Odysea soudního sluhy a jiné povídky z Podlesí

Odysea soudního sluhy a jiné povídky z Podlesí https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/147430/odysea-soudniho-sluhy-a-jine-povidky-z-podlesi-147430.jpg 4 27 3

Mrtví se nevracejí, Odysea soudního sluhy, Kochanovické epopeje, Vídni třeba se postavit, Kus cukerinu, Strýček z nebe a další povídky a fejetony ze šumavského Podlesí. Jedna z povídek: Co všechno musel prožít soudní sluha Mastílek, než našel mezi šumavskými Stachováky toho pravého Josefa Voldřicha? Kolik strastiplných hodin strávil ve vánočním čase pochodem po mrazivých pláních od jedné vesničky ke druhé, jak těžko mu bylo, když si vzpomněl na svou rodinu, která tou dobou usedala ke štědrovečernímu stolu? Poučení vědí, že Voldřichů žilo mezi starými Králováky nespočet a že měli k úřadům vrozenou nedůvěru.... celý text

Anette99
19.10.2021 5 z 5

Milé povídky o obyčejných lidech. Kromě dvou se odehrávaly na Šumavě, kterou uměl Klostermann krásně popsat a k tomu využil opravdu bohatý jazyk. Sice se díky poměrně zastaralé češtině knížka četla hůře, některá slova jsem si musela hledat, některá jsem si domyslela, zároveň se ale přesně taková čeština ke knížce velmi hodila, a upřímně si nedovedu představit, jak by se mi kniha zamlouvala, kdyby se mi do ruky jednou dostalo nějaké vydání jazykově upravené pro dnešní dobu. Povídky se mi líbily všechny stejně. Určitě ještě po nějakém díle Klostermanna sáhnu.

Hotovson
24.03.2021 5 z 5

Líbily se mi všechny povídky, ale nejvíc ta první a nejdelší, podle které je knížka pojmenovaná. Opravdu to byla odysea. Soudní sluha zřejmě nebylo jednoduchý povolání, obzvlášť na Šumavě nebo kdekoliv na horách, kde domy nemají pořádně adresu a jsou roztroušený všude možně, tady ještě okořeněno tím, že půlka usedlíků se jmenovala Voldřich a hledej toho pravýho :D

Moc se mi líbil ještě Čaroděj ve Vlčím dole, což je o vyhnanci a poustevníkovi chytajícím zmije pro obživu. Odehrává se ve Francii.

Celkově mi potěšilo, že jsem sehnal moc pěkný vydání z roku 1920 :)

Joges
31.01.2013 4 z 5

Napínavé, zajímavé a tak trochu i humorné čtení o tom, jak soudní sluha Mastílek putoval do zasněžených končin s důležitým posláním. Povídky se čtou dobře.