Odysea po česku

Odysea po česku https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14131/bmid_odysea-po-cesku-pDe-14131.jpg 4 3 2

Deníkové zápisy českého spisovatele Jaroslava Putíka z let 1971 až 1989 vznikaly spontánně a bez předem vytčeného záměru. Čtenáři se tak dostává do rukou autentické a zároveň literárně mimořádně zdařilé svědectví o celém období tzv. normalizace.

Borek9
08.02.2024 2 z 5

To je tak, když vsadíte na špatné koně, v Putíkově případě na komunisty a ono se to vymkne a jde to jinam, než jste chtěli. Pak v podstatě zbytek života cítíte křivdu ale tu jste spáchali částečně sami na sobě špatnou volbou a angažovaností tam, kde to nebylo třeba:-)

Koka
31.05.2013 4 z 5

Putíkovi zápisky jsou nemilosrdným obrazem doby, nepochybně autentického střihu, neboť nemohl ani jen tušit, že jednou budou zveřejněny. Jeho komentáře dění na literární a politické scéně před rokem 1989 připomínají deníky Jana Zábrany a hodně vypovídají o vztazích ve spisovatelských kruzích. Zápisky z roku 1989 prozrazují, že jej situace doslova zaskočila. Měla jsem z toho pocit, jakoby ta generace spisovatelů, vytěsněných po roce 1969 z literatury, v revoluci a po ní zažívala jenom rozčarování, zklamání, že jim někdo vzal tu gloriolu "pronásledovaných" a jim to chybělo.

Jaroslav Putík
česká, 1923 - 2013
1967  86%Smrtelná neděle
1993  100%Bílá žízeň
1991  82%Muž s břitvou
1959  100%Svědomí
1996  74%Plyšový pes

Kniha Odysea po česku je v