Ohnivá

Ohnivá https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/512200/bmid_ohniva-OCl-512200.jpg 4 5 3

Hodila som do príšery najbližší kameň. Veď v tomto svete sa všetko riešilo kameňmi. Útok nepriateľa? Zbi ho kameňom. Chce ťa zabiť súrodenec? Nájdi kameň. Si hladný? Najedz sa štrku… Nina sa dostáva do sveta Veľkého ostrova, kde na Zámku z drahokamov vládnu kráľovskí súrodenci. Veľký Evian, Čistá Alya a Pokojný Leor. Voda, vzduch a zem. Spoznáva nové miesta, kam ju život (často nedobrovoľne) dovedie, a zažíva mnoho nebezpečných, vzrušujúcich či bizarných situácií. Po chvíli si však všimne, že v tomto svete chýba niečo veľmi dôležité… Premýšľali ste niekedy nad tým, ako by vyzeral svet bez ohňa, v ktorom okrem krvi nič nemá červenú farbu? Svet, ktorý existuje v chlade a strachu, že jedného dňa príde Ohnivá a všetko padne popolom? Nina hľadá a nachádza odpovede i na tieto otázky, zatiaľ čo bojuje o vlastný život. Ponorte sa do príbehu dobrodružstiev, humoru, drahokamov a fantázie. Na stránkach tejto knihy sa môže stať cestovateľom medzi svetmi každý zvedavý čitateľ.... celý text

TerkinKnižnySve
TerkinKnižnySve
07.11.2023 5 z 5

Táto útla knižôčka nás previedla svetom založeným na štyroch elementoch oheň, voda, vzduch a zem.

Nádherné vymyslený dej plný humoru, nádeje a lásky ale i zlomyselnosti a skazy.

Nina ma bavila od samého začiatku ako človek z nášho sveta, ktory sa dostal inam kde nebol oheň , nebolo svetlo, nebola pečené mäso!!

Jej vtipné a sarkastické poznámky nadhlahcovali celý dej.

Ku koncu som mala slzy v očiach a stalo to za to.

Takto sa to robí , hupnutie do deja, žiadne zbytočne omáčky , boj a koniec.

ďakujem za štafetu a ďakujem za možnosť spoznať autorkyne dielo

parvitas
parvitas
01.11.2023 1 z 5

Toto nie je kniha, ktorú budem odporúčam. Možno maximálne na štylistické cvičenia. Rozvitých viet je viac ako zo slohovej práce študenta, ktorý objavil synonymický slovník a prívlastky rozosieva náhodne, no nesmierne vytrvale. A prirovnania, nesmieme zabudnúť na prirovnania. Odporúčam mladej a sympatickej autorke, budúcej slovenčinárke, prečítať si to po sebe aj 20x a 2/3 textu zoškrtať a prepísať nanovo. Si zoberte príklad z takého Ďura Červenáka. Iste, trvalo mu to roky, ale z opisu na štvrť strany už dokáže zoškrtať toľko textu, že mu ostanú max 2 vety, no je v nich všetko podstatné.
Vďakabohu, že je v knihe menej chýb, ako v jednom statuse istej čelnej predstaviteľky kultúry na sociálnej sieti, ale podobný sebestredný vibe tu cítiť tiež (viď posledné vety autorky, kde hodnotí samu seba - a nie, nie je to vtipné, ani keď sa na to pozerám s odstupom).
Vlastne ani neviem, kde začať.
Máme tu veľmi jednoduché ploché postavy, ktoré neprechádzajú žiadnym vývinom a len sa tak motkajú po svete plnom kamenia. Áno, občas prejdú aj do toho nášho, ale stále majú svoje obmedzenia.
Milujem knihy, kde sa hrdinovia objavia vo svete, kde funguje mágia, kde musia prekonávať prekážky a prispôsobovať sa cudziemu prostrediu. A prípadne celý ten svet aj zachrániť. :)
Je to napínavé, výnimočné a proste im od začiatku držím palce. Aj Nine som chcela, no brala sa príliš vážne a zároveň sa správala, akoby mala 9 rokov. Knihy z pohľadu prvej osoby zvyknú čitateľa chytiť od prvej stránky. Aj keď ukážka na prebale knihy sľubuje vtipné postrehy, na udržanie pozornosti je ich primálo. Vlastne, keďže tu ani dynamika sveta poriadne nefunguje, logika kríva (začína to putovaním bosej hlavnej hrdinky cez kamennú jaskyňu, pokračuje vzťahmi, končí bojom, v ktorom ide o budúcnosť celého sveta), ešte aj náklonnosť dvoch postáv je nepresvedčivá. A na tej sa mohla autorka s humorom vyblázniť, ale ostáva len zvetraná pieskovcová grimasa, ktorej črty sa dajú len s námahou rozpoznať, lebo ju obrúsil neutíchajúci vietor. (Áno, túto vetu by som úplne škrtla, len kamene si zaslúžia pretrvať.)
Pri knihách pre deti oceňujem priamočiary dej. Ak je bonusom tajomstvo, alebo nečakaný obrat, je to ešte lepšie. Oboje autorka krásne využila a získava za to malé, no bezvýznamné plusy.
Navyše tu ani zloduch nemá presvedčivý motív. Aj strach zo straty moci je dôvod, no treba ho vykresliť. Keď už mám čiernobiele postavy (no dobre, v tomto ponímaní jednofarebné), aspoň protivník by mal byť hrozivý, ľstivý, či aspoň brutálne namakaný, nech sa hrdinovia zapotia. To, že nestojí za veľa, si hneď všimlo aj moje dieťa, ale na moje presviedčanie - že dajme knihe šancu aspoň prvých sto strán - ju zároveň aj dočítalo.
Teda ďalším bonusom je pomerne krátky rozsah, veľké písmená, čiže aspoň dlho netrpíte.
Viem, že detskej literatúre sa niekedy ujde pozícia na chvoste, ale keď je niečo nedotiahnuté, nemalo by sa to venovať deťom, lebo tam sa to stratí. Aj keď ešte nemajú toho toľko načítaného, či nevedia porovnávať, nepodceňovala by som ich. Z mojich detí po knihe siahlo len jedno, aj to oľutovalo, a tak ďalšie dve dali prednosť inej literatúre a pritom všetky spadajú do odporúčanej vekovej kategórie čitateľov, milujú fantasy a boj dobra so zlom. (Ak vás zaujíma, čítali radšej voľné pokračovanie série Fablehaven, ale aj Aristoteles a Dante spoznávajú tajomstvá vesmíru).
1,5* z 5*

Matri
Matri
03.06.2023 3 z 5

S hodnotením tejto knihy som sa naozaj potrápila, a stále neviem koľko hviezdičiek dať. Kniha je jednoznačne pre mladšieho čitateľa, alebo kúštik nenáročnejšieho fanúšika fantasy žánru. Ja mám už čo-to v žánri načítané, preto to bolo na mňa trošku málo (čítam veľa kníh pre mládež). Príbeh je pekný, plynulý, rozprávkový a kľudne by si zaslúžil aj oveeeeeeľa viac stránok a dokonca si to viem prestaviť aj ako sériu. Kniha má len niečo vyše 100 strán (taká jendnohubka na dobrú noc), preto je to trošku dosť z rýchlika a pritom príbeh, svet, nápad hodnotím ako veľmi potenciálny na väčšie rozsiahlejšie dielo. Autorka to mala premyslené pekne a obdivujem každého, kto sa pustí do písania žánru fantasy. Takže klobúk dole a ako prvotina samozjeme veľmi pekné! Obálka vystihuje krásne príbeh a tá sa naozaj podarila! Určite sa teším aj na ďalšie knihy od autorky ;-)

boj o přežití strach pro dívky dobrodružství hladovění království

2023  76%Ohnivá
2023  0%Skarlet