Ohlas Li Poa

Antologie obsahuje verše proslulého čínského básníka, které vznikaly v první polovině osmého století. Editorka a překladatelka Zdenka Bergrová se pokusila v tomto výboru o několik parafrází z díla jednoho z největších čínských básníků všech dob. Podotýká, že ji "stály mnoho marného úsilí a marných slz," přesto se však rozhodla utkat se s poezií, která ve svých znacích přináší mnohdy odlišnou symboliku, navíc umocněnou i křehkostí a tajuplností. Li Po je patrně nejvýznamnější literární tvůrce z období tchangské dynastie, který se nechal inspirovat událostmi svého bohatého života, v němž se dočkal jak přízně císařského dvora, tak i jeho nemilosti, jež se projevila autorovým nuceným odchodem do vyhnanství. Zanechal po sobě půvabné lyrické reflexe s nadčasovou platností: věnoval je přírodním motivům, krásám života, ale také oslavě přátelství a vína. Estetizující prvky v jeho strofách jsou odzbrojující a mají v sobě i smysl pro hlubokou katarzi. Li Po využíval jako nikdo jiný svoji unikátní inteligenci a imaginaci, objevoval překvapující řešení v rámci tradičních poetických forem a snad i proto je považován za klasika, který své umělecké úsilí dovedl až k vrcholné dokonalosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/21914/ohlas-li-poa-21914.jpg 4.49
Poezie
Vydáno:, OFTIS

Kniha Ohlas Li Poa

Atanone
25.07.2018

Knížečka nádherně provedená,jak vazbou,tak ilustracemi. Co se týče veršů,byla bych nadšená,kdybych před tím nečetla jiné překlady. Navíc Li Po je velmi známý a jeho verše se objevují v mnoha sbírkách čínské poezie.Na tom teprve člověk vidí,jaký je to kumšt najít pro překlad slova taková,aby to znělo a zpívalo a přitom to zůstávalo našemu jazyku přirozené.

"jak se ohýbat
před hodnostáři,
kteří vraždí a útočí,
spíše snad
právem stáří
hledět přímo do očí "

Gurus
23.11.2016

Vynikající! Nic jiného ani nelze dodat :-)

Fanosh
04.04.2012

Krása ve vyjadřování je znát v každém verši. A to si nedovedu představit v originálním jazyce. Vždyť jak sama autorka překladu píše "že vlastně nikdo nemůže v češtině zachytit čínskou poezii překladem, protože ona má docela jiný charakter, než má u nás. U nich nejsou lyrické prvky jen způsob vyjádření, jsou hlavními nositeli faktografie."
A právě popis, který nám předkládá Li Po je jedinečný. Ten chlap to se slovi prostě uměl a četba jeho díla musí být dávkovaná. Po kapkách koncentrované zvukomalebnosti. Nejde ji přečíst zaráz. To by bylo jako bezmyšlenkovitě zhltat to nejlepší jídlo a nevychutnat si ho.
Krom obsahu a jedinečnosti slov je kniha prokládána docela pěknými obrázky. Kožená vazba je příjemná na dotek a díky velikosti si knihu můžete vzít kdekoliv. Tak když vás to popadne a příjemně vlahý větřík vám bude v prosluněném dni ovívat tvář. Inu, to poznáte až při četbě..
Rád se k této sbírce budu vracet a seženu si další díla.
Na závěr bych si dovolil přiložit jednu z básní:

TU FUOVI

Tu Fu je tu ?
To snad ne.
Širák si, ale nepletu,
nosí ho, jak den zezlátne.
Vyhublý Tu Fu,
zplihlá idyla,