Odvážna školáčka

Odvážna školáčka https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/503708/bmid_odvazna-skolacka-meZ-503708.JPG 4 151 43

Kapitoly: Ako prišla Marusia prvý raz do školy, Ako Marusia neposlúchla starú mamu, Ako začala Marusia chodiť do školy, A tak utekal deň za dňom, Marussiin nešťastný a šťastný deň, Ako mala Marusia prvý raz službu, Marusiina prvá známka, Ako sa Marusia s kamarátkami pripravovala na sviatok, Bežia dni za dňami, týždne za týždňami, A tu prišli novoročné prázdniny !, Prázdniny sa skončili, Ako sa Marusia, Gaľa a Viera stratili, Ako prišla jar a čo doniesla prváčkam.... celý text

Literatura světová , Pro děti a mládež , Příběhy

Vydáno: , Mladé letá

Pěrvoklasnica , 1949

SweetCake
07.11.2023 1 z 5

Čtení o ničem. Zároveň je v knížce hodně ruské propagandy. Myslím, že v dnešní době už nemá kniha co nabídnout.

Len2očka
12.03.2023 5 z 5

Knížku jsem jako malá četla mnohokrát,líbila se mi moc,knížek až tak moc nebylo k mání(četla jsem hodně),tudíž,co se mi líbilo jsem četla opakovaně.

Nedflanders165
26.01.2023 2 z 5

Také jedna z mých hodně raných knížek, vypůjčená ze školní knihovny. Později jsme ji dokonce povinně četli v originále v rámci výuky ruského jazyka. Už je to pár desítek let, ale dodnes, když mám ráno vstát z postele, říkám si větu, kterou slyšela Maruška, když měla jít poprvé do školy: "Nádo vstavať!"

Awča
18.12.2022 4 z 5

Velká nostalgie, Odvážná školačka je první knížka, kterou jsem kdy přečetla, ta z paměti nezmizí.
Ve škole, nahlas, střídaly jsme se s ostatními dětmi. Dodnes si pamatuji tu svou netrpělivost, jak jsem chtěla číst dál a dál, ale ostatní děti četly tak pomalu.
Pominu-li ideologicky balast, je to milá knížka.

los
04.11.2022 3 z 5

tedy odkud a jakými cestami se tahle knížka mého dětství objevila v knihobudce, to mi hlava nebere; na vzornou Marušku Orlovovou se pořád pamatuju (právě tou příkladností mi trochu vadila), takže to u mě vždy vyhrál Čuk a Gek

čtu tady v komentářích, že podle knihy byl natočen film, to je mi překvapení, neviděl jsem ho určitě ani česky, ani v originále, moje vydání (asi 1956) bylo doplněno perokresbami, žádné fotografie z filmu v knize určitě nebyly

Nofar197
16.10.2022 4 z 5

Je to krásná knížka pro děti. Ideologie byla pohuzel poplatná době, takže Marusce nezbylo než si představovat, jak si na dvoře hraji Lenin a Stalin, což je vážně absurdní představa.

babystar
17.01.2022 4 z 5

Tak jsem si díky čtenářské výzvě zavzpomínala na své dětství. Četla jsem vydání z roku 1953, v němž byly fotografie ze stejnojmenného filmu. Stejnou knihu jsme měli i doma a já tehdy vypadala a občas se i chovala jako ta prvňačka Maruška (jó, kde jsou ty časy!). A je legrační, že jméno svého posledního nadřízeného musím těžce dolovat z paměti, ale jméno Anna Ivanovna jsem si vybavila hned. Dokonce jsme v první třídě ještě také psali (u nás byly smíšené třídy) obyčejnými pery s násadkami, která se namáčela do kalamáře. Ti dobří pak později mohli psát plnícími pery. Propiska byla až na střední škole. No a ta ideologie? Tenkrát se v SSSR oslavoval soudruh Stalin, dnes se u nás ve školách oslavuje prezident Havel. Zítra se bude oslavovat třeba zase někdo jiný. Každá doba má své osobnosti na oslavování.

JancaMia
12.01.2021 2 z 5

přečteno z recese, nebýt té ideologie mohla to být krásná knížka pro děti ...

Kontryhelka
05.12.2020 5 z 5

Přečteno asi ve 3 nebo 4 třídě snad v rámci povinné četby. Ale kniha se mi hodně líbila a ráda na ni vzpomínám.

ArwenAragorn
24.09.2020 5 z 5

Četla jsem mnohokrát jako dítě. Dokonce jsme pod vedením učitelky sehrály z některých kapitol ve 2. třídě ZŠ divadelní představení.

draka
11.09.2020 5 z 5

Ve druhé třídě jsme ji četli ve škole a střídali se ve čtení po odstavcích. Mně se příběh snaživé žákyně Marušky velmi líbil a proto jsem si ho přečetl již dopředu doma. Vzpomínám, jak jsem sám začal psát perem a namáčel ho do inkoustu v lavici zabudovaném kalamáři. Knížka je opotřebená používáním, neboť se v rodině dětem předávala a půjčovala. Na stránkách jsou tužkou napsané poznámky, ze kterých je možné vyčíst, kolikrát byla stránka za domácí úkol přečtená.

Sova15
23.05.2020

Povinná četba, druhá třída. A protože to bylo ruské, nebavilo mě to. Možná, je to škoda.

Hoshi
21.05.2020 3 z 5

Na tuto útlou knížku jsem v naší knihovně narážela už od mala. Vždy se mi líbila obálka - vykukující holčička ze dveří, ale neotevřela jsem jí. Až teď. Byl by to i dnes zajímavý, čtivý příběh, který by si našel své malé čtenáře, kdyby to nebyla taková propaganda. Velká škoda.

Clarabel
20.07.2019 3 z 5

V dětství se mi kniha líbila, ale pochybuji, že by dnes promlouvala k současným dětem, které díkybohu zažívají trochu jiné školství s lidskými učitelkami a ne s bachařkou Annou Ivanovnou.

MartinaMartina
30.10.2018 5 z 5

Asi pěkná knížka, když jsem si na ni dokázala vzpomenout.

Evina.Cetba
24.09.2018 5 z 5

Patřilo to v mém dětství k oblíbenějším knížkám a chtěla jsem školačku napodobovat. Dnes se nad tím usmívám.

eva8604
02.07.2018 4 z 5

Ja si ty knihu a nevim kde najit. Tam maji par a kolik to stoji a nikdo mi to nechce predat.

Kopretina
20.06.2018 4 z 5

Kdyby v ní nebylo tolik propagandy, mohla by být skvělá. A teď váhám, zdali ji přečíst či ne dcerce, která jde do první třídy...

SSTknihy
19.06.2018 4 z 5

Hezká vzpomínka na školní léta. Jak já té Marušce rozuměla, když se snažila dělat všechno správně a jak nejlépe uměla, ale ono to ne vždycky vyšlo podle jejích představ. Navíc jsem měla vydání, které bylo doplněno fotografiemi ze stejnojmenného filmu, takže fantazie pracovala na plné obrátky.

topi80
23.02.2018 5 z 5

Další z legendárních knížek. Krásný popis prvních krůčků ve škole. Jsou věci, které se moc zatím nemění.

pro děti ruská literatura

Jevgenij Lvovič Švarc