kratší, děj by byl pak hutnější.

evickakyticka
03.04.2020 4 z 5

Knihovny jsou uzavřené, tak nezbývá než sáhnout do vlastních rezerv. Tuto sérii z ostrova Oland mám moc ráda a neváhala jsem si ji znovu přečíst. Jsem okouzlena jako při prvním čtení. Prostředí je pro mě jako stvořené. Mělo to spád, bylo to napínavé a určitě se vrhnu na další díl.

PetaZ
05.02.2020 4 z 5

No Theorin ma i lepsi knihy teda

te-ssiinka3905
10.12.2019 2 z 5

OBSAHUJE SPOILERY

Co k ní říct.... do strany cca 250 je to jedno velký utrpení... Ženská plácající se ve svém nesmyslném utrpení (20 let jako fakt?), dědeček, který se snaží si hrát na zajímavého a furt něco tají, i když ho to zajímavým nedělá...
Pasáže s Nilsem Kantem byly geniální, příjemné a svižně, jediné pasáže co mě udrželi, abych tuhle knížku neodložila a neoznačila jí ztrátou času...
Od strany 250, to konečně dostane nějaký drive a šťávu... a rozuzlení? Na to jak to byla mizerná knížka, tak tohle se mu fakt povedlo, jak labyrint lží... z parchanta se stane někdo koho litujete a z "hrdiny" se stane parchant... ten konec byl famózní jinak by to bylo jen na jednu hvězdičku, snad pokračování nebude tak mizerné a plné plácající se matky ve svým nesmyslným žalu a dědka co by si měl udělat trošku pořádek ve svém životě...

eliska8413
10.11.2019 2 z 5

Na začátku byl příběh srozumitelně a věcně popsán. Děj se rozvíjel pozvolna a měl logiku. A pak jsem se najednou v množství postav ztratila. Autor až zcela zbytečně zabředl do linek, které nikam nevedly a s hlavním dějem nijak nesouvisely, ani ho nerozvíjely. Téma pomsty se mi vůbec nezdá reálné. Stejně tak linka za oceánem je slušně odflaknuta. Autor si ukrojil větší sousto než byl schopen zpracovat.

nicolettkaa
24.10.2019 3 z 5

Po přečtení prvních stránek jsem si říkala, že knížka bude pecka. Prostředí stvořené pro pořádně depresivní a ponurý příběh, což já mám ráda. Nakonec jsem ale moc nadšená nebyla. Nejvíc mě bavily pasáže z minulosti, ale to jen do té doby, než se Nils začíná vracet k domovu.
Mně, co by velkému strašpytly, v ději nic moc děsivého a strašidelného nepřišlo. Kde konkrétně jsem se měla bát? :D

Na další knihy autora se nechystám.

Micha-Él
19.09.2019 5 z 5

Páni, tak tohle byla skvěle promyšlená detektivka! Autor krásně sugestivně čtenáři popisuje Öland, aby si dokázal přesně představit, co se kde a proč děje apod. Samotný děj, rozdělený do dvou časových rovin, je hodně ponurý a smutný stejně jako ölandská krajina. Obě části mě moc bavily a obzvlášť mě zaujalo, že Theorin ukazuje nejen, jak Kantovy zločiny vnímá okolí, ale dává nahlédnout i do duše samotného Nilse. Takto zajímavě si pohrál s psychologií všech hlavních postav. Mimo jiné se mi líbilo, že záhadu nerozplétají pouze policisté, ale především skupinka důchodců. Činilo to tuhle detektivku netradiční. Byla to moje první severská detektivka a rozhodně ne poslední! Vřele doporučuji. :)

SPOILER!!!
Zdálo se mi, že jsem asi divná, že soucítím s několikanásobným vrahem Nilsem Kantem, když se mu stýskalo po domově a po matce. Ale jak se ukázalo, nic nebylo takové, jak to vypadalo.

pomsta severská krimi švédské detektivky otcové a dcery zmizení dětí

Johan Theorin
švédská, 1963