Okřídlený muž

Okřídlený muž https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26672/bmid_okridleny-muz-PFS-26672.jpg 3 37 5

Americká ponorka je unesena do budoucnosti rasou okřídlených lidí, kteří válčí s rybími lidmi, a unesené lodi mají za ně bojovat. Do boje se zapletou i mimozemšťané a tím se všechno komplikuje.

Literatura světová Sci-fi
Vydáno: , Klub Julese Vernea

The Winged Man , 1960

StrYke
10.02.2023 3 z 5

Taková roztomile naivní retro záležitost. Úplně mě nenadchla, ale ani neurazila.

hanak_v_exilu
30.11.2021 3 z 5

Řazení A. E. van Vogta na úroveň Issaca Asimova a Arthura C. Clarka jsem nikdy nechápal. Doplnění zmíněné dvojice na triumvirát není potřeba, a když, tak jsou na to vhodnější kadidáti. Pádný argument nabízí i novela Okřídlený muž. Navzdory roku vydání je prodknuta duchem pulpové sci-fi, takže působí ploše a trochu primitivně. Postavy postrádají určité obecné charakterové rysy a ignorují kvalitativní změnu situace. Lidsky řečeno, chovají se nepřirozeně a hloupě. Pochopitelně jim to neuškodí, protože příběhy z té doby nekončí špatně. Okřídlený muž je čtivý a krátký, takže většina jeho chyb příliš nevadí. Ale jak říkám, od velmistra žánru jsem čekal něco rafinovanějšího a inovativnějšího. Tohle je totiž spotřební čtení, kterého byly svého času napsány stohy.

ludek.n
11.04.2019 3 z 5

Van Vogtův Okřídlený muž je typickým dílkem tohoto velikána Zlatého věku americké sci-fi. Beze studu a jakýchkoli zábran stvoří obludně fantastickou komicko-tragickou situaci, do které následně pošle nic netušícího hrdinu, který rozhodně nikoho neoslní intelektem a už vůbec ne herkulovskými svaly, zato svízele řeší levou zadní a jen tak jakoby mimochodem. Fakt, že překonal v jediném okamžiku dvacet tři tisíciletí, mu vrásky na čele nedělá, zato z předpisů námořnictva Spojených států má sevřené obě půlky. Příběh je tak roztomile hloupoučký, až je zábavný. Je to taková salónní prehistorická oddychovka, kterou do Síně slávy SF literatury asi nikdy nikdo nezařadí, ale jako bonbónek na jedno zhltnutí je sladký až dost.

Kolombovka
05.08.2017 5 z 5

hlavní hrdina se ocitá v rozporuplné situaci, a já sama jsem si celou dobu neuměla představit, jak bych se v takovéto situaci zachovala. Čekala jsem celkem napjatě, jak to dopadne. Vracela jsem se k ní pořád i před spaním, takže jsem ji sfoukla za pár dní....nelituji :-)

Zelený_Drak
31.08.2015 2 z 5

Od někoho, kdo je v dodatku řazen do zlaté éry americké sci-fi jsem asi čekala víc. Rozsahem se jedná o povídku, takže to asi vysvětluje nedostatečné vyčerpání námětu. Většinu děje se řeší ponorka a zda se zapojit nebo nezapojit do boje. Na 160 stran příběhu připadá tak 30 stran vrcholné akce, což se mi zdá málo. Navíc je právě toto vyvrcholení špatně napsané. Stručně a bez napětí. Námět byl přitom zajímavý a z anti-válečných sci-fi je to taková míň průhledná. A "Okřídlený muž" má u mě plusové body za to, že hlavní hrdina není muž s krizí středního věku a jeví větší zájem o problém, před který je postaven, než o ženy, které se v příběhu vyskytují.

Autoři knihy

A. E. van Vogt