Ohlasy písní těžkých

kniha od:

Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Ohlasy písní těžkých

Kochy84
17.12.2021

K téhle knížce mám zvláštní vztah. V době své bouřlivé puberty jsem si jí nejednou vypůjčoval z knihovny, četl si o všech těch kapelách a snil, že jednou budu taky tak dobrej, že o mě Korál bude psát knížky.
A pak jsem na tu knížku na dvacet let zapomněl, až mi na ni náhodou padl zrak v jednom antikvariátu. Tak jsem si jí koupil domů.
Knížka nádherně zestárla. První část je jakési rychloseznámení s tím, jak se vyvíjela hudba na území Československa někdy od doby, co Petrovi Jandovi vypadl první vlas až po začátek devadesátek. Korál se Špulákem tu detailně a přitom čtivě vysvětlují souvislosti a vy sledujete, jak se muzikanti v kapelách prolínali, kdo s kým kamarádil a kdo se nesnášel a že ve finále hrál tak nějak každý s každým. Spousta že zmíněných jmen se proslavila, někteří nežijí, u některých si říkáte "kéž by zůstali u muziky a nepsali na facebook co si myslí o očkování.."
Druhá část vlastně abecední seznam nejrůznějších hudebních uskupení s krátkým biem, sestavou a diskografií, v některých případech s rozmazanou černobílou fotkou s vtipnými účesy, přecijen je to kniha o metalu na začátku devadesátek. Je úsměvné číst o kapele Krucipusk, která právě přijala nadějného zpěváka Tomáše Hájíčka. Nebo o kapele jejíž jméno jsem zapomněl, asi to nikam nedotáhnou, ale hraje tam nějaký René Rypar.
Za zmínku stojí taky unikátní grafická podoba knížky, je to paperback, z nějakého důvodu na modrém papíře a stránky textu ve dvou sloupcích jsou doplněné o psychedelické obrázky odkazující tu na staré průmyslové nápisy, tu na art Deco reklamy, tu na dopravní značky.. dělá to na mě dojem, že někdo zkoušel možnosti nějakého grafického programu a rozhodl se, že použije všechny dekorativní prvky které nabízí. Tím nechci říct, že by to působilo nějak amatérsky, naopak, ke knížce jako takové se to až neuvěřitelně hodí.
Bylo by zajímavé, kdyby autoři napsali třeba druhý a třetí díl, o muzice kolem roku 2000 a dál.. už proto, že by tam mohli psát i o mně :D

ber-tram
22.01.2016

Slovní hříčka v názvu trefně odkazuje na Čelakovského písmáckou nádeničinu, s jakou dával dokupy almanachy lidové slovesnosti. Dva sběrači tvrdé hudby na tom nebyli o moc líp.
Dneska? Kdejakou kapelu si vygooglíte, páč má vlastní webovky, profil v databázi tvořené samoobslužně přímo fanoušky...
Ale před takřka čtvrtstoletím, bez internetu, bylo skromné okénko v tištěné encyklopedii poctou i reklamou, a jen čas ukázal, zda signalizovalo popularitu nebo zapomnění. I po těch letech si v Ohlasech (připouštím, že trochu z nostalgie) vždycky milerád zalistuji.


katina
26.08.2013

Ve sve dobe jste v ni nasli kapelu, kterou byste jinde nehledali. Pro me dosti povedene dilo.