Prach a popel

Prach a popel https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328259/bmid_prach-a-popel-KMs-328259.jpg 4 142 42

Oko za oko série

< 3. díl

Silvestr skončil velkým popraskem a Mary, Kat a Lillia nejsou připravené na to, co je čeká. Přehodnocují, co se stalo, a každá si to dává za vinu. Kdyby Lillia neodešla s Reevem, kdyby Kat zůstala - mohlo to celé dopadnout jinak. Teď už nic nebude takové jako dřív. Jenom Mary zná pravdu a je otázkou, jak s ní naloží a jestli dovede pomstu až do konce. Zůstane po ní něco víc než jen prach a popel, až vše spálí?... celý text

Literatura světová , Romány , Dívčí romány

Vydáno: , CooBoo

Ashes to Ashes , 2014

michaela5515
20.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Jednoznačně nečekané zvraty ve všech rovinách. Bylo mi líto Lillii a Reeva, to mi vyloženě lámalo srdce. Kat to taky neměla jednoduché a Mary neuměla ovládat svůj hněv a to ji stálo všechno. Hlavně klid. Miluju celou poslední stránku knihy.

Noshelfcontrol
29.05.2023 5 z 5

(SPOILER) Tuhle sérii jsem si naprosto zamilovala. Už dlouho se mi knížka nečetla tak dobře už od začátku. A asi to říkám u každého dílu:D Co se týče závěrečného dílu, stejně jako ty předchozí díly mě vůbec nechtěl pustit. Bohužel ale musím přiznat, že už byl méně čtivý a stránky mi neubíhaly tak hladce, jako u těch prvních dvou. Celé to nadpřirozeno působilo strašně zvláštně. Čtete knihu o dramatech na střední a najednou jste v lovcích duchů :D Působilo to místy nereálně. Ale nemůžu to soudit tak přísně jako jiní. Sama bych nevěděla, jak na duchy...

Z Mary se nám stal setsakra pomstychtivý duch a i přesto, že se chovala jako naprostý psychopat, stejně se jí nemůžete divit. Já jsem ráda, že její postava tak konečně dostala alespoň nějakou šťávu. Je ale také pravda, že některé věci byly i na mě moc.

Lillia se nám furt motá ve vztahu s Reevem a upřímně, většinu knihy jí ty city moc nebaštím. Jednou je do něj po uši zamilovaná a pak ho jen tak nechá jít? Ale možná jsem jen zaujatá, protože mi ti dva k sobě prostě nejdou. Ale jsem ráda aspoň za to, jak moc se spolu s Kat sblížili.

A pak je tu Kat. Kat mám prostě asi nejradši. Jenže autorky asi ne. Jako pardon? Nejdřív mamka, potom pejsek a nakonec i táta? Halo? Fakt jí chudáka nešetří teda. Mimochodem podobné scény se zvířaty snáším sakra špatně, takže tady to bylo naprosté slzavé údolí, které mi málem rozmočilo knížku... Jsem ale ráda, že i přesto našla svůj šťastný konec.

Reeva stále nemám moc ráda, ale už je to o hodně lepší. Nakonec opravdu ukázal, že lituje toho, co Mary způsobil a to menší mučeníčko si trošku zasloužil. Ale odsud posud. Dokonce jsem pro něj na konci i uronila pár slz. Smrt bych mu teda rozhodně nepřála.

U Alexe mě mrzelo jeho zlomené srdce, ale kdo ví, nakonec ji třeba přeci jen získal. Co se týče Ash, tak ta je prostě otravná, dokonce i Nadiu jsem si oblíbila víc.

A teď k tomu tak slavnému epilogu. Také jsem byla zklamaná. Kat se konečně dostala pryč z ostrova, ale ty okolnosti? Eh. Lillia se své údajné lásky k Reevovi vzdala nějak moc snadno a to i přesto, že už jim nic nebránilo. Nakonec nejspíš skončila s někým, koho si celou dobu nechávala jako druhou možnost. To se mi lehce příčí. No a Reeve? Aby náhodou nebyl potrestaný málo, tak mu pro jistotu ještě jednou zlomíme nohu, ne?

Konec byl celkem uspěchaný a nevysvětlený. Taková čtivá a zajímavá série si zasloužila trochu víc. Nicméně mě mrzí, že už je po všem. Vážně mě tyto knihy moc bavily a ráda bych narazila na něco podobného. Možná se k sérii jednou i vrátím. Kdo ví. Určitě sebou ale nese zajímavý odkaz na téma šikana, která je v dnešní době stále celkem přehlížena.

Butterfly340
11.03.2023 4 z 5

Bavila mě celá série. Je to prostě jízda. Jedna z těch sérií, které můžu doporučit všemi deseti.

Připojuju se však s tím, že i mně vadila ta "nadpřirozená" linka. Na druhou stranu, dařilo se mi ji tak nějak filtrovat a ve čtení mě nerušila... Ta linka je celkem nelogická. Ale jak říkám, nestojí to jen na ní, takže pokud z ní člověk není odvázaný, může ji prostě ignorovat a zaměřit se na jiné aspekty knihy. Já si třeba užívala ty středoškolský dramata.

Oceňuji autorky za to, že postavy mluví přirozeně. Se málokdy vidí.
Taky samotné postavy byly fajn. Lilliu a Kat nejde nemilovat. To stejné Reeva.
Zlatíčka moje.
Mary sice je psychopatka, ale to je taky fajn, protože každá správná kniha potřebuje nějakýho antagonistu, někoho fakt zlýho, proti kterému se hlavní hrdinové musí spojit.

Nedá mi to a musím se vyjádřit ke komentářům níže... Ano, dost se tam řeší smrt Rennie a všichni truchlí, přestože ji třeba neměli rádi. Ale ono je to vlastně docela normální. Ten, kdo zažil smrt někoho (spolužáka nebo učitele) na škole, tak to určitě potvrdí. Je to psycho. Kolektiv to brutálně ovlivní.
Takže já bych za to realistické vykreslení atmosféry autorkám naopak zatleskala.
S tím souvisí ten konec... Chtěla jsem, aby to skončilo jinak, ano, přála jsem si to. Avšak chápu, proč to skončilo tak, jak to skončilo.

Tahle trilogie ve mně zanechává celkem silný pocity, se kterými se budu muset vyrovnat. A to je dobře. Víc takových příběhů!

_Brunetka_
21.07.2022 2 z 5

Pro upřesnění, hodnotím 2,5*.

Konec knihy Oheň a plamen mi loni v létě vyrazil dech. Autorky do téhle série totiž přidaly nadpřirozenou linku a já nevěděla,co od toho čekat. Moje podvědomí to ale očividně vědělo, a proto mi trvalo dostat se k přečtení téhle knížky rok. Upřímně jediné,co si tahle knížka ponechala z předchozích dílů,byla čtivost. A i ta se pro mě postupem času vytrácela. Prvních sto stran bylo ještě vcelku v pohodě,ale neskutečně mi pila krev ufňukaná Mary a to,že nikdo nedokáže na Jarské střední žít bez postavy,která v předchozím díle zemřela. Div si málem všichni oči nevyplakali. Pomalu jsem čekala,že si kvůli tomu vážně ještě někdo vezme život. K tomu byla prvních 100 stran potlačována romantická linka,která se mi tak libíla. Pak se ale příběh do strany 200 zlepšil. Byla tam romantická linka,vtipná i dojemná místa,čtení mě vážně bavilo. Ale od strany 200? Jsem si pomalu při čtení rvala vlasy. Mary kdybych měla po ruce,tak jí zakroutím krkem, romantická linka opět zrušena a pro mě upadala i čtivost. Při čem jsem si vážně ale myslela,že si hodím mašli? Ta napřirozená linka. Větší nesmysl autorky splácat nemohly. Za 1) nám nevysvětlily,jak ta linka vůbec funguje (možná o tom padlo maximálně pět slov v celé knížce a to byla jen teorie)a za 2) mě naprosto odrovnalo „čarování“ hlavních hrdinek. Jako Kat,Lillii i Lintyho jsem měla pořád ráda,ale to, co Kat a Lillia předváděly za čáry máry a hokusy pokusy s knížkama z kontejneru,které kupodivu byly vážně kouzelné? To bylo na mě moc, A ještě víc bylo to,když se autorky pokoušely tuhle část vydávat za „akční“. V tomhle díle mě taky štvala ještě jedna postava kromě Mary, Ash. Přišla mi jako nehorázná blbka. A naprosto vlasy trhající pro mě bylo prozření Mary na konci,která se do té doby chovala jako mašina na pomstu mimochodem a na konci si v duchu řekla:,,Ale tytyty Mary (klepla se přes prstíky), vždyť takhle se chovat nemáš.“. A epilog? Naprosto trapný, autorky chtěly WOW efekt a přitom mi přijde,že si hodily klacky pod nohy. Udělaly něco,o čem nám celou sérii říkaly,že je to nemožné.

Fortuna7
30.05.2022 3 z 5

(SPOILER) No, mně tu knihu vlastně hodně zkazila ta fantasy linka. Myslím, že by to šlo vymyslet i bez ní a pak by mě to daleko víc bavilo. Hlavní hrdinky mě tady trošku štvaly, ale konec byl opravdu strhující.
Knihu hodnotím jako takový průměr, 3.75⭐

knihomolkaMist
28.05.2022 4 z 5

Já nemám slov! Do série jsem šla s tím, že to bude nějaké contempo o pomstě a přátelství a možná i s trochou romantiky. Ale tohle? To prostě nabralo obrat o 180 stupňů! Z nevinného příběhu se vyklube něco naprosto neuvěřitelného, u čeho prostě zůstává rozum stát a nejste schopni jediného slova!
Celou sérii vřele doporučuji! :)

orangerose
20.11.2021 5 z 5

Další pokračování tehle série oko za oko, líbila se celá serie :)
A kdyby byly další díly této serie, jdu do ni :)

kvetinkovedny
27.04.2021 3 z 5

(SPOILER) A třetí díl jsem zhltla doslova za den. Musela jsem přece vědět, jak to dopadne. Napětí se stupňuje, Mary se pořádně ponoří do pomsty a Lillia a její Reeve vs. Alex zápletka mi dávala vše, co jsem potřebovala. Kat byla spíše jen vycpávka, ale mně osobně to nevadilo, protože jsem nikdy její příběh moc nemusela.

Nutno ale podotknout, že od druhé poloviny knížky to už šlo jen z kopce. Všechny postavy se snaží jednat „logicky“ a „obětovávat“ to, na čem jim nejvíc záleží, ale kdyby doopravdy používaly mozek, bylo by to mnohem jednodušší. Mary chce zabít Reeva. Vydírá Lillii. Všichni ví, že Mary nemůže z ostrova odejít. Tak proč prostě Lillia neřekla Reevovi pravdu mimo ostrov? A Kat? Ne. Musela všem ubližovat a mučit je.

Konec mi přišel vcelku uspěchaný. Jako by si autorky řekly, že už toho mají dost, a vykašlaly se na nějaké velké finále. Což mi přišlo jako ohromná škoda. Celé finále má vlastně asi 10 stránek, Maryino velké prozření je asi na polovině stránky a chybí mi tam úplně část, kdy všichni vyřeší všechno, co se, s prominutím, rozesralo. Děj je vlastně utnutý vteřinu poté, co váš mozek exploduje pod náporem všech těch emocí a očekává, že na následujících stránkách bude vše dořešeno a rozhřešeno, lidé se usmíří, řeknou si, co je třeba, vyřeší se, co není uzavřeno. ALE NIC TAKOVÉHO TAM NENÍ. Jak například vysvětlí, že kvůli nim explodoval dům a Reeve si podřezal zápěstí? Fakt bych chtěla vidět, jak to vysvětlují hasičům.

Místo slušného konce na vás čeká 2 a půl stránky dlouhý epilog, který vás bodne do srdce, kopne do koulí a vytře vám zrak, vše najednou. Mně osobně to naprosto zničilo požitek ze série. Je to proslov Lillie o tom, jak je život dlouhý, láska pomíjivá a že sny neznamenají nic v porovnání s gestem, které je možno učinit pro holku, která se sama zabila. Jako poděkování za to, že vám chtěla vzít všechno, co vám je milé. Také je tam zahrnuta zpráva o tom, že první láska je kouzelná, nezapomenutelná, ale že druhá může být ještě lepší. Což mi upřímně přišlo jako krásná zpráva, která ale patřila DO NAPROSTO JINÉ KNÍŽKY!?!

Někde jsem četla, že epilog byl realistický. PROMIŇTE, ALE COŽE?? Lillia a Reeve jsou do sebe zamilovaní až po uši. A pak najednou beze slova, jediného, prohozeného, se začnou ignorovat? Rozejdou se? Nezavolají si? Nenapíšou si? Je možné, že mezi nimi proběhlo něco, co autorka nezmínila, ale jestli tak, proč to sakra nezmínila?? Protože takhle se to jeví naprosto nelogicky. Obě holky zahodily to, po čem toužily, PŘESTOŽE SAKRA VŮBEC NEMUSELY.

Pokud už autorka nechtěla, aby Lillia skončila s Reevem, ale s Alexem, mohla to udělat tak, že napsala: po nějaké době se odcizili a rozešli. A pak mohla připojit svoji zprávu o významu první lásky. Ale takhle jsem měla jen chuť mlátit pěstí do zdi. Tak ona nás přinutila zamilovat se do Reeva, pak ho odloučí od Lillie a ještě mu znovu zraní nohu? Čeho je moc, toho je příliš.

Kdyby Jenny a Siobah vyhlásili soutěž s názvem: „Napište epilog, který vám naprosto zkazí požitek z knížky“, tenhle by 100% vyhrál. Byla jsem z toho tak rozčarovaná, že jsem se rozhodla oficiální epilog ignorovat a napsat si svůj vlastní. Ze zásady tohle nedělám, respektuji zakončení, které napíše autor. Ani fanfikce nemám ráda. Ale v tomhle případě jsem musela. Abych mohla v noci spát.

Pokračování recenze a můj vlastní epilog najdete na mém blogu (link najdete na profilu), sem se kvůli omezenému rozsahu textu recenze nevešla celá.

lokonla
29.10.2020 1 z 5

Poslední kniha mě velmi zklamala.
Čekala jsem od toho úplně něco jiného a najednou se tam začaly motat nadpřirozené nelogické věci, které nebyly ani pořádně dovysvětleny.
Ne, poslední díl se mi k těm dvou předchozím vůbec nehodil a už toho bylo moc.

Alena_S
10.07.2020

Stručné shrnutí? Všeobecná neschopnost dotáhnout cokoli do konce. Dobrého i zlého. Mě tam zklamali snad všichni kromě chudáka psa.
A Mary, které jsem tak fandila? Srovná už se zemí ten ostrov? (Kde všichni žijí z válení na sluníčku a cpaní se zákusky a stejně jsou všichni kromě ní hubení, copak to jako motivace nestačí?? :D)
Větší horor už by byl napsat knihu z pohledu matek všech těch děcek. Ty si tam musejí připadat jak v rozkošné načančané noční můře.

Sixtinka144
03.06.2020 5 z 5

Tenhle díl měl ale šílený spád... Nemám moc ráda, když se knížkám změní ze dne na den charakter. Ne, že bych byla zastánce pořád stejného chování v knížkách, ale to, že je někdo milý, hodný a nápomocný, a najednou se z něj stane vraždící maniak... Jakože ano, byl tam důvod, ale nějak mi to tam úplně nesedlo (Ani to "prozření" na konci příběhu). Knížka byla opět hrozně moc čtivá, přísahám, že jsem nikdy nečetla čtivější knížky, než ty od Jenny Han. Líbilo se mi, jak se některé postavy vyvinuly a změnily názory na nějaké věci a lidi. Nějak jsem se ještě nesmířila s tím, že se s tímhle příběhem budu muset rozloučit. Takhle nějak jsem se cítila i po dočtení knížky Všem klukům, které jsem milovala. A ten konec? Upřímně jsem jedna z mála lidí, které nevadí né tak štastné konce, ale tohle bylo takové " meh " :D Prostě to bylo dost uspěchané. Jinak mi to ( myslím tím, jak kdo s kým skončil :)) nevadilo :) Knížku a samozřejmě celou sérii mohu jen doporučit. A pokud jste nečetli nic od autorky, děláte velkou chybu!

blackoutzuzi
12.05.2020 3 z 5

Závěrečný díl série Oko za oko. Musím říct, že celá série měla strašně zvláštní spád a moc mi nevyhovovalo, jakým směrem se ubírala. První díl byl fajn, druhý byl o dost lepší než první a třetí? Celkem zklamání – opět plný zla, na což jsem si mohla už zvyknout, ale v tomhle díle ho bylo až příliš. Mary jsem začala vyloženě nesnášet a na můj vkus byla tato série až moc duchařsky zaměřená.. No a ten KONEC? Tak ten mě dost naštval, kór když to srovnám se sérií Všem klukům, které jsem milovala a ta byla zakončena naprosto skvěle. Takže jsem to obdobně čekala i zde, ale bohužel.. hrozně uspěchané, i když čtivé a svižné.

Nany_cz
21.04.2020 4 z 5

V tomhle díle už na mě bylo toho mystična až příliš. Romantická linka byla Jenny Han velmi podobná a bavila mě, ovšem ty kapitoly kdy se objevovalo nadpřirozeno už byly někdy přitažené za vlasy.
Z celé trilogie se mi nejvíc líbil druhý díl, ale přesto nelituju, že jsem se pustila i do toho třetího.

Horselen
21.03.2020 5 z 5

Celá série pro mě byla poměrně velké milé překvapení, obálky mě právě nevyzývaly ke čtení, ale jak se říká "nesuď knihu podle obalu".
Myslím, že poslední díl byl ještě lepší než předchozí. Konečně mi k Mary sedla i duchařská atmosféra, když se plně projevily její schopnosti. Jediné, co mě fakt zklamalo, byl konec. Posledních pár stránek působilo uspěchaně.

!! Spoiler!!
Podle závěrečných stran bych čekala, že Lilia skončí s Reevem. Přiznám se, že s Alexem si ji neumím představit a naštvalo mě to.

Kacennnka
04.11.2019 3 z 5

Nakonec trochu zklamání, protože mi nakonec nesedl koncept příběhu. Ale miluju hrdinky. A miluju Jenny Han.

Petro..nella
21.10.2019 5 z 5

Nebyl to zas tak moc dobrý nápad to číst zrovna večer, pak že mám strach jít i na záchod po tmě :D Kniha se mi strašně moc líbila až jsem sama byla překvapena.Nešla jsem spát do te doby dokud jsem tu knihu nedočetla, za mě je tato kniha super.

Sariklen
31.08.2019 5 z 5

Nejvytuněnější kniha z celé série. Pro mě byla plná emocí, strachu, napětí, očekávání. Prožívala jsem ji snad jako žádnou jinou knihu. Gradace, nečekané zvraty, nečekaná rozuzlení. Při čtení jsem hrozně chtěla číst dál, a zároveň se bála, co přijde na další stránce. Celkem často jsem si říkala, co je tohle sakra za knihu... Co je celá tahle série za sérii? Epilog mě ale vcelku zklamal a dělal na mě dojem, že byl psán horkou jehlou. Nemůžu říct, že mám ze závěru dobrý pocit. Takhle to skončit nemělo... Nesedí mi to, alespoň věci týkající se Reeva, na to, jak byl v knihách popisován a co se vlastně těsně před epilogem stalo. Nemám ráda epilogy, ve kterých je shrnuto několik následujících let. Kdyby autorky skončily poslední kapitolou, udělaly by líp, i kvůli tomu, co pak bylo v epilogu ohledně Reeva. Přesto dávám pět hvězdiček za naprosto parádní sérii s neotřelým nápadem.

Velice pěkný alternativní konec, který doporučuji akceptovat místo původního, naleznete zde: https://tohleanotohlene.wordpress.com/prach-a-popel-muj-alternativni-konec/

lucygreen
10.08.2019 3 z 5

Podle mě byl tento díl slabší, než předchozí dva. Nejvíc se mi asi líbila první polovina knihy a pak už to bylo docela psycho. Asi bych si také přála jiný konec...

adellk28
21.05.2019 3 z 5

Po přečtení druhého dílu jsem musela vědět, jak vše skončí. Rozjezd byl docela pomalejší, takže tomu bych dala mínus, ale jinak to bylo super. Podle mě to na druhý díl nemá, ale i tak jsem si to užila. Po přečtení jsem potřebovala si o tom s někým promluvit. O tom se prostě musí debatovat. Myslela jsem si, že vše skončí úplně jinak, ale konec mi nevadil. Nemyslím si, že si celou trilogii znovu přečtu, protože jsem z ní dostávala pocit toho, jak je svět krutý a ráda bych si přečetla něco pozitivního :D

silvinka12
23.04.2019 3 z 5

Konec série mě zklamal. Vůbec mi k té knize neseděla Mary a ty věci kolem ní. A v rpilogu jsem měla nutkání autorky uškrtit. Jenny Hanová vždycky svoje knihy ukončí tak hezky, prostě happy end. Ale tohle? Tohle mě hodně naštvalo a zklamalo.

dívčí romány

Autoři knihy

Siobhan Vivian
americká, 1979
Jenny Han
americká, 1980

Kniha Prach a popel je v