Odviate vetrom 1 + 2

Odviate vetrom 1 + 2 https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/171879/odviate-vetrom-171879.jpg 5 78 13

Dramatický ľúbostný príbeh Scarlett O´Harovej a Rhetta Butlera z americkej občianskej vojny dojímal i provokoval celé generácie čitateľov a dodnes patrí k najčítanejším románom. Scarlett, krásnu, rozmaznanú, tvrdohlavú dcéru plantážnika vychovávajú ako pravú južanskú dámu, ktorá sa má podriaďovať prísnym spoločenským zvyklostiam a tradíciám. Jej výbušná povaha sa však proti týmto putám vzbúri, keď sa zaľúbi do romantického Ashleyho Wilkesa a rozhodne sa ho získať za každú cenu napriek tomu, že je zasnúbený s inou ženou. Keď sa Ashley ožení s Melaniou, Scarlett sa z trucu vydá za jej brata. Do ich života však zasiahne vojna. Ashley odchádza do boja. Scarlett s malým synom a Melaniou žijú v Atlante, kde do ich života opäť vstupuje arogantný kapitán Rhett Butler. Scarlett síce prijíma jeho dvorenie, ale lásky k Ashleymu sa nevie vzdať. Až keď Georgiu zasiahne vojna, Scarlett sa zmení. Z vrtošivého rozmaznaného dievčatka sa stane samostatná ctižiadostivá žena, ktorá robí všetko pre to, aby zachránila nielen svoju milovanú plantáž, ale aj životy svojich najbližších. Po smrti svojho druhého muža Franka sa vydá po tretí raz - na veľké prekvapenie a pohoršenie celej Atlanty za Rhetta Butlera. Začína sa ich búrlivé manželstvo plné nepochopenia, sporov a nedorozumení. Stále je tu totiž Scarlettina zakázaná láska k Ashleymu...... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Ikar (SK)

Gone With the Wind , 1936

Marie60
Marie60
24.02.2024 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih.

Aivlis
Aivlis
24.01.2023 5 z 5

Jedna z mojich obľúbených. Ktorá z nás by aspoň na chvíľku neskúsila, aké by bolo stať sa Scarlett? Ale medzi moje naj naj postavy patrí Melanie a drsný Rhett Buttler. Na tých jeho sarkastických hláškach je kus pravdy.

boxas
boxas
18.03.2021 5 z 5

Skvělá, jedinečná, nezapomenutelná! A také jedna z mála těch knih, u nichž jsem opravdu upřímně litovala, že je konec... i když kniha nekončí tak, jak bychom asi my, romanticky založené nátury, chtěli. Autorka si žádný hollywoodsky nasládlý konec nepřála a byla to také její zásadní podmínka pro jakékoliv filmové zpracování. A když tak nad tím uvažuji, musím uznat, že měla pravdu. Slavná závěrečná slova Rhetta Butlera jsou jen logickým vyústěním jeho komplikovaného vztahu ke Scarlett, stejně tak jako je logickým vyústěním úvah Scarlett O Harra její rozhodnutí vrátit se domů na Taru. Je věčná škoda, že se u nás vžil z nějakého nejasného důvodu pro tuto knihu název Jih proti Severu. Originální název Odváto větrem daleko výstižněji vyjadřuje to, o co M. Mitchellové asi šlo. Tedy vrátit se aspoň ve vzpomínkách k časům, které jsou nenávratně pryč. Poznámka na okraj: postavu umíněné, sebestředné, ale nezlomné Scarlett prý autorka "modelovala" podle své babičky.
Je to kniha mého srdce.

Mars333
Mars333
20.09.2020 5 z 5

Dnešní situace v USA mi silně připomíná, tu tady hojně popisovanou, téměř 160 let nazpět po skončení Americké občanské války. V roce 1865 jsou svobodné černé rase uznávaná daleko větší práva než bílé. Proč? Proč je dneska všechna oprávněná kritika při nespravedlnosti vnímána jako rasismus? Kromě již zmíněné války, jsou zde jiná lákadla. Pečlivě vykreslené postavy a jejich různorodost vypadá velmi reálně, stejně jako příběh. Vzpomněl jsem si na postavu Cathy od Johna Steinbecka, z Na východ od ráje tu mi chladnokrevně jednající Scarlett, připomněla. Scarlett, Melanie a Rhett jsou dalece přede všemi a málokde účinkují takto silní hrdinové. Tahle epická sága patřící mezi nejprodávanější knihy všech dob, to má zcela zasloužené. U mě usedá na trůn k dalším nesmrtelným literárním počinům.

Siraelxy
Siraelxy
13.07.2020

Scarlett jsem nesnášel. Sebestředná, zlá, rozmazlená, egoistická koza!
Samozřejmě byly chvilky kdy jsem s ní cítila, bylo mě jí líto, ale v 90 % je na facku.
Co jí nelze upřít je silná.
Nicméně kniha je skvost. Je výborně napsaná a já ji miluji.

wiix
wiix
06.02.2018 5 z 5

Vyzerá to romanticky všakže? Ten názov, tá obalka a to, čo o knihe vieme. Ale dielo je zložitejšie a rozhodne nie je len o vojne Juhu proti severu. Plynutím života Scarlett, jej chybami a jej pomýlenou láskou a zatvrdzovaním Rhettovho srdca sa situácia vyvynie do úplne krajných medzí. Koniec knihy je postihnutý mnohými stratami života a mnohými zvratmi. Miestami sa až zdá, že je to telenovela no napriek tomu som na konci knihy plakala. Nad tým, ako mala často Scarlett pravdu a aké len pomýlené pravidlá mala tá doba. Aká bola vojna hnusná a nefér. Ako bol Rhett tvrdý aj nedostupný aj keď miloval, nad tým ako Scarett pochopila, že jedinú miluje Melanie a je jej najlepším človekom na svete, ako nemá rada svoje deti a správala sa k nim zle. Je toho veľa o čom sa dá pri tejto knihe hovoriť a práve prvým pozitívnym faktorom, prečo ju tak odporúčam a prečo ma nadchla. Samozrejme obsahuje aj dlhé a pre niekoho nudné opisy a myšlienky postáv, ktoré sa každých 30 strán opakujú a neprináša nič nové.
Prečítajte si túto knihu. Nenáviďte Scarlett, milujte ju, pochopte ju, zatraťte ju, znovu obdivujte a nakoniec sa pousmejete nad jej prefíkanosťou, dravosťou a šikovnosťou.
"O tom všetkom porozmýšľam zajtra. Teraz by som to nebola vydržala. Zajtra to už budem môcť vydržať. Aj zajtra je deň." hovorila si Scarlett- pri týchto opakovaných vetách po každej tragédií v knihe mi mrazilo srdce a je mi clivo aj teraz.

intelektuálka
intelektuálka
07.01.2018 5 z 5

Vlastním v ydání ve slovenštině z roku 1973 - a je to klasika, k níž se kdykoliv mohu vrátit. A Scarlett je opravdu nevypočitatelná....
Jeden z mých literárních pokladů.

Evaho73
Evaho73
06.01.2018 5 z 5

Kniha mojej mladosti, ktorú radím k svojim TOP prečítaným knihám.
Príbeh lásky dvoch povahovo rovnakých ľudí, ktorý mi zároveň priblížil aj občiansku vojnu Juhu proti Severu.
Legendárna Scarlett O´Harová ma niekedy poriadne vytáčala svojou vypočítavosťou, tvrdohlavosťou, namyslenosťou alebo neustupnosťou a inokedy som zase na nej tieto vlastnosti obdivovala, lebo vďaka ním sa nevzdávala a išla tvrdo za svojim cieľom aj v najťažších chvíľach svojho života.
Najviac mi bolo ľúto, že i napriek veľkej vášnivej láske, ktorá ju spájala s Rhettom Butlerom, nedokázali spolu žiť po jednom boku. Svojimi rovnakými povahovými vlastnosťami si totižto navzájom ubližovali.
Kniha, ku ktorej sa vždy rada vrátim.

PrincessIvi
PrincessIvi
11.12.2017 5 z 5

Tato knizka je naprosto uzasna a Scarlett predstavuje moj zensky idol. Ako jedna zena dokaze bojovat proti nezdarom osudu, potlacit vsetky emocie a ist za svojim cielom cez mrtvoly. Jedna z najlepsich knih ake som citala.

haki34
haki34
16.11.2016 5 z 5

Jedna z knih ku ktorym sa vraciam.. Postavy mi prirastli k srdcu - je pravda ze Scarlett je na facku - svojhlava, rozmaznana, necitliva, ale zaroven tvrdohlava a ide si za svojim cielom.. Doslova niekedy pripomina pavuka - ciernu vdovu - pouzije chlapa, zozerie, vysaje a ide dalej... Nikdy som nepochopila ( hlavne teda ako matka ;)) ako sa moze tak necitlivo a nevsimavo spravat k svojim detom - ale vtedy ai nebolo nic nezvykle deti odlozit k pestunkam a podobne ...
Rhett Buttler je vykresleny fakt bravurne - asi by sa snim chcela zoznamit kazda z nas ;) naviac narozdiel od Scarlett z toho vychadza ako kladna, charakterna postava...
Ashley Wilkes mi bol veskrze nesympaticky, taky ten kde ma daju, tam budem... Ale opat som sa dokazala vcitit do Scarlett - ruku na srdce - ktora z nas sa obcas nezapozerala na naprosto nevhodneho chlapa ???
Melania - svata Melania... Myslim ze to ju presne vystihuje ... Dalej Tarlettonovci, Scarlettine sestry, ruch Atlanty...Autorka dokazala az plasticky vykreslit postavy hlavnych hrdinov, miesta deja, ze ste si vedeli predstavit sumiace duby, cervenu podu, horuci vzduch juhu ... A tam sa pripojit k hlavnym hrdinom na cajoch, ci tancovackach, spolocne so Scarlett oslnovat, ale aj cez vojnu driet v blate, chranit rodinu, padnut az na dno ale nevzdat sa ...ano ano, tato knizka sa da citat stale dookola...

Venezia
Venezia
30.05.2013 5 z 5

Krásna kniha, nie nadarmo dostala 1936 Pulitzerovu cenu. Páči sa mi vydanie - obidva diely v jednej knihe.

Yassmine
Yassmine
05.03.2013 5 z 5

Knihu som prvýkrát čítala, keď som mala 15 rokov a nespočetne veľa krát ešte potom. Scarlett a jej cieľavedomosť a tvrdohlavosť sú skrátka úžasné a povzbudzujúce.

Shortyna
Shortyna
24.10.2012 5 z 5

Na pozadí občianskej vojny sa odvíja životný príbeh Scarlett O´Harovej.
Scarlett zaraďujem k najkontroverznejším literárnym postavám. Na jednej strane sa mení z povrchného, rozmaznaného dievčaťa na odvážnu, odhodlanú, pracovitú ženu. Ale na druhej strane ide za svojim cieľom až príliš tvrdo (nehľadiac na dôsledky) a na medziľudské vzťahy pozerá s klapkami na očiach (napr. vzťah k Melanii či Ashleymu).
Kniha je písaná pútavo s množstvom zvratov. Zaujala ma aj opisom vojnovej situácie či spoločenských konvencií Juhu.
Nemyslím si, že záver je nedokončený. Naopak záver presne vystihuje Scarlettinu povahu a na čitateľovi necháva, ako si sám príbeh uzavrie.