Okamžik před výbuchem

Skutečné příběhy tajných operací CIA v Afghánistánu vyprávěné přímým účastníkem - mladým, ambiciózním a zároveň idealistickým zpravodajcem Dougem. Od vstupu do CIA netouží po ničem jiném než po nasazení v terénu, na oné pověstné frontové linii. S obrovskou energií se vrhá do práce, aby bojoval s překupníky zbraní a drog a rovněž usiluje o průnik do struktur Al-Káidy a Tálibánu. Stává se jedním z nejlepších agentů, ale za úspěch zaplatí vysokou cenu… Tato kniha přináší zajímavý pohled pod pokličku fungování operací CIA v Afghánistánu. Drsná i dojemná, hlavně však zcela upřímná a bez příkras....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/417133/okamzik-pred-vybuchem-ufR-417133.jpg 3.54
Literatura faktu, Vojenství, Příběhy
Vydáno, CPress

Left of Boom

Kniha Okamžik před výbuchem

Křovák
23.08.2020

Profesni draha velmi neobvykla, dokonce sebekriticka, to se u americkych autoru ceni obzvlaste. Soukromy zivot pravdepodobne obcas pribarveny (prihoda s paragonem atd.). Celkove zajimave cteni

Onyx18
12.09.2019

Zdravím všechny budoucí čtenáře LoB. Rozhodl jsem se sepsat jakousi "recenzi" na tuto knihu a blíže vám ji představit, protože pro čtenáře je (podle mého názoru) v tomto případě důležité vědět, do čeho případně zainvestuje peníze. Nechci knihu nijak hodnotit, pouze vás seznámit s tím, co od ní můžete očekávat.
DĚJ
Doug vám v krátkosti povypráví o svém dětství, a poté se dostane ke svému rozhodnutí rozšířit řady CIA. Popisuje průběh náboru i své začátky u Agentury, kde si záhy vytyčí jasný cíl: dostat se do terénu - jedna z věcí, která se snáze řekne, než udělá. Nakonec se mu to však podaří a jeho novým domovem se stane základna Vádí. Doug zakrátko zapadne mezi domorodce (koupí si místní oblečení, mluví plynně paštsky), začne navštěvovat šúry a budovat svoji síť informátorů. Postupně verbuje jeden zdroj za druhým, získává kontakty na bojovníky z Tálibánu a shromažďuje velké množství zpravodajských informací. Propracuje se až k informacím o Wolverinovi, který obchoduje s IEDéčky, a začne se soutředit na jediné - Wolverinovu síť rozbít. Velké pracovní nasazení si však záhy začne vybírat svoji daň na jeho psychice i osobním životě; objeví se u něj potíže s pitím, vypěstuje si návyk na léky a komplikuje se mu vztah s přítelkyní. Aby toho nebylo málo, ocitá se "v kleštích" - ruce mu svazují byrokratické uzly a pod nohy mu hází různé klacky samotní šéfové i zaměstnanci z Agentury, a musí se vypořádávat s vypočítavými a ziskuchtivými Afghánci - svými zdroji. Hon na Wolverina začíná.
CENZURA, XXX SE XXXXXXX
Nyní se dostáváme k důvodu, proč tuto recenzi sepisuji. Kniha je bohužel výrazně cenzurována. Pokud jste četli Specialistu a těžko zkousávali těch pár začerněných slov, budete u této knihy skřípat zuby (ačkoli na amazonu jsem se setkal i s komentářem, v němž podle čtenáře přidávají začerněné pasáže knize na autenticitě). Většinou jsou bohužel začerněny ty nejzajímavější slova i celé věty, takže člověk se může jen domýšlet, co chtěl Doug říct. Je to celkem paradox: :cenzor se vyřádil na Dougově touze po maximální upřímnosti a sdělení podrobných informací. Ovšem jakým způsobem! Cenzor je v tomto případě (podle mě) nekompetentní člověk s nějakým mindrákem, který prostě nahodile začernil (kromě těch doopravdy tajných věcí) i to, co se mu zrovna zamanulo. Uvedu příklad: Doug v knize uvádí jeden rozhovor se svým zdrojem, nějak takto: "Tvůj XXXXXXX (příbuzný) bojuje v řadách Tálibánu?" Snad všechna jména zdrojů jsou v knize pozměněna, jaký má tedy smysl zatmavovat informaci, o jakého příbuzného se jedná? (Navíc se vloudila chybička a dále v textu zůstalo jedno slovo nezačerněno - myslím, že slovo "strýc" -, takže vám tento příbuzenský vztah nakonec stejně nezůstane utajen). Občas tedy nejde o samotné začernění textu, ale o přístup, jakým ke své práci cenzor přistoupil.
OSOBNÍ ŽIVOT vs. PRÁCE
Na amazonu jsem se rovněž setkal s komentářem, v němž si čtenář stěžoval na Dougův detailní popis jeho osobního života a problémů - což prý onoho čtenáře v žádném případě nezajímá. Pokud tento názor sdílíte a nestojíte o informace vztahující se k tomu, jakým způsobem ovlivňuje pracovní život agenta CIA jeho psychiku i osobní život, budete dosti kapitol přeskakovat.
SUMA SUMÁRUM
V žádném případě vás nechci od zakoupení této knihy odradit, a rozhodně netvrdím, že se z ní nic nedozvíte. Určitě si uděláte celkem jasnou představu o podstatě práce agenta CIA v terénu. Pouze se musíte před otevřením knihy řádně obrnit a připravit na opravdu velké množství začerněného textu. Jste-li zvědaví, jestli se Dougovi nakonec podařilo síť s IEDéčky rozbít a poslat Wolverina za mříže, pusťte se směle do čtení. Přeju vám co nejpříjemnější čtenářský zážitek :-)