Ohnivá

Ohnivá https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60210/bmid_ohniva-2vL-60210.jpg 4 67 14

Sedm království série

Prequel (pozn.druhá kniha odohrávajúca sa časovo ešte pred prvou) ku Výnimočnej sa odohráva naprieč horami smerom na východ siedmych kráľovstiev, v skalnatej, vojnou zničenej krajine nazývanej Dells. Žijú tam nádherné stvorenia nazývané príšery. Príšery majú podobu normálnych zvierat: horských levov, vážiek, rýb, koňov, ale ich srsť alebo perie sú väčšinou nádherne sfarbené - tyrkysové, trblietavo bronzové, perleťovo zelené - a ich mysle majú moc kontrolovať mysle ľudí. 17- ročná Fire (Oheň) je posledná príšera s ľudskou podobou v Dells. Krásne príšerná telom aj mysľou, s ľudskou schopnosťou odhadnúť čo je správne a čo nie, je nenávidená a vzbudzuje nedôveru takmer u každého. Táto kniha je jej príbehom. Rozmýšľate, prečo sa kniha označuje ako prequel? Ohnivá sa odohráva 30-niečo rokov pred Výnimočnou a má s ňou jednu spoločnú postavu - malého chlapca s dvojfarebnými očami, ktorý pochádza z nikto-nevie-odkiaľ a má zvláštnu schopnosť, ktorú čitatelia Výnimočnej budú považovať za povedomú a znepokojujúcu.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , EDIPOSS

Fire , 2008

E.T.007
E.T.007
08.08.2022 4 z 5

Opäť skvelá fantasy, no Výnimočná sa mi páčila viac, takže Ohnivej dávam len štyri hviezdičky.

knihomolka_eli
knihomolka_eli
12.08.2021 4 z 5

Knihy autorky Kristin Cashore určite odporúčam všetkým, ktorí majú radi fantasy s vydarenou romantickou zápletkou. Po Výnimočnej som hneď siahla po druhej časti, ale musím priznať, že Ohnivá ma bavila o niečo menej než Výnimočná. Katsa mi sadla viac ako Vatra a aj ten ,,svet" v prvej časti sa mi páčil akosi viac než tento. Myslím, že v slovenskom preklade jej mohli ponechať meno Fire :-D, celý čas ma to meno Vatra iritovalo :-D
Vatra mala pomôcť kráľovi udržať sa na tróne, o ktorý mali záujem aj iní a snažili sa kráľa zvrhnúť. Dej bol síce pomalší, ale páčila sa mi časť odohrávajúca sa v Kráľovskom meste. Autorka v tejto knihe poskytla priestor aj Leckovi, ktorý síce nebol pre dej nijako podstatnou postavou (a myslím, že jeho postavenie v tejto knihe mohlo byť dôležitejšie, už keď ho tam autorka chcela zakomponovať), ale aspoň som mala zodpovedaných niekoľko otázok týkajúcich sa jeho osoby, ktoré som mala po prečítaní prvého dielu. Čo sa týka hlavných postáv, Vatra mi prišla taká...každú chvíľu iná, raz rozvážna, silná, odvážna, citlivá, inokedy ako také rozmaznané dieťa. Páčilo sa mi podrobné vykreslenie Vatrinho otca a opis ich vzťahu, prekvapilo ma tajomstvo, ktoré bolo pred plesom odhalené. K Vatre som pociťovala veľkú dávku súcitu. Nemala to ľahké, ťažko sa vyrovnať s toľkými vecami, s vlastnosťami svojho otca, sama so sebou, s pocitom, že nechce / nemôže mať deti, so stratami, ktoré ju zasiahli...a aj s tým, čo spravila pre dobro ostatných ľudí. Postupne prichádza na to, že ľudia nie sú len dobrí alebo len zlí.
Najviac sa mi páčila romantická dejová línia. Brigan mi bol neskutočne sympatický po celý čas a tiež celá jeho rodina od jeho mamy, cez súrodencov až po Hannu. Kniha bola príjemnou fantasy oddychovkou, pri ktorej sa dá vypnúť, číta sa ľahko a rýchlo.

Libris_Na_Ex
Libris_Na_Ex
19.04.2021 5 z 5

Tahle kniha bude moje srdcovka, už jenom protože je to první kniha, kterou jsem přečetla ve slovenštině. Nicméně i příběh si mě tu získal.
Ač kniha nemá úplně nejoriginálnější námět, vykompenzuje si to skvělými propracovanými postavami, které mezi sebou mají různorodé vztahy, ale hlavně ta romantická linka tady!!! Kromě toho že to velmi pomalá hate-to-love romantika, tak hrdinové už navíc nějakou minulost mají a řeší se tu i věci kolem otěhotnění a menstruace.
I když to není asi nic světoborného, mně tahle kniha neskutečně sedla a myslím, že se k ní ještě párkrát vrátím.

Jass
Jass
14.02.2021 4 z 5

Přiznám se, že jsem nečekala, že si druhý díl přečtu hned, ale stalo se a nemůžu říct, že bych toho litovala. Stejně jako Výjimečná a i Ohnivá má pomalejší začátek (Chápu, proč "Fire" přeložili jako "Ohnivá", ale vzhledem k obsahu knihy to nedává moc smysl... nicméně ten název budu používat, aby v tom nebyl zmatek...), ale tady se přiznám, že mi přišel skoro až moc pomalý. Autorka má mnoho talentů, ale předávat přirozeně základní informace mezi ně nepatří, a proto Fire na začátku knihy neustále vzpomíná... a předává nám tak to, co potřebujeme vědět... Což není nejšťastnější a navíc je v tom trochu zmatek (celkem dlouho mi trvalo pochopit, kdo je teda čí otec a který, že je mrtvý...). Nicméně, když se přeneseme přes tuhle nešťastnou část... Fire je perfektní hrdinka, milovala jsem Katsu, ale Fire je mi o něco bližší. Způsob, kterým je popsán její vztah s otcem je perfektní a naprosto nic bych na něm neměnila. Její touha po dětech, které si zakázala mít... Fire je vnitřně neuvěřitelně silná hrdinka, její morálka a utrpení, které prožívá... Vývoj jejího charakteru a vztahu k sobě samé (to se vůbec zdá, že je pro autorku velké téma, protože něco podobného jsme mohli pozorovat i u Katsy...). Tenhle aspekt příběhu byl za mě zkrátka perfektní.

- His voice was tired. "My life is an apology for the life of my father."
A long silence. Fire sat unbreathing. A life that was an apology for the life of his father: it was a notion she could understand, beyond words and thought. She understood it the way she understood music. -

Bohužel mám výhrady... děj zdaleka není autorčinou silnou stránkou, je poznat, že se snaží, ale zkrátka to tak úplně nefunguje. To mi na jednu stranu zas až tak nevadí, kdyby se omezila na válečnou zápletku a k tomu přidala příběh Fire, bylo by to super. Nicméně ona se to snažila alespoň částečně napojit na "Výjimečnou", a tak vytvořila strašně komplikované propojení. Leck je v tomhle příběhu naprosto zbytečný a popravdě bych byla úplně nejspokojenější, kdyby zkrátka šlo o úplně jiný svět, protože tohle řešení-neřešení zkrátka nedává moc smysl (Proč se v Dells nerodí výjimeční? Jak je možné, že jsou od sebe tyto dvě části tak dokonale izolované? - chápu, že jsou mezi nimi hory, ale co moře... nevím, neviděla jsem mapu... A obráceně, proč jsou monstra jen v Dells? - tak to dává trochu větší smysl, vzhledem k tomu, že je to záležitost dědičnosti...). Dle mého skromného názoru by na tom příběh byl líp, kdyby stál sám o sobě, ale chápu, že dát to do sérii je marketingově výhodnější... Ale tak co já vím, třeba se ve třetím díle ukáže, že to sleduje nějaký cíl...

"All right," Clara said. "We have our swordsman, so let's get moving. Brigan, could you attempt, at least, to make yourself presentable? I know this is a war, but the rest of us are trying to pretend it's a party."

Celkově: Skvělá fantasy oddechovka, která mohla být napsána o něco lépe, nicméně komplexní hlavní hrdinka a skvělé vedlejší postavy to vynahrazují. (Pokud jste dějově zaměření čtenáři, možná to pro vás není pravá volba.) Romantická linka je neuvěřitelně sladká a... funkční, skutečně se k sobě hodí, jen buďte připravení na ten nejpomaješí "slowburn"... Osobně jsem si četbu užila, ale naprosto rozumím tomu, proč se jiným nelíbila. (Čteno v angličtině)
P.S. Jak jsem mohla zapomenout? Bisexuální ženská hlavní hrdinka v roce 2008?! A bez jakýchkoli škodlivých stereotypů nabalených kolem toho... Jak málo mi stačí ke štěstí... (Pravda, ani to nebylo nějak aktivně probírané téma, ale možná je to o to lepší...)

nani_nka
nani_nka
23.08.2017 1 z 5

Zatiaľčo prvá kniha z tejto séria Výnimočná sa mi páčila, tak Ohnivú som dočítala len...už ani neviem prečo :D Prvých 100 strán sa mi kniha veľmi páčila, znova nám autorka predostrela zaujímavý fantasy príbeh o Fire, ktorá je ľudskou obludou a má schopnosť ovládať ľudské mysle. Fire však túto svoju schopnosť nevyužíva, keďže jej otec ako kráľov poradca dostal kráľovstvo do zlého stavu. Keď otec Fire i kráľ zomreli, viaceré skupiny sa snažia zbaviť nového kráľa moci a zaútočiť na kráľovstvo. Preto kráľovská rodina chce aby im Fire svojou výnimočnosťou pomohla. Čo mi najviac vadilo na tejto knihe bola asi samotná hlavná hrdinka. Hoci ani Katsa z Výnimočnej mi k srdcu veľmi neprirástla, s Fire to bolo ešte horšie. Prišla mi sebecká a namyslená...a aj hlavný hrdina bol nejaký nemastný neslaný.

Tenebien
Tenebien
28.02.2017 4 z 5

Fire mi seděla mnohem víc než Katsa. Obecně mě i kniha víc bavila než první díl. (čteno v originále)

Tohru-
Tohru-
29.12.2016 4 z 5

Kniha sa mi veľmi páčila, hlavne na začiatku. Čím sa však dej dostával dopredu, tým viac mi začalo liezť na nervy postupné menenie sa hrdinky, ktorá zo začiatku vyznievala tvrdá a nebojácna. Neskôr mi prišla už skôr taká... No, presný opak. Je však možné, že to tak prišlo iba mne. Dej bol však skvelý, postavy mi celkom sedeli, istá smrť ma však naozaj dostala (nespoilerujem), hoci sčasti chápem, že to bolo aj nevyhnutné, predsa však som sa cítila tak nejak... "Čo to ksakru...?" Stále som čakala, kedy sa zistí, že to bol omyl a to telo nebolo jeho...
Taktiež ma páli pár nezodpovedaných otázok ohľadom Lecka. Čo už však. Kniha mala nejaké svoje chybičky, ku koncu bola už trochu zdĺhavá, ale ako som povedala páčila sa mi.

FlakeWhite
FlakeWhite
15.07.2016 5 z 5

Kniha se mi neskutečně líbila. Jenom mě štvalo, že to bylo vyprávěno z třetí osoby.

Knihoslapek
Knihoslapek
30.11.2015 5 z 5

Další krásná kniha od Kristin. I když Výjimečná byla podle mě o něco málo lepší, Ohnivá má osobitý a vlastně i smutný příběh, který přiroste k srdci.

Aléda
Aléda
19.07.2015 5 z 5

,,Zrazu pochopila, ako čiernobielo dovtedy všetko vnímala. Nikto na svete predsa nie je jednoznačne dobrá, alebo zlá bytosť."

Poutavý, dojemný příběh o ztrátě, bolesti, odpuštění, ale i odvaze a statečnosti. Patří mezi moje nejoblíbenější knížky! (čteno ve slovenštině)

Liana
Liana
25.06.2014 3 z 5

nebola to úplne moja šálka kávy, trochu mi vadilo, že autorka použila rovnakú šablónu ako v predošlej knihe, žena + princ = láska, do toho dieťa, dievčatko (predtým Bitterblue, teraz Hanna) a obe hlavné hrdinky odmietali manželstvo, deti, proste mi to prišlo veľmi podobné akurát zasadené do iného prostredia. Inak čo sa príbehu týka, tak prvá polovica knihy bola dosť fádna, vlieklo sa to ako v lete na saniach, až od cca 200 str. dalej to zacalo byt napínavejšie a uz to potom pekne islo az do konca knihy. Som velmi zvedava na treti diel, ci aj tam bude pouzita podobna sablona ako v prvých dvoch knihách, alebo uz bude autorka trocha originalnejsia.

melaficent
melaficent
29.04.2014 5 z 5

Zo začiatku ma kniha nebavila, lebo som bola zvyknutá na Katsu a toto proste nebolo ono... Ale potom som sa do toho nejako dostala, a už to bolo okej... Prvých 50 strán som knihu stále odkladala, a čítala niečo iné, ale potom som sa do deja úplne "zažrala" :)

iqtiqe
iqtiqe
22.07.2011

Po přečtení epilogu jsem se nechal málem odradit, naštěstí dál to nepokračuje tak, jak jsem se obával. Nicméně přes dobrou čtivost není "2. díl" po dějové stránce tak dobrý jako první. Převypráven je hezky, ale chybí nějaká větší zápletka. Prakticky do poloviny knihy se nic závažného nestane. [čteno v angličtině]

DdeK
DdeK
02.04.2011

Anotace mě oslovila, ale jedná se o knihu vydanou na Slovensku a tedy ve slovenštině. Pro mě problém především s dostupností tohoto titulu a také jazykem překladu.
Hm, hm...
Dočkáme se také českého překladu a hlavně kdy?

Kristin Cashore
americká, 1976