Oheň a bič

Oheň a bič https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32009/bmid_ohen-a-bic-Vcz-32009.jpg 4 318 36

Anglickému dostihovému sportu hrozí nebezpečí dopingu. Mladý australský farmář a majitel dostihové stáje Daniel Roke se sice domnívá, že jeho osoby ani jeho vlasti se to netýká, ale nabídku, aby zkusil vypátrat, co se vypátrat dá, přijme. Vzdává se poklidného života na rodinné farmě a nastupuje nebezpečnou dráhu soukromého detektiva, aby odhalil neznámou gangsterskou organizaci. Netuší však, jakých zločinů se jeho protivník dokáže dopouštět na koních i na lidech, a jak dlouhé a úmorné pátrání, při kterém musí přežít ponižování a nejednou nasadit i vlastní život, ho vlastně čeká.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Olympia

For Kicks , 1965

Luigi1
30.07.2023 5 z 5

Tak to jsem si počet byl jsem spokojený

Kakho-Oto
15.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Dost drsný a také napínavý detektivně-kriminální příběh. Popisy mučení koní ohněm i hnusné zacházení se stájníky jsou hodně silné. Vysokofrekvenční píšťalka, jež se objevuje v románu, údajně ve skutečnosti vydává pískot, který je slyšet i lidským sluchem. Hlavnímu hrdinovi Danielu Rokeovi jsem držel palce, aby parchanty zlikvidoval, což se podle očekávání také podařilo. Druhá nejlepší kniha od Dicka Francise, kterou jsem zatím přečetl, přece jen román Nervy "odolal" a zůstává (alespoň zatím) na prvním místě.

JJJ007
24.02.2023 5 z 5

Dá se říct, že jsem právě přečetla svoji první detektivku. Skvěle napsanou. Ovšem o týrání koní jsem četla se slzami v očích, hnus.
Těším se na další knihy od Dicka Francise.

jan0504
14.01.2023 5 z 5

Brilantné, čítanie jedným dychom. Veľa, aj novodobých spisovateľov kriminálnych príbehov by sa mohli od Dicka učiť :-)

alekis
23.09.2022 5 z 5

Zas jsem si na okamžik odskočila ke koním a stálo to opět za to, neb Dick Francis prostě ví, o čem píše.
Zápletka, co o ní říct? Jenom jedno: "to nevymyslíš". Netuším, zda je to, o čem se v knize píše, vůbec možné, i když myslím, že ano, a zda se to někdo pokusil provést v reálu.
Hrdina, který musel poněkud změnit svůj život a vlastně i svoji osobnost, dokáže případ vyřešit... a doufám, že jemně naznačená romantická linka se ve mnou vymyšleném fiktivním pokračování, které se ovšem vůbec netýká dostihového sportu, ani ničeho podobného, zdárně rozvine... :-)

Noisette73
20.08.2022 5 z 5

Skvěle a sugestivně napsané, ale tedy u scén týrání koňíků jsem musela přeskakovat nebo přivírat obě oči, kdo je jako já citlivý na násilí na zvířatech, může tato kniha být náročná.

Emberas
19.09.2021 5 z 5

Všechny autorovy knihy jsou si dost podobné, ale čtou se pěkně a je zde znát dokonalá Francisova znalost prostředí dostihového sportu.

dagmar5477
16.02.2021 5 z 5

Za mě rozhodně nejlepší autorova kniha.

Johana
01.11.2020 3 z 5

Spolehlivý autor, tenhle Dick Francis. Detektivka lehce ovoněná červenou knihovnou nás zavede do dostihových stájí, kde se krásný australský mladík snaží vyšetřit případ dopování koní adrenalinem. Ale, jakkoli čtení dobré, musím varovat - pro milovníka koní a zvířat vůbec je tu několik scén, ze kterých mi bylo vysloveně nevolno.

janina66
15.08.2020 5 z 5

Kdysi moje úplně první kniha od Dicka. Tenkrát mi bylo kolem 15let, takže jsem z knihy byla zcela vyjukaná, nadšená a zároveň stresovaná, jak a čím dopovali koně. Od té doby jsem si později začla kupovat všechny svazky Francise, jak vycházely. Jak se zde někdo zmiňoval o překladu, tak já mám naštěstí všechny od Jaroslavy Moserový, takže super.

petrarka72
17.05.2020 5 z 5

Retropříručka o všech možných způsobech, kterak dopovat koně - jako obvykle to u Francise vypadá velmi rafinovaně, aby se později ukázalo, že skutečnost je jednoduchá - a o to drastičtější. A jeden z mála jednoznačně kladných hlavních hrdinů. A nefalšované dobrodružství. Zkrátka - Francis Dick v nejlepší formě. (Mimochodem, překlad paní Moserové-Davidové je opravdu mnohem lepší...)

Jack93
13.05.2020 5 z 5

Když nevím, co číst, sáhnu po Francisovi, protože to nemůže být krok vedle. A nejinak tomu bylo i u Ohně a biče, byť jsem poprvé v životě zvažoval, zda u jeho díla neubrat hvězdičku na hodnocení, a to ze dvou důvodů.
Zaprvé překlad. Vydání z roku 1992 přeložil Ervín Hrych a nikoliv Jaroslava Moserová-Davidová. A je to znát. Od Dicka Francise jsem přečetl více než 30 knih, ale bylo to poprvé, kdy jsem měl s překladem jeho knihy problém. Některé věty zněly hodně šroubovaně. Navíc se u Francise netradičně vyskytovalo dost překlepů.
Zadruhé děj. Začátek je přímočarý, jde se rovnou na věc a v rychlém tempu. Jenže to postupně opadá a o hlavních padouších se dozvíme nečekaně brzy. Z tohoto hlediska čtenáře nečeká žádné bombastické odhalení. Závěr je dobrý a hezky zapadá do skládačky, přesto se neubráním pocitu, že hlavní dějová linka mohla mít větší náboj.
Pět hvězd ale stejně dám, protože by to byla neúcta vůči panu Francisovi. A to bych si nikdy nedovolil.

hana4834
19.08.2019 5 z 5

Jako vždy skvělá kniha strašně moc me bavila a hlavnímu hrdinovi moooc fandila. Ale to s tím ohněm mě vyděsilo je to strašný pokud se to opravdu někde děje

Jana K
06.05.2019 5 z 5

Skvělá, řekla bych že jedna z nejlepších, co Dick Francis napsal. Velmi čtivý příběh se sympatickým hlavním hrdinou mě pohltil hned od samého začátku a nepustil až do konce, který je za mě hodně povedený.

xxxmoncicak
28.04.2019 5 z 5

Úžasně napsané. Klidně si ji přectu několikrát. Příběh je od začátku do konce zajímavý.

Boogie007
24.03.2019 4 z 5

Francisův model hlavního hrdiny je vytvořen tak, abychom se s ním bez problémů ztotožnili. Nemluvím o tom, že jde většinou o sympatického, chytrého, správného chlapa, ale také o člověka, který prochází vnitřním bojem a v určitém okamžiku se musí rozhodnout pro správnou věc, která si říká o pořádnou dávku statečnosti. Nebýt toho, tak zbude jen veliká pachuť z toho, co jsou někteří schopni provádět pro peníze.

pingu1
03.03.2019 5 z 5

Napínavý příběh z dostihového prostředí, točící se okolo dopingu :-)

Květinka008
03.02.2019 3 z 5

U Francisovek mám vždy stejný pocit: první třetina knihy "o ničem", že váhám, jestli ji nemám odložit. Potom začne děj a především psychologie postav nabírat na obrátkách, že se nemůžu odtrhnout a čtu do noci... Tuhle postupnou gradaci vážně umí.
Jediné, co jsem opravdu musela přeskakovat, byly popisy týrání koní :-(

Nunynka
28.12.2016 4 z 5

Pribeh se mi libil a byl i napinavy. Ale zdalo se mi,ze ho mohl autor jeste vic rozvest. Jinak to byla prvni kniha od tohoto autora a pokud se mi jeste dostane do rukou dalsi,tak si ji klidne prectu.

Insignitka
06.09.2016 4 z 5

Klasické dílo klasického autora.

Dick Francis (p)
britská, 1920 - 2010