Oidipus nad Hirošimou

Oidipus nad Hirošimou https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/364878/bmid_oidipus-nad-hirosimou-2ce-364878.jpg 3 1 1

Hra o dvou přelíčeních s prologem, ve kterém autor píše: ,,Napsal jsem toto drama jedním dechem. Vžíval jsem se přitom do duševních útrap onoho amerického vojáka, který 15 let potom, co provedl obludný rozkaz, utekl z texaského blázince, kam ho zavřeli, aby se ho zbavili a dožadoval se všemi možnými prostředky veřejného procesu: chtěl, aby byl souzen, odsouzen a aby zároveň s ním byli odsouzeni i ti, kteří mu rozkaz dali. Napsal jsem drama Hirošimy, protože i v budoucnu může dostat i jiný odvážný pilot podobný rozkaz a bylo by zločinem, kdybychom dnes mlčeli, dnes, kdy máme možnost - dosud ji máme! - mluvit veřejně o věcech, o kterých třeba již zítra budeme donuceni mlčet.(...)"... celý text

Literatura světová Divadelní hry Válečné
Vydáno: , Dilia

Edipo a Hirosima , 1963

milamarus
23.12.2017 3 z 5

,,(…) Tak já ti něco důvěrně řeknu: buď rád, že to máš za sebou. Na mě to teprve čeká, /skoro šeptem, jako by se bál/ Až já budu muset jednou zvednout červený telefon, taky asi polknu párkrát naprázdno a řiť budu mít takhle staženou. Je tohle nějaké hrdinství? Páprdovatím tady v té kukani z pěnové gumy, paty nevytáhnu, jen cvrnknu a tisíce mil na západ nebo na východ budou lítat do povětří milionová města…. Nebo ten odnaproti stiskne ve stejnou chvíli co já a vyletíme oba. A žádný nebude vědět, proč právě teď, proč ne až za chvíli, proč ne už včera. A zač! (...)“ - říká obhájce v jednom momentu obžalovanému.

Hrozivě aktuální text! A to byla tato hra otištěna v časopise Ora zero již roku 1963.

atomová bomba Hirošima

Autorovy knížky